Skip to main content

Türkiye’ye seyahat

Ateş ölçümüne izin verilen istasyonlarımızda uçağa biniş esnasında temassız ateş ölçerler ile ölçüm yapılmaktadır. Yolcularımız 38° C’nin üzerinde ateş, burun akıntısı, öksürük ve solunum sıkıntısı gibi semptomlar göstermeleri halinde seferlerimize kabul edilmeyerek ilgili sağlık kuruluşa yönlendirilecektir.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan kurallara istinaden Türkiye’ye gerçekleştirilecek seyahatler için bazı kurallar uygulanmaktadır. Tüm yolcularımızın yasa gereği aşağıdaki kurallara uyması zorunlu olduğundan sizleri seyahatinizden önce bu kurallar hakkında bilgilendirmek istiyoruz.

 • Havalimanları ve uçuşlarda tüm yolcularımızın maske takması gerekmektedir.
 • Yolcularımız Türkiye varışlı uçuşlarında yolcu bilgi formu dolduracaktır.
 • Tüm gelen yolcular muayene edilecek ve hastalık belirtisi gösterenler teste tabi tutulacaktır.
 • Testi pozitif çıkan yolcular tedavi altına alınacaktır.

Türkiye içinde yapılacak uçuşlarda HES kodu alınması zorunludur. Detaylar için Hayat Eve Sığar sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Daha fazla bilgi

Son güncelleme 14.09.2020

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu tarafından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne giriş yapacak yolcuları kapsayan belirli kararlar alınmıştır. Sağlıklı ve güvenli yolculuklar için tüm misafirlerimizin bu maddelere dikkat etmesi gerekmektedir.

 • COVID-19 önlemleri kapsamında 16 Eylül 2020 (00:00)- 20 Eylül 2020 (23:59’a kadar) tarihleri arasında ülkeye sadece Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları ile birlikte seyahat eden eş ve bakmakla yükümlü oldukları çocuklarının girişine izin verilecektir.
 • 11 Eylül 2020 tarihinde yapılan risk değerlendirmesine göre A gurubundaki 5 ülke B grubuna alınmıştır. Bu ülkeler Lihtenştayn, Macaristan, Slovakya, Slovenya ve Gürcistan olup, 15 Eylül 2020 23.59'dan itibaren bu ülkelerden gelen kişiler 1 hafta karantinada kalacaklardır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığının COVID-19 nedeniyle aldığı tedbirler çerçevesinde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olsun veya olmasın ülkeye özel uçuşlarla ve tarifeli uçak seferleriyle gelecek herkes geldiği ülkenin risk grubuna göre aşağıda belirtilen 3 kategoride ve her biriyle ilgili yazılmış koşullar çerçevesinde değerlendirilecektir.

A Kategorisi

Estonya, Finlandiya, Güney Kore, Litvanya, Letonya, Maldivler, Norveç, Yeni Zelanda, Kanada, Tayland

B Kategorisi

Avusturya, Danimarka , İrlanda, İsviçre, İzlanda, Japonya, Polonya, Belçika, İtalya, Çekya, Monakko, Vatikan, San Marino, Ruanda, Uruguay, Çin, Bosna Hersek, Singapur, Türkiye, Ürdün, Almanya, Yünanistan, Kuveyt, İsveç, Birleşik Krallık, Lihtenştayn, Macaristan, Slovakya, Slovenya, Gürcistan

C Kategorisi

Amerika Birleşik Devletleri, Brezilya, Arjantin, Sırbistan, Karadağ, Portekiz, Lüksemburg, Romanya, Hindistan, İran, İsrail, Kazakistan, Kosova, Meksika, Mısır, Pakistan, Rusya, Türkmenistan, Bangladeş, Filipinler, Irak, İspanya, Fransa, Bulgaristan, Cezayir, Avustralya, Fas, Katar, Azerbeycan, Malta, Hırvatistan, Hollanda, Andora, Tunus, Birleşik Arap Emirlikleri, Lübnan, Ukrayna, Bahreyn, Suudi Arabistan ve tüm diğer ülkeler

