Skip to main content

HES kodu nedir?HES Kodu test sonucu pozitif olan veya pozitif hasta ile teması bulunan yolcuların havalimanında bulunmasını azaltmak ve yurt içi uçuşlara katılmasına engel olmak amacıyla T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından uygulamaya alınmış kişiye özel bir koddur. Bilet alırken geçerli bir HES kodunuz bulunması zorunludur. Eğer biletinizi HES kodu zorunluluğu gelmeden önce aldıysanız bu sayfanın üstünde bulunan alandan PNR ve soyisminizi kullanarak biletinize HES kodunuzu ekleyebilirsiniz. HES kodunun check-in süreçleri için de zorunlu olarak girilmesi gereken bir bilgi olduğunu önemle hatırlatır, sağlıklı yolculuklar dileriz.

HES Kodu Nasıl Alınır?Kişiye özel HES kodunuzu; Hayat Eve Sığar mobil uygulamasını kullanarak, e-Devlet uygulaması üzerinden veya aralarında boşluk olacak şekilde HES, T.C. kimlik numaranız, kimlik seri numaranızın son 4 rakamı ve HES kodunuzun geçerli olması gereken gün sayısını yazıp (Örnek: HES 12345678901 5376 30) 2023’e SMS yollayarak alabilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti yabancı kimliğine sahip (yabancı kimlik numarası 97, 98, 99 ile başlayan) yolcularımız ise HES kodlarını aralarında boşluk olacak şekilde HES, kimlik numarası, doğum yılı ve HES kodunun geçerli olması gereken gün sayısını yazıp 2023’e SMS yollayarak alabilirler.

Hayat Eve Sığar programı kapsamında belirlenen kişisel HES kodu tüm yurt içi uçuşlar için bir zorunluluktur. Sağlık Bakanlığınca hazırlanan “Kurum ve Kuruluşlara Yönelik Enfeksiyon Kontrol Önlemleri” sayfasına ulaşmak için tıklayınız.

HES kodu ve Hayat Eve Sığar uygulaması ile ilgili daha fazla bilgi almak ve aklınıza takılan soruları sormak için Sağlık Bakanlığı çağrı merkezine 0850 477 04 77 numarasından ulaşabilirsiniz.

HES kodu hakkında bilinmesi gerekenler

  • HES kodu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye Cumhuriyeti yabancı kimliğine sahip (yabancı kimlik numarası 97, 98, 99 ile başlayan) yolcularımız için yurt içi uçuşlarda zorunluluktur. HES kodu yabancı uyruklu yolcularımız için zorunlu değildir.
  • HES kodları uçuşa 24 saat kala kontrol edilir ve yolcularımıza uçuşları hakkında bilgilendirme yapılır. Sağlık Bakanlığınca seyahatine onay verilmeyen yolcularımız uçuşa kabul edilmeyecektir.
  • HES kodu belirli bir süre boyunca geçerli ya da süresiz olabilir. HES kodunuzun son seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 7 gün daha geçerli olması gerekmektedir. Aksi durumda rezervasyonunuz onaylanmayacaktır.
  • Henüz 2. yaş gününe ulaşmamış olan bebek yolcular için HES kodu gerekmemektedir.
  • 18 yaş altı yolcularımız için HES kodu SMS ve e-Devlet üzerinden temin edilebilir. Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden çocuklarınıza HES kodu oluşturmak için çalışmalar devam etmekte olup, yakın zamanda hizmetinize sunulacaktır.
  • Yurt içi aktarması bulunan yurt dışı uçuşlar için (Örn: İstanbul aktarmalı Trabzon-Londra uçuşu) HES kodu zorunluluğu bulunmamaktadır. Aktarma süresinin 24 saati aştığı durumlarda ise yurt içi uçuşlar öncesinde HES kodu bir zorunluluktur.

Sıkça sorulan sorular Daha fazla bilgi

HES kodumu nasıl alabilirim?

