Skip to main content

Doğayla buluşma zamanı! Yanınıza almanız gereken kamp malzemeleri hangileri?

Sorunsuz ve keyifli bir kamp için tüm ekipmanlarınızın kaliteli ve tam olmasında fayda var. Çadırdan, uyku tulumuna olmazsa olmaz kamp malzemeleri dışında, kampçılardan edindiğimiz bilgiler doğrultusunda sizin için bir malzeme listesi oluşturduk. Siz gerekli eşyaları yanınıza alın gerisini bize bırakın. Biz, kamp malzemelerinizi kolaylıkla taşımanıza yardımcı oluyoruz. Şimdi başta Türkiye’deki kamp alanları olmak üzere nerede olursanız olun keyifli ve konforlu bir kamp macerası yaşamak için listemize mutlaka göz atın. Kampta kullanmak için aldığınız bu ürünleri aynı zamanda tatil ya da festivallerde de kullanarak kullanım alanlarını artırabileceğinizi de unutmayın.

1. Çadır

Çadır seçiminde çadırı kaç kişiyle, nerede kullanacağınız oldukça önemli. Büyük bir çadır size gereksiz yere yük olabilir, küçük çadır ise yetersiz kalabilir. Çadırınızın kamp yapacağınız mevsime uygun olup olmadığı da oldukça önemli. Dört mevsim kullanabileceğiniz, yazın ferah kışın sıcak tutan, aynı zamanda su geçirmeyen çadırlarda rahat edebilirsiniz. Kamp alanlarındaki böceklerden korunmak için de iki kapılı bir çadır tercih edebilirsiniz. Özellikle son dönemlerde yaygın olan araç üstü çadırlara da göz atmanızda fayda var.

2. Mat

Çadırınız tamamsa sıra geldi mata. Mat seçerken kalın olmasına dikkat edin. Matınız ne kadar kalın olursa yerin soğukluğunu o kadar az hissedersiniz. Kalın mat aynı zamanda yağmur yağması durumunda çadırın alttan ıslanmasını da engelliyor. Hem kalın hem de taşınabilir olmasından dolayı hem de serdiğiniz yeri hissetmemek adına şişme matları da tercih edebilirsiniz.

3. Uyku tulumu

Kamp için bir diğer önemli malzeme ise uyku tulumu. Elbette ki evden getireceğiniz yatak, yorgan ve yastıkları da kullanabilirsiniz. Taşıması kolay, rahat ve sizi hijyenik olmayan ortamlarda koruyacak uyku tulumları işinizi kolaylaştıracak. Kamp boyunca tüm gün vücut sıcaklığınızı koruyarak uyumanızı sağlayan uyku tulumlarını mümkün olduğu kadar çadırın içinde ya da matın üzerinde kullanın. Yaz ve kış kampları için ayrı tulum almanızda fayda var. Uyku tulumlarının üzerinde dereceler göreceksiniz. Yaz kampları için farklı, kış kampları için farklı derecelerdeki tulumları seçmeniz gerekiyor. Dereceleri doğru yorumlamalısınız. Sıcaklık oranlarını iyi bilen kişilere danışarak uyku tulumu alabilirsiniz. Üşümekten korkanlar soğuk havalarda kalın giyinerek tulumu kullanırsa daha rahat edebilir. Tulumu boyunuza göre almayı da unutmayın.

4. Kesici aletler

Çakı, bıçak ve balta gibi kesici aletler, hem ısınma hem de yemek pişirme konusunda size oldukça yardımcı olacak. Eğer bir işletmede kamp kuracaksanız evdeki bıçaklar bile işinizi görebilir. Doğanın ortasında, tamamen kendi imkânlarınızla kamp yapacaksanız iyi bir markadan alınmış keskin ve kolay taşınabilir, katlanan bıçakları tavsiye ederiz.

5. Mutfak malzemeleri

Kamp dendiği zaman kamp ateşi ilk akla gelen şey olsa da bu ateş doğaya zarar verebiliyor. Tüple çalışan bir kamp ocağı alarak doğaya zarar vermeden yiyeceklerinizi kolaylıkla pişirebilirsiniz. Rüzgâr gibi doğal olaylar karısında ateşin sıçramaması için kamp şöminesi de kullanabilirsiniz. Kamp ocağınız ve şömineniz hazırsa sıra geldi çatal, bıçak ve tencereye. Hem sağlıklı hem de kullanışlı olan titanyum ya da alüminyum çatal ve bıçak alabilirsiniz. Kulpları katlanan, iç içe dizilebilen küçük boyutlardaki tencere setlerini tercih edebilirsiniz. Katlanabilen sofra setlerini de araştırmanızda fayda var. Birçok mutfak malzemesini içinde barındıran bu setler oldukça kullanışlı. Eğer araçla kamp alanına varacaksanız katlanabilir masa ve sandalye temin ederek kamp süresince rahat edebilirsiniz.