 • A kategorisi bir ülkeden Türkiye üzerinden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gelecek kişilere B kategorisi kuralları uygulanacaktır.
 • Ülkemize B grubu ülkelerden gelen kişilerin 7 gün süre ile karantinada kalmasına karar verilmiştir. (Maliye Bakanlığı tarafından sağlanacak ve Sağlık Bakanlığı ve güvenlik güçleri tarafından denetlenecek karantina merkezlerinde). Uygulama 20 Eylül 2020 saat 23:59 da sona erecektir. Bu uygulamanın bitiş tarihinde yeniden durum değerlendirmesi yapılacaktır.
 • Resmi görevli olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden Türkiye’ye gidecek veya Türkiye’den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gelecek kişiler 72 saat içinde gerekli önlemleri uygulayarak görevini tamamlayıp ülkelerine dönmeleri koşulu ile karantinaya alınmayacaktır.
 • Yüksek öğrenim nedeni ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gelecek öğrenciler de bu süreçte 7 gün süre ile üniversitenin belirlediği yurt ve otellerde izole olacaklardır.
 • Sağlık nedenleri ile yurt dışına gidenlerin karantina uygulamaları Sağlık Bakanlığına müracaat etmeleri halinde değerlendirilecektir.
 • C kategorisindeki ülkelerden gelecekler için karantina süresi belirlenen karantina merkezlerinde 14 gün olacaktır.

PCR Test kuralları

 • B ve C grubu ülkelerden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gelecek kişiler uçağa biniş tarihinden önceki 0-120 saat içerisinde yapılan ve sonucu negatif olan PCR test sonucunu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti girişlerinde görevlilere vererek ülkeye girebileceklerdir. Ancak B grubundaki ülkelerden gelenler yukarda belirtildiği şekilde 7 gün, C grubu ülkelerden gelenler ise 14 gün süre ile karantinada kalacaklardır.
 • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne girişte PCR test sonucunu çıktı olarak sağlık görevlilerine teslim etmeyen veya test sonucu 0-120 saat aralığından olmayan kişilerin ülkeye girişlerine izin verilmeyecektir.
 • Ülkeye giriş yapacak 0-5 (5 yaş dahil) çocuklardan PCR test sonucu istenmeyecektir.
 • PCR testleri yanlızca Türkçe ve İngilizce dillerde kabul edilecektir.
 • Türkiye’den gelen yolcuların Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne girişlerinde ibraz ettikleri negatif PCR test sonucu belgelrinde QR kodu bulunma şartı aranacaktır.
 • Belgelerinde QR kodu bulunmayan yolcuların Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne girişlerine girişlerine izin verilmeyecek ve geri gönderileceklerdir.
 • Mağduriyet yaşanmasını engellemek için yolcular uçağa alınmadan önce PCR test sonuçlarının QR kodları üzerinden kontrolü hava yolu şirketlerince yapılacaktır.
 • QR kodunun okunmadığı durumlarda belge üzerindeki laboratuvar numarası ve kimlik/pasaport numarasının son 4 hanesi girilerek e-nabız sistemi üzerindeki COVID-19 test sonuçları biriminden kontrolleri sağlanabilir.
 • QR kodlu PCR uygulaması Türkiye çıkışlı tüm ülke vatandaşlarını kapsamaktadır, yurt dışından gelen transfer yolcular (Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları dahil) kapsam dışıdır.
 • Türkiye çıkışlı yolcularımızın PCR test sonuçlarını (üzerinde QR kodu olan) mutlaka çıktı şeklinde alarak Ercan Havalimanı’na gelmeleri ve Ercan Havalimanı’na varışta sağlık çalışanlarına test sonuçlarını belge olarak ibraz etmeleri gerektiği bildirilmiştir.

