Skip to main content

Bir bakışta Simferopol


Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti olan şehir Türkiye’de Akmescit olarak biliniyor. Kırım’ın yönetim, bilim, kültür ve endüstri merkezi olan Simferopol, Salgır Irmağı kıyısında, Çatırdağ’ın kuzey yamaçlarında yer alıyor. 19. yüzyılda önemli bir ticaret merkezi haline gelen şehir, 1921’den 1945’e kadar Kırım Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin ve 1991’de Ukrayna’nın bağımsızlığını ilan etmesinden sonra kurulan Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti oldu.

Simferopol size ne vadediyor:


Tarih ve sanat Plaj

Faydalı bilgiler

ÇEVRE ŞEHİRLER
Yalta (79 km)
Sevastopol (81 km)
Yevpatoriya (72 km)
PARA BİRİMİ
Ukrayna hryvnası (UAH)

ÜLKE KODU
+380

ELEKTRİK ENERJİSİ
C

ZAMAN DİLİMİ
GMT +2

ORT. KAHVE FİYATI
€0.75

ORT. YEMEK FİYATI (2 KİŞİLİK)
€20.57

Simferopol Havalimanı ulaşım bilgileri

TOPLU TAŞIMA:

Havalimanından 25 km uzaklıkta bulunan şehir merkezine 10 dakikada bir hareket eden otobüslerle, troleybüsle ve Aeroekspres yolcu servisleriyle ulaşabilirsiniz. Otobüsler için 1 dolar, troleybüs için 0,50 dolar ödersiniz. Ayrıca 49, 98, 115 numaralı şehir otobüsleriyle 0,25 dolar, 9 numaralı troleybüsle 0,20 dolar ödeyerek şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Havalimanından şehir merkezine olan yolculuğunuz yaklaşık 25 dakika sürer. Yolculuğunuz Kırım’ın diğer kentlerine devam edecekse Simferopol-Yalta arasında sefer yapan troleybüslerle havalimanından Alushta ve Yalta şehirlerine ulaşabilirsiniz. Troleybüsler 30 dakikada bir hareket eder. Alushta yolculuğunuz 1 saat 30 dakika sürer ve 1,50 dolar ödersiniz. Yalta yolculuğunuz ise 2 saat 30 dakika sürer ve 2 dolar ödersiniz. Troleybüslerle yolculuk yapmak istemiyorsanız havalimanındaki otobüs terminalinden 30 dakikada bir hareket eden ve Kırım’ın ana kentlerine ulaşan otobüsleri kullanabilirsiniz.

Havalimanından ortalama süre: 25 dakika

Havalimanından uzaklık: 25 km

TAKSİ:

Yolcu servisleri ve belediye otobüslerini bekleyerek zaman kaybetmek istemiyorsanız havalimanında 7/24 hizmet veren taksilerle şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Havalimanından şehir merkezine taksiyle ulaşımın bedeli ortalama 10 dolardır. Yolculuğunuz diğer bölgelere devam edecekse km başına ortalama 0,35–0,45 dolar ödersiniz.

Ortalama taksi fiyatı: 10 Amerikan doları

ARAÇ KİRALAMA:

İş ortağımız Avis ile kiralama yaptıklarında Miles&Smiles üyeleri 4000’e varan bonus mil kazanır. Her yurt içi ve yurt dışı kiralamalarınızda 500 Mil, 3-6 günlük kiralamalarınızda 1000 Mil, 7-9 gün kiralamalarınızda 2000 Mil, 10 gün ve üzeri kiralamalarınızda 3500 Mil kazanırsınız.

Ortalama araç kiralama fiyatı: -

Araç seçeneklerini gör


Araç seçeneklerini görKonaklamalarınızda her 1 EUR için 2 Mil kazanın

Booking.com ve Jolly ile yaptığımız ortaklık sayesinde, samimi aile pansiyonlarından 5 yıldızlı tatil komplekslerine, hostellerden villalara kadar konakladığınız her yerde harcadığınız 1 EUR için 2 Mil kazanabilirsiniz.

Otel seçKonaklamalarınızda her 1 EUR için 2 Mil kazanın

Booking.com ve Jolly ile yaptığımız ortaklık sayesinde, samimi aile pansiyonlarından 5 yıldızlı tatil komplekslerine, hostellerden villalara kadar konakladığınız her yerde harcadığınız 1 EUR için 2 Mil kazanabilirsiniz.

Otel seç