Hayat Eve Sığar mobil uygulaması aracılığıyla, e-Devlet uygulaması üzerinden ya da aralarında boşluk olacak şekilde HES, T.C. kimlik numaranız, kimlik seri numaranızın son 4 rakamı ve HES kodunuz için geçerli olması gereken gün sayısını yazıp (Örnek: HES 12345678901 5376 30) 2023’e SMS yollayarak edinebilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti yabancı kimliğine sahip (yabancı kimlik numarası 97, 98, 99 ile başlayan) yolcularımız ise HES kodlarını aralarında boşluk olacak şekilde HES, kimlik numarası, doğum yılı ve HES kodunun geçerli olması gereken gün sayısını yazıp 2023’e SMS yollayarak alabilirler.

HES kodum olmadan uçuşlara katılabilir miyim?

HES kodu ile sağlıklı ve güvenli bir uçuş ortamı amaçlanmaktadır. Geçerli bir HES kodu bulunmayan yolcularımız HES kodu ibrazı zorunlu olan uçuşlara kabul edilmeyecektir.

Yurt dışı uçuşlarda HES kodu zorunluluğu var mıdır?

Yurt dışı uçuşlarda HES kodu zorunlu değildir. Yurt içi aktarması bulunan yurtdışı uçuşlar için ise(Örn: İstanbul aktarmalı Trabzon-Londra uçuşu) yalnızca aktarma süresinin 24 saati aştığı durumlarda, yurt içi uçuşunuzun öncesinde HES kodu istenilecektir.

Rezervasyon kaydımda (aynı PNR’da) yer alan kişilerden birisinin HES kod statüsü uçuş için uygun değil ise ne yapmalıyım?

Statüsü uçuşa uygun olmayan (hasta veya hasta ile temaslı) yolcu ile aynı PNR’da bulunan ve uçuş engeli bulunmayan diğer yolcularımız uçuşlarını gerçekleştirebilirler. Yolculardan birisinin uçuşa uygun olmadığı durumda isterseniz sadece uçuşa uygun olmayan yolcu için ya da PNR’a bağlı tüm yolcular için biletinizi koronavirüs kaynaklı talepler sayfasını kullanarak açığa alabilirsiniz.

HES kodumun süresi var mı?

HES kodunuz belirli bir süreliğine geçerli ya da süresiz olabilir. HES kodu son geçerlilik tarihi biletinizde yer alan son uçuş tarihinden en az 7 gün sonrası olmalıdır (ör: 15.06.2020 tarihli bir uçuş için HES kodu son kullanma tarihi en az 22.06.2020 olmalıdır)

HES kodumun geçerlilik süresi biterse yeniden HES kodu alabilir miyim?

Evet, HES kodu edinme işlemini tekrar gerçekleştirerek kodu yeniden temin edebilirsiniz.

HES kodu aracılığıyla sağlık bilgilerimi paylaşmam zorunlu mu? 

T.C. İçişleri Bakanlığı genelgesi uyarınca 18 yaş ve üzeri yolcularımızın 6 Eylül 2021 tarihi itibarıyla iç hat uçuşlarımıza katılabilmeleri için Hayat Eve Sığar uygulamasında yer alan sağlık bilgilerinin, uçuşa kabul kriterlerine uyması gerekmektedir.

COVID-19 aşılarını tamamlamış veya T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından bağışık kabul edilen süre içerisinde hastalığı geçirmiş yolcularımız için test zorunluğu bulunmamaktadır. Aşılama, bağışıklık durumu ve PCR testi sonuçlarının uçuşa uygunluğunun kontrolü HES kodu üzerinden yapılacaktır. Uçuşa kabul kriterlerine uygunluğunuzun HES kodu üzerinden sorgulanabilmesi için Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden paylaşım onayı vermeniz gerekmektedir. Detaylı bilgi için "Kurallar ve Koşullar" sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

HES kodu aracılığıyla sağlık bilgilerimi nasıl paylaşırım?

Hayat Eve Sığar uygulaması ana ekranında bulunan “HES Kod Ayarları” seçeneğini kullanarak “Aşı Durumu”, “Hastalık Durumu” ve “Test Durumu” bilgilerinizin HES kodlarınızda görüntülenmesine izin verebilirsiniz. Eğer uygulamanızda “HES Kod Ayarları” seçeneği bulunmuyorsa uygulamanızı güncelleyerek tekrar deneyebilirsiniz.