Skip to main content

EVCİL HAYVAN TAŞIMA ÜCRETLERİ

Evcil hayvanların taşınması ücretsiz bagaj hakkına dahil değildir ve ücrete tabidir. AnadoluJet seferlerinde uçağa kabul edilen evcil hayvanlar için uygulanan ücret ve kurallar değişiklik gösterebilir. Taşıma ücretlerini görmek için tabloları inceleyebilirsiniz.

İç hat seferlerinde evcil hayvan taşıma ücretleri

Evcil hayvan kafesiyle birlikte tartılarak 8 kg ve altındaysa yolcu kabininde, 8 kg’ın üzerindeyse kargo bölümünde taşınır. Evcil hayvan ve kafesin toplam ağırlığına göre sabit ücretlendirme yapılır. Söz konusu ağırlık 8 kg ve altındaysa 150 TRY, 0-15 kg aralığında ise 250 TRY, 16-22 kg aralığındaysa 350 TRY, 23-28 kg aralığındaysa 375 TRY, 28 kg ve üzeri ise 450 TRY yolcudan tahsil edilir.

Taşıma tipi Ağırlık Sabit ücret
Kabinde taşınan evcil hayvan (PETC) 0-8 kg 150 TRY
Kargoda taşınan evcil hayvan (AVIH) 0-15 kg 250 TRY
Kargoda taşınan evcil hayvan (AVIH) 16-22 kg 350 TRY
Kargoda taşınan evcil hayvan (AVIH) 23-28 kg 375 TRY
Kargoda taşınan evcil hayvan (AVIH) 28 kg üzeri 450 TRY

Dış hat seferlerinde evcil hayvan taşıma ücretleri

Evcil hayvan ücretsiz bagaj hakkına dahil değildir ve ücrete tabidir. Dış hat noktası içeren seyahatlerde evcil hayvan ücretlendirmesi aşağıdaki şekilde hesaplanır.

Kabinde Taşınan Evcil Hayvan Ücretlendirmesi (KG Konsept / PETC):

Evcil hayvan serbest bagaj hakkına dahil olmayıp ücrete tabiidir. Kabinde taşınacak evcil hayvan kutusu ile birlikte tartıldığında en fazla 8 kg olmalıdır.

Evcil hayvan kutusu/kafesi ile tartılır; yolcunun serbest bagaj hakkına bakılmaksızın, kutu ağırlığı ile birlikte o parkur için geçerli aşağıda yer alan tabloya göre kg başına ücret çarpılarak evcil hayvan ücreti hesaplanır.

Ekstra bagaj ücreti, her bir kutu veya kafes başına alınır. Örneğin: İstanbul’dan Frankfurt’a seyahat edecek bir yolcunun beraberinde bir kutu (container) içinde iki adet kedi varsa kutu içerisinde 2 kedi ile birlikte tartım yapılır. Toplam ağırlık 8 kg’ı geçmiyorsa o parkurda geçerli aşağıda yer alan tabloya göre kg başına evcil hayvan ücreti çarpılarak, yolcudan tahsil edilir.