Test ve karantina ücretleri

 • 7 günlük test ve karantina ücreti: 2.255 TRY
 • 14 günlük test ve karantina ücreti: 4.110 TRY
Belirtilen koşullara uymayanlara Ceza Yasası ve Bulaşıcı Hastalıklar Yasası’nın ilgili maddeleri kapsamında cezai işlem başlatılacaktır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti seyahat izin düzenlemeleri hakkında güncel bilgilere ulaşmak için Sağlık Bakanlığı Haberler sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Dünyaya seyahat

Yurt dışına yapacağınız seyahatleri planlarken gideceğiniz ülkelerdeki seyahat kurallarını incelemenizi öneriyoruz. Ülkeler tarafından uygulanan kurallar için IATA tarafından İngilizce olarak sağlanan seyahat haberleri sayfasını inceleyin. Şartlarınızın gitmek istediğiniz ülkenin kurallarına uygun olup olmadığını incelemek için pasaport, vize ve sağlık bilgileri sayfasını ziyaret edin.

Türk vatandaşları için

Dünyayla yeniden buluşmak için sabırsızlandığınızı biliyoruz. Sizi sevdiklerinizle ve çok özlediğiniz gökyüzü ile buluşturmak için yurt dışı seferlerimizi artırıyor ve özenle çalışmaya devam ediyoruz. Uluslararası otoritelerle iş birliği yaparak geliştirdiğimiz hijyen önlemleri ile sağlıklı ve güvenli bir şekilde seyahat edebilirsiniz. Yurt dışı seyahatlerinizi planlamadan önce Türk vatandaşlarını kabul kurallarına bu sayfa üzerinden erişebilirsiniz.

Almanya Daha fazla bilgi

Son güncelleme 21.09.2020

Türk vatandaşı olan yolcuların girişine izin verilmemektedir.

Aşağıdaki durumlar istisnadır:

 • AET Üye Devletleri ve İsviçre vatandaşları
 • Birleşik Krallık vatandaşları
 • Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda (Cum.), İtalya, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre veya Birleşik Krallık'tan gelen yolcular
 • AET Üye Devletleri ve İsviçre vatandaşlarının birinci dereceden aile üyeleri (Aile ilişkilerinin kanıtını sunmaları gerekmektedir)
 • Birleşik Krallık vatandaşlarının birinci dereceden aile üyeleri (Aile ilişkilerinin kanıtını sunmaları gerekmektedir)
 • Almanya'da ikamet edenlerin birinci dereceden aile üyeleri (Aile ilişkilerinin kanıtını sunmaları gerekmektedir)
 • AET Üye Devletleri ve İsviçre tarafından verilmiş oturum iznine sahip olan yolcular (Aile ilişkilerinin kanıtını sunmaları gerekmektedir)
 • AET Üye Devletleri ve İsviçre tarafından verilmiş uzun süreli vizeye sahip olan yolcular
 • 17 Mart 2020'den sonra Almanya tarafından verilen vizeye sahip yolcular
 • Avustralya, Kanada, Gürcistan, Yeni Zelanda, Tayland, Tunus ve Uruguay'da ikamet edenler. İkamet ettiği ülkede en az 6 aydır yaşıyor olmalılar
 • Eğitimlerini Almanya dışında bir yerde tamamlayamayacak öğrenci yolcular
 • Almanya'da ikamet edenlerin evli olmayan partnerleri. Yazılı bir davetiyeye ve Almanya'da ikamet eden kişinin kimlik belgesinin bir kopyasına sahip olmaları zorunludur. Ayrıca bir açıklamaya sahip olmalı ve ilişkilerini kanıtlamaları gerekmektedir.

Yolcular için Covid-19 PCR testi ve 14 günlük karantina zorunludur. Daha fazla bilgi için lütfen buraya tıklayınız.

Türkiye’den Almanya’ya seyahat edecek misafirlerimizin dikkatine ;

Almanya'ya varış öncesi son 48 saat* içinde yapılmış PCR testinin negatif sonucunu ibraz etmeyen yolcularımız, uçuşa kabul edilmeyecektir. 2 yaş altı yolcularımız, bu uygulamadan muaf tutulacaktır.

PCR testi, Sağlık Bakanlığının ilgili sitesinde yer alan sertifikalı merkezlerde veya test imkanı olan havalimanlarında yaptırılabilecektir.

