Skip to main content

SAINT PETERSBURG İSTANBUL UÇAK BİLETİ

“Kuzey’in Venedik’i” olarak anılan, kanalları ve saraylarıyla tarihi ve modern hayatı birleştiren, Rusya’nın ikinci Avrupa’nınsa dördüncü büyük şehri Saint Petersburg, 200 yıl boyunca Çarlık Rusyası’nın başkentiydi. Günümüzde ülkenin hem kültür hem ekonomi hem bilim hem de eğlence merkezi olan bu kentindeki Çarlık Sarayı, Ermitaj Müzesi ve Aziz İsaak Meydanı daha ilk karşılaştığınız anda sizi adeta büyülüyor.

Tıpkı Saint Petersburg gibi Türkiye’nin de kültür, ekonomi, sanat ve eğlence merkezi olan İstanbul Bizans’tan, Osmanlı’dan kalan yapıları, heybetli camileri ve tabii ki eşsiz güzellikteki Boğaz’ıyla sizi kendine hayran bırakıyor. Işıltısıyla birbirini andıran bu iki şehir arasında yapacağınız yolculuklarda Türk Hava Yolları’nı seçerek konforlu bir yolculuk yapabilirsiniz.


Türk Hava Yolları tarafından Saint Petersburg’dan İstanbul’a günde ortalama 15 uçuş alternatifi sunuluyor. Bu seferlerden en az biri direkt Saint Petersburg Pulkovo Havalimanı’ndan (LED) İstanbul Havalimanı’na (IST) yapılırken, diğer uçuşlar Moskova Vnukovo Uluslararası Havalimanı (VKO) ve Antalya Havalimanı (AYT) üzerinden aktarmalı olarak gerçekleştiriliyor. Antalya Havalimanı (AYT) aktarmalı uçuşlardan en az üçünün varış noktası ise İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı (SAW). Uçuş süreleri ise yaklaşık üç saat ile 19 saat arasında değişiklik gösterebiliyor. Uçuş süreleri ve aktarma yapılan havalimanlarıyla ile ilgili sorun yaşamamak adına uçak biletinizi alırken detayları dikkatlice incelemekte fayda var.

İstanbul sadece Asya ile Avrupa’yı birleştirmekle kalmayan, aynı zamanda dünyadaki pek çok gezginin bir noktadan başka bir noktaya giderken kullandığı bir aktarma merkezi. Siz de farklı Saint Petersburg kalkışlı uçuşlar için İstanbul’u aktarma noktası olarak kullanabilir; buradan Türk Hava Yolları’nın farklı bir uçuşuyla yolculuğunuza devam edebilirsiniz.

Kalkış yeri: Saint Petersburg


Turkish Airlines St. Petersburg Flights

1703 yılında Rusya’nın Avrupa’ya açılan penceresi olarak mimari tasarımı yapılan ve inşa edilen Saint Petersburg’un bugüne gelene dek başından savaşlar, devrimler başta olmak üzere birçok şey geçti. Rusya’nın iki dev yazarını, Dostoyevski’yi de Gogol’ü de etkileyen kanalları, şaşalı yapıları ve katedralleriyle günümüzde de hem yazarlara hem de sanatçılara ilham vermeye devam eden bir şehir Saint Petersburg… Beyaz Geceler’i deneyimlemek için en doğru adreslerden biri olan şehir, ünlü restoranların ve alışveriş merkezlerinin de üssü. Metro istasyonları ise adeta saklanmış birer müze gibi… Özellikle Sportivnaya istasyonu kendi başına bir sanat eseri niteliği taşıyor. Sovyet sanat anlayışını birebir yansıtan bu duraklar, pek çokları için ölmeden önce görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Bu metro istasyonlarından birini kullanarak ulaşacağınız, aynı zamanda şehrin tek havaalanı olan Saint Petersburg Pulkovo Havalimanı (LED), Türk Hava Yolları’nın İstanbul uçuşları için de kalkış noktası görevi üstleniyor.

Saint Petersburg Pulkovo Havalimanı’na (LED) ulaşım

Şehir merkezinin 14 km güneyinde yer alan Saint Petersburg Pulkovo Havalimanı’na (LED) ulaşım için 39 ve 39A numaralı otobüsleri tercih edebilirsiniz. Moskovskaya metro istasyonundan her on dakikada bir hareket eden otobüslerle yaklaşık 35 dakika içinde havalimanına ulaşmak mümkün. Şehrin pek çok noktasından öncelikle Moskovskaya ulaşabilir, ardından otobüslere geçiş yaparak havalimanı transferinizi hızlı ve ekonomik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca şehrin dört bir yanından binebileceğiniz taksilerle de Saint Petersburg Pulkovo Havalimanı’na (LED) ulaşmak mümkün. Taksiler her ne kadar bireysel ve konforlu bir ulaşım imkanı sunsalar da havalimanı otobüslerine kıyasla çok daha pahalı bir seçenek olarak karşınıza çıkıyor.