Bölgeler Türkiye&ECN Bölge 1 Bölge 2 Bölge 3 Bölge 4 Bölge 5
Atina, Batum, Bükreş, Donetsk, Gence, Halep, Kişinev, Köstence, Nahçıvan, Odessa, Priştine, Saraybosna, Selanik, Simferopol, Sofya, Üsküp, Tiran, Varna Bölge 1 10 EUR 11 EUR 12 EUR 14 EUR 17 EUR 22 EUR
Akabe, Ammani, Bakü, Astrahan, Aşkabat, Bari, Belgrad, Beyrut, Bişkek, Bologna, Budapeşte, Dnipropetrovsk, Duşanbe, Graz, Harkov, Herson, Hucendi, Hurgada, İskenderiye, İvano-Frankivsk, Kabil, Kahire, Katanya, Kiev, Kosice, Ljubljana, Luxor, Lviv, Malta, Mezar-ı-Şerif, Minsk, Napoli, Oş, Pisa, Podgorica, Roma, Rostov-on-Don, Salzburg, Semerkant, Soçi, Stavropol, Şam, Şarm El-Şeyh, Taşkent, Tebriz, Tel Aviv, Tiflis, Varşova, Venedik, Viyana, Zagreb, Zaporijya, Krasnodar, Tivat Bölge 2 11 EUR 12 EUR 14 EUR 16 EUR 19 EUR 24 EUR
Amsterdam, Bağdat, Aden, Basel, Basra, Batna, Berlin, Bingazi, Bremen, Brüksel, Cenevre, Cenova, Cezayir, Düsseldorf, Erbil, Frankfurt, Friedrichshafen, Hamburg, Hannover, Karlsruhe, Konstantin, Köln, Leipzig, Lüksemburg, Lyon, Marsilya, Milano, Misurata, Moskova, Musul, Münih, Münster, Necef, Nice, Nürnberg, Oran, Prag, Riga, Rotterdam, Sebha, Stuttgart, Süleymaniye, Tallinn, Tilimsan, Torino, Trablus, Tunus, Ulan batur, Vilnius, Zürih Bölge 3 12 EUR 14 EUR 16 EUR 18 EUR 21 EUR 26 EUR
Aalborg, Abu Dabi, Denpasar-Bali, Ahvaz, Bahreyn, Barselona, Bilbao, Billund, Birmingham, Bordo, Cidde, Dammam, Doha, Dubai, Dublin, Edinburgh, El Kasım, Göteborg, Helsinki, İsfahan, Kazan, Kirmanşah, Kopenhag, Kuveyt, Londra, Madrid, Malaga, Manchester, Medine, Meşhed, Novosibirsk, Oslo, Paris, Riyad, Rovaniemi, Sana'a, Santiago de Compostela, Şarjah,St. Petersburg, Stockholm, Şiraz, Tahran, Taif, Toulouse, Ufa, Valensiya, Voronej, Yekaterinburg, Yenbu Bölge 4 13 EUR 17 EUR 19 EUR 21 EUR 24 EUR 29 EUR
Addis Ababa, Bangkok, Cakarta, Cape Town, Cibuti, Dakka, Darüsselam, Durban, Entebbe, Guangzhou, Hanoi, Ho Şi Minh Kenti, Hong Kong, İslamabad, Johannesburg, Karaçi, Katmandu, Kazablanka, Kigali, Kilimanjaro, Kolombo, Kuala Lumpur, Lahor, Lizbon, Male, Manila, Maputo, Marakeş, Mogadişu, Mombasa, Mumbai, Maskat, Nairobi, Pekin, Phuket, Porto, Seul, Singapur, Şangay, Taipei, Yeni Delhi, Zanzibar, Mogadişu Bölge 5 18 EUR 22 EUR 24 EUR 26 EUR 29 EUR 34 EUR

Kargo kompartmanında taşınan evcil hayvan ücretlendirmesi (Kg konsept/AVIH):

Evcil hayvan serbest bagaj hakkına dahil değildir ve ücrete tabiidir. Kargo kompartmanında taşınacak evcil hayvan kutusu ile birlikte tartıldığında ağırlığı 8 kg’dan fazla olmalıdır.

Yolcu beraberinde gelen güvercin ve papağan cinsi kuşlar, kargo kompartımanında “AVIH” olarak taşınır. Muhabbet kuşu, kanarya kuşu dışındaki diğer küçük kuş cinslerinin kargo birimi kanalıyla taşınması sağlanır.

Evcil hayvan kutusu/kafesi ile tartılır; yolcunun serbest bagaj hakkına bakılmaksızın, kutu ağırlığı ile birlikte 8 kg’ı geçiyorsa AVIH olarak kabul edilir o parkur için geçerli aşağıda yer alan tabloya göre kg başına ücret çarpılarak evcil hayvan ücreti hesaplanır.

Ekstra bagaj ücreti, her bir kutu veya kafes başına alınır. Örneğin İstanbul’dan Frankfurt’a seyahat edecek bir yolcunun beraberinde bir kutu (container) içinde iki adet kedi varsa kutu içerisinde 2 kedi ile birlikte tartılır. Toplam ağırlık 8 kg’ı geçiyorsa o parkurda geçerli aşağıda yer alan tabloya göre kg başına ücret çarpılarak evcil hayvan ücreti hesaplanır.