Bu kapsamda test sonucu uçuşa elverişli olmayan yolcularımız için ücretsiz değişiklik hakkı mevcuttur.

*48 saatlik sınırlamanın yolcudan alınan sürüntü numunesinin alındığı saatten itibaren başlamakta olduğunu önemle bildiririz.

Amerika Birleşik Devletleri Daha fazla bilgi

Son güncelleme 21.09.2020

Türk yolcuların ülkeye girişine izin verilmektedir.

Son 14 gün içinde Avusturya, Belçika, Brezilya, Çin (Halk Cumhuriyeti), Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İran, İrlanda (Cumhuriyeti), İtalya, Letonya , Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre veya Birleşik Krallık'ta (Avrupa dışındaki denizaşırı bölgeler hariç) bulunmuş veya aktarma yapmış yolcuların aktarma yapmasına ya da ülkeye giriş yapmasına izin verilmemektedir.

 • Bu kuralla ilgili daha fazla bilgiye ve istisnalara bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Massachusetts'e gelen yolcuların "Massachusetts Seyahat Formu" nu doldurmaları gerekmektedir.

Yolcular, son varış noktalarının eyaleti/bölgesi tarafından belirlenen Koronavirüs (COVID-19) önlemlerine tabidir. Bu bağlatından daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bu kurallar dışında kalan istisnaları öğrenmek için IATA Travel Centre sayfasını inceleyebilirsiniz.

Avusturya Daha fazla bilgi

Son güncelleme 21.09.2020

Türk vatandaşı olan yolcuların girişine izin verilmemektedir.

Aşağıdaki durumlar istisnadır:

 • Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, İrlanda, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre vatandaşları ve aileleri
 • Birleşik Krallık vatandaşları ve aileleri
 • Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İtalya, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Monako, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, San Marino, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre, Birleşik Krallık ve Vatikan’dan gelen yolcular
 • Avusturya tarafından verilmiş D Vizesi bulunan yolcular
 • Hemen ayrılacak olan yolcular
 • İş seyahati içerisinde olan yolcular
 • Eşini ziyaret eden yolcular

Ülkeye giriş izni olan yolcuların 10 gün boyunca kendilerini karantinaya almaları şarttır. Karantina muafiyetlerinin listesini bu bağlantıdan bulabilirsiniz.

İş için seyahat eden yolcuların, varıştan en fazla 72 saat önce düzenlenmiş ve SARS-CoV-2 testinin negatif olduğunu doğrulayan bir sağlık sertifikası olması gerekir. Daha fazla ayrıntı için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Negatif Koronavirüs (COVID-19) PCR test sonuçlu tıbbi sertifikası olmayan yolcular varışta PCR testine tabi tutulmaktadır. Tıbbi sertifika gereksinimleri hakkında daha fazla ayrıntıya buradan ulaşabilirsiniz.

Bu kurallar dışında kalan istisnaları öğrenmek için IATA Travel Centre sayfasını inceleyebilirsiniz.

Azerbaycan Daha fazla bilgi

Son güncelleme 23.09.2020

Yolcuların girişine 30 Ekim 2020 tarihine kadar izin verilmemektedir.

Aşağıdaki durumlar istisnadır:

 • Azerbaycan vatandaşları ve oturum iznine sahip olan yolcular.

Yolcuların, kalkıştan önceki 48 saat içinde alınmış, negatif Koronavirüs (COVID-19) test sonucunu gösterir bir tıbbi rapor göstermeleri zorunludur.

Bulgaristan Daha fazla bilgi

Son güncelleme 14.09.2020

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizeli ya da oturumlu olarak PCR testine tabi olmadan Bulgaristana giriş yapabilmektedirler.

Ülkeye giriş yapan yolcuların 14 gün karantina zorunluluğu vardır.

Bulgaristan otoritelerince alınan bu karar şimdilik Eylül ayı sonuna kadar geçerlidir.

Fransa Daha fazla bilgi

Son güncelleme 26.08.2020

Türk vatandaşı olan yolcuların girişine izin verilmemektedir.

