Skip to main content

Türkiye’ye seyahat

Koronavirüs (Covid-19) küresel salgınıyla mücadele tedbirleri kapsamında 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti resmi otoritelerince Türkiye’ye girişlere ilişkin aşağıdaki kararlar alınmıştır.

 1. Bangladeş, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Nepal ve Sri Lanka’dan gelen yolcuların Türkiye'ye giriş yapmaları konuya dair yeni bir karar alınana kadar yasaklanmıştır. Fakat bu kişilerin Türkiye üzerinden transit seyahat gerçekleştirmelerinde bir engel yoktur, bu ülkelerden uçuşlarımız devam etmektedir. Başka bir ülkeden geldiği halde son 14 günde Bangladeş, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Nepal ve Sri Lanka’da bulunduğu anlaşılan kişilerden Türkiye’ye varış saatinden en fazla 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu ibrazı talep edilecek ve bu kişiler Valiliklerce belirlenecek yerlerde 14 gün süreyle karantinaya alınacaktır. Karantinanın 14. gününün sonunda yapılacak PCR test sonucunun negatif çıkması durumunda, karantina tedbiri sonlandırılacaktır. PCR test sonucu pozitif çıkanlar ise test sonucunun pozitif çıktığı tarihten itibaren izolasyona alınacak ve 14. günün sonunda PCR testinden negatif sonuç alınması halinde tedbir sonlandırılacaktır.
 2. Afganistan ve Pakistan’dan Türkiye’ye gelen kişiler ile son 14 günde bu ülkelerde bulunduğu anlaşılan kişilere yönelik zorunlu karantina uygulamasının süresi 10 gün olarak uygulanacak olup, karantinanın 7. gününde uygulanan PCR testinin negatif çıkması halinde zorunlu karantina uygulaması sonlandırılacaktır. PCR testinin pozitif çıkması halinde ise Sağlık Bakanlığı’nın Covid-19 Rehberi doğrultusunda hareket edilecektir.
 3. Birleşik Krallık, İran, Mısır ve Singapur’dan gelen kişilerden girişten en fazla 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu ibrazı talep edilecektir.
 4. İlk üç maddenin kapsamında bulunmayan diğer ülkelerden gelen kişilerden, Türkiye’ye girişten en az 14 gün önce aşı yaptırıldığına ve/veya ilk PCR pozitif test sonucunun 28. gününden başlamak üzere son altı ay içinde Covid-19 hastalığını geçirdiğine dair ilgili ülke resmi otoritelerince düzenlenmiş belgeyi ibraz edenlerden ayrıca negatif sonuçlu PCR/hızlı antijen test raporu ibrazı talep edilmeyecek ve bu kişiler için karantina tedbiri uygulanmayacaktır. Bu ülkelerden Türkiye’ye girişlerde aşı sertifikasının veya Covid-19 hastalığını geçirdiğine dair belgelerin ibraz edilememesi durumunda, girişten en fazla 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu veya girişten en fazla 48 saat önce yapılmış negatif hızlı antijen test sonucunun ibrazı yeterli görülecektir.
 5. Son 14 günde Bangladeş, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Nepal ve Sri Lanka’da bulunan ya da Afganistan veya Pakistan üzerinden Türkiye’ye gelen veya son 14 günde bu iki ülkede bulunan kişilere yönelik uygulanacak olan zorunlu karantina Valiliklerce belirlenen yurtlarda veya karantina oteli olarak hizmet veren konaklama tesislerinde uygulanabilecektir. Karantina otelleri, konaklama ücretleri, bu kişilerin sınır kapılarından transferleri vb. hususlara ilişkin usul ve esaslar Valiliklerce belirlenecek ve ilan edilecektir.
 6. Türkiye’ye girişlerde yolcular varış noktalarında örnekleme (sampling) temelinde PCR testine tabi tutulabilecektir. Bu kapsamda gelen yolcuların test örnekleri alındıktan sonra nihai varış yerlerine gitmelerine izin verilecek. Test sonuçlarının pozitif çıkması durumunda Sağlık Bakanlığı’nın Covid-19 Rehberi doğrultusunda tedavileri yapılacaktır. Test sonuçları pozitif çıkan kişiler ile yakın temasta bulundukları kişiler kendilerinin belirledikleri adreslerde 14 günlük süre ile karantinaya alınacaklar ve 10. günün sonunda yapılacak PCR test sonuçlarının negatif olması durumunda karantina koşulları sonlandırılacaktır. Bu kişilerden Delta varyantı taşıdığı tespit edilenlerin karantina koşulları 14. günün sonunda PCR testi negatif sonucuyla sonlandırılacaktır.