Bölgeler

Türkiye&ECN

Bölge 1

Bölge 2

Bölge 3

Bölge 4 Bölge 5

Atina, Batum, Bükreş, Donetsk, Gence, Halep, Kişinev, Köstence, Nahçıvan, Odessa, Priştine, Saraybosna, Selanik, Simferopol, Sofya, Üsküp, Tiran, Varna

Bölge 1

20 EUR

22  EUR

24  EUR

28  EUR

34  EUR 44  EUR

Akabe, Ammani, Bakü, Astrahan, Aşkabat, Bari, Belgrad, Beyrut, Bişkek, Bologna, Budapeşte, Dnipropetrovsk, Duşanbe, Graz, Harkov, Herson, Hucendi, Hurgada, İskenderiye, İvano-Frankivsk, Kabil, Kahire, Katanya, Kiev, Kosice, Ljubljana, Luxor, Lviv, Malta, Mezar-ı-Şerif, Minsk, Napoli, Oş, Pisa, Podgorica, Roma, Rostov-on-Don, Salzburg, Semerkant, Soçi, Stavropol, Şam,Şarm El-Şeyh, Taşkent, Tebriz, Tel Aviv, Tiflis, Varşova, Venedik, Viyana, Zagreb, Zaporijya, Krasnodar, Tivat

Bölge 2

22 EUR

24  EUR

28  EUR

32  EUR

38  EUR 48  EUR

Amsterdam, Bağdat, Aden, Basel, Basra, Batna, Berlin, Bingazi, Bremen, Brüksel, Cenevre, Cenova, Cezayir, Düsseldorf, Erbil, Frankfurt, Friedrichshafen, Hamburg, Hannover, Karlsruhe, Konstantin, Köln, Leipzig, Lüksemburg, Lyon, Marsilya, Milano, Misurata, Moskova, Musul, Münih, Münster, Necef, Nice, Nürnberg, Oran, Prag, Riga, Rotterdam, Sebha, Stuttgart, Süleymaniye,Tallinn,Tilimsan,Torino,Trablus,Tunus,Ulan batur,Vilnius,Zürih

Bölge 3

24 EUR

28  EUR

32  EUR

36  EUR

42  EUR 52  EUR

Aalborg, Abu Dabi, Denpasar-Bali, Ahvaz, Bahreyn, Barselona, Bilbao, Billund, Birmingham, Bordo, Cidde, Dammam, Doha, Dubai, Dublin, Edinburgh, El Kasım, Göteborg, Helsinki, İsfahan, Kazan, Kirmanşah, Kopenhag, Kuveyt, Londra, Madrid, Malaga, Manchester, Medine, Meşhed, Novosibirsk, Oslo, Paris, Riyad, Rovaniemi, Sana'a, Santiago de Compostela, Şarjah,St. Petersburg, Stockholm, Şiraz, Tahran, Taif, Toulouse, Ufa, Valensiya, Voronej, Yekaterinburg, Yenbu

Bölge 4

26 EUR

34  EUR

38  EUR

42  EUR

48  EUR 58  EUR

Addis Ababa, Bangkok, Cakarta, Cape Town, Cibuti, Dakka, Darüsselam, Durban, Entebbe, Guangzhou, Hanoi,Ho Şi Minh Kenti, Hong Kong, İslamabad, Johannesburg, Karaçi, Katmandu, Kazablanka, Kigali, Kilimanjaro, Kolombo, Kuala Lumpur, Lahor, Lizbon, Male, Manila, Maputo, Marakeş, Mogadişu, Mombasa, Mumbai, Maskat, Nairobi, Pekin, Phuket, Porto, Seul, Singapur, Şangay, Taipei, Yeni Delhi, Zanzibar, Mogadişu

Bölge 5

36 EUR

44  EUR

48  EUR

52  EUR

58  EUR 68  EUR

Ara bacak taşıma hakkı bulunan seferlede evcil hayvan ücretlendirmesi (Kg konsept)

Kg Konsept noktaları arasında ya da Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Kg Konsept noktaları arasında Kg Konsept uygulanır.

