Skip to main content

Yeni Koronavirüs (COVID-19) döneminde seyahat güncellemeleri

Dünyayı kısa sürede etkisi altına alan COVID-19 salgını sebebiyle ara vermek zorunda kaldığımız uçuşlarımıza, yeni önlemler ve standartlar ile yeniden başlamaya hazırız. Uçuşlarımıza ilişkin güncel bilgiler, sağlıklı seyahatler için aldığımız yeni önlemler ve iptal olmuş uçuşlarınız için yapabileceğiniz işlemler için sayfamızı inceleyin.

Önemli bilgilendirme

Güncelleme: 18.12.2020

Normalleşme döneminde seyahat etmeden önce uçak içi hijyen uygulamaları, ikram değişiklikleri, değişen bagaj kuralları ve daha fazla konu hakkında aklınıza sorular takılmış olabilir. Buraya tıklayarak sıkça sorulan sorulara ve cevaplarına göz atabilirsiniz.

Ülkeler tarafından uygulanan uçuş kısıtlamaları

Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve diğer ülkelere girişlerde uygulanan kuralları görmek için seyahat izin düzenlemeleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Türkiye'den yurt dışına seyahat etmeyi planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı misafirlerimiz, Seyahat Yasağı Kalkan Ülkeler sayfamızdan ayrıntılı bilgi alabilirler.

Yurt dışına yapacağınız seyahatleri planlarken gideceğiniz ülkelerdeki uçuş kısıtlamalarını incelemenizi öneriyoruz. Ülkeler tarafından uygulanan kurallar için IATA tarafından sağlanan seyahat haberleri sayfasını veya Star Alliance tarafından sağlanan Seyahat Bilgilendirme sayfasını inceleyin. Şartlarınızın gitmek istediğiniz ülkenin kurallarına uygun olup olmadığını incelemek için pasaport, vize ve sağlık bilgileri sayfasını ziyaret edin.

HES kodu uygulaması

T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından, yurt içi uçuşlara katılacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve yabancı kimliği bulunan tüm yolcuların HES kodu alması zorunlu kılınmıştır. HES kodu hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

65 yaş üzeri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının uçuşlara katılması hakkında

T.C. İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge kapsamına göre yurt dışından gelen ve yurt dışına giden (iç hat aktarmaları hariç) 65 yaş ve üzeri misafirlerimiz için özel izin belgesine gerek yoktur. İç hatlarda ise özel izin belgesi (aktarmalar dahil) zorunludur. Özel izin belgesi almak için bulunduğunuz ilçe kaymakamlığına başvurabilir, 199 numaralı telefonu arayabilir ve e-devlet üzerinden başvuru kaydı oluşturabilirsiniz.

Gökyüzüyle yeniden buluşuyoruz

Dünya yeniden açılırken gökyüzünde buluşuyoruz. Uçuş öncesinden sonrasına kadar olan süreçlerde aldığımız sosyal mesafe ve hijyen önlemleriyle seyahatleriniz artık çok daha sağlıklı ve güvenli.

Güncel uçuş planımızı inceleyin>>


Esnek seyahat fırsatıyla plan değişikliklerine hazırsınız

Dünya normalleşirken esnek seyahat haklarınızla yeni seyahatlerinizi güvenle planlayabilirsiniz. Ücretsiz değiştirme ve bileti açığa alma haklarınızla plan değişikliklerine her zaman hazırsınız.

Esnek seyahati keşfedin>>


Sağlıklı ve güvenli uçuşları keşfedin

Yeni seyahatlerinizin tüm aşamalarında sizi çeşitli sağlık önlemleri bekliyor. Güvenli bir şekilde seyahat edebilmeniz için titizlikle tasarladığımız yeni uygulamaları keşfedin.

HEPA filtreleri ile güvenle nefes alın

Uçaklarımızda bulunan HEPA (Yüksek Verimli Partikül Hava Filtresi) filtreleri; 0,3 mikrona kadar havadaki tüm partiküllerin %99,97'sini havadan arındırabilen özel bir filtreleme sistemidir. HEPA filtreleri, uçaktaki havanın temiz ve güvenli olmasını sağlar.