Bu bilgilerin yanı sıra;

 • Yukarıdaki gereklilikler dış hat transfer yolcuları için geçerli değildir.
 • Türkiye’ye giriş yapacak yolcularımızın ibraz edeceği PCR testleri için RNA ve nükleik asit testleri de aynı kapsamda kabul edilebilecektir.
 • Yurt dışı seferlerimizle seyahat ederek Türkiye saati ile 15 Mart 2021 tarihinden itibaren Türkiye’ye giriş yapacak yolcularımızın (aktarma yapacak yolcular ve 6 yaşın altındaki yolcular hariç) uçuşları öncesi son 72 saat içerisinde bu sayfa üzerinden erişebilecekleri Türkiye’ye Giriş Formu'nu doldurmaları gerekmektedir. Doldurulan forma ait kağıt çıktı veya doldurulmuş formun mobil görüntüsü uçuş öncesinde istasyonlarda kontrol edilecektir.
 • Havalimanları ve uçuşlarda tüm yolcularımızın maske takması gerekmektedir.
 • Yolcularımız, Türkiye varışlı uçuşlarında “yolcu bilgi formu” dolduracaktır.
 • Havalimanlarımızda ateş ölçümü; Kanada, Singapur, Guanzo seferleri ve kısa bağlantı süresi nedeniyle hot connection noktalarını (90 dakika ve altı bağlantısı bulunan transfer yolcuların kullandıkları noktalar) kullanan yolcular için devam edecek olup, diğer destinasyonlar için kaldırılmıştır.
 • Uçak mürettebatı, gemi adamları ve tır şoförleri SARS-CoV-2 PCR testi ve karantina uygulamasından muaf tutulacaktır.
 • 6 yaş altı yolcularımızdan PCR testi, aşı belgesi veya yolcunun son 6 ay içerisinde Covid-19 hastalığını geçirdiğine dair belgeler talep edilmemektedir.
 • Türkiye içinde yapılacak uçuşlarda HES kodu alınması zorunludur. Yabancı yolcularımız için HES kodu zorunluluğu yoktur. Detaylar için Hayat Eve Sığar sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Daha fazla bilgi

Son güncelleme 05.07.2021

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu tarafından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne giriş yapacak yolcuları kapsayan belirli kararlar alınmıştır. Sağlıklı ve güvenli yolculuklar için tüm misafirlerimizin bu maddelere dikkat etmesi gerekmektedir.

1 - Ülkemize ada dışı giriş kriterleri aşağıda belirtildiği şekilde olacaktır. Kriterlerde belirtilen ülke renkleri her hafta güncellenecektir. Ülkelerin renk kodlarıyla ilgili güncel tablo Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi tarafından yayınlanmasından sonraki ilk pazartesi gününden itibaren uygulanır.

Koyu kırmızı ülkelerden ülkemize giriş şartları

 1. Son 14 gün içerisinde koyu kırmızı ülkelere seyahat geçmişi olan kişilerin ülkeye girişi yasaktır.
 2. Son 14 gün içerisinde koyu kırmızı ülkelere seyahat geçmişi olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları son 72 saat içerisindeki ve adaya girişte negatif PCR test sonucu ve 14 gün karantina şartı ile ülkeye giriş yapabileceklerdir.

