Skip to main content

Avusturya uçak bileti


Viyana Almanca, Macarca, Slovence
avro 8,747 milyon
Yeni Yıl (1 Ocak), 3 Aziz Kral (6 Ocak), Paskalya (28 Mart), İşçi Bayramı (1 Mayıs), Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi (5 Mayıs), Küçük Paskalya (16 Mayıs), Yortu (26 Mayıs), Meryem Ana’nın Göğe Yükselmesi (15 Ağustos), Ulusal Bayram (26 Ekim), Azizler Yortusu (1 Kasım), Hz. İsa Günü (25 Aralık), Hz. Stephani Günü (26 Aralık)

Avrupa’nın sanat, kültür, mimari ve eğitim konularında en popüler ülkelerinden biri olan Avusturya, tüm dünyanın yoğun ilgi gösterdiği destinasyonlardan biri. Doğal güzelliklerinin yanı sıra ülke, son derece iyi korunmuş tarihi eserleri, çok değerli üniversiteleri, uluslararası festivalleriyle de öne çıkıyor. Yaşam standartlarının oldukça yüksek olduğu Avusturya’nın başkenti Viyana, seyahat başlangıç noktası olarak her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor. Alp bölgesinin yarattığı albeni ile yaz aylarında olduğu kadar kış aylarında da talep gören ülke, yeni yıl döneminde oluşan masalsı atmosferiyle de ziyaretçilerinin akıllarında yer ediniyor.

Eğer siz de bu harika ülkeye bir ziyaret planlıyorsanız, Türk Hava Yolları’nın uçak bileti sayfasını inceleyerek, konfordan taviz vermeden ulaşımın tadını çıkarabilirsiniz.

Uçuş Detayları

Avusturya uçuşları

Türk Hava Yolları, Avusturya’da dört farklı noktaya direkt olarak uçuyor: Graz, Linz, Salzburg, Viyana.

İstanbul Havalimanı’ndan (IST) başlayan direkt uçuşlar iki ila iki buçuk saat arasında sürüyor. İniş noktaları ise Graz Havalimanı (GRZ), Linz Blue Danube Havalimanı (LNZ), Salzburg W. A. Mozart Havalimanı (SZG) ve Viyana Schwechat Havalimanı (VIE) oluyor. Viyana Schwechat Havalimanı’na (VIE) yapılan uçuşlarda yolcuların kalkış noktası seçenekleri arasında İstanbul Havalimanı’na (IST) ek olarak Sabiha Gökçen Havalimanı (SAW) da seçenek olabiliyor.

Avusturya’nın en yoğun havalimanı olan Viyana Schwechat Havalimanı (VIE) yılda 22 milyon yolcuya hizmet veriyor. Onu 1,8 milyon yolcuyla Salzburg W. A. Mozart Havalimanı (SZG)izliyor. Ülkenin üçüncü yoğun havalimanı olan Innsbruck Havalimanı (INN) ise 1 milyon kişilik kapasiteye sahip. Graz Havalimanı (GRZ) 900 bin yolcuya hizmet verirken Linz Blue Danube Havalimanı (LNZ) ise 500 bin yolcu sayısına ulaşıyor.

Ülkenin birbirinden renkli etkinlikleri döneminde hava trafiğindeki yoğunlukta da artış gözleniyor. 1920’den beri yaz aylarında düzenlenen Salzburg Festivali, dünyanın en popüler şehir festivalleri arasında yer alıyor. Yaz aylarında düzenlenen etkinlikler arasında ImPulsTanz, Bregenz Festivali, Carinthian Yaz Müzik Festivali ve Tirol Festivali dikkat çekerken; ülkeyi sonbaharda ziyaret eden ziyaretçilerse Franz Liszt Festivali ve Haydn Festivali’ne katılabiliyor. Nisan ayının son haftası, mayısın ilk haftasında gerçekleştirilen Donaufestival ise çağdaş sanat alanındaki en iddialı organizasyonlardan biri olarak gösteriliyor. Tüm bunların yanı sıra Viyana Filarmoni Orkestrası’nın yeni yıl konseri de ülkenin yoğun talep gören etkinlikler listesinde üst sıralarda yer alıyor.

