Skip to main content

Azerbaycan uçak bileti


Bakü Azerice
Azerbaycan Manatı 9,762 Million
Yeni Yıl (1-4 Ocak), Şehitler Günü (20 Ocak), Kadınlar Günü (8 Mart), Nevruz (20-26 Mart), Cumhuriyet Bayramı (28 Mayıs), Ulusal Kurtuluş Günü (15 Haziran), Silahlı Kuvvetler Günü (26-27 Haziran), Ulusal Bağımsızlık Günü (18 Ekim), Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı.

Kafkasya’nın ovalarla kaplı bereketli ülkesi Azerbaycan, Hazar Denizi’nin batısında yer alıyor. Bir tarafı yüksek dağlar, diğer tarafı denizle sınırlanmış olan ülke hem tarım yapılan hem de petrol zengini topraklara sahip.

Başkent Bakü, ülkenin gelişen, değişen ve büyüyen yüzü olarak oldukça ilgi çekici bir destinasyon. Hareketli hayatı, geçmişten günümüze ülke ve bölge geçmişini yansıtan tarihi eserleri ve doğal güzellikleriyle ülkenin en çok ziyaret edilen noktası aynı zamanda. Çoğunluğun Müslüman olduğu ülkede Azerice ile birlikte Türkçe, Rusça ve İngilizce de halkın kullandığı diğer diller olarak göze çarpıyor. Yılın her dönemi ziyaret edebileceğiniz Azerbaycan’da ılık ve güneşli bahar ayları süresince turistik popülasyonun bir hayli arttığı görülüyor. Bu yoğunluğu göz önünde bulundurarak özellikle bahar aylarında yapacağınız ziyaretlerde uçak biletinizi erken alıp planınıza en uygun koşulları seçebilirsiniz.

Uçuş Detayları

Azerbaycan uçuşları

Türk Hava Yolları, Azerbaycan’da toplam üç noktaya uçuyor: Bakü, Gence ve Nahçıvan. İstanbul Havalimanı’ndan (IST) düzenlenen seferlerde Bakü Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı (GYD), Gence Havalimanı (KVD) ve Nahçıvan Havalimanı (NAJ) iniş noktası konumunda bulunuyor.

İstanbul’dan hareketle yapılan bu uçuşlar yaklaşık iki buçuk saat ile dört saat arasında sürüyor. Ülkenin başkentindeki havalimanı olan Bakü Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı (GYD), en çok uçuşun gerçekleştirildiği Azerbaycan havalimanı olma özelliğini taşıyor. Ardından Nahçıvan Havalimanı (NAJ) ve Gence Havalimanı (KVD) geliyor.

Azerbaycan, tarihi değerlerini doğal güzellikleriyle birleştirirken, günümüzün modern dünyasının ihtiyaçlarını da kendisine ekleyerek gelişen keyifli bir ülke. Turistik ve kültürel anlamda mevcut değerlerini dünya ile paylaşmak adına her yıl pek çok festival ve etkinliğe de ev sahipliği yapıyor. Başkent Bakü, bu konuda en hareketli kent. Şehirde düzenlenen Mstislav Rastropoviç Uluslararası Müzik Festivali ve Uzeyir Hacıbeyov Uluslararası Müzik Festivali ülkenin en önemli festivalleri arasında bulunuyor. Haziran ayında yapılan Bakü Uluslararası Caz Festivali de oldukça yoğun ilgi görüyor. Bunlara ilave olarak İpekyolu Uluslararası Müzik Festivali, Muğam Dünyası Müzik Festivali, Gebele Müzik Festivali, Göyçay Nar Festivali gibi etkinliklerde yıl boyunca çok sayıda kişinin ülkeyi ziyaret etme sebeplerinden.

Azerbaycan’da düzenlenen festivallere katılmak ve ülkeyi tanımak için yapılan yolculuklarda Türk Hava Yolları uçuşları, sağladığı avantajlar ve üstün hizmet farkıyla yolcuların birinci tercihi oluyor.

Gezilecek yerler

Azerbaycan'da gezilecek yerler

Azerbaycan’ın başkent Bakü’den sonra en büyük şehirleri olan Gence, Sumqayıt, Mingeçevir ve Khachmaz turistlerin ilgi gösterdiği başlıca noktalar.

Eğitim, kültür, iş ve eğlence temalı gezilerin çoğu ülkenin metropolü olan Bakü bölgesine yönelirken muhteşem plaj ve ormanların eşlik ettiği mavi-yeşil güzelliğiyle Khachmaz ile Kafkas dağlarının sakladığı bir cennet olan Sheki doğasever turistlerin en büyük favorileri oluyor. Tarihi geçmişi çok eskilere dayanan, kültürel mirasın yoğunlaştığı Gence ve Abşeron Yarımadası üzerinde yer alan Sumqayıt ise özellikle kültürel turlara meraklı turistlerin ilgisini çekiyor.

Azerbaycan seyahatiniz sırasında Bakü’de yer alan ve medyatik binalar olan Alev Kuleleri, Şirvanşahlar Sarayı, Bakü ve Bayrak Bulvarları, Kobustan Milli Parkı, Bibi-Heybet Camii’ni görebilirsiniz. Abşeron’daki Kız Kulesi ile Ateş Tapınağı ve Sheki’de yer alan Sheki Hanları Sarayı da ülkenin simgesel noktaları arasında bulunuyor. Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi ve Azerbaycan Halı Müzesi, Azeri halkının kültür ve geçmişini tanımak için ziyaret edebileceğiniz müzelerin başında geliyor.

Ülkenin pek çok bölgesinde olmakla birlikte özellikle Abşeron Yarımadası bölgesinde yoğun olan çamur volkanları, dünyanın pek çok ülkesinden turistlerin ülkeyi ziyaret sebebi olabiliyor. Siz de Azerbaycan seyahatiniz sırasında, volkanik çamurla yapılan bu olağanüstü kaplıca deneyimi için fırsat yaratabilirsiniz.

Azerbaycan’da şehirler arası geçişler için düzenlenmekte olan tren seferlerini ve şehirler arası hizmet veren otobüs firmalarını kullanabilirsiniz. Daha konforlu bir seyahat tercih eden turistlerin ilk tercihi olan araç kiralama seçeneklerini gözden geçirmek de bir alternatif olabilir.

Azerbaycan popüler şehirler

Azerbaycan kalkışlı popüler uçuşlar
Azerbaycan varışlı popüler uçuşlar
Bakü-İstanbul uçak bileti
İstanbul-Bakü uçak bileti