Skip to main content
Places to see

Görülecek yerler

İstanbul'da görülecek pek çok yer var. Touristanbul misafirlerimize tarihi mekânlar, harika manzaralar ve çok daha fazlasıyla buluşma imkânı sunuyor. Touristanbul’la enfes bir İstanbul deneyimine hazır olun!

Ağa Cami

16. yüzyılın sonlarında Hüseyin Ağa tarafından inşa ettirilen Ağa Cami, Beyoğlu'nda yer alıyor ve İstiklal Caddesi'ne yakın olmasıyla öne çıkıyor. Caminin bahçesinde Mimar Sinan'ın tasarladığı çok değerli bir çeşme yer alıyor.

Ahrida Sinagogu

15. yüzyılda inşa edilen Ahrida Sinagogu adeta tuğlaların ve taş duvarların uyumunu temsil ediyor. İstanbul'un en büyük sinagogu olan Ahrida Sinagogu, pek çokları tarafından Nuh'un Gemisine ve görüntüde Osmanlı kadırgalarına benzetiliyor.

Bozdoğan Kemeri

Bozdoğan Kemeri, bir diğer ismi ile Valens Su Kemeri, 4. yüzyılda Roma imparatoru Valens tarafından yaptırılmıştır. Kemer, Osmanlı İmparatorluğu döneminde birkaç defa onarılmıştır. Günümüzde ise İstanbul'un en önemli tarihi eserlerindendir.


Ayvansaray Sahabe Türbeleri

Ayvansaray'a Sahabe türbelerini ziyaret etmek için mutlaka gitmelisiniz. Hz. Muhammed'in Hz. Abdussadık Amir İbn-i Same ve Hz. Ebuzerr El Gifar gibi önemli sahabelerinin türbeleri, Fatih ilçesinin Ayvansaray mahallesinde yer alıyor.

Balat

Haliç kıyısında büyüleyici bir manzaraya sahip Balat, dar sokaklarıyla ve tarihi evleriyle dünyanın dört bir yanından gezginler için bir cazibe merkezi. Arnavut kaldırımlı yollarında yürürken rengârenk eski evleri görebilir ve mahallenin eşsiz atmosferinde harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Balat
Beyazit Square

Beyazıt Meydanı

Bizans İmparatorluğu zamanında dönemin en büyük meydanlarından olan Beyazıt Meydanı, Osmanlı İmparatorluğu zamanında saray meydanı olarak kullanılırdı. Günümüzde İstanbul Üniversitesi bu bölgede yer alıyor ve Beyazıt Meydanı tarihi yarımadanın tam ortasında konumlanıyor.


Beyazit Tower

Beyazıt Kulesi

İstanbul'un Beyazıt semtinde yer alan Beyazıt Kulesi, vaktiyle bir yangın gözetleme kulesi olarak inşa edilmiştir. 18. yüzyılda ahşaptan inşa edilen Beyazıt Kulesi, çeşitli yangınlardan dolayı zarar gördüğü için sonrasında mermerden yeniden yapılmıştır. Kule 85 metre yüksekliğinde ve 180 basamaklıdır.

Sultanahmet Camii

Sultanahmet Camii, İstanbul'un en önemli tarihi mekânlarından birisidir. Cami, iç duvarlarını süsleyen mavi çinilerden dolayı Mavi Cami olarak da adlandırılır. Sultanahmet Camii, Osmanlı klasik mimarisinin son örneği olarak kabul ediliyor.

Blue Mosque

Sveti Stefan Kilisesi

Demir Kilise olarak da bilinen Sveti Stefan Kilisesi, Fatih'te Haliç kıyısında bulunuyor. Balat ve Fener semtleri arasında yer alan kilise, toplam yedi yıl süren uzun bir restorasyondan sonra ziyarete açılmıştır.


Caferağa Medresesi

Büyük mimar Koca Sinan tarafından yapılan medresenin inşası, Kanuni Sultan Süleyman döneminde, sanatın önde gelen destekçilerinden Cafer Ağa tarafından fonlanmıştır. Günümüzde bu medrese, Türk sanatının öğretildiği bir sanat merkezine dönüştürülmüştür.

Meryem Ana Kilisesi

İstanbul Tarlabaşı'nda yer alan Meryem Ana Kilisesi 17. yüzyılda inşa edildi. Taş işçiliğinin önde gelen örneklerinden birisi olan Meryem Ana Kilisesi'nin içinde bir de okul yer alıyor. Tarihin çeşitli dönemlerinde onarım gören Meryem Ana Kilisesi, özellikle Süryaniler için büyük bir önem arz ediyor.

