Skip to main content
Passenger placing cabin baggage in THY Business Class seat

Kabin bagajı

Türk Hava Yolları olarak önceliğimiz, yolcularımızın üst düzey konforla seyahat etmelerini sağlamak. Bu sebeple yolcularımızın bagaj konusundaki tüm hassasiyetlerini dikkate alıyor ve kabin bagajı için çok sayıda seçenek sunuyoruz. Siz de Türk Hava Yolları ile seyahat ederek güvenliğinizi tehdit etmeyen, ağırlığı ve boyutları standartlara uygun eşyalarınızı kabin bagajınızda taşıyabilirsiniz.

Kişisel eşya türleri>>

Birden çok hava yolu şirketiyle gerçekleştirilen uçuşlarda (interline), kabin bagaj haklarını IATA kuralları gereği uçuşu gerçekleştiren hava yolu (operating airline) belirlemektedir. Seyahatinizden önce ilgili hava yollarının bagaj kurallarını kontrol etmenizi öneriyoruz.

Bazı havalimanları kuralları gereği, aktarma yapan yolcuların transit geçiş güvenlik noktasından 100 ml üzeri sıvılar ile geçilmesine izin verilmemektedir. Buna poşetli ve kapalı da olsalar da duty free ürünleri dahildir. Uçuşlarınızdan önce aktarma yapacağınız havalimanının uygulamalarını kontrol etmenizi öneriyoruz.

Sivil Havacılık kuralları gereği limitlerin üstünde el dezenfektanı ve benzeri sıvıların uçak içerisinde taşınması tehlike arz etmektedir. Kabin ekiplerimiz, kabinde yolcularımıza el dezenfektanı dağıtmaktadır. Yolcularımızın kabin içerisine el dezenfektanı ve benzeri sıvıları getirmemeleri gerekmektedir.
Air hostess opening THY cabin baggage

Kabin bagajı hesaplama aracı

Uçuş noktalarına göre kabin bagaj haklarını görüntülemek için bagaj hesaplama aracımızı kullanabilirsiniz. Bazı koşul ve haklar uçuşa bağlı olarak farklılık gösterebileceği için en doğru detaylara, rezervasyon ve bilet üzerindeki bagaj bilgilerinden ulaşabilirsiniz.

* Bagaj hesaplama aracımız ile gösterilemeyen istisnai durumlar ve ek bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.


Hesaplayın

Kabin bagajı kuralları ve kabinde taşınabilecek maddeler

 • Kabin bagajı olarak taşınmasını istediğiniz bagajınızın, başüstü dolabına ya da koltuk altına sığabilecek ölçülerde ve ağırlıkta olması gerekir. Bu ölçüler, 23x40x55 cm ve 8 kg olarak belirlenmiştir. 
 • Kendi güvenliğiniz için bagajlarınızı kendiniz hazırlamanız ya da hazırlanmasına nezaret etmelisiniz. Bagajlarınızı hazırlarken kapalı kutu, paket ve tüm ambalajları kontrol etmeye özen gösteriniz. Ayrıca başkasına götürülmek üzere size verilen hiçbir eşyayı kesinlikle kabul etmeyiniz. Uçuş güvenliği ve kendi güvenliğiniz için bu noktalara dikkat etmenizi tavsiye ederiz. 
 • Uçağı, yolcuları ve diğer yükleri tehlikeye düşürebilecek nitelikteki, düzgün ve güvenli taşımayı sağlayacak şekilde paketlenmemiş, kalkış yapılan, varılacak veya üstünden geçiş yapılacak herhangi bir devletin kanunları, kuralları ile taşınması yasaklanmış yükler içeren, ebatları bakımından uygun olmayan ve taşınması yasak olan tehlikeli madde içeren bagajlar kabine kabul edilmemektedir. Duruma göre bu bagajların uçak altına alınması veya havalimanında bırakılması talep edilebilmektedir. 
 • Parfüm, deodorant, kontakt lens solüsyonu gibi yasak olmayan sıvı maddeleri, 100 ml'den daha küçük boyutlardaki orijinal kutularında olmak üzere, kabin içinde taşıyabilirsiniz. Kutu boyutu 100 ml üzerinde olan kutular, içerisinde daha az sıvı varsa bile, kabinde taşınamamaktadır. Ayrıca 100’er ml halindeki tüm sıvı kutularının 1 litrelik kilitli bir şeffaf poşet içinde muhafaza edilmesi gerekir. Bu poşetten kabinde yalnızca bir adet taşıyabilirsiniz. 
 • Tıraş köpüğü ve diş macununuzu kabinde taşıyabilirsiniz. 
 • Katı ve sıvı ilaçlarınızı, orijinal paketinde olması ve yanınızda ilaç kullanmanız gerektiğini belirten doktor raporu bulunması şartlarıyla, kabin bagajında taşıyabilirsiniz. 
 • Bebekle yolculuk etmeniz durumunda, uçuş sırasında bebeğinizin ihtiyacını karşılayacak kadar sıvı ya da katı bebek mamasını kabinde taşıyabilirsiniz. 
 • Solunum cihazınızı kabinde taşıyabilirsiniz. 
 • Kabin bagajında olması ve silah biçiminde olmaması koşuluyla, bir adet çakmağı kabin içinde taşıyabilirsiniz. 
 • Krem, losyon, maskara, ruj gibi makyaj malzemelerinizi kabinde taşıyabilirsiniz. 
 • Özel çantasında olmak üzere, tenis ya da squash raketinizi kabinde taşıyabilirsiniz. 

Kabinde ve kabin bagajında taşınması yasak olan maddeler 

Kabin bagajında taşınabilecek maddeler konusunda uluslararası uçuş kuralları çerçevesinde bazı kısıtlamalar bulunuyor. Uçuşunuzun sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi için bu tür maddeleri check-in bagajı olarak uçağın kargo bölümüne teslim edebilirsiniz. Kabin bagajında taşınabilecek ve taşınması yasak olan maddeleri aşağıdaki listeden kontrol edebilirsiniz. 

 • Ateşli ya da ateşsiz silahlar ile makas, çakı, sivri uçlu şemsiye gibi delici maddelerin kabinde ve kabin bagajında taşınması yasaktır. Ayrıca oyuncak silahların ve silah şeklinde çakmakların da kabinde veya kabin bagajında taşınması yasaktır. 
 • Golf, beyzbol, kriket vb. sopa ve benzeri maddelerin kabinde ve kabin bagajında taşınması yasaktır. 
 • Kamp ocakları gibi yanıcı ve yakıcı maddelerin kabinde ve kabin bagajında taşınması yasaktır. 
 • Dikiş seti gibi kesici ve delici maddeler içeren ürünlerin kabinde ve kabin bagajında taşınması yasaktır. 
 • Kabinde ve kayıtlı bagaj bölmesinde taşınabilecek bagajları daha detaylı incelemek için kısıtlamalar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bagaj hasarı

Kabin bagajınızda hasar oluştuğunda, bu durum personelimizin ihmalinden kaynaklanıyorsa tüm hasarınızın Türk Hava Yolları tarafından karşılanacağına emin olabilirsiniz. Bu durum haricindeki tüm hasarlardan bagaj sahibi yolcunun sorumlu olacağını unutmayınız. Bu konu hakkındaki yasal düzenlemeyi incelemenizi öneririz.