Ara bacak taşıma hakkı bulunan seferlerde evcil hayvan kafesiyle birlikte tartılır. Evcil hayvan kutusu ile birlikte tartıldığında en fazla 8 kg ağırlığında ise kabin kompartmanında; 8 kg’dan daha ağır ise kargo kompartmanında taşınır.

Kabinde taşınması durumunda; ilgili parkurda geçerli olan aşağıdaki tabloda bulunan ücret, evcil hayvan ağırlığıyla çarpılarak hesaplanır.

Kg bagaj uygulaması (kg başına/Kabin)
10 EUR

Kargo kompartmanında taşınması durumunda; ilgili parkurda geçerli olan aşağıdaki tabloda bulunan ücret, evcil hayvan ağırlığıyla çarpılarak hesaplanır.

Kg bagaj uygulaması (kg başına/kargo)
20 EUR

Örneğin Cibuti ile Mogadişu arası evcil hayvan taşınması durumunda evcil hayvan kafesiyle birlikte tartılır. Toplam ağırlığı 8 kg’ı geçmiyorsa kabinde taşınır ve ilgili ağırlık Cibuti - Mogadişu arası yukarıda belirtilen (10 EUR) evcil hayvan ücretiyle çarpılır. Ağırlık 8 kg’ı aşıyorsa evcil hayvan ağırlığı Cibuti-Mogadişu arası yukarıda belirtilen (20 EUR) evcil hayvan ücreti ile çarpılır.

Kg uygulaması kapsamındaki bölgelere bu sayfa üzerinden ulaşabilirsiniz.

Parça konsept bagaj uygulaması kapsamında ücretlendirme

PCS konsept, dış hat uçuşlarda kabinde taşınan evcil hayvan ücretlendirmesi (PETC)

Kabinde taşınacak evcil hayvan kutusu ile birlikte tartıldığında en fazla 8 kg olmalıdır.

Kabin kompartmanında evcil hayvan taşınması durumunda o parkur için uygulanan aşağıdaki tabloda belirtilen evcil hayvan ücreti tahsil edilir.

Evcil hayvan ücreti, her bir kutu veya kafes başına alınır. Örneğin İstanbul’dan New York’a seyahat edecek bir yolcunun beraberinde bir kutu (container) içinde iki adet kedi varsa, her bir kedi için değil, yalnızca kutu başına ücret alınır.


Bölgeler

Parça Bölgesi

Interline

Türkiye

180 USD

225 USD

Atina, Batum, Bükreş, Donetsk, Gence, Halep, Kişinev, Köstence, Nahçıvan, Odessa, Priştine, Saraybosna, Selanik, Simferopol, Sofya, Üsküp, Tiran, Varna

Bölge 1

210 USD

260 USD

Akabe, Ammani, Bakü, Astrahan, Aşkabat, Bari, Belgrad, Beyrut, Bişkek, Bologna, Budapeşte, Dnipropetrovsk, Duşanbe, Graz, Harkov, Herson, Hucendi, Hurgada, İskenderiye, İvano-Frankivsk, Kabil, Kahire, Katanya, Kiev, Kosice, Ljubljana, Luxor, Lviv, Malta, Mezar-ı-Şerif, Minsk, Napoli, Oş, Pisa, Podgorica, Roma, Rostov-on-Don, Salzburg, Semerkant, Soçi, Stavropol, Şam,Şarm El-Şeyh, Taşkent, Tebriz, Tel Aviv, Tiflis, Varşova, Venedik, Viyana, Zagreb, Zaporijya, Krasnodar, Tivat

Bölge 2

215 USD

265 USD

Amsterdam, Bağdat, Aden, Basel, Basra, Batna, Berlin, Bingazi, Bremen, Brüksel, Cenevre, Cenova, Cezayir, Düsseldorf, Erbil, Frankfurt, Friedrichshafen, Hamburg, Hannover, Karlsruhe, Konstantin, Köln, Leipzig, Lüksemburg, Lyon, Marsilya, Milano, Misurata, Moskova, Musul, Münih, Münster, Necef, Nice, Nürnberg, Oran, Prag, Riga, Rotterdam, Sebha, Stuttgart, Süleymaniye,Tallinn,Tilimsan,Torino,Trablus,Tunus,Ulan batur,Vilnius,Zürih

