Skip to main content

Türkiye’de kışın kamp yapılacak yerleri ve kamp sırasında dikkat etmeniz gereken şeyleri listeledik!

Şimdi karlar arkasına saklanmış doğayı keşfetme vakti. Hem de kamp yaparak! Kışın bambaşka bir yüzünü gösteren doğanın tadını çıkarmak için en iyi yollardan biri kamp yapmak. Doğasıyla, havasıyla her mevsim ayrı güzel olan Türkiye’de kamp yapılacak yerler oldukça fazla. Yazımızda Türkiye’de kış kampı yapılacak en iyi yerleri belirledik. Dilerseniz şimdi gelin, önce bu yerleri keşfedelim sonrasında da kış kampını mutlu bitirmek için hazırladığımız tüyolara göz atalım.

1. Yılın neredeyse her ayı karlı Erciyes!

Son yıllarda kayak merkezleriyle adından sıkça bahsettiren Erciyes Dağı, kış kampı için de oldukça ideal. Erciyes Dağı, 3917 metrelik yüksekliğiyle zirve tırmanışı için gelen dağcıların kamp için seçtiği bir yer. Çobanini mevkisi ve Sütdonduran Yaylası bu bölgede en çok tercih edilen yerlerden. Bu bölgelere ulaşmak için 4-5 saatlik yürüyüş yapmanız gerekiyor. Sırtınızda kamp malzemelerinizin olduğunu da düşünürsek bu yol sizi biraz zorlayabilir. Bölgeye ulaşmak için bir diğer alternatif de telesiyejle Zümrüt noktasına gelmek. Sonrasında 1 saatlik yürüyüşle kamp alanına varabilirsiniz. Kayseri uçak bileti alarak şehre ulaşabilir sonrasında araç kiralayarak dağın belli bir noktasına kadar gelebilirsiniz.

2. Kayak da yapabileceğiniz Uludağ!

Karla örtülü muhteşem doğasıyla Uludağ, kış kampının hakkını veriyor. Kamp için kayak merkezlerine yakın yerleri tercih etmenizi öneririz. Böylece kayak başta olmak üzere tüm kış sporlarını da yapma şansınız olur. Uludağ'da kamp yapabileceğiniz diğer yerler ise Sarıalan, Kirazlı, Kadı ve Sobra yaylaları. Kamp alanlarına ulaşmak için Bursa uçak bileti alabilir sonrasında şehir merkezinden teleferiklerle uygun alanlara ulaşabilirsiniz.

3. Karlar arasında ya da deniz kenarında bir kış kampı için Antalya!

Antalya, kış kampı için oldukça farklı bir şehir. Kış aylarında deniz kenarına kuracağınız bir çadırı aynı zamanda karlarla örtülü bir dağa da atabilirsiniz. Karla kaplı dağlarda kamp için Saklıkent'i, deniz kenarındaki yerler için de sizin için seçtiğimiz yerleri tercih edebilirsiniz. Saklıkent'e gelmişken bölgenin en yüksek noktası olan Bakırlıtepe’de bulunan TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'ne uğramayı unutmayın. Antalya’ya gelmişken şehrin tadını doyasıya çıkarmak için hazırladığımız Antalya şehir rehberine göz atabilirsiniz.

4. Kaz Dağları!

Doğanın kalbinde yapacağınız bir kış kampı için en ideal yerlerden biri de Kaz Dağları. Bölge, milli park statüsünde sayıldığı için kamp için ayrılan özel yerleri tercih etmelisiniz. Balıkesir uçak bileti alarak şehre ulaşabilir sonrasında dağa yönelebilirsiniz. Kaz Dağları ile ilgili önemli bir notumuz var. En yüksek noktası 1774 metre olsa da kışlar burada tahmin ettiğinizden daha soğuk geçiyor. O nedenle hazırlıklı gelmenizde fayda var. Yazımızın devamında sizin için hazırladığımız kış kampı tüyolarımızı okuyabilirsiniz.

5. Peribacalarının yanı başında kamp yapmak için Kapadokya!

Kış kampı için belki de en mistik yerdir, Kapadokya. Geceleri peribacalarının gölgesinde uyuyup, sabahları gökyüzüne şeker gibi dağılan balonlarla uyanmak size oldukça keyif verecek. Kapadokya'ya gelmişken kentte yapılacak şeyleri, gezilecek yerleri, tadılacak lezzetleri hatta doya doya fotoğraf çekebileceğiniz yerleri öğrenmek için hazırladığımız detaylı yazı serimize göz atabilirsiniz.