Koyu kırmızı ülkeler

Arjantin, Aruba, Bahamalar, Bangladeş, Barbados, Benin, Bolivya, Brezilya, İngiliz Virjin Adalari, Burkina Faso, Burundi, Kape Verde, Kamerun, Kayman Adalari, Orta Afrika , Sili, Kolombiya, Kongo, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Kosta Rika, Fildişi Sahili, Küba, Cibuti, Dominik, Dominik Cumhuriyeti, El Salvador, Ekvator Ginesi, Eritre, Etiyopya, Fransız Guyanası, Fransız Polinezyası, Gambiya, Gana, Guatemala, Gine, Gine-Bissau, Honduras, Hindistan, Jamaika, Kenya, Madagaskar, Malevi, Meksika, Mozambik, Namibya, Nepal, Yeni Kaledonya, Nijer, Nijerya, Panama, Papua Yeni Gine, Paraguay, Peru, Ruanda, Senegal, Seyşeller, Sierra Leone, Somali, Güney Afrika, Sri Lanka, St. Lucia, Sudan, Surinam, Tanzanya, Togo, Trinidad ve Tobago, Turks ve Caicos Adalari, Uganda, Uruguay, Zambia ve Zimbabve.

Gri ülkelerden ülkemize giriş şartları

 • Gri ülkelerden aşılı olup olmadığına bakılmaksızın yolculuk öncesi son 72 saat içerisinde negatif PCR test sonucu ve 14 gün karantina şartı ile ülkeye giriş yapılabilecektir.

Gri ülkeler

 • Afganistan, Cezayir, Angola, Angola, Anguilla, Antigua ve Barbuda, Ermenistan, Belize, Bermuda, Botsvana, Kamboçya, Çad, Çin Halk Cumhuriyeti, Curacao, Ekvador, Esvantini, Falkland Adaları, Fiji, Gabon, Grenada, Guadalahup, Guyana, Haiti, Hong Kong, Endonezya, Jersey, Kuveyt, Kırgızıstan, Laos, Liberya, Libya, Makao, Maldivler, Mali, Martinik, Moritanya, Karadağ, Fas, Minemar, Nepal, Nikaragua, Umman, Pakistan, Filistin, Saint Barthelemy, San Marino, Sao Tome ve Principe, Güney Sudan, St. Kitts ve Nevis, St. Vincent ve Grenadines, Suriye, Tayvan, Tacikistan, Tayland, Timor-leste, Türkmenistan, Özbekistan, Venezuela, Vietnam ve Yemen.

Kırmızı ülkelerden ülkemize giriş şartları

 • Kırmızı ülkelerden aşılı olup olmadığına bakılmaksızın yolculuk öncesi son 72 saat içerisinde negatif PCR test sonucu ve 10 gün karantina şartı ile ülkeye giriş yapılabilecektir.

Kırmızı ülkeler

Andora, Bahreyn, Mısır, Gürcistan, İran, Irak, Kazakistan, Malezya, Moğolistan, Filipinler, Reunion, Sint Maarten ve Tunus.

Turuncu ülkelerden ülkemize giriş şartları

 • Turuncu ülkelerden gelen aşılı veya hastalığı geçirmiş olanlar yolculuk öncesi son 72 saat içerisinde alınmış negatif PCR test sonucu ile karantinasız giriş yapabileceklerdir.
 • Turuncu ülkelerden gelen aşısız kişiler yolculuk öncesi son 72 saat içerisinde alınmış negatif PCR test sonucu ve 7 günlük karantina ile ülkeye giriş yapabileceklerdir.

Turuncu ülkeler

Türkiye, Arnavutluk, Avusturya, Azerbaycan, Belarus, Belçika, Buten, Bosna Hersek, Brunei, Bulgaristan, Kanada, Hırvatistan, Çekya, Danimarka, Estonya, Faroe Adaları, Fransa, Cebelitarık, Yunanistan, Guernsey, İrlanda Cumhuriyeti, Men Adaları, İtalya, Japonya, Ürdün, Kosova, Letonya, Lübnan, Lihtenştayn, Litvanya, Mauritius, Moldova, Hollanda, Monako, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kuzey Makedonya, Norveç, Polonya, Katar, Rusya, Suudi Arabistan, Sırbistan, Slovakya, Güney Kıbrıs, Güney Kore, İspanya, İsveçi Ukrayna, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri.