Bölge 3

220 USD

270 USD

Aalborg, Abu Dabi, Denpasar-Bali, Ahvaz, Bahreyn, Barselona, Bilbao, Billund, Birmingham, Bordo, Cidde, Dammam, Doha, Dubai, Dublin, Edinburgh, El Kasım, Göteborg, Helsinki, İsfahan, Kazan, Kirmanşah, Kopenhag, Kuveyt, Londra, Madrid, Malaga, Manchester, Medine, Meşhed, Novosibirsk, Oslo, Paris, Riyad, Rovaniemi, Sana'a, Santiago de Compostela, Şarjah,St. Petersburg, Stockholm, Şiraz, Tahran, Taif, Toulouse, Ufa, Valensiya, Voronej, Yekaterinburg, Yenbu

Bölge 4

240 USD

290 USD

Addis Ababa, Bangkok, Cakarta, Cape Town, Cibuti, Dakka, Darüsselam, Durban, Entebbe, Guangzhou, Hanoi,Ho Şi Minh Kenti, Hong Kong, İslamabad, Johannesburg, Karaçi, Katmandu, Kazablanka, Kigali, Kilimanjaro, Kolombo, Kuala Lumpur, Lahor, Lizbon, Male, Manila, Maputo, Marakeş, Mogadişu, Mombasa, Mumbai, Maskat, Nairobi, Pekin, Phuket, Porto, Seul, Singapur, Şangay, Taipei, Yeni Delhi, Zanzibar, Mogadişu

Bölge 5

270 USD

340 USD

Abican, Abuja, Akra, Almatı, Antananarivo, Asmara, Atlanta, Bamako, Boston, Bogota, Banjul, Buenos Aires, Caracas, Cancun, Cotonou, Dakar, Douala, Encemine, Freetown, Hartum, Havana, Houston, Kano, Kinşasa, Konakri, Lagos, Libreville, Luanda, Los Angeles, Mahe Adası, Mauritius, Montreal, Miami, New York, Niamey, Nur-Sultan, Nuakşot, Mexico City, Osaka, Ouagadougou, Pointe Noire, Port Harcourt, Port Sudan, Sao Paulo, San Fransisco, Şikago, Toronto, Tokyo, Washington, Yaounde

Parça bölgesi

310 USD

360 USD

Interline

360 USD

410 USD

PC konsept, dış hat uçuşlarda kargo kompartımanında taşınan evcil hayvan ücretlendirmesi (AVIH)

Kargo kompartmanında evcil hayvan taşınması durumunda evcil hayvandan o parkur için aşağıda tabloda yer alan evcil hayvan ücreti tahsil edilir.

Evcil hayvan ücreti, her bir kutu veya kafes başına alınır. Örneğin İstanbul’dan New York’a seyahat edecek bir yolcunun beraberinde bir kutu (container) içinde iki adet kedi varsa, her bir kedi için değil, yalnızca kutu başına ücret alınır.


Bölgeler

Parça Bölgesi

Interline

Türkiye

360 USD

450 USD

Atina, Batum, Bükreş, Donetsk, Gence, Halep, Kişinev, Köstence, Nahçıvan, Odessa, Priştine, Saraybosna, Selanik, Simferopol, Sofya, Üsküp, Tiran, Varna

Bölge 1

420 USD

520 USD

Akabe, Ammani, Bakü, Astrahan, Aşkabat, Bari, Belgrad, Beyrut, Bişkek, Bologna, Budapeşte, Dnipropetrovsk, Duşanbe, Graz, Harkov, Herson, Hucendi, Hurgada, İskenderiye, İvano-Frankivsk, Kabil, Kahire, Katanya, Kiev, Kosice, Ljubljana, Luxor, Lviv, Malta, Mezar-ı-Şerif, Minsk, Napoli, Oş, Pisa, Podgorica, Roma, Rostov-on-Don, Salzburg, Semerkant, Soçi, Stavropol, Şam,Şarm El-Şeyh, Taşkent, Tebriz, Tel Aviv, Tiflis, Varşova, Venedik, Viyana, Zagreb, Zaporijya, Krasnodar, Tivat

