Skip to main content

Sıkça sorulan sorular

Touristanbul hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını ve tur programının uçuşunuzla kesişim durumuna dair tüm detayları sıkça sorulan sorular bölümümüzde bulabilirsiniz.

Touristanbul’a katılım

Touristanbul’a başvurmak için pasaport ve gümrük kontrollerinden geçtikten sonra Touristanbul Desk ofisimize gitmeniz yeterli olacaktır. Tur hakkı olan biletli yolcularımız Touristanbul web sayfası üzerinden rezervasyonlarını yapabilirler. Tura katılmak için rezervasyonunu gerçekleştiren yolcularımızın tur saatinden yarım saat önce Touristanbul bankosunda hazır bulunmaları yeterlidir. . Daha fazla bilgi edinmek veya sorularınız için bizimle touristanbul@thy.com üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Turlara hangi saat dilimlerinde katılabilirim? Daha Fazla Bilgi Edinin

Sabah 8.30’daki turumuza 8.00’den sonra, öğlen 12.00 turuna ise 11.30’dan sonra katılımcı kabul edemediğimizi önemle hatırlatırız.

Tüm yolcular Touristanbul'a katılım sağlayabilir mi? Daha Fazla Bilgi Edinin

İstanbul'da aktarması olan ve iki uçuş arasındaki bağlantı süresi 6-24 saat aralığında olan tüm dış hatlar transfer yolcuları Touristanbul'a katılım sağlayabilir. Her iki uçuşunuzun da Türk Hava Yolları ile gerçekleşmesi gerekmektedir.

Yolcularımız aynı seferde hem konaklama hizmeti hem de Touristanbul hizmeti alamayabilir. Eğer konaklama hizmetini tercih ediyorsanız gerekli şartlar ve koşullar için Hotel Desk ofisimiz ile bağlantı üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Ofisimiz size rezervasyon durumunuzun uygunluğu hakkında bilgi verecektir.

Uçuşumun Touristanbul'a uygun olup olmadığını nasıl anlayabilirim? Daha Fazla Bilgi Edinin

Touristanbul’a katılmak için Türk Hava Yolları dış hatlar transfer yolcusu olmanız gerekmektedir. Bağlantı süreniz 24 saati geçmemelidir.

Turlarımız her gün 8.00-11.30, 8.30-15.00, 8.30-18.00, 12.00-18.00 ve 16.00-21.30 saatleri arasında düzenlenir. Dolayısıyla uçuşunuzun kalkış ve varış saatleri turumuzla uyumlu olmalıdır.

Varış saatiniz tur başlamadan yarım saat önce Touristanbul Desk'te hazır bulunmanıza izin vermelidir. Örneğin 8.30 turumuz için saat 8.00'de, 12.00 turumuz için ise saat 11.30'da Touristanbul Desk önünde hazır bulunmanız gerekir.

Ayrıca yolcularımızın kalkış saatinden en az 1 saat 25 dakika önce hazır olmaları, pasaport ve gümrük kontrollerinden geçmeleri gerekmektedir. Örneğin hareket saatiniz 16.25 ise, 15.00 itibarıyla biten tura katılmanız uygun olacaktır.

Aynı yolculuk esnasında hem otel konaklaması hem de Touristanbul hizmeti alabilir miyim? Daha Fazla Bilgi Edinin

Yolcularımız aynı yolculuk sırasında hem ücretsiz konaklama hizmetinden hem de Touristanbul hizmetinden yararlanamazlar.

Ücretsiz konaklama hizmetinin detayları hakkında nereden bilgi alabilirim? Daha Fazla Bilgi Edinin

Konaklama hizmetini tercih ederseniz, şartlar ve koşullar için Hotel Desk ofisimiz ile bağlantı üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Touristanbul hizmeti ücretli mi? Daha Fazla Bilgi Edinin

Hayır, Türk Hava Yolları dış hatlar transfer yolcularımız için Touristanbul hizmeti ücretsizdir.

Turumuz aşağıdaki hizmetleri içermektedir:

  • Ring otobüsleri ile ulaşım hizmetleri (Havaalanından / havaalanına)
  • Profesyonel bir tur rehberi tarafından İngilizce rehberlik hizmeti
  • Yemek servisi (Kahvaltı ve/veya öğle yemeği)
  • Tüm müze ücretleri

Touristanbul hizmetinden faydalanmak için rezervasyon veya kayıt yapmamız gerekiyor mu? Daha Fazla Bilgi Edinin

Tur hakkı olan biletli yolcularımız Touristanbul web sayfası üzerinden rezervasyonlarını yapabilirler. Tura katılmak için rezervasyonunu gerçekleştiren yolcularımızın tur saatinden yarım saat önce Touristanbul bankosunda hazır bulunmaları yeterlidir.

Touristanbul haricinde başka özel turunuz var mı? Daha Fazla Bilgi Edinin

Şimdilik Touristanbul dışında herhangi bir tur hizmetimiz bulunmuyor.