Sarı ülkelerden ülkemize giriş şartları

 • Sarı ülkelerden gelecek aşılı veya hastalığı geçirmiş kişiler, yolculuktan önce son 72 saat içerisinde alınmış negatif PCR test sonucu ile ülkeye giriş yapabileceklerdir.
 • Sarı ülkelerden gelecek aşısız kişiler yolculuk öncesi son 72 saat içerisinde alınmış negatif PCR test sonucu ve 7 gün karantina şartına bağlı olarak ülkeye giriş yapabileceklerdir.

Sarı ülkeler

İrlanda Cumhuriyeti, Norveç, Lüksemburg, İtalya, Faroe Adaları, Avusturya, Çekya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Lihtenştayn, Finlandiya, Polonya, Slovakya, Mauritius, İzlanda, Cebelitarık, Brunei ve Malta.

Yeşil ülkelerden ülkemize giriş şartları

 • Yeşil ülkelerden gelen aşılı veya hastalığı geçirmiş kişiler herhangi bir kısıtlama olmaksızın ülkeye giriş yapabileceklerdir.
 • Yeşil ülkelerden gelecek aşısız kişiler yolculuk öncesi son 72 saat içerisinde alınmış negatif PCR test sonucu ile ülkeye karantinasız giriş yapabileceklerdir.

Yeşil ülkeler

Avustralya, Grönland, İsrail, Malta, Yeni Zelanda ve Singapur

Delta varyantı olan ülkeler

“Delta” varyantı Dünya Sağlık Örgütü tarafından “Endişe Uyandıran Varyantlar (Variant of Concern: VOC)olarak değerlendirmeye alınmıştır. Bu varyantlar:

 • Bulaşıcılığı artmış veya COVID-19 epidermiyolojisini olumsuz yönde etkileyebilecek varyantlar
 • Hastalandırıcılık özelliği artmış olabilecek ya da klinik tabloda değişikliğe yol açabilecek varyantlar
 • Halk sağlığı önlemlerinin etkinliğini azaltan ya da mevcut tanı testlerinin, aşı veya ilaçların etkinliğini azaltabilecek varyantlar, olarak tanımlanırlar.

Delta varyantı olan ülkeler

Avusturya, Belçika, Çekya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, İzlanda, İrlanda, İtalya, Ürdün, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Portekiz, Romanya, Rusya, İspanya, İsveç, İsviçre ve Birleşik Krallık.

Tüm kategorilerde geçerli genel kurallar

 • Tüm giriş kapıllarında PCR/Lamp/Antijen testleri uygulanabilir.
 • Delta varyantının tüm ülkelerde yayılım göstermesi nedeni ile ülkemize gelecek kişilere aşılı olup olmadığına bakılmaksızın tüm giriş kapılarında COVID-19 testleri uygulanabilir. Bu uygulamadan yeşil renk ülkelerden gelen kişiler muaf olacaktır.
 • Aşılı kişi, aşı programını tamamlamış ve son dozdan itibaren 6 aya kadar olan süre içerisinde bulunan kişiyi anlatır.

Aşı çeşitleri ve doz sayıları

 • Sinovac Biotech: 2 doz
 • Sinopharm: 2 doz
 • Comirnaty (Pfizer/Biontech): 2 doz
 • Vaxzevria (Astrazeneca/Oxford): 2 doz
 • COVID-19 Vaccine Janssen/Jonhson and Johnson: 1 doz
 • Sputnik V: 2 doz
 • Moderna: 2 doz

3)Hastalığı geçirmiş kişilerin seyahat öncesi 30 - 180 gün arasında pozitif PCR testi sonucunu ibraz etmesi gerekmektedir.

4)18 yaş altı çocuklar aşılı ebeveynleri ile gelmiş oldukları ülke kategorisine göre belirtilen PCR test kuralları (6 yaşını doldurmuş çocuklar) doğrultusunda ülkeye giriş yapabileceklerdir.