Bölge 2

430 USD

530 USD

Amsterdam, Bağdat, Aden, Basel, Basra, Batna, Berlin, Bingazi, Bremen, Brüksel, Cenevre, Cenova, Cezayir, Düsseldorf, Erbil, Frankfurt, Friedrichshafen, Hamburg, Hannover, Karlsruhe, Konstantin, Köln, Leipzig, Lüksemburg, Lyon, Marsilya, Milano, Misurata, Moskova, Musul, Münih, Münster, Necef, Nice, Nürnberg, Oran, Prag, Riga, Rotterdam, Sebha, Stuttgart, Süleymaniye,Tallinn,Tilimsan,Torino,Trablus,Tunus,Ulan batur,Vilnius,Zürih

Bölge 3

440 USD

540 USD

Aalborg, Abu Dabi, Denpasar-Bali, Ahvaz, Bahreyn, Barselona, Bilbao, Billund, Birmingham, Bordo, Cidde, Dammam, Doha, Dubai, Dublin, Edinburgh, El Kasım, Göteborg, Helsinki, İsfahan, Kazan, Kirmanşah, Kopenhag, Kuveyt, Londra, Madrid, Malaga, Manchester, Medine, Meşhed, Novosibirsk, Oslo, Paris, Riyad, Rovaniemi, Sana'a, Santiago de Compostela, Şarjah,St. Petersburg, Stockholm, Şiraz, Tahran, Taif, Toulouse, Ufa, Valensiya, Voronej, Yekaterinburg, Yenbu

Bölge 4

480 USD

580 USD

Addis Ababa, Bangkok, Cakarta, Cape Town, Cibuti, Dakka, Darüsselam, Durban, Entebbe, Guangzhou, Hanoi,Ho Şi Minh Kenti, Hong Kong, İslamabad, Johannesburg, Karaçi, Katmandu, Kazablanka, Kigali, Kilimanjaro, Kolombo, Kuala Lumpur, Lahor, Lizbon, Male, Manila, Maputo, Marakeş, Mogadişu, Mombasa, Mumbai, Maskat, Nairobi, Pekin, Phuket, Porto, Seul, Singapur, Şangay, Taipei, Yeni Delhi, Zanzibar, Mogadişu

Bölge 5

540 USD

680 USD

Abican, Abuja, Akra, Almatı, Antananarivo, Asmara, Atlanta, Bamako, Boston, Bogota, Banjul, Buenos Aires, Caracas, Cancun, Cotonou, Dakar, Douala, Encemine, Freetown, Hartum, Havana, Houston, Kano, Kinşasa, Konakri, Lagos, Libreville, Luanda, Los Angeles, Mahe Adası, Mauritius, Montreal, Miami, New York, Niamey, Nur-Sultan, Nuakşot, Mexico City, Osaka, Ouagadougou, Pointe Noire, Port Harcourt, Port Sudan, Sao Paulo, San Fransisco, Şikago, Toronto, Tokyo, Washington, Yaounde

Parça bölgesi

620 USD

720 USD

Interline

720 USD

820 USD

Ara bacak taşıma hakkı bulunan seferlerde evcil hayvan taşıma ücretlendirmesi (PC konsept)

Ara bacak taşıma hakkı bulunan seferlerde evcil hayvan kafesiyle birlikte tartılır. Evcil hayvan kutusu ile birlikte tartıldığında en fazla 8 kg ağırlığında ise kabin kompartmanında; 8 kg’dan daha ağır ise kargo kompartımanında taşınır. PC konseptte kabinde taşınması durumunda kafes başına 160 USD, kargo kompartımanında taşınması durumunda 320 USD evcil hayvan ücreti tahsil edilir.

Örneğin Sao Paulo ile Buenos Aires evcil hayvan taşınması durumunda evcil hayvan kafesiyle birlikte tartılır. Toplam ağırlığı 8 kg’ı geçmiyorsa kabinde taşınır ve 180 USD tahsil edilir. Ağırlık 8 kg’ı aşıyorsa evcil hayvan kargo kompartımanında taşınır ve kafes başına 360 USD alınır.

