Skip to main content

Türkiye’ye gelmek için 18 neden!

18 maddeye sığmayacak kadar güzeldir Türkiye! Ne gezmeye doyarsınız ne keşfetmeye. Her şehri dolu doludur. Tarihi yapılarından antik kentlerine, camilerinden kiliselerine, doğasından lezzetlerine kadar bu güzel ülke keşfedilmek için sizi sabırsızlıkla bekliyor!

1. Tarihi yapılar!

Türkiye'nin taşı toprağı tarih! Başta elbette ki İstanbul olmak üzere hemen hemen her şehrinde, hayran kalacağınız birçok tarihi yapıya rastlayacaksınız. İstanbul’daki Ayasofya Camii, Topkapı Sarayı, Trabzon’daki Sümela Manastırı, Ağrı’daki İshak Paşa Sarayı, Mersin’deki Kız Kalesi başta olmak üzere tarihe tanıklık eden bu yapıları hemen keşfetmelisiniz. Türkiye’den UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi'ne giren 18 tarihi eseri ise ilgili yazımızdan detaylı inceleyebilirsiniz.

2. Antik kentler!

Türkiye, Şanlıurfa’daki Göbeklitepe, Çorum’daki Hattuşaş ve Alacahöyük, Antalya’daki Aspendos, Xanthos, Letoon ve Myra, İzmir'deki Efes başta olmak üzere çok sayıda antik kente ev sahipliği yapıyor. En önemli antik kentleri buradan keşfedin!

3. Tarihi kiliseler!

Ortodoks, Katolik, Ermeni ve Süryanilere ait birçok tarihi kilise, keşfedilmek için Türkiye’de sizi bekliyor. İstanbul’daki Sveti Stefan Bulgar Kilisesi, Mardin’deki Deyrülzafaran Manastırı Kilisesi, Kars’taki Akdamar Kilisesi, Hatay’daki St.Pierre Kilisesi ve Kapadokya’daki Karanlık Kilise Türkiye'de öne çıkan tarihi kiliselerden sadece birkaçı.

4. Camiler!

Göğe yükselen heybetli mimarileriyle camiler, Türkiye'ye gelmeniz için başlı başına bir neden. İstanbul'da Sultanahmet, Ayasofya ve Eyüp Sultan, Edirne’de Selimiye Camii, Bursa'da Ulu Camii, Sivas'taki Divriği Ulu Camii, inanç turizmi ile öne çıkan noktalardan.

5. Sportif aktiviteler!

Trekkingden sörfe, dalıştan kampa hatta kayağa kadar birçok aktivitenin tadını çıkarabileceğiniz Türkiye, muhteşem doğasıyla sizi ağırlıyor. Türkiye'nin en iyi kamp yerlerini, dalış noktalarını, trekking rotalarını, kayak merkezlerini detaylı olarak inceleyip, eğlenceli olduğu kadar bir o kadar da maceralı bir tatil planı yapabilirsiniz!

6. Dağlar, kanyonlar, vadiler, yaylalar!

Türkiye, batısından doğusuna kuzeyinden güneyine inanılmaz doğal güzellikler barındıran bir ülke. Gölleri, dağları, kanyonları ve vadileriyle sizi büyüleyecek bu ülkede ilk olarak kanyonları ve ünlü Karadeniz yaylalarını keşfedebilirsiniz.

7. Masmavi deniz, altın sarısı kumlar!

Türkiye her mevsim güzel ancak yazın bir başka! Mayıs ve eylül ayları arasında, Ege ve Akdeniz kıyılarındaki birbirinden güzel plajlara mutlaka gidin. Yemyeşil ağaçlar arasında saklanmış muhteşem koyların tadını çıkarın. Peki Türkiye'de hangi şehirde, nerede denize gireceğiz derseniz yanıtımız bu yazımızda!

8. Düzenlenen etkinlikler!

Türkiye, her mevsim düzenlenen etkinlikleriyle öne çıkan bir ülke. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana gibi büyük şehirler oldukça önemli film ve müzik festivallerine ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Anadolu ve Karadeniz bölgesinde bulunan şehirlerde organize edilen yerel etkinliklere katılabilirsiniz.

9. Aileler için sunulan seçenekler!

Türkiye, her yaş grubuna hitap ediyor. Ancak özellikle çocuklu aileler için adeta bir cennet. Çeşitli aktiviteler ve tatil seçenekler sayesinde Türkiye’de ailenizle birlikte huzur içinde keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.