Destinasyon: İstanbul


Kalkış yeri: İstanbul

Tarihi hazineleri ve otantik güzelliğiyle turistleri etkilemekle kalmayan, aynı zamanda yeme içme kültürüyle de her ziyaret edeni kendine hayran bırakan İstanbul’un görülmesi gereken onlarca noktası var. Öyle ki sadece Tarihi Yarımadayı hakkını vererek gezmek en az üç gününüzü alır! Avrupa yakasında yer alan müzeler, park ve bahçeler, camiler, kiliseler ve köprüler günlerce sürecek hararetli, eğlenceli ve bir o kadar da yorucu bir rotayla ancak görülebilir. Anadolu yakasının da Avrupa yakasından eksik kalır bir tarafı yok: Üsküdar’daki Selimiye Camii’nden Beylerbeyi Sarayı’na, korulardan yerel hayatın renklerini taşıyan Çengelköy’e uzanan bir yolculuk sadece turistler için değil, bu şehirde yaşayanlar için de bazen kaçış noktalarından biridir…

Hem Avrupa yakasında hem de Anadolu yakasında pek çok zenginliği barındıran İstanbul’un aynı zamanda iki ayrı yakasında iki ayrı havaalanı var: İstanbul Havalimanı (IST) ve İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı (SAW). Türk Hava Yolları’ndan Saint Petersburg kalkışlı İstanbul uçak bileti sahibi olan yolcular, her iki havalimanına da iniş yapabiliyor.

İstanbul Havalimanı’ndan (IST) şehir merkezine ulaşım

İstanbul’un Avrupa Yakası’nda, Karadeniz’e kıyısı olan Tayakadın ve Akpınar köyleri arasında yer alan İstanbul Havalimanı (IST) şehre TEM ve E5 yollarıyla bağlanıyor. Aracı olmayanlar için de havalimanından şehre ulaşmak için birçok seçenek yer alıyor. Bunların arasında şehir merkezine 100-110 TL civarı tutan taksi; Taksim, Yenikapı, Beşiktaş Kadıköy, Kozyatağı şehir merkezinde birçok noktaya neredeyse günün her saati ulaşım sağlayan Havaist servisleri, İETT otobüsleri ve araç kiralama firmaları bulunuyor.

Şehir merkezine sadece 35 km uzaktaki İstanbul Havalimanı’ndan şehre ulaşım için bu seçenekler arasından dilediğinizi seçebilir, dilerseniz İETT sefer ve tarife bilgilerini ulaşım bilgileri sayfamızda bulabilirsiniz.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda (SAW) şehir merkezine ulaşım

İstanbul’un Anadolu yakasında bulunan İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan (SAW) şehir merkezine ulaşımda ise belediye otobüsleri, havalimanı servisleri ve taksileri tercih edebilirsiniz.

Havalimanı servisleri günün neredeyse her saati hizmet veriyor ve Yenisahra, Kadıköy ve Taksim yönlerinde seferler yapıyor. Servislerle Kadıköy’e ulaşım ortalama 40 dakika sürerken trafiğin olmadığı zamanlarda Taksim’e 60 dakika içinde ulaşmak mümkün oluyor.

Sabiha Gökçen Havalimanı’na (SAW) direkt olarak bağlanan bir metro hattı bulunmuyor. Ancak KM22 numaralı belediye otobüsleriyle Kartal metro durağına gidebilir; buradan Kartal-Kadıköy güzergahında hizmet veren metroya aktarma yaparak dilediğiniz noktaya ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca E11 ve SG-1 numaralı otobüslerle Kadıköy’e, E3 numaralı otobüslerle 4. Levent’e, SG-2 numaralı otobüslerle de Taksim’e gidebilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra 7/24 hizmet alabileceğiniz taksilerle ya da havalimanında bulunan araba kiralama firmalarından otomobil kiralayarak da havalimanından şehir merkezine geçiş yapabilirsiniz.

Keyifli bir seyahat sizi bekliyor

  • Konforlu bir seyahat için dikkat etmeniz gerekenleri ve rahatça uçmanızı sağlayacak uzman görüşlerini sizin için Fly Good Feel Good sayfamızda bir araya getirdik.
  • Türk ve dünya mutfağından en özel lezzetleri içeren uçak içi ikramlarımızla yolculuğunuzu bir ziyafete dönüştürüyoruz.
  • Farklı zevklere hitap eden en eğlenceli filmleri, müzikleri, oyunları ve fazlasını barındıran uçak içi eğlence sistemimizle yolculuk çok daha keyifli.

  •  
  • Uçuş sırasında kedi, köpek ve kuş gibi evcil hayvanlarınızla seyahat edebilir, yeni yerleri keşfetmenin heyecanını onlarla paylaşabilirsiniz.
  • Spor ekipmanlarını taşımak isteyen yolcularımız için iyi bir haberimiz var! Golf ve kayak ekipmanlarınızın ilk setini ücretsiz taşıyoruz.
  • Seyahat deneyimini bir adım ileriye taşıyan yenilenen mobil uygulamamızın hayatınızı kolaylaştıran özelliklerine yakından bakın.