6. Kamp yaparken dağ tırmanışı da yapabileceğiniz Aladağlar!

Niğde, Kayseri, Adana sınırları içinde yer alması nedeniyle oldukça geniş bir alana yayılan Aladağlar, tırmanış rotalarının çeşitliliği, değişik zorluktaki yürüyüş rotaları, kaya yapısı, çeşitli aktivitelere ve kampa uygun alanlarıyla dikkat çekiyor. Aynı zamanda 50'den fazla 3500 metre üzerinde zirve bulunmasından dolayı Türkiye'de dağcılık cenneti olarak bilinen Aladağlar, yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası. Bölgeye ulaşmak için öncelikle Nevşehir ya da Kayseri'ye ardından Çamardı üzerinden Demirkazık ya da Çukurbağ köyüne gidebilirsiniz. Buradan kamp yerlerine yürüyerek ya da traktör kiralayarak ulaşabilirsiniz. Unutamayacağınız bir kamp deneyimi için hemen Nevşehir uçak bileti ya da Kayseri uçak bileti alın!

7. Karla kaplı görkemli ağaçlar altında uyuyabileceğiniz Ilgaz!

Dünyanın dört bir yanından kampçıyı, dağcıyı ve kayakçıyı kendine çeken bir diğer yer ise Ilgaz Dağı. Milli Park statüsündeki Ilgaz Dağı, ihtişamlı doğası ve tertemiz havasıyla kamp yapmak isteyenleri kendine çekiyor. Çankırı ve Kastamonu il sınırları içinde yer alan Ilgaz'da karla kaplı Göknar, Sarıçam ve Karaçam ağaçları altında keyifli bir kamp süresi geçireceğinize eminiz. Kastamonu uçak bileti alarak şehre ulaşabilir, ortalama 30 dakikalık bir mesafe sonrasında bölgeye ulaşabilirsiniz.

8. Şehirle iç içe kamp yapabileceğiniz Işık Dağı!

Ankara’nın merkezine oldukça yakın olan Işık Dağı, Ankara çevresinde yaşayan kamp tutkunlarının gözde yerlerinden. Kamp severler buraya gelmişken Karagöl'e uğramadan dönmüyor. Işık Dağı’nda kamp yaparken hem şehir hayatına hem de doğaya bu kadar yakın olmak eminiz hoşunuza gidecek. Doğayla buluşmadan önce şehri keşfetmek için Ankara şehir rehberimize göz atabilirsiniz.

9. Kış kampı süresince termal merkezlerde ısınabileceğiniz Murat Dağı!

Kütahya'nın Gediz ilçesinde yer alan Murat Dağı, kamp alanlarıyla dikkat çeken bir yer. Ortalama 2000 metre rakımdaki Sarıçiçek Yaylası’nı kış kampı için özellikle tercih edebilirsiniz. Ocak ve mart ayları arasında yoğun kar alan bölgede kamp yaparken termal merkezlerden faydalanmayı unutmayın. Kütahya uçak bileti alarak ulaşabileceğiniz şehir merkezinden Gediz ilçesine gidip sonrasında da Murat Dağı yönünü takip ederek bölgeye ulaşabilirsiniz.

Kış kampında bunlara dikkat edin!

  • Dağcılık için tasarlanmış 4 ya da 5 mevsim çadırınız ve çadır altlığınız olmalı.
  • Yanınıza kibrit, çakmak, kuru odun ve çıra alın.
  • Çadır ısıtıcısını unutmayın!
  • Uyku tulumu alırken konfor derecelerine dikkat edin.
  • Kışın ısı kaybını önleyecek, yalıtım sağlayacak ve su geçirmeyen kıyafetler giyin.
  • Yanınızda termal içlik, çorap, bere, boyunluk ve battaniye bulundurun.
  • Soğuğa karşı direncinizi yükseltmek için kalorisi yüksek gıdalar yiyin.
  • Kış kampınızı karlı bir bölgede geçiriyorsanız içme suyunuzu karlardan temin etmeyi deneyin.
  • Kamp süresince kullanacağınız elektronik aletlerinizin pillerini sıcak tutun.

Bu listede yer alan malzemeler başta olmak üzere kış kampı süresince kullanacağınız eşyalarınızı nasıl taşıyacağınızı düşünüyorsanız onu bize bırakın. Uçtuğunuz her yere tüm ihtiyaçlarınızı taşıyoruz. Kamp malzemelerinizi biz sizin yerinize keyifle taşırız! Bu konuyu da çözdüğümüze göre kamp süresince işinizi kolaylaştıracak diğer malzemelerin detaylı listesine buradan ulaşabilirsiniz.