Hijyen uzmanlarımızla tanışın

Rahat ve güvende hissedin diye tüm uçuşlarımızda hijyen uzmanları görev alıyor. Uzmanlarımız, hijyen setlerinizi dağıtmanın yanı sıra uçuş süresince kabin içi hijyen tedbirlerinin işleyişini kontrol ediyor.

Seyahat sigortanız her zaman yanınızda

Seyahate çıkmadan önce seyahat sigortası yaptırarak içinizi rahatlatın ve güvence altında uçun. Turist Koruma ve Destek Sigortası ile Türkiye seyahatinizde güvendesiniz. Detayları şimdi keşfedin.

Turist Koruma ve Destek Sigortası

Seyahat işlemlerinizi kolayca tamamlayın

Salgın sebebiyle uçuşunuzda meydana gelen aksaklıklar, seyahat planınızdaki değişiklikler ve yeni seyahatleriniz için yapabileceğiniz işlemler ve sunduğumuz kolaylıkları inceleyebilirsiniz.

Uçuşunuz iptal olduysa Detaylı bilgi

Yeni bir uçuş için biletinizi değiştirebilir, daha sonra karar vermek üzere açığa alabilir veya biletinizin değerine değer katacak iade opsiyonlarımızı inceleyebilirsiniz.

  • Yeni seyahatiniz için henüz karar vermediyseniz, 31 Aralık 2021’e kadar gerçekleştirilecek bir uçuşta, aynı ücret sınıfında ek hiçbir ücret ödemeden kullanmak üzere biletinizi açığa alabilirsiniz.
  • Yeni seyahatinizin detayları belli ise biletinizi 31 Aralık 2021’e kadar gerçekleştirilecek bir uçuşla değiştirebilir, yoğunluktan ve fiyat değişikliklerinden etkilenmeden seyahat edebilirsiniz.
  • Bilet için ödediğiniz tutarın değerine değer katmak isterseniz biletinizin iadesini Mil olarak alabilirsiniz. Talebinize istinaden bilet tutarınızdaki her 10 EUR için Miles&Smiles hesabınıza 1000 Mil aktarılır.
  • Biletinizi, gelecek seyahatlerinizde kullanmak üzere mevcut bilet tutarınızdan %15 daha değerli bir seyahat çekine dönüştürebilirsiniz.

Detaylı bilgi için İade talepleri sayfamızı inceleyin.

Uçuş planınızda değişiklik yapacaksanız Detaylı bilgi

İptal olmamış uçuşlarınız için size yeniden plan yapma fırsatı sunuyoruz.

Seyahat tamamlama tarihi 31 Aralık 2020’ye kadar olan, 20 Mart 2020’den önce aldığınız yurt içi ve KKTC-Ercan biletlerinizi ve 20 Mart 2020’den önce aldığınız yurt dışı biletlerinizi 31 Aralık 2021 tarihine kadar kullanmak üzere yeni bir uçuşla değiştirebilir veya açığa alabilirsiniz. Detaylı bilgi için Ücretsiz Değişiklik ve Açığa Alma sayfamızı inceleyin.

Yeni seyahat planı yapacaksanız Detaylı bilgi

Planlar değiştiyse hiç sorun değil. Seyahat tarihinizi ücretsiz değiştirme ya da biletinizi açığa alma hakları ile yeni seyahat planlarınızı güvenle yapabilirsiniz.

21 Mart 2020 – 31 Mart 2021 (dahil) tarihleri arasında satın alacağınız yurt içi ve yurt dışı biletlerinizi değişiklik ceza bedeli ödemeden 31 Aralık 2021 (dahil) tarihine kadar yapılacak başka bir uçuş için değiştirebilir ya da tarihini daha sonra belirlemek üzere biletinizi açığa aldırabilirsiniz. Detaylar için Esnek seyahat sayfamızı inceleyin. (Bu haklar Çin varışlı ve kalkışlı uçuşlar için geçerli değildir.)

Duyurular

Küresel salgın sebebiyle hizmetlerimizde meydana gelen değişikliklere ilişkin duyurularımızı takip etmek için Duyurular sayfamızı ziyaret edin.