Skip to main content

INAD ve Deporte yolcu tanımları

INAD yolcu nedir?

INAD terimi bir ülkenin ilgili otoriteleri tarafından o ülkeye girmesi kabul edilmeyen yolcular için kullanılır. Bu durum, aktarmalı bir seferde devam yolculuğuna, hava yolu ya da hükümet yetkilileri tarafından çeşitli nedenlerle izin verilmemesi de olabilir.

Ülkeye girmesi kabul edilmeyen yolcular ne demek?

Sınır polisi ya da kontrol memuru gibi yetkililer tarafından ülke sınırları içerisine alınamaz ibaresiyle sınıflanan yolculara, ülkeye girmesi kabul edilmeyen yolcu denir. Üke sınırları içerisine alınmayan yolcu, soruşturmanın tamamlanmasının ardından geri götürülmek üzere yolcuyu getiren hava yolu şirketine iade edilir.

INAD yolcu olma nedenleri nelerdir?

Bu nedenler; yolcunun geçerli vizesinin olmaması, geçerli pasaportunun olmaması, transit uçuş yapıyorsa transit vizesinin olmaması ya da varış ülkesinin seyahat koşullarını karşılamaması sebebi ile olabildiği gibi, bazı durumlarda da yolcunun geçerli bir vizesinin olmasına rağmen sınır polisi ile yapılan mülakatta girişinin uygun görülmediği durumlarda olabilmektedir. Yani ülkeye giriş ile ilgili son karar her zaman ilgili sınır polisi yada otoritesine aittir.

INAD yolcu olmanın sonuçları nelerdir?

INAD olarak sınıflandırılan yolcular, eşyalarıyla beraber önce geldikleri yere, ancak geldikleri noktada çeşitli sebeplerle (vize sorunları, giriş yasağı vb.) kabul edilmezlerse uyruğu olduğu ya da kabul edileceği bir noktaya geri gönderilir. Bu noktada çoğunlukla INAD yolcu, eğer geldiği uçağın dönüş uçuşu varsa bu uçuşla önce geldiği noktaya, oraya kabul edilmiyorsa uyruğu olduğu/kabul edilebileceği bir ülkeye geri döner. Uçuşta uygun yer yoksa, yolcu ilk uygun uçağı beklemek üzere dinlenme alanına aktarılır. Bazı durumlarda INAD yolcular, birkaç gün boyunca uygun uçuşu bekleyebilir.

INAD’ın açılımı nedir?

INAD kelimesi hava yollarında kullanılan bir kısaltma olup açılımı “Inadmissible Passenger” dır.

INAD yolcu hakkında bilinmesi gerekenler

  • Çıkış istasyonları doküman kontrolleri yaparak INAD’a sebebiyet vermemek için gerekli önlemleri almak için çaba sarf etse de seyahat dokümanlarınızın gitmek istediğiniz ülkenin giriş şartlarını karşılayıp karşılamadığından emin olmalısınız.
  • Aktarma uçuşunuzun olması durumunda aktarma yapacağınız ülkenin, transit vizesi isteyip istemediği, varsa diğer koşulların sağlandığından emin olunması gerekmektedir. Seyahat dokümanlarınızda (pasaport, vize) herhangi bir karalama, üzerinde oynama ibareleri, çeşitli hasarlar (ıslanmış olması, yırtık, kopuk olması vs.) ülkeye kabul edilmemenize sebep olabilir.
  • INAD edilmeniz durumunda tüm eşyalarınızla birlikte mümkün olan ilk seferle geldiğiniz yere geri gönderilme işlemleri başlatılır. İlgili ülkenin INAD yolcular için tahsis ettiği alanda bekleme yapılır. Bazen sefer olmaması, hava durumu, o ülkede yaşanan grevler vs. durumlar sebebi ile geri gönderilme işlemi hemen yapılamayabilir. Dönüş işlemleriniz hava yolu gözetiminde, hali hazırda olan dönüş biletiniz kullandırılarak yapılır, dönüş biletinin olmadığı durumlarda, yolcunun dönüş biletini alması beklenir, diğer bir durumda da taahhütname karşılığında hava yolu kredili dönüş bileti sağlayabilmektedir.
  • Bu nedenlerden ötürü, yurt dışına seyahatlerde tüm belgelerinizin geçerli olduğundan emin olunuz. Yolculuğa başlamadan önce gideceğiniz ya da aktarma yapacağınız ülkelerin vize şartlarına dikkatli bir şekilde göz atınız. Turistik sebeplerle seyahat ediyorsanız dönüş biletinizin olduğuna emin olmanız gerekmektedir. Şu an COVID-19 sebebi ile seyahat kısıtlamaları kapsamında da ülkeler özel şartlar uygulayabilmekte ve PCR testi, geçerli bir seyahat sebebinin bulunması gibi sebeplerle de INAD durumu oluşabilmektedir.

Deporte yolcu nedir?

Deporte yolcu, ülkeye yasal veya yasa dışı yollarla girmiş olan ve ülke yetkili makamlarınca ülkeden ihracına karar verilmiş kişidir.

Deporte yolcu hakkında bilinmesi gerekenler

  • Deporte yolcular, tek başlarına ya da yetkili kişilerce eşlik edilerek (eskort) sınır dışı edilebilir.
  • Aksine bir hüküm olmadığı takdirde sınır dışı edilen kişinin (Deporte) bilet ücretini ülkeden ihracına karar veren ilgili ülke makamları temin etmekle yükümlüdür.
  • Vizenin izin verdiği kalış süresinden fazla kalmak (vize ihlali), ilgili ülkenin yasalarına karşı gelmek, geçerli seyahat evrakının hileli yollarla edinildiğinin tespit edilmesi gibi nedenlerden ülke makamları sınır dışı kararı alabilir. Sınır dışı nedenine göre ilgili ülke makamları değişen sürelerde giriş yasağı uygulayabilmektedir.