Aşağıdaki durumlar istisnadır:

 • Fransa vatandaşları, eşleri ve çocukları (Fransız Guyanası veya Mayotte'den gelenler hariç)
 • Birleşik Krallık, Andorra, Monako, San Marino, İsviçre, Vatikan ve AET Üye Devlet vatandaşları, eşleri ve çocukları (Fransız Guyanası veya Mayotte'den gelenler hariç)
 • Andorra, Avustralya, Kanada, Gürcistan, Japonya, Kore Cumhuriyeti, Monako, Yeni Zelanda, Ruanda, San Marino, İsviçre, Tayland, Tunus, Birleşik Krallık, Uruguay, Vatikan veya AET Üye Devletlerden gelen yolcular
 • Andorra, Monako, San Marino, İsviçre, Birleşik Krallık, Vatikan veya AET Üye Devletleri tarafından verilmiş oturum iznine sahip ancak Fransız Guyanası veya Mayotte'den gelmeyen yolcular
 • Öğrenciler (Fransız Guyanası veya Mayotte'den gelenler hariç)

Bahreyn, Panama, Amerika Birleşik Devletleri veya Birleşik Arap Emirlikleri’nden gelen yolcuların, kalkıştan en fazla 72 saat öncesinde alınmış negatif Koronavirüs (COVID-19) PCR test sonucu içeren tıbbi bir belge sunmaları gerekmektedir.

 • 11 yaş altı yolcularda bu belge aranmaz

Cezayir, Arjantin, Ermenistan, Bolivya, Bosna Hersek Brezilya, Şili, Kolombiya, Kosta Rika, Dominik Cumhuriyeti, Ekvator Ginesi, Hindistan, İsrail, Kosova (Cumhuriyeti), Kuveyt, Kırgızistan, Lübnan, Madagaskar, Maldivler, Meksika, Moldova (Cum.), Karadağ, Umman, Filistin Bölgesi, Peru, Katar, Sırbistan, Güney Afrika veya Türkiye’den gelen yolcuların, kalkıştan en fazla 72 saat öncesinde alınmış negatif Koronavirüs (COVID-19) PCR test sonucu içeren tıbbi bir belge sunmaları gerekmektedir.

 • 11 yaş altı yolcularda bu belge aranmaz

Uçağa binmeden önce, varışta veya Fransa'dan transit geçişlerde Göçmenlik Bürosuna tamamlanmış bir Uluslararası Seyahat Sertifikası ibraz edilmelidir. Sertifika ayrılmadan önce yurt dışındaki Fransız konsoloslukları aracılığıyla veya çevrimiçi olarak bu bağlantı üzerinden alınmalıdır.

Aşağıdaki durumlar istisnadır:

 • Andorra, Avustralya, Kanada, Gürcistan, Japonya, Kore Cumhuriyeti, Monako, Yeni Zelanda, Ruanda, San Marino, İsviçre, Tayland, Tunus, Birleşik Krallık, Uruguay, Vatikan veya AET Üye Devletlerden gelen yolcular

Yolcular, Koronavirüs (COVID-19) belirtileri taşımadığını gösteren bir beyan vermelidir.

Yolcularıın izolasyon ya da karantinaya girmeleri şarttır.

Bu kurallar dışında kalan istisnaları öğrenmek için IATA Travel Centre sayfasını inceleyebilirsiniz.

Hollanda Daha fazla bilgi

Son güncelleme 01.09.2020

Türk vatandaşı olan yolcuların girişine izin verilmemektedir.