10. Termal merkezler!

Önemli bir jeotermal kuşak üzerinde olan Türkiye'nin termal suları; debileri, sıcaklıkları, fiziksel ve kimyasal özellikleriyle dikkat çekiyor. Günlük hayatın stresinden uzaklaşıp dinlenebileceğiniz gibi hastalıklarınızın tedavisinde alternatif tedavi yöntemi olarak da termal merkezleri değerlendirebilirsiniz. Türkiye'nin öne çıkan termal merkezlerini listelediğimiz yazımıza mutlaka göz atın.

11. Müzeler!

Tarihine sıkı sıkıya bağlı olan Türkiye'nin her şehrinde, kentin tarihine ait eserlerin sergilendiği müzeleri ziyaret edebilirsiniz. Ülkeyi daha yakından anlamak için İstanbul’daki Arkeoloji Müzesi, Topkapı Sarayı Müzesi, Ayasofya Camii, Gaziantep’teki Zeugma Mozaik Müzesi, Konya’daki Mevlâna Müzesi, Çanakkale’deki Troya Müzesi, Nevşehir’deki Hacı Bektaş Müzesi başta olmak üzere gittiğiniz yerdeki müzeleri gezmenizi tavsiye ederiz.

12. Golf!

Özellikle Antalya, Ankara, İstanbul ve Samsun'da bulunan özel tasarımlı golf sahları dünyanın dört bir yanından gelecek golfçüleri ağırlamak için hazır.

13. Yemekler!

Kebap, mantı, dolma, börek, içli köfte, baklava ve künefe gibi öne çıkan Türk mutfağının en önemli lezzetlerini denemeden asla Türkiye'den dönmeyin. Zenginliğini buraya sığdıramayacağımız Türk mutfağında bölge bölge öne çıkan lezzetleri keşfetmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

14. İnanç merkezleri!

Tarihi boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan Türkiye, her zaman farklı inançların ibadet yerlerinin merkezi oldu. İstanbul'dan Hatay'a kadar ülkenin birçok yerinde farklı dinlerden insanların sık sık ziyaret ettiği özel yerleri buradan öğrenebilirsiniz.

15. Tarihi çarşılar!

Türkiye'de alışverişe doyamayacaksınız. Eliniz dolu dolu ayrılacağınız Türkiye'de hem mimarileri hem de yerel ürünleriyle sizi etkileyecek çok sayıda tarihi çarşı var. İstanbul'daki Kapalıçarşı ve Mısır Çarşısı, İzmir'deki Kemeraltı Çarşısı, Gaziantep'teki Bakırcılar Çarşısı ve Bursa'daki Ulu Çarşı bunlardan sadece birkaçı. Bu çarşılardan çeşitli baharatlar, yerel kıyafetler, bakır ve seramik eşyalar, özel dokunmuş halılar ve Türk lokumu gibi yerel lezzetler satın alabilirsiniz.

16. Sokak hayvanları!

Türkiye’de sokaklar minik dostlarla paylaşılıyor. Nerede olduğunuz fark etmez, şehri gezerken birçok yerde karşınıza çıkan kedi ve köpeklerin çoğunun zararsız olduğunu bilin. Özellikle yazın kavurucu sıcaklarda ya da kışın soğuk, karlı havalarda yiyecek ve ısınma ihtiyaçlarını gidermekte güçlük çeken sokak hayvanları için çeşitli kampanyalar düzenleniyor. Sağlık durumları yetkililer tarafından sürekli kontrol edilen hayvanlar kimi zaman sahiplendirilerek bir ailenin yeni üyesi oluyor.

17. Türk kahvesi!

Aslında sadece Türk kahvesi bile Türkiye'ye gelmek için bir neden! Hangi şehirde olursanız olun Türk kahvesinin tadına bakmayı unutmayın. Kumda pişen Türk kahveleri ise ilk tercihiniz olsun. Yanına eşlik eden Türk lokumlarının tadı tıpkı Türk kahvesi gibi damağınızda kalacak.

18. Misafirperverlik!

Türk insanının belki de en bilinir özelliği misafirperverliktir. Nereye giderseniz gidin, etrafınızda sizi rahat ettirmek ve yardım etmek isteyen kişiler göreceksiniz.