Skip to main content

Seyahat ederken yaşamları iyileştirmeye ne dersiniz?

Neden seyahat ediyorsunuz? Yeni kültürleri tanımak, yeni yerler keşfetmek için mi? Belki de nedeniniz biraz alışveriş, biraz da kültür-sanat. Sebebiniz ne olursa olsun artık istediğinizden daha fazlasını alabileceğiniz bir seyahat türü mümkün. Sorumlu seyahat! Bu, yaptığınız yolculuğu çok daha değerli kılıyor. Çünkü sorumlu seyahat anlayışıyla gittiğiniz yerlere sadece uzaktan bakmayacak birebir dahil olabileceksiniz.

Sizce de dünyada bir değişiklik yapmanın zamanı gelmedi mi? Hiç düşündünüz mü belki de bu sizin görevinizdir. Bir çocuğun hayatına dokunmak, bir bitkiyi kurtarmak, soyu tükenmekte olan bir canlıyı özüne döndürmek sizin elinizde. Yaşamları iyileştirmek için “varım!” diyorsanız, yazımızı okumaya devam edin. Sizi nice insanlar, nice canlılar bekliyor. Hepsi de kurtarılma ya da iyileştirilme arzusunda…

1. Güney Afrika’daki özel çocuklara eğitim verin!

Kanyonlardan dağlara, pudra gibi görünen kumsallardan çöllere kadar Güney Afrika, keyifli bir seyahat için tercih edilecek ülkelerin başında geliyor. Bu ülkeyi iyi kalpli insanlar için ilgi çekici kılan ise gönüllü projelerin çeşitliliği. Güney Afrika’da Cape Town ve Johannesburg başta olmak üzere Limpopo, Phalaborwa, Thabazimbi, Kleinbaai, Stanford şehirlerinde çok sayıda gönüllü işe dahil olabilirsiniz. Yaban hayatı koruma projelerine yardımcı olabilir, deniz koruma projelerine dahil olabilir, özel çocuklara öğretmenlik yapabilir ve sağlık projelerinde gönüllü çalışabilirsiniz. Güney Afrika’da sizin için doğru olan projeyi bulun ve hemen işe koyulun.

2. Eşsiz kültürü ve modern yaşam tarzıyla etkileyen Tayland'da gönüllü olun!

“Yeni başlayanlar için Asya” olarak da bilinen Tayland, güzel plajlarla ve yüzünden gülümsemeyi eksik etmeyen insanlarla dolu bir ülke. Her şeyi bir kenara bırakmayı kolayca öğrenebileceğiniz bu ülke, eski tapınaklar, yıkık şehirler ve çeşitli vahşi yaşamı olan egzotik ormanlarıyla yurt dışında macera arayan gönüllüler için de bir oyun alanı yaratıyor. Ülkede gönüllü olmak isteyenler için sunulan fırsatlar, ülkenin kendisi kadar değişken ve çeşitli. Bu nedenle kendinize en uygun gönüllü projesini bulacağınıza eminiz. Chiang Mai’de sizi her zaman heybetiyle büyüleyen filleri korumak için çalışabilirsiniz. Eğer şehir insanıysanız Bangkok'ta İngilizce öğretmek sizin için mükemmel bir seçenek. Ya da deniz gözlüklerinizi alın ve Koh Phangan ve Koh Samui'deki deniz koruma projelerine katılın. Tayland’ın dikkat çeken kültürü hakkında daha fazla bilgi edinmek için yerel topluluk projelerine dahil olmak da iyi fikir.

3. Kosta Rika’da yerlilerle “Pura Vida” felsefesine dahil olun!

Gizemli yağmur ormanlarını keşfetmek, gürül gürül akan şelaleleri ve aktif volkanları seyretmek Kosta Rika seyahatinde başınıza gelebilecek en güzel şey. Mükemmel bir biyolojik çeşitlilik, muhteşem kumsallar ve sörf noktalarının zenginliğiyle hayalleri süsleyen bir seyahat vadeden Kosta Rika’da yerel halkın Pura Vida olarak bahsettiği deneyimi seyahatle birleştirebilirsiniz. Bunun yolu, sürdürülebilir turizmin dünyadaki en iyi örneği olan Kosta Rika’da gönüllü olmaktan geçiyor. Deniz kaplumbağası koruma projeleriyle ünlü ülkede, bu canlıları kurtarmak için hemen mücadeleye başlayabilirsiniz. Tropikal yağmur ormanlarında yüksek ağaçlarda yaşayan tembel maymunları hatta nesli tükenmekte olan jaguarları kurtarmayı da isteyebilirsiniz. Dilerseniz başkent San Jose ve çevresindeki topluluk ve eğitim projelerine de katılabilirsiniz. Bu projelerle birçok çocuğun eğitimine ya da yerli halka destek olabilirsiniz.