Touristanbul Desk nerede yer alıyor? Daha Fazla Bilgi Edinin

Touristanbul Desk, varış salonundaki 4 numaralı buluşma noktasının karşısında ve ayrıca Transfer desk bölgesinde pasaport kontrolünün karsısında yer almaktadır.

Touristanbul'a katılmak için yaş sınırlaması var mı? Düzenlenen turlara çocuklar veya bebekler katılabilir mi? Daha Fazla Bilgi Edinin

Herhangi bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Çocuklar, bebekler ve genç yolcularımızın (18 yaşına kadar) ailelerinden refakat alması istenmektedir. Refakatsiz genç yolcularımız turlarımıza kabul edilememektedir.

Havaalanından/havalimanına transferler nasıl yapılıyor? Daha Fazla Bilgi Edinin

Havaalanından/havalimanına ulaşım ücretsiz tur servislerimiz ile sağlanmaktadır.

Touristanbul süresince yemek ücretlerini katılımcılar mı karşılıyor? Daha Fazla Bilgi Edinin

Touristanbul programına katılan tüm yolcularımız misafirimizdir. Bu sebeple tüm yemek servislerimiz ücretsizdir. Turumuz sırasında misafirlerimizi Osmanlı mutfağından lezzetlerle tanıştırıyor ve Türk misafirperverliği ağırlıyoruz. Öğle yemeği menümüzde vejetaryen seçenekler bulunduğunu; ancak medikal veya dini hassasiyetlere göre farklı seçenekler bulunmadığını hatırlatırız.

Tur rehberimiz olacak mı? Daha Fazla Bilgi Edinin

Touristanbul programı süresince profesyonel bir tur rehberi misafirlerimize eşlik etmektedir.

Touristanbul'da hangi dil kullanılıyor? Daha Fazla Bilgi Edinin

Touristanbul programı kapsamında sadece İngilizce kullanılmaktadır.

Turun başlaması için kaç kişinin katılımı gerekli? Daha Fazla Bilgi Edinin

Tek bir misafirimizin katılımı bile turun gerçekleşmesi için yeterlidir.

Touristanbul’a katıldığımız süreçte eşyalarımızı bırakabilmemiz için bir valiz odası var mı? Daha Fazla Bilgi Edinin

Hotel Desk'in yanında hizmet bedeli karşılığında bagajlarınızı yerleştirebileceğiniz bir ofis bulunmaktadır. Koşulları ve fiyatları bu sayfa üzerinden inceleyebilirsiniz. Touristanbul katılımcıları talep etmeleri halinde bagajlarını (Elektronik veya kıymetli eşya olmadığı takdirde) kendi inisiyatiflerinde tur servis araçlarına bırakabilirler. Kaybolan veya zarar gören eşyalardan Türk Hava Yolları sorumlu değildir.

Müze ve giriş ücretlerini kim ödüyor? Daha Fazla Bilgi Edinin

Tur hizmeti kapsamında misafirlerimizin tüm müze girişleri ücretsizdir.

Tur başladıktan sonra tura katılabilir miyim? Herhangi bir karşılama getirme/götürme hizmeti var mı? Daha Fazla Bilgi Edinin

Tur başladıktan sonra katılım ne yazık ki mümkün değildir. Tüm katılımcıların tur başlamadan yarım saat önce Touristanbul Desk'te hazır bulunmaları gerekmektedir.

Tekerlekli sandalye erişimi mevcut mu? Daha Fazla Bilgi Edinin

Üzgünüz, şu an için tekerlekli sandalye için altyapımız mevcut değil. Wheelchair katılımcılar bir refakatçi (tekerlekli sandalyeli olmayan) eşliğinde katılabilir.

Touristanbul hizmetinde yapacağımız geziler hangi ölçüde fiziksel aktivite gerektiriyor? Daha Fazla Bilgi Edinin

Turumuz düşük seviyede fiziksel aktivite gerektirse de gün içinde yürüyor, merdiven kullanıyor ve sıklıkla ayakta duruyoruz.

Engelli yolcular için özel bir hizmetiniz veya herhangi bir kısıtlamanız var mı? Daha Fazla Bilgi Edinin

Herhangi bir özel hizmetimiz veya refakat hizmetimiz bulunmamaktadır. Turumuz düşük seviyede fiziksel aktivite gerektirse de gün içinde yürüyor, merdiven kullanıyor ve sıklıkla ayakta duruyoruz.

Bilet ve bilet kuralları hakkında detaylı bilgi alabilir miyim? Daha Fazla Bilgi Edinin

+90 850 333 0 849 numaralı hat üzerinden çağrı merkezimiz veya yerel satış ofisimizle iletişime geçebilirsiniz.

Düzenlenen tura evcil hayvanımla katılabilir miyim? Daha Fazla Bilgi Edinin

Evcil hayvanlarınız sadece 08.00 - 11.30 saatleri arasındaki turlara, kafesleri içinde kabul edilmektedir. (Maksimum ağırlık 8 kg, maksimum ölçüler 23x40x55 cm veya standart kafes ölçülerinde olmalıdır)

Müzelerin kuralları gereği diğer turlarımıza evcil hayvan kabul edemiyoruz.