5)18 yaş altı çocuklar yukarıda tanımda hastalığı geçirmiş aşılı ebeveynleri ile gelmiş oldukları ülke kategorisine göre belirtilen PCR test kuralları (6 yaşını doldurmuş çocuklar) doğrultusunda ülkeye giriş yapabileceklerdir.

6)Yolcular son 10 gün içinde ayak bastıkları/bulundukları ülkeler arasında en yüksek risk grubundaki ülkeye göre değerlendirileceklerdir.

7)Ülkemize girişlerde uygulanan karantina kapsamında aşı yapmayan:

 • Görev dönüşü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gelecek olan subay, astsubay, uzman erbaş ve askeri memurların görevlendirme belgelerini ibraz etmeleri halinde,
 • KTBKK’lığına yeni atanan personelin ayrılış ve kalış belgelerini ibraz etmeleri halinde,
 • Yükümlü erbaş ve erlerin ise hudut ayrılış ve kalış belgelerini ibraz etmeleri halinde,
 • Ayrıca aile bütünlüğünün bozulmaması amacıyla görevlendirilen askeri personelin eş ve çocukları da,

Tüm sorumluluk ilgili askeri birlikte olması kaydıyla, ülkeye girişlerde negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmeleri ve geldikleri ülke kategorisine göre 10-14 gün karantina sürelerini birlikte geçirmeleri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından uygun görülmüştür.

2 - Ülkelerin bulunduğu renk kategorisine göre ülkemize giriş yapacak kişiler, son 3 gün içerisinde yapılmış negatif PCR test sonucu ile kapıdaki Sağlık Bakanlığı görevlisine ibraz etmek koşulu ile ülkeye giriş yapabileceklerdir.

A) Ancak Türkiye Cumhuriyeti'nden gelen yolcuların Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne girişlerinde ibraz ettikleri negatif PCR test sonucu belgelerinde QR kodu bulunma şartı aranacaktır.

B) Belgelerinde QR kodu bulunmayan yolcuların Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne girişlerine izin verilmeyecek ve geri gönderileceklerdir.

C) Mağduriyet yaşanmasını engellemek için yolcular uçağa almadan önce PCR test sonuçlarının qr kodlari üzerinden kontrolünün hava yolu şirketlerince yapılması gerekmektedir.

**Üzerinde ‘’YURT DIŞI ÇIKIŞ AMAÇLI BELGE OLARAK KULLANILAMAZ’’ ibaresi yer alan PCR test sonucu ile müracaat eden yolcular 29 Nisan 2021 tarihinden itibaren Ercan Havalimanı’na giriş yapamayacaktır.

** Yolcuların PCR testlerinin görevlilere teslim edilebilmesi için mutlaka çıktı olarak yanında bulundurmaları gerekmektedir.

3- Ev karantinası uygulaması ve uyulması gereken kurallar

 • Kişilerin ülkemizde ikamet adresi göstermeleri ve ülkeye gelmeden önce Güvende Kal uygulamasını indirmeleri koşuluyla el bilekliği ile geldikleri ülkeye göre 7-10-14 günlük karantina sürelerini belirtilen ikamet adreslerinde geçirebileceklerdir. Karantina sürelerini geçirmeleri amacıyla taahhüt ettikleri ikamet adreslerine ya kendi araçları ile yalnız veya bir şoför eşliğinde ya da Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen toplu taşıma, taksi, turistik minibüs izinli araçlar ile gideceklerdir.
 • 65 yaş üstü kişiler ve sağlık nedeni ile kurul ile yurt dışına giden kişiler Güvende Kal uygulamasını ülkeye gelmeleri akabinde indirebileceklerdir. 12 yaş altı çocuklara el bilekliği takılmayacaktır.
 • Ev karantinası kurallarına uymayan kişilerin merkezi karantinaya gönderilerek, kişilerin karantina ücretlerini kendilerinin ödemesi ve ilgili mevzuat uyarınca haklarında cezai işlem başlatılması önerilmektedir.
 • Bileklik uygulaması yanında yurt dışından gelen ve karantina otellerinde kalacak olanların ödeyeceği karantina, test ücret tutarları ve banka hesap numaraları Notam’ım 11. maddesinde düzenlenmiştir.
 • Gerek bileklik uygulaması yoluyla ev karantinası ve gerekse otel karantinası ücretlerinin ödendiğine ilişkin belgeyi ibraz etmeyenlerin uçağa alınmaması uygun görülmüştür. Böyle bir durumda tüm sorumluluk ilgili hava yolu şirketine ait olacaktır.
 • COVID-19 salgın tedbirleri neticesinde karantinaya girecek olanlara getirilen ücretlerle ilgili muafiyetlerin elektronik bileklik uygulamasına geçilmiş olmasından dolayı kaldırılmasına, sadece sağlık kurulu ile sevk edilen hasta ve refakatçilerinin karantina ve PCR test ücretlerinden muaf tutulmasına bakanlar kurulunca karar verilmiştir.
 • Ercan Havalimanı’ndan eve veya otellere yapılacak tüm transferlerin ücretleri ilgili yolcular tarafından ödenecektir.
 • Süreç ile ilgili detaylı bilgi için www.kktckarantina.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