Çorlulu Ali Paşa Cami

18. yüzyılda inşa edilen ve zarif taş ve tuğla duvarlarıyla ön plana çıkan cami, İstanbul'un Fatih ilçesinde yer alıyor. Camiyi de barındıran Çorlulu Ali Paşa Külliyesi'nde medreseler ve bir çeşme bulunuyor.


Dolmabahçe

Dünyanın en görkemli saraylarından olan Dolmabahçe Sarayı 19. yüzyılda inşa edilmiştir. 1856 yılından 1922 yılına kadar Osmanlı'nın ana idari merkezi olan Dolmabahçe Sarayı, Avrupa yakasında yer alıyor.

Yenikapı Limanı

İstanbul surlarının kapılarından biri olan Yenikapı, Marmara Denizi kıyısında yer alan önemli bir limandır. Fatih sınırlarındaki ilçe, Bizans İmparatorluğu zamanında dönemin en eski limanı olan Theodosius Limanı'na ev sahipliği yapıyordu.

Eminönü

İstanbul'un tarihini tüm detaylarıyla hissetmek için mutlaka Eminönü'yü ziyaret etmelisiniz. Hem Bizans hem de Osmanlı için büyük önem arz eden bu semt, tarihi yapıları ve çarşısıyla eşsiz bir deneyim vadediyor.


Eyup Square

Eyüpsultan Meydanı

Eyüpsultan Meydanı hem İslam dünyası hem de İstanbul'un en kutsal noktalarından. Eyüp Sultan Camii, Fatih Sultan Mehmet tarafından Eyüp Sultan'ın türbesi üzerine inşa ettirilmiştir.

Eyüp Sultan Cami

Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethetmesinden sonra inşa edilen cami; medrese, türbe, hamam ve imaretten oluşan büyük bir külliyedir. Camiyi ziyaret ettikten sonra, görkemli Osmanlı günlerini tahayyül edebileceksiniz.

Galata Kulesi

Bir Orta Çağ taş kulesi olan Galata Kulesi, Galata semtinde, Haliç'in kuzeyinde yer almaktadır. 1348 yılında Konstantinopolis'e bağlı olmayan bir Ceneviz kolonisi tarafından, İsa Kulesi olarak Galata surlarına inşa edilmiştir.


Golden Horn

Haliç

Karaların çökmesi ve çöken yerlerin deniz suyuyla dolmasından sonra oluşan Haliç, tarih boyunca İstanbul'u besleyen doğal bir limandır. Haliç dünyanın en eski yerleşim yerlerindendir ve ismini Yunan mitolojisinden alır.

Kapalıçarşı

58'den fazla kapalı sokağı ve 1200'den fazla mağazasıyla Kapalıçarşı, İstanbul'un en eşsiz mekânlarından biridir. Kapalıçarşı; mücevher, çömlek, baharat ve halı dükkânları, deri montları, bakır imbikleri, tespihleri, gümüş ve altın takılarıyla ünlüdür.

Grand Bazaar
Hagia Sophia

Ayasofya

Dünyanın sekiz harikasından biri olan Ayasofya (Kutsal Bilgelik Mabedi), 6. yüzyılda Hristiyan katedrali olarak inşa edilmiştir. Günümüzde bir cami olan Ayasofya, Bizans dönemi mimarisinin simge yapılarından biridir.


Sultanahmet Meydanı (Hipodrom)

Sultanahmet Meydanı (Hipodrom) MS 200 yıllarında Romalılar tarafından bir at yarışı meydanı olarak inşa edilmiştir. Atlı araba yarışları ve halk etkinlikleri için kullanılan at meydanını çevreleyen stadyum, 100.000'den fazla kişiyi ağırlamaktaydı.

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi

Gülhane Parkı'nda yer alan İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi, Osmanlı zamanında ahır binası olarak kullanılıyordu. Müzede Müslüman âlimlerin eserleri ve bilimsel araçlarının kopyaları sergileniyor.

İstanbul Üniversitesi

Fatih ilçesinde bulunan İstanbul Üniversitesi 1933 yılında kurulmuştur ve Türkiye'nin ilk üniversitesidir. Bu köklü üniversitenin temelleri, İstanbul'un fethinden sonra kurulan Sahn-ı Seman Medresesi'ne dayanır.


İstiklal Caddesi

Tarihi Beyoğlu semtinde bulunan İstiklal Caddesi üç kilometreye yakın uzunlukta, gösterişli bir yaya caddesidir. İstiklal Caddesi'nde birçok butik, müzik dükkânı, kitapçı, kafe, sinema, tiyatro, sanat galerisi, kütüphane, bar, gece kulübü, tarihi pastaneler ve niceleri bulunmaktadır.

Âbide-i Hürriyet

Şişli'de yer alan Âbide-i Hürriyet, 31 Mart Vakası sırasında hayatını kaybedenlerin anısına inşa edildi. Gökyüzünü işaret eden bir top şeklindeki abide, Osmanlı Devleti'nin bağımsızlık hareketini temsil eder.