6. Kıyafet

Hava durumunu göz önünde bulundurarak kıyafet seçimi yapmalısınız. Kamp süresince katılacağınız doğa aktivitelerini de düşünerek yanınıza kıyafet almanızda fayda var. Doğayla iç içe geçecek kamp günlerinizde tüm vücudunuzu saran termal ya da terletmeyen kıyafetler de tercih edebilirsiniz. Mevsime ve aksiyona göre yanınıza bot da alabilirsiniz.

7. İlk yardım seti

Doğada nelerle karşılaşacağınız hiç belli olmaz. İlk yardım seti çadır, uyku tulumu kadar yanınızda olması gereken önemli malzemeler arasında. İlk yardım çantanızda yara bandı, gazlı bez, bandaj, oksijenli su, makas ve temel ilk yardım el kitabı olmalı. Çantanıza ayrıca ağrı kesici, kabız-ishal ilacı, mide bulantısı giderici, yanık kremi ve antibiyotikli kremler bulundurabilirsiniz. Kamp öncesinde kalp masajı ve alerjik reaksiyonlara karşı yapmanız gerekenler hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda var. Böcek sokmalarına karşı ilaçlar da mutlaka çantanızda olmalı.

8. Aydınlatma

Kamp süresince hem çadır içini aydınlatmak hem de dışarıda rahat zaman geçirmek için bazı aydınlatma gereçlerinize ihtiyacınız olacak. Hem çadır içinde hem de dışarıda elde gezdirebileceğiniz fenerler, çadır içine asılabilen özel çadır lambaları ya da bir iş yaparken rahatlıkla kullanabileceğiniz kafa fenerleri işinizi kolaylaştıracak.

9. Hamak

Kamp süresince geçireceğiniz keyifli dakikaların en büyük yardımcısı elbette ki bir kamp hamağı. Doğayla baş başa geçireceğiniz bu dakikalarda hamakta uyumak, kitap okumak kamp süresini keyifli kılacak. Hamağın materyali oldukça önemli. Örgü ya da ip hamaklar size güzel fotoğraflar sunabilir ancak kullanışlı olmadığını söyleyebiliriz. Kendi ağırlığınızı hesaba katarak hamak seçimi yapabilirsiniz. Kamp için özel üretilen hamaklarda sünger mat kullanarak hem sıcaklığı koruyabilir hem de rahat bir uyku uyuyabilirsiniz.

10. Telsiz

İster deniz kenarı ister bir orman. Nerede olursanız olun, telefonun çekmeyeceğini düşünerek, başkalarıyla iletişim kurmanın sekteye uğramaması için telsiz kullanabilirsiniz. Doğaya kendinizi bırakmışken telefondan uzak kurmak da elbette ki bir seçenek. Telsiz kullanarak telefonunuzu bir kenara bırakabilir, ortamın tadını çıkarabilirsiniz.

11. Çöp torbası

Kamp için onca gerekli malzeme varken ilk aklınıza gelen çöp torbası olmayacaktır. Her kamp dönüşünde zaman geçirdiğimiz ortamı temiz bırakmak hepimizin görevi. Listemizin sonunu doğru yer vermiş olsak da çöp torbası kamp çantanıza koymanız gerekenler arasında bize göre ilk sırada.

12. Çanta

Tüm bu malzemeleri eklemek için elbette ki bir çantaya ihtiyacınız var. 50 litrelik bir çantaya kamp için gerekli birçok malzemenizi sığdırabilirsiniz. Kamp çantanızın bel, sırt ve omuz destekli olmasına dikkat edin. Aynı şekilde kumaşının dayanıklı olduğundan, kendi ağırlığının hafif olduğundan emin olun. Ayrıca kendinden yağmurluklu kamp çantalarını da tercih edebilirsiniz.

13. Bunları da unutmayın!

Olmazsa olmaz kamp malzemelerinin yanında öyle eşyalar var ki, kamp süresince bir anda ihtiyacınız olabilir ve hayatınızı kolaylaştırabilir. Bunlar içinde öne çıkanlar şu şekilde; yedek şarj, ıslak mendil, düdük, ip. Keyifli bir kamp yaşamı için müziği de unutmamak gerekiyor. Hoparlörünüzü çantanıza koymayı unutmayın.