Aşağıdaki durumlar istisnadır:

 • Hollanda vatandaşları ve oturum izni olanlar
 • Hollanda üzerinden ikamet ettikleri ülkeye geri dönen Andorra, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda (Cum.), İtalya, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Monako , Kuzey Makedonya (Cum.), Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, San Marino, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre ve Vatikan vatandaşları
 • Birleşik Krallık vatandaşları
 • Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda (Cum.), İtalya, Letonya, Litvanya, Lihtenştayn, Lüksemburg, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre ya da İngiltere'den gelen yolcular
 • Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İrlanda (Cum.), İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç veya Birleşik Krallık tarafından verilen uzun süreli oturma iznine sahip yolcular
 • Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda (Cum.), İtalya, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre veya Birleşik Krallık tarafından verilen oturma iznine sahip Avrupa Ekonomi Topluluğuna üye devletler ve İsviçre vatandaşlarının aile üyeleri, Avrupa Birliği vatandaşlarının aile üyeleri
 • Avusturya, Belçika, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç veya İsviçre tarafından verilen uzun süreli D vizesi olan yolcular
 • Avustralya, Kanada, Gürcistan, Japonya, Kore (Cumhuriyeti), Fas, Yeni Zelanda, Ruanda, Tayland, Tunus ve Uruguay'da ikamet edenler
 • Göçmenlik ve Vatandaşlık Bürosu (IND) tarafından verilen bir bildirim mektubu olan öğrenciler. Mektup Hollandaca olmalı ve İngilizce tercümesi de içinde bulunmalıdır.
 • Hollanda’da ikamet eden AEA Üye devlet veya İsviçre vatandaşı biriyle en az 3 aydır ilişki içinde olduklarına dair kanıt gösterebilen, dönüş bileti olan ve “Declaration of relationship for COVID-19 entry ban exemption” formunu doldurmuş kişiler ve bu kişilere eşlik eden 18 yaş altı çocukları. Daha fazla ayrıntı için buraya tıklayın.

Yüksek riskli Coronavirus (COVID-19) ülkelerinden gelen yolcular, eksiksiz olarak doldurulmuş 'Sağlık Beyanı Formunu' uçağa binmeden önce sunmalıdır.

 • 13 yaş altı yolcularda bu belge aranmaz

Yolcular, 10 gün boyunca kendilerini karantinaya almalıdırlar. Karantina muafiyetleri için tıklayınız.

Bu kurallar dışında kalan istisnaları öğrenmek için IATA Travel Centre sayfasını inceleyebilirsiniz.

İngiltere Daha fazla bilgi

Son güncelleme 24.09.2020 

 • Türk vatandaşı olan yolcuların girişine izin verilmektedir.
 • Yolcuların 14 gün boyunca kendilerini karantinaya almaları ve izole etmeleri gerekmektedir. Türkiye'den gelen yolcular 14 günlük zorunlu karantina uygulamasından muaf tutulacaktır. Karantina muafiyetleriyle alakalı daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
 • Birleşik Krallık yetkili makamlarının aldığı sağlık uygulamaları neticesinde, Birleşik Krallık’a seyahat eden her yolcu, seyahat öncesinde Online Locator Form dokümanını doldurmak zorundadır. Misafirlerimizin formu doldurarak edindikleri referans numarasını check-in işlemlerinde personele göstermeleri gerekmektedir. Formu doldurmayan misafirlerimizin uçuşlara kabul edilmeyeceğini önemle beyan eder, sağlıklı yolculuklar dileriz.

Bu kurallar dışında kalan istisnaları öğrenmek için IATA Travel Centre sayfasını inceleyebilirsiniz.

Londra Heathrow Havalimanına Seyahat Eden Yolcularımızın Dikkatine  

COVID-19 Pandemisi nedeniyle Londra Heathrow havalimanda pasaport kontrol noktalarındaki FAST TRACK (Hızlı Geçiş) hizmeti havalimanı otoritesi tarafından kapatılmıştır.  

Bu nedenle, Londra Heathrow havalimanına seyahat eden ve FAST TRACK hizmetini kullanma hakkına sahip yolcularımıza “FAST TRACK” kartı dağıtılmayacak olup pasaport kontrolü esnasında yolcuların bekleme sürelerinin uzaması beklenmektedir.

İsviçre Daha fazla bilgi

Son güncelleme 01.09.2020

Türk yolcuların girişine izin verilmemektedir.

