Skip to main content

Arnavutluk uçak bileti


Tiran Arnavutça
Arnavut Leki 2,873 milyon
Nevruz Bayramı (22 Mart), Paskalya (Mart), İşçi Bayramı (01-02 Mayıs), Rahibe Tereza’nın Kutsanması Günü (19 Ekim), Arnavutluk Milli Günü (28 Kasım), 29 Kasım Kurtuluş Günü, Ulusal Gençlik Günü (8 Aralık), Noel (24-26 Aralık), Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı

Güney Avrupa’da yer alan Arnavutluk, Avrupa coğrafyasına bu denli yakın olup da kendine has kültürel dokusunu bozmadan muhafaza etmeyi başarmış ender ülkelerden biri. İtalya ve Osmanlı’dan izler taşıyan, fakat bunun yanında Balkan kültürüyle de yoğrulmuş olan Arnavutluk, bölgenin en eski yerleşim yerleri arasında yer alıyor. Kökenleri çok eskiye dayanan bu topraklar köklü tarihinin yanında doğal güzellikleriyle de eşsiz bir deneyim sunuyor. Avrupa’daki birçok tatil ülkesinden daha ucuz ve daha az kalabalık olması, Akdeniz iklimi ve göz kamaştırıcı manzaralarıyla Arnavutluk es geçilmemesi gereken, keyifli bir turistik destinasyon. Dilerseniz Appollonia Antik Kenti’ni gezebilir, UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan “taşların şehri” Gjirokastra’nın eşsiz mimarisine tanıklık edebilir ya da Arnavutluk Rivierası’nda plajların tadını çıkarabilirsiniz.

Uçuş Detayları

Arnavutluk uçuşları

Türk Hava Yolları’nın İstanbul Havalimanı’ndan (IST) Arnavutluk’un başkenti Tiran’a düzenlediği direkt uçuşlarda Türk Hava Yolları ve Air Albenia arasındaki codeshare (ortak) anlaşması bulunuyor. Bu anlaşma kapsamında direkt uçuşlar Air Albania tarafından gerçekleştirilmektedir. Yaklaşık olarak bir saat 45 dakika süren bu uçuşlar için Türk Hava Yolları sadece Arnavutluk uçak bileti satışını gerçekleştiriyor. Arnavutluk uçuşlarında Air Albenia’nın ürün ve hizmet standartları geçerli olup, bu ürün ve hizmetlerle ilgili detaylı bilgi almak için hava yolu sayfasını ziyaret edebilir, Arnavutluk’un tarihi ve doğal güzelliklerini keşfetmek için şimdiden harekete geçebilirsiniz.

Akdeniz ikliminin hakim olduğu Arnavutluk’ta yaz ayları oldukça sıcak geçiyor. Kış aylarında da havalar fazla soğuk olmuyor. Dolayısıyla ülke, her mevsim gidilebilecek bir turistik rota olarak dikkat çekiyor. Yine de ilkbahar ve yaz aylarında ziyaretçi sayısında bir artış olduğunu söylemek de mümkün.

Arnavutluk, köklü tarihini ve çok sesli etnik kökenlerini farklı etkinlikle kutlayan bir ülke. Her beş yılda bir düzenlenen Gjirokaster Ulusal Folklör Festivali ülkenin en önemli kültür olaylarından biri olarak kabul ediliyor. Festival, Arnavutluk Diasporası ve Balkan topraklarında yaşayan tüm Arnavut halkının katılımı ile gerçekleştiriliyor. Geleneksel müzikler, giysiler, danslar ve yemeklerle bu festival ülke kültürünü yakından tanımak için eşsiz bir fırsat. 14 Mart’ta kutlanan Pagan Yaz Festivali ise ülkenin en büyük festivallerinden biri diğeri. Kışın bitişinin ve doğanın yeniden doğuşunun kutlandığı bu festivali Arnavutlar bir “yenilenme” olarak görüyorlar.

Genç popülasyonu, sıcakkanlı halkı, renkli kültürü ve eğlenceli festivalleriyle siz de Arnavutluk’un farklı yönlerini deneyimlemek istiyorsanız, tatil planlarınızı şimdiden yapmaya başlayabilirsiniz.

Gezilecek yerler

Arnavutluk gezilecek yerler

Arnavutluk’un başkenti Tiran, Osmanlı İmparatorluğu zamanında kurulmuş bir şehir. Balkan Savaşları sırasında Sırplar tarafından ele geçirilen, II. Dünya Savaşı sırasında ise Yugoslav Birliği sınırları içinde kalan bu şehir, tarihi yapıları ve Sovyet mimarisinin izlerini taşıyan binaları ile ülkenin tarihini gözler önüne seren, eşsiz ve eklektik bir yapıya sahip. Şehirde İskender Bey Heykeli’ni görebilir, bu heykelin etrafındaki meydanda bulunan Tiran Kültür Sarayı’nı ve Tiran Ulusal Tarih Müzesi’ni gezebilirsiniz.

Tiran içindeki ulaşım için yerli halkın favorisi furgons denilen özel bir minibüs. Furgons dışında otobüs ve taksilerle de istediğiniz her yere ulaşım sağlayabilirsiniz. Ancak dilerseniz araç kiralama seçeneğini değerlendirebilir ve başkente yakın diğer bölgelere de rahatlıkla ulaşarak seyahat rotanızı genişletebilirsiniz.

Bu genişletilmiş rotaya eklenilmesi gereken şehirlerin başında Elbasan geliyor. Osmanlı’nın Arnavutluk topraklarında ilk ayak bastığı yer olan Elbasan’da 16. yüzyıldan kalma Saat Kulesi’ni ve Elbasan Kalesi’ni gezebilir; Berat şehrinde 18. yüzyıl tarihli Gorica Köprüsü’nü geçebilir; Durres’te Kruja Bektaşi Tekkesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Tarih turizmine ara vermek isterseniz de kendinizi Ksamil plajlarına atabilir, sahil restoranlarında çeşit çeşit deniz mahsullerinin tadına bakabilirsiniz.

Arnavutluk popüler şehirler

Arnavutluk kalkışlı popüler uçuşlar Arnavutluk varışlı popüler uçuşlar


New York-Tiran uçak bileti İstanbul-Tiran uçak bileti


Helsinki-Tiran uçak bileti Boston-Tiran uçak bileti