Aynı gün içinde birden fazla tura katılabilir miyim? Daha Fazla Bilgi Edinin

Hayır, yalnızca bir planlanmış tura katılabilirsiniz.

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Touristanbul’a katılabilir miyim? Daha Fazla Bilgi Edinin

Maalesef Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan şehir turu düzenlenmemektedir.

Touristanbul günü birlik turları yalnız İstanbul Havalimanı'ndan başlar ve İstanbul Havalimanı'nda sona erer. Havaalanları arasındaki ulaşım tamamen yolcuların sorumluluğundadır. Touristanbul'un havalimanları arasında ulaşım hizmeti bulunmamaktadır.

Türk Hava Yolları tur programını değiştirebilir mi? Daha Fazla Bilgi Edinin

Türk Hava Yolları tur programında değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

Tur otobüsünü kaçırırsam nasıl geri dönebilirim? Daha Fazla Bilgi Edinin

Tur otobüsünü kaçırmanız halinde sorumluluğun sizde olduğunu bilmenizi isteriz. Otobüs ücreti ve tarifesi hakkında daha fazla bilgi edinmek için sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Alışveriş turuna katıldığımda alışveriş yapmam gerekiyor mu? Daha Fazla Bilgi Edinin

Elbette gerekmiyor. Tura katılıp İstanbul’un tarihi dokusunu seyre dalabilir ve açık havanın tadını çıkarabilirsiniz.

Galataport İstanbul’da ibadethane var mı? Daha Fazla Bilgi Edinin

Galataport İstanbul’da bir adet mescit bulunuyor.

Galataport İstanbul kapalı bir alan mı? Daha Fazla Bilgi Edinin

Galataport İstanbul’u bulunduğu Karaköy bölgesinin tarihi dokusuyla uyum içinde tasarlanmış, açık ve kapalı alanları bulunan, sağlıklı ve güvenli bir kültür-sanat, alışveriş, yeme içme deneyimi merkezi olarak tarif edebiliriz. Galataport İstanbul’da ziyaretçilerin açık havada, sosyal mesafe kurallarına uygun bir ortamda yemek yiyebildiği, çay-kahve içerek sosyalleşebildiği çok sayıda mekân bulunuyor.

Alışveriş turunda alışveriş limitim var mı? Daha Fazla Bilgi Edinin

Alışveriş limitleri ülkelere ve seyahat eden yolcunun bilet kurallarına göre farklılık gösterecektir. Dolayısıyla seyahat edilen ülkenin belirlediği limitlere uymak yolcularımızın bireysel sorumluluğundadır. Yolculuğunuz esnasında herhangi bir sorun yaşamamak için kayıtlı bagajlarla ilgili tüm uyarılarımızı kısıtlamalar sayfamız üzerinden inceleyebilirsiniz.

Uçakta el bagajında sıvı taşıma kuralları nelerdir? Alışverişim sırasında sıvı bir ürün alırsam el bagajımda taşıyabilir miyim ? Daha Fazla Bilgi Edinin

Uçakta yanınızda taşıyacağınız el bagajında yalnızca bir adet olmak üzere, bir litrelik kilitli torba içerisinde her biri maksimum 100 mililitrelik kaplarda sıvı, jel ve aerosol taşıyabilirsiniz. Kilitli torba olarak bir litrelik (yaklaşık 20cm x 20 cm boyutlarında) kilitli buzdolabı poşeti kullanabilirsiniz. 100 ml'den büyük kaplardaki sıvı ürünleri uçak altı bagaj olarak vermeniz gerekmektedir.

Kabin içine birden fazla çanta alabilir miyim? Daha Fazla Bilgi Edinin

Economy Class uçuşlarınızda kabin içine boyutu en fazla 23x40x55 cm ve ağırlığı en fazla 8 kg olan tek parça bagaj alabilirsiniz. Business Class'ta yolculuk yapıyorsanız her biri en fazla 23x40x55 cm boyutlarında ve 8 kg ağırlığındaki iki parça bagajı, kabin bagajı olarak taşıyabilirsiniz. Kabin bagajı taşıma hakkınızı aştığınız durumlarda ekstra bagaj satın alabilirsiniz. Detaylı bilgi için kabin bagajı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bagaj hakkımı aşarsam ne olur? Daha Fazla Bilgi Edinin

Ücretsiz bagaj hakkınızı aşmanız halinde bagajınız ekstra bagaj olarak değerlendirilir. Bu durumda online kanallarımız ve satış ofislerimizden ekstra bagaj hakkı satın alabilirsiniz.

Ekstra bagaj genel şartları hakkında detaylı bilgiye erişmek istiyorsanız bağlantıya tıklayabilirsiniz.

N ve R sınıfı (free ticket) bilete sahip yolcular turlara katılabilir mi? Daha Fazla Bilgi Edinin

Türk Hava Yolları tarafından sağlanan N ve R sınıfı bilete sahip yolcularımız turlara katılabilirler. Öte yandan Türk Hava Yolları personeline sağlanan N ve R sınıfı biletler turlara katılım hakkı içermemektedir.