4. Endonezya’da vahşi yaşam ve doğa için mücadele edin!

Capcanlı şehirlerde, el değmemiş doğanın tadını çıkararak, tüm iyi niyetini insanlarla paylaşmak istiyorsanız Endonezya size göre. Yaklaşık 17.500 adanın oluşturduğu bu ülke, dünyanın en kalabalık ülkelerinden. Bu heyecan verici ülkede yaşayan yaklaşık 300 farklı etnik grup var. Çeşitli kabilelerin barış ve uyum içinde yaşadığı ülke, doğal olarak zengin bir kültürle iç içe. Endonezya sadece kültürel açıdan çeşitlilik göstermiyor, aynı zamanda ülkenin %60'ından fazlası yağmur ormanlarından oluştuğu için biyolojik çeşitliliğe sahip. Böylesine büyük bir ekolojik varlık söz konusu olunca çevre korumasına duyulan ihtiyaç da elbette ki belirgin hale geliyor. Bu, Endonezya'da eko-koruma ve vahşi yaşam kurtarma gibi alanlarda gönüllülere ihtiyaç olduğu anlamına geliyor. İşe ülkenin ünlü canlıları orangutanlardan başlayabilirsiniz. Onları korumak için bir orangutan barınağında gönüllü olabilirsiniz. Diğer bir yandan bu kalabalık ülkede eğitim, sağlık ve toplum inşasında da yardıma ihtiyaç var. Bali ve Ubud, bu gönüllü yardımlar için tercih edebileceğiniz şehirlerin başında geliyor.

5. Peru’da sağlık projelerinde görev alın!

Yemyeşil yağmur ormanları kadar zengin kültürel bir geçmişe sahip Peru, seyahat severler kadar gönüllüler için de mükemmel bir tatil yeri. Eşsiz doğal çeşitliliği, canlı renkleri ve harika insanları nedeniyle de herkesi etkisi altında alan Peru’da halkın samimiyeti, her gün yerel, kırsal toplulukları desteklemek için sizi motive ediyor. İşte bu, hayata anlam katan bir kâşif olma yolundaki şansınız olabilir! Ekonomisi son yıllarda gelişmiş ve oldukça güçlü olmasına rağmen yoksulluk ölçeği hala %25'e ulaşan Peru’da eşitsizlik oldukça yaygın. Bu nedenle, yapılacak çok iş var ve birçok gönüllüye ihtiyaç var. Ülke, her gönüllünün farklı ilgi alanlarına ve yeteneklerine uyacak çeşitli yerel sosyal projeler sunuyor. Siz de sahada çalışan ekiplerin bir parçası olabilir, sunulan çeşitli sosyal projeler arasında, eğitimde gönüllü çalışma, insan hakları, topluluk desteği ve diğerleri arasında seçim yapabilirsiniz. Eğer tıbbi bir geçmişiniz varsa ya da tıp ile ilgili bir gelecek planlıyorsanız Peru tam size göre. Peru'daki sağlık projeleri, yetenekli ve motivasyonu yüksek gönüllülere sıklıkla ihtiyaç duyuyor. Peru'da Cusco ya da Lima'daki topluluk projelerinde gönüllü olarak çalışın, aynı zamanda İspanyolca becerilerinizi de geliştirmiş olacaksınız.

6. Ekonomik, siyasi, iklim sorunları gibi birçok konu için Avrupa sizi bekliyor!

Avrupa, gönüllü olmayı düşündüğünüzde akla gelen ilk yerlerden değil biliyoruz. Aslında gönüllülük çabalarınız burada, dünyanın herhangi bir yerinde olduğu gibi aynı derecede gerekli. Birçok konuda gönüllü çalışma imkânı sağlayan Avrupa, siz bu projelerde görev alırken birçok kültürü tanımanızı ve aynı zamanda dilinizi geliştirmenizi ya da yeni bir dil öğrenmeniz konusunda oldukça bonkör. Karşılıklı kazançlarla seyahatinizi verimli bir hale getiren Avrupa’da siyasi ve ekonomik yaşamda cinsiyet eşitsizliği, göç ve uyum sorunları, iklim değişikliği ve çevrenin bozulması gibi birçok sorun için gönüllü olabilirsiniz. Mesela İrlanda’da kadınların güçlenmesi konusunda projelere katılabilir, İspanya’daki at çiftliklerinde hasta ve bakıma muhtaç atlarla ilgilenebilir ya da Yunanistan ve İtalya’da denizin korunmasına katkıda bulunabilirsiniz. Bu ülkeler dışında da Avrupa’nın birçok her yerinde gönüllü projelere katılabilirsiniz ancak Lizbon, Napoli, Edinburgh, Valensiya, Barselona düzenli gönüllü programlarına katılmak adına tercih edebileceğiniz ilk yerler olabilir.