Aşağıdaki durumlar istisnadır:

 • AET üye devletler ve İsviçre vatandaşları
 • İngiltere vatandaşları
 • Schengen üye devletlerinden gelen yolcular
 • Andorra, Avustralya, Bulgaristan, Kanada, Hırvatistan, Gürcistan, İrlanda (Cum.), Japonya, Kore (Cum.), Monako, Yeni Zelanda, Romanya, Ruanda, San Marino, Tayland, Tunus, Uruguay ve Vatikan’dan direk gelen yolcular. Diğer ülkelerden transit gelen yolcuların havalanlarının uluslararası transit bölgesinde kalmaları gerekmektedir.
 • AET üye devletler vatandaşlarının aile üyeleri. Aile bağı kanıtı sunulmalıdır.
 • İngiltere vatandaşlarının aile üyeleri. Aile bağı kanıtı sunulmalıdır.
 • İsviçre veya Lihtenştayn oturumuna sahip kişiler
 • Schengen üye devletlerinde ikamet eden, ikamet ülkesine İsviçre üstünden direk olarak giden kişiler
 • İsviçre tarafından D vizesi verilmiş olan yolcular
 • 16 Mart 2020 tarihinden sonra İsviçre tarafından verilmiş olan C tipi Schengen vizesi olan kişiler

Schengen üyesi olmayan bir devletten gelerek başka bir Schengen üyesi ülkeye giden yolcuların transit geçişine izin verilmez.

Aşağıdaki durumlar istisnadır:

 • AET üye devletler ve İsviçre vatandaşları
 • Birleşik Krallık vatandaşları
 • Andorra, Avustralya, Bulgaristan, Kanada, Hırvatistan, Gürcistan, İrlanda (Cum.), Japonya, Kore (Cum.), Monako, Yeni Zelanda, Romanya, Ruanda, San Marino, Tayland, Tunus, Uruguay ve Vatikan’dan direk gelen yolcular
 • AET üye devletler vatandaşlarının aile üyeleri
 • İngiltere vatandaşlarının aile üyeleri.
 • AET üye devletler ve İsviçre oturumuna sahip kişiler
 • İsviçre tarafından D vizesi verilmiş olan yolcular
 • 16 Mart 2020 tarihinden sonra İsviçre tarafından verilmiş olan C tipi Schengen vizesi olan kişiler

Yolcular, 10 gün boyunca kendilerini karantinaya almalıdırlar. Karantina muafiyetleri için tıklayınız.

Bu kurallar dışında kalan istisnaları öğrenmek için IATA Travel Centre sayfasını inceleyebilirsiniz.

Rusya Daha fazla bilgi

Son güncelleme 05.08.2020 

Türkiye’den gelen Türk vatandaşlarının ve Türkiye'de oturma izni olan yolcuların girişlerine izin verilmektedir.

Yolcuların kalkıştan en fazla 72 saat öncesinde alınmış negatif Koronavirüs (COVID-19) PCR testi sonucu içeren tıbbi bir belge sunmaları gerekmektedir. Tıbbi belge Rusça veya İngilizce dilinde hazırlanmalıdır. Belgenin noter onaylı Rusça tercümesi de kabul edilmektedir.

 • Rusya Federasyonu vatandaşları için geçerli değildir.

Rusya Federasyonu üzerinden transit geçiş sağlayacak olan yolcuların, varıştan en fazla 72 saat öncesinde alınmış negatif Koronavirüs (COVID-19) PCR testi sonucu içeren tıbbi bir belge sunmaları gerekmektedir.

 • Rusya Federasyonu vatandaşları için geçerli değildir.

Bu kurallar dışında kalan istisnaları öğrenmek için IATA Travel Centre sayfasını inceleyebilirsiniz.

Ukrayna Daha fazla bilgi

Son güncelleme 28.08.2020

Ukrayna Hükümeti tarafından COVID-19 virüsünün yayılımını önlemek amacıyla ülke sınırları 28 Eylül 2020 tarihine kadar belirli istisnalar dışında kalan yabancı ziyaretçiler için kapatılmıştır. Ülkeye giriş yapabilecek istisna durumundaki yolcu listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Diğer ülkelerin seyahat kısıtlamalarını öğrenmek için IATA Travel Centre sayfasını inceleyebilirsiniz.