Parça bagaj uygulaması (parça başına/kabin) 180 USD
Parça bagaj uygulaması (parça başına/kargo) 360 USD

Stopover yapılan uçuşlarda evcil hayvan ücretlendirmesi:

PCS konsept, stopover yapılan uçuşlarda kabin kompartmanında evcil hayvan ücretlendirmesi (PETC):

Evcil hayvan kafesi ile birlikte tartılır. Toplam ağırlık en fazla 8 kg ise evcil hayvan kabin kompartımanında taşınır.

Seyahatin herhangi bir noktasında stopover var ise ücretlendirme stopover yapılan noktaya kadar ayrı stopover’dan sonra yapılan noktaya kadar ayrı ayrı toplanarak hesaplanır. Ayrı ayrı hesaplamalar yapılırken her bir seyahat kendi konseptinde (kg/pc) değerlendirilir. Tahsil edilecek tutarlar yayında yer alan PETC tablolarına göre hesaplanmalıdır.

PCS konsept, stopover yapılan uçuşlarda kargo kompartımanında evcil hayvan ücretlendirmesi (AVIH):

Evcil Hayvan kafesi ile birlikte tartılır. Toplam ağırlık 8 KG ı aşıyor ise evcil hayvan kargo kompartmanında taşınır.

Seyahatin herhangi bir noktasında stopover var ise ücretlendirme stopover yapılan noktaya kadar ayrı stopoverdan sonra yapılan noktaya kadar ayrı 2 ile çarpılarak hesaplanır. Ayrı ayrı hesaplamalar yapılırken her bir seyahat kendi konseptinde (kg/pc) değerlendirilir. Tahsil edilecek tutarlar yayında yer alan tablolara göre 2 ile çarpılarak yapılmalıdır.

Parça bagaj uygulaması kapsamındaki bölgelere bu sayfa üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti varışlı/kalkışlı uçuşlarda evcil hayvan kabulü

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti varışlı/kalkışlı uçuşlarda evcil hayvanınızı taşıyabilmemiz için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Veteriner Dairesinden ithalat ruhsatı almanız gerekiyor. Bu ruhsatın geçerlilik tarihinin 60 gün olduğunu hatırlatalım. Ayrıca kalkıştan en az 48 saat önce bulunduğunuz ülkenin veteriner işleri müdürlüğünden onaylı ihracat sağlık sertifikası almalısınız.

Kedinizin ve köpeğinizin aşılarının yapıldığını gösteren pasaport ve sağlık karnesini yanınızda bulundurulmalısınız. Köpekler için Parvo, Distemper, Hepatitis ve Leptospira aşılarının; kediler içinse Feline Enteritis, Feline İnfluenza aşılarının yapılması gerekiyor. Uçuştan en az bir ay, en çok bir yıl önce evcil hayvanınıza kuduz aşısı yapılmış olmalı. Ayrıca kedinizin ve köpeğinizin taşınması için kuduza karşı kandaki antikor düzeyini gösteren laboratuvar raporunun aslı da yanınızda olmalı. Üç aydan küçük evcil hayvanınızı KKTC uçuşlarımızda tek başına taşıyamıyoruz. On haftadan büyük evcil hayvanınızı annesiyle birlikte, pasaportunun olması, doğduğu andan itibaren aynı yerde kalması, enfeksiyona maruz kalma olasılığı olan vahşi hayvanlarla temas kurmamış olması şartıyla taşıyabiliyoruz. Konuyla ilgili daha fazla bilgi almak için http://www.veteriner.gov.ct.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Taşıma tipi

Ağırlık

Sabit ücret

Kabinde taşınan evcil hayvan (PETC)

0-8 kg

400 TRY

Kargoda taşınan evcil hayvan (AVIH)

0-15 kg

550 TRY

Kargoda taşınan evcil hayvan (AVIH)

16-22 kg

700 TRY

Kargoda taşınan evcil hayvan (AVIH)

23-28 kg

750 TRY

Kargoda taşınan evcil hayvan (AVIH)

28 kg üzeri

800 TRY