Skip to main content

İlave Menü Seçimi Kurallar ve Koşulları

 • İlave menü siparişi, uçuş saatine 24 saat kalana kadar Türk Hava Yolları internet sitesinden, Türk Hava Yolları mobil uygulamasından, satış ofislerinden, çağrı merkezinden veya acenteler aracılığı ile satın alınabilmektedir. Uçuş saatine 24 saat ve/veya daha az süre kaldığı durumlarda atıştırmalık ve yiyecek satışı yapılamamaktadır.
 • Satın alınacak ilave menüler uçuş bazlı olarak satılmakta olup rezervasyondaki tüm uçuşları kapsamamaktadır. İlave menü tercih edilen uçuş(lar), yolcu tarafından seçilmekte ve satın alma işlemi yalnızca ilave menü seçimi yapılan uçuş(lar) için gerçekleşmektedir.
 • Sadece Economy Class uçuşlar için ilave menü satışı yapılmaktadır.
 • Satın alınan ilave menü, uçuş saatine 24 saat kalana kadar çağrı merkezi üzerinden iade edilebilir veya değişiklik yapılabilir. Uçuş saatine 24 saat veya daha az süre kaldığı durumda, uçuşlar için ikram yükleme süreçleri başladığından iptal veya değişiklik hakkı bulunmamaktadır.
 • Uçuş saatine 24 saatten daha fazla süre varken gerçekleşen bir uçuş aksaklığı durumunda (tarife değişikliği, uçuş iptali ve olağanüstü hal gibi) yolcu onayı ile yapılan bilet iptal işlemlerinde satın alınan ilave menülerin iadesi otomatik olarak gerçekleşmektedir.
 • Uçuş saatine 24 saat veya daha az süre kaldığı durumda; yolcu isteği ile yapılan bilet iptali, iadesi veya değişiklik işlemlerinde ilave menü siparişi için ödenen ücret iade edilmemektedir.
 • Uçuş saatinden en az 24 saat önce bilet iptali yapılması durumunda, satın alınan ilave menü iptal işlemi bilet iptal işlemi ile birlikte gerçekleşerek ücreti iade edilir. İade talebi çağrı merkezi veya geri bildirim formu üzerinden yapılabilir.
 • İlave menü satın alınmış rezervasyonda bir değişiklik işlemi yapılması durumunda satın alınan ilave menü bilgisi rezervasyondan silinecektir. Satın alınmış olan menü veya yiyeceğin yeni uçuşa taşınması isteniyorsa bu işlem yolcu tarafından uçuşa en az 24 saat kala çağrı merkezi aracılığıyla gerçekleştirilmelidir. Değişiklik yapılan yeni uçuş, ilave menü yüklemesi için uygun olmalıdır. Uçuş, ikram yüklemesi için uygun değilse ilave menü için ödenen ücretin iade talebi çağrı merkezi üzerinden gerçekleştirilebilir.
 • Uçuş aksaklığı kapsamında tarife değişikliği durumlarında, yolcularımıza yeni uçuş(lar) önerilmektedir. Yolcu kendisine önerilen uçuşu/uçuşları kabul ederse; kabul ettiği uçuş(lar)a ikram hakkı taşınmayacaktır. Satın alınmış olan ilave menü yeni uçuş(lar)a taşınması isteniyorsa bu işlem yolcu tarafından uçuşa en az 24 saat kala çağrı merkezi aracılığıyla gerçekleştirilmelidir. İlave menünün yeni uçuş(lar)a taşınması istenmiyorsa, ilave menü için ödenen ücretin iade talebi çağrı merkezi üzerinden gerçekleştirilebilir.
 • Menü/yiyecek seçimi bulunan uçuş için online kanallar üzerinden Business upgrade (kabin yükseltme) işlemi gerçekleştirilmesi halinde uçuşta Business Class ikramları sunulacaktır. İlave menü seçimi için ödenen ücretin iade talebi uçuşa 24 saat kalana dek çağrı merkezi üzerinden yapılabilir.
 • İade hakkı, yukardaki kurallar doğrultusunda ilave menü satın alınan tarihten itibaren 1 yıldır.
 • Gıda güvenliği gereği bazı parkurlar için ilave menü seçimi sunulamayabilir.
 • Operasyonel sebeplerle bazı uçuşlara ilave menü yüklemesi gerçekleşmeyebilir. Bu durumlarda ödenecek ilave menü seçimi ücretinin iadesi yolcu tarafından çağrı merkezi üzerinden talep edilebilir.
 • Hava yolu kaynaklı bir aksaklık sebebiyle uçuşa katılamamış olan yolcuların ilave menü seçimi için ödemiş oldukları ücretin iadesi, yolcu tarafından çağrı merkezi veya geri bildirim formu aracılığı ile talep edilebilir.
 • Yalnızca AnadoluJet tarafından icra edilen dış hat uçuşları için ilave menü satın alınabilir. Diğer hava yolları ile veya ortak olarak icra edilen uçuşlarda (SPA veya codeshare) ilave menü satışı yapılamamaktadır.
 • Uçuş esnasında satın almış olduğunuz ilave menü ile ilgili yaşayacağınız aksaklıkları kabin ekiplerimize bildiriniz.