4 - Charter seferler ile bileklik uygulaması tabii tutulmak koşuluyla 4 gece 5 günlük kapalı otel turizmi yapacak oteller, hazırlanan taahhütnameleri imzalamak zorundadırlar. Bu oteller ne konaklamak amacıyla ne de otel içerisinde bulunan restoran, cafe, plaj vb. alanları kulanndırmak amacıyla dışarıdan müşteri (yerel veya turist) kesinlikle kabul etmeyecektir. Charter seferlerin 5 günden uzun düzenlenmesi durumunda bu seferlerdeki kişilerin 5. gün testlerini yinelemeri gerekmektedir. Kapalı otel turizmine girmek isteyen ve tarifeli uçak ile gelecek çift aşılı kişilerin el bilekliği ile kapalı otel turizmi yapan otellere gidebilirler.

5 - Ülkeye giriş yapacak 0-5 yaş grubundaki çocuklardan PCR test sonucu istenmeyecektir.

6 - PCR testlerini yalnızca Türkçe, İngilizce ve Fransızca dillerinde kabul edilecektir.

7 - Yukarıda belirtilen uçağa biniş tarihinden önceki 3 günlük süre, PCR numunelerinin veriliş tarihi baz alınarak değerlendirilecektir. Gün hesabı yapılırken yolcuların test sonuç belgelerinde yazan tarih ile seyahat edecekleri tarih arasında gün hesabı yapılması yeterli olup, spesifik saat hesabı yapılmasına gerek yoktur.

8 - Seyahat başlangıç tarihinden 4 gün önce veya daha eski tarihlerde alınan PCR test sonuçları ülkeye girişlerde geçerli sayılmayacaktır. Bu şekilde test ibraz eden kişiler ülkeye alınmayacaklardır. Seyahat başlangıç tarihi bağlantılı uçuşlarda ilk uçağa biniş tarihidir.

9 - Birleşik Krallık'tan gelecek yolcuların NHS testleri girişte kabul edilecektir. Test sonucunu print yapamayan yolcular için NHS’nin göndermiş olduğu SMS’de geçerli kabul edilecektir. Ayrıca Birleşik Krallık'ta eğitim gören Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti uyruklu öğrencilerin kendi üniversiteleri tarafından yapılan tüm COVID-19 testleri geçerlidir. Uygulama sadece Birleşik Krallık'la sınırlıdır.

10 - Türkiye’ye kısa süreli ziyaret gerçekleştiren Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşlarının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne dönerken Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden alınan son 3 gün içerisindeki PCR testleri geçerli olacaktır. Bu kişiler ülkeye girişlerinde 10 günlük merkezi karantina uygulamasına tabidir.

11 - Türkiye’ye kısa süreli ziyaret gerçekleştiren Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşlarının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne dönerken Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden alınan son 3 gün içerisindeki PCR testleri geçerli olacaktır. Bu kişiler ülkeye girişlerinde 7 günlük karantina uygulamasına tabidir.

