Skip to main content

Kendine güvenen ve daha yolun başında olan kayakçılar için Avrupa'nın en iyi kayak merkezlerini listeledik!

Kayak severler Avrupa’da özellikle Fransa-İsviçre-İtalya-Avusturya hattında uzanan Alp Dağları’nı ve bölgedeki yüzlerce kayak merkezini tercih ediyor. Kar kalınlığı, pist uzunluğu, zorluk seviyesi ve sunulan imkânlar bakımından Avrupa'nın en iyi kayak merkezlerini sizin için listeledik. Şimdi hazırlayın kayak malzemelerinizi, listemizden en beğendiğiniz yere bir uçak bileti alın ve dağ manzaralı otellerde yerinizi ayırtın. Biz, siz unutamayacağınız bir kayak tatili yapın diye her aşamada yanınızdayız. Hatta kayak malzemelerinizi taşırken bile! Detaylı bilgi için ilgili sayfamızı inceleyin.

1. Kayarken bulutlara dokunabileceğiniz İsviçre!

Avrupa'da kayak söz konusu olunca akla ilk gelen yerlerdendir İsviçre. Alp dağlarının eteğine kurulu onlarca kayak merkezine sahip ülke, kış sporları adına tüm beklentilerinizi karşılıyor. Dünyanın en yüksek noktalarında kayak imkânı sağlayan Wengen, Davos, Zermatt, Laax, Saas-Fee, Mürren, Verbier ve St. Moritz, İsviçre'de kayak için ilk tercihiniz olabilir. Bu merkezlerdeki kolaydan zora sıralanan pistlerde kayak ve snowboard başta olmak üzere tüm kış sporlarını yapabilirsiniz. Kayak okullarında özel dersler alabilir, restoran ve kafelerde ülkenin öne çıkan lezzetlerini tadabilirsiniz. Meyvelerin çikolatayla buluştuğu fondü, dağ havasında size çok iyi gelecek. İsviçre’nin en iyi kayak merkezleri için Cenevre uçak bileti ya da Zürih uçak bileti alabilirsiniz.

2. Ailecek kayak tatili için Fransa!

Kuzey Alpler, Güney Alpler ve Pireneler bölgesine dağılmış, dünyanın en güzel kayak merkezlerine Fransa ev sahipliği yapıyor. Meribel, Morzine, Courchevel, Megeve, Flaine, Chamonix, LA Plagne, Val d'Isere, Tignes ve Avoriaz bu kayak merkezleri arasında en gözde olanlar. Pist uzunlukları, hizmet kaliteleri başta olmak üzere birçok avantajından dolayı bu yerler dünya listelerinde hep ilk sıraları alıyor. Bu kayak merkezlerini aileler de sıkça tercih ediyor. Çocuklar kayak yaparken ya da eğitimdeyken aileler, Fransız lezzetleriyle dolu dağ restoranlarında manzaranın tadını çıkarıyor. Fransa’nın en iyi kayak merkezlerine özellikle İsviçre sınırındakilere Cenevre uçak bileti alarak, diğerlerine ise Lyon uçak bileti alarak ulaşabilirsiniz.

3. Köyler arasında kayak keyfi için Avusturya!

Avusturya’da Fransa ve İsviçre'ye göre daha uygun fiyatlarla daha sakin bir kayak tatili yapabilirsiniz. Özellikle Innsbruck, Kitzbühel, Anton am Arlberg, Söll, Zell am See ve Tirol bölgesi profesyonel kayakçıların sıkça tercih ettiği kayak merkezlerine sahip. Profesyonel dedik ancak merkezler amatörleri de unutmuyor. Her seviyeye uygun pistleri bulunan, kaliteli hizmetler sunan Tirol başta olmak üzere birçok kayak merkezi başta çocuklar olmak üzere kayakla yeni tanışan birçok kişiyi kendine çekiyor. Avusturya'da kayak yaparken karla kaplı tepelerin eteğine yerleşmiş, eski dünya cazibesini yansıtan küçük Alp köylerini keşfedebilirsiniz.

4. Kayak merkezi cenneti Türkiye!

Kasım ve mart ayları arasında dağlarından kar eksik olmayan Türkiye, büyüleyici manzaraları, uzun pistleri, kaliteli hizmetleriyle kayak merkezleri konusunda Avrupa'da birçok ülkeye rakip. Kayak severler Türkiye'de en çok Palandöken, Davraz, Erciyes, Ergan, Uludağ, Sarıkmış, Ilgaz, Hazarbaba, Yıldız Dağı, Ovacık, Kartepe, Nikfer Bozdağ ve Ladik Akdağ kayak merkezlerini tercih ediyor. Pist uzunluğundan yüksekliğe, ulaşımdan konaklamaya kadar bu kayak merkezleriyle ilgili birçok detaylı bilgiye ilgili yazımızdan ulaşabilirsiniz.

5. Daha sakin ve sessiz bir kayak tatili için Bulgaristan!

Bulgaristan, Avrupa'da geçireceğiniz bir kar tatili için birbirinden güzel birçok noktayı barındırıyor. Ülke, Bansko başta olmak üzere Pamporova, Borovetz ve Vitoşa dünyaca ünlü modern kayak merkezleriyle dikkat çekiyor. Pirin Dağları eteklerine konumlanan Bansko'da farklı zorluk derecelerine sahip pistler bulunuyor. Pamporova ise Rodoğ Dağları'nın tam ortasında yer olmasından dolayı az rüzgâr alan bir yer. Bu durum elbette ki kayak severlerin işini kolaylaştırıyor. Bansko gibi çeşitli zorluk derecelerine sahip pistleriyle Pamporova ister profesyonel ister amatör birçok kişinin keyifle tercih edebileceği bir yer. Bulgaristan'ın en eski yerleşim yerlerinden biri olan ve Rila Dağı yamaçlarına kurulan Borovets ise kayak yaparken manzarasıyla sizi etkisi altına alacak. Başkent Sofya'ya yakınlığıyla tercih sebebi olan Vitoşa ise çok fazla otel barındırmayan, genellikle yerli halkın şehre yakın olması nedeniyle tercih ettiği bir kayak merkezi. Vitoşa gibi Bansko, Pamporova, Borovetz'a Sofya uçak bileti alarak rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

6. Olimpik pistlerde kaymak için İtalya!

Alp'lerde konumlanan kayak merkezleriyle İtalya, Cortina d'Ampezzo başta olmak üzere Val Gardena, Sestriere, Val Chisone, Breuil-Cervinia ve Valtournenche ile en iyi kayak merkezi listelerinde yerini alıyor. 300'ün üzerinde kayak alanı, muhteşem dağlık alanları, kaliteli otelleri ve her seviyeye uygun pistleriyle İtalya, son yıllarda Avrupa'daki en iyi kayak merkezleri listesindeki yerini alıyor. Büyüleyici dağ evlerinin arasında olimpik pistlerde doyasıya kaymak için hemen İtalya'nın en iyi kayak merkezlerini keşfedin. Kayak noktalarına ulaşmak içinVenedik uçak bileti ya da Roma uçak bileti almanız yeterli!