Yeni Cami

İstanbul siluetinin en önemli yapılarından olan Yeni Cami, Eminönü kıyısında yer alan bir mimari harikadır. Osmanlı-Türk mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan caminin inşasına 16. yüzyılda başlandı.


Old Book Market

Sahaflar Çarşısı

Osmanlı'dan günümüze, Türkiye'nin en eski kitap çarşısı Beyazıt Meydanı'nda yer alıyor. Yüzyıllara meydan okuyan eski kitap kokuları arasında büyüleyici bir serüvene çıkmak için Sahaflar Çarşısı'nı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Eski Samatya Ermeni Mahallesi

Renkli evleri ve eşsiz dar sokaklarıyla ünlü dizi ve filmler için doğal bir set olan Samatya semti, buraya gelenleri ferah bir deniz havasıyla karşılıyor. Tarihi kiliseleri ve güler yüzlü esnafıyla eşsiz bir mahalle olan Samatya sokaklarında attığınız her adımda kendinizi mutlu hissedeceksiniz.

Ortaköy Seaside

Ortaköy Sahili

Sanat galerileri, gece kulüpleri, kafeleri, barları ve restoranlarıyla turistlerin gözdesi olan Ortaköy, denize sıfır konumda yer alır. Tarihsel açıdan Ortaköy, hem Bizans hem de Osmanlı dönemlerinde oldukça önemli bir yere sahiptir.


Pierre Loti

Haliç'i doya doya izlemek için en iyi yerlerden biri olan Pierre Loti, Eyüpsultan Mezarlığı'nın tepesinde bulunuyor. Kendi başınıza keşif yapmak ve bir şeyler atıştırmak istiyorsanız, Pierre Loti tam size göre.

Mısır Çarşısı

Mısır Çarşısı İstanbul'un en önemli tarihi çarşılarındandır. Çarşıda pek çok baharat çeşidi, tohum, bitkisel ürün, şarküteri ürünü ve kuruyemiş bulunabilir.

Spice Bazaar

Sent Antuan Kilisesi

Sent Antuan Kilisesi ilk kez 1230 yılında inşa edildi ve o dönemde ahşap bir yapıya sahipti. Kilise 17. yüzyılda çıkan bir yangında harap olduktan sonra taşınmış ve 1724 yılında kırmızı tuğlalarla yeniden inşa edilmiştir. Her inançtan ziyaretçisi bulunan kilise, İstiklal Caddesi üzerinde yer alıyor ve her gün mum yakarak dilek dileyen çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor.


Galata Mevlevihanesi

Müziği ve ilmi bir çatı altında toplayan Galata Mevlevihanesi, İstanbul'daki ilk Mevlevihane’dir. Bu otantik Mevlevihane’yi ziyaret ederek Mevlevi kültürüne ait eserleri, el yazılarını, müzik aletlerini ve çeşitli eserleri inceleyebilirsiniz.

II. Mahmud Türbesi

II. Mahmud Türbesi, sekizgen mermer mimariye sahiptir ve II. Mahmud'un oğlu Sultan Abdülmecit tarafından yaptırılmıştır. İlerleyen yıllarda Abdülaziz ve II. Abdülhamid gibi diğer padişahlar da buraya defnedilmiştir.

Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa ettirilmiştir. 1460-1478 yılları arasında yapılan saray, 19. yüzyılın ortalarına kadar Osmanlı padişahlarının yaşadığı yerdi.


Turkish and Islamic Arts Museum

Türk ve İslam Eserleri Müzesi

Türk ve İslam Eserleri Müzesi Fatih ilçesinde, Sultanahmet Meydanı yakınlarında yer almaktadır. Burada İslam dünyasının zenginliklerine yakından bakabilir ve hat sanatı, çanak çömlek, cam ve çini örneklerini müzede inceleyebilirsiniz.

Bizans Surları

Bizans Surları olarak bilinen tarihi surlar 5. yüzyılda inşa edilmeye başlandı. Bizans İmparatoru II. Theodosius tarafından yaptırılan surlar zamanla hasar aldı, İstanbul'un fethi sırasında zarar gördü. Surlar Fatih Sultan Mehmet döneminde onarıldı.

Yedikule Fortress

Yedikule Hisarı

Bizans İmparatorluğu zamanında Zafer Takı olarak tasarlanan Yedikule Hisarı, sonrasında dört kuleli bir kaleyle birleşti. İstanbul'un fethedilmesinden sonra hisara üç kule daha eklendi ve zaman içerisinde Yedikule Zindanları olarak adlandırıldı. Türkiye'nin en eski açık hava müzelerinden olan Yedikule Hisarı'nı muhakkak ziyaret etmelisiniz.