Sanat ve kültür konusunda öncü ülkelerden biri olan Avusturya’yı tam bu etkinliklerin düzenlendiği zamanlarda görmek elbette paha biçilemez. Ancak bunun için elinizi çabuk tutmanızda ve seyahatinizi olabildiğince önceden organize etmenizde fayda var.

Gezilecek yerler

Avusturya gezilecek yerler

Avusturya seyahati denince akla ilk gelen şehir ülkenin turistik başkenti Viyana oluyor. Hem doğal güzellikleri hem de kültürel ve tarihi değerleriyle öne çıkan kent, gezilecek çok sayıda turistik noktaya sahip. St. Stephen Katedrali, Hofburg İmparatorluk Sarayı, Prater Eğlence Parkı ve Müzeler Bölgesi şehrin en popüler noktaları. 5 kilometrelik Viyana Ring Bulvarı, Neue Burg Sarayı ve civarındaki tarihi alanlar da konukların yoğun olarak ilgisini çekiyor. Bu muhteşem şehri gezip keyifli bir tatil yapmak için Viyana uçak bileti sayfasını ziyaret ederek kendiniz için bir uçuş planı yapabilirsiniz.

Barok tarzıyla öne çıkan Salzburg, Eski Şehir merkeziyle UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan kentlerinden. Residenzplatz Meydanı, Amadeus Mozart’ın doğduğu ve müzeleştirilmiş olan evi, Hohensalzburg Kalesi, St. Andrew Kilisesi, Salzburg Katedrali, Celtic Müzesi ve Mirabell Sarayı Salzburg gezilecek yerler listesinde üst sıralarda yer alıyor.

Ülkenin büyük şehirlerinden biri olan Linz, “Yeni Medya Sanatı Şehri” unvanının da sahibi. Eski Şehir bölgesindeki tarihi binalar, müze ve eserler turistler için büyük bir çekim merkezi yaratıyor. Yeni Katedral, Lentos Sanat Müzesi, Hauptplatz Meydanı, Landstrasse, Alter Dom, Grottenbahn, Donaupark ve Saray Müzesi; Linz kentinde öne çıkan turistik lokasyonlar arasında yer alıyor.

Kış aylarında müthiş bir örtüyle beyaza bürünen Inssbruck, Alp Dağları’yla çevrelenmiş güzelliğiyle konuklarını adeta büyülüyor. Özellikle kış sporları alanında sahip olduğu imkanların yanı sıra Gotik ve Rokoko tarzı yapı ile Rönesans dönemi eserlerine de ev sahipliği yapması Inssbruck’u eşsiz bir tatil destinasyonu yapıyor. Triumphforte, Tiroler Landesmuseum, Goldenes Dachl, Hofkirche, Wiltener Bazilikası, Botanik Bahçe, Schloss Ambras ve St. Jacob Katedrali şehirde gezilecek yerler olarak öne çıkıyor.

Şehirlerarası yolculuklarda karayolu taşımacılığı, tren seferleri ve yurtiçi uçuşlarını kullanarak Avusturya seyahatiniz boyunca farklı noktaları içeren bir tatil planı yapabilirsiniz. Eğer zaman ve esnek saatler konusunda daha kişisel bir ulaşıma ihtiyacınız olursa araç kiralama alternatifi de son derece yerinde bir tercih olacaktır.

Avusturya popüler şehirler

Avusturya kalkışlı popüler uçuşlar Avusturya varışlı popüler uçuşlar
Viyana-İstanbul uçak bileti Viyana-Ankara uçak bileti İstanbul-Viyana uçak bileti Ankara-Viyana uçak bileti