Alıcı adı: K.K.T.C. Maliye Bakanlığı

Alıcı adresi: K.K.T.C. Maliye Bakanlığı, Lefkoşa, K.K.T.C.

Banka adresi: Şht. Mustafa Ahmet Ruso Sokak no: 11 Küçük Kaymaklı, Lefkoşa, K.K.T.C.

Ücretin yatırılacağı banka: T.C. Ziraat Bankası

TRY

Hesap no: 40298710-5001

IBAN: TR290001000860402987105001

USD

Hesap no: 40300032-5001

IBAN: TR470001000860403000325001

EUR

Hesap no: 40298710-5002

IBAN: TR020001000860402987105002

GBP

Hesap no: 40298710-5004

IBAN: TR450001000860402987105004

Kabul edilen para birimleri: TRY, USD, EUR ve STG

 • 10 günlük karantina için 4,000 TRY, 10 günlük karantinada 1. kişi ile aynı odada kalacak 5 yaş üzeri her bir kişi için 1800 TRY
 • 14 günlük karantina için 5,400 TR, 14 günlük karantinada 1. kişi ile aynı odada kalacak 5 yaş üzeri her bir kişi için 2,500 TRY

**Üzerinde ‘’YURT DIŞI ÇIKIŞ AMAÇLI BELGE OLARAK KULLANILAMAZ’’ ibaresi yer alan PCR test sonucu ile müracaat eden yolcular 29 Nisan 2021 tarihinden itibaren Ercan Havalimanı’na giriş yapamayacaktır.

***İç İşleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğünün ekteki genelgesine istinaden, Türkiye Cumhuriyeti Ulusal Kimlik kartlarıyla seyahat edilebilen ülkelere (Moldova, Ukrayna, Gürcistan ve Azerbaycan), ICAO kuralları gereği yaşa bakılmaksızın fotoğraflı kimlik kartı ile seyahat edilmesi gerekmektedir.

NOT: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti seyahatlerinde 15 yaş altı fotoğrafsız kimlik kartı hamili vatandaşlarımızın seyahatlerini kısıtlayan uygulama 1 Ekim 2021 tarihine kadar ertelenmiş olup, bu tarihe kadar yeni tip kimlik kartları ile fotoğraf şartı aranmaksızın işlemleri tamamlanacaktır.

Belirtilen koşullara uymayanlara Ceza Yasası ve Bulaşıcı Hastalıklar Yasası’nın ilgili maddeleri kapsamında cezai işlem başlatılacaktır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti seyahat izin düzenlemeleri hakkında güncel bilgilere ulaşmak için Sağlık Bakanlığı Haberler sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yolcularımıza önemle duyurulur.

Dünyaya seyahat

Yurt dışına yapacağınız seyahatleri planlarken gideceğiniz ülkelerdeki seyahat kurallarını incelemenizi öneriyoruz. Ülkeler tarafından uygulanan kurallar için IATA tarafından İngilizce olarak sağlanan seyahat haberleri sayfasını inceleyin. Şartlarınızın gitmek istediğiniz ülkenin kurallarına uygun olup olmadığını incelemek için pasaport, vize ve sağlık bilgileri sayfasını ziyaret edin.

Seyahat edeceğiniz ülke seyahatinizden önce PCR testi istiyor olabilir. PCR testi hakkında sıkça sorulan soruları pandemi sürecinde bilmeniz gerekenler sayfamızda inceleyebilirsiniz.

Türk vatandaşları için

Dünyayla yeniden buluşmak için sabırsızlandığınızı biliyoruz. Sizi sevdiklerinizle ve çok özlediğiniz gökyüzü ile buluşturmak için yurt dışı seferlerimizi artırıyor ve özenle çalışmaya devam ediyoruz. Uluslararası otoritelerle iş birliği yaparak geliştirdiğimiz hijyen önlemleri ile sağlıklı ve güvenli bir şekilde seyahat edebilirsiniz. 

Yurt dışı seyahatlerinizi planlamadan önce Türk vatandaşlarını kabul kurallarına Seyahat Yasağı Kalkan Ülkeler sayfası üzerinden erişebilirsiniz.