Skip to main content

Bahreyn uçak bileti


Manama Arapça
Bahreyn Dinarı 1,493 milyon
Yeni Yıl (1 Ocak), İşçi Bayramı (1 Mayıs), Hicri Yılbaşı, Aşure Tatili (Eylül), Hz Muhammed’in Doğum Günü (30 Kasım), Bahreyn Milli Tatil Günü (16 Aralık), Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı

Resmi adı ile Bahreyn Krallığı, Basra Körfezi’nde yer alan bir ada ülkesi. Asya’nın en küçük üç ülkesinden biri olmasına rağmen, gücünü petrol ve mücevherden alan ekonomisiyle ticari hacmi oldukça geniş olan Bahreyn, turizm alanında da olumlu yönde etkilenmiş. Coğrafi konumu nedeniyle büyük stratejik öneme sahip olan ülke, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olmasıyla da antik toprakların üzerinde yükseliyor. Sahip olduğu kültürü daha yaşatan, tarihini kucaklarken modern mimarinin de en görkemli yapılarını barındıran Bahreyn, Arap Yarımadası’nın en dikkat çeken ülkelerinden biri olmayı hak ediyor.

Siz de çöl kasabaları, zanaat merkezleri ve ışıltılı gökdelenleriyle bu ihtişamlı ada ülkesini görmek istiyorsanız, vakit kaybetmeden uçak bileti sayfasını ziyaret etmeli; Türk Hava Yolları’nın ayrıcalıklı imkanlarından faydalanarak seyahatinizi planlamaya başlamalısınız.

Uçuş Detayları

Bahreyn uçuşları

Türk Hava Yolları’nın İstanbul Havalimanı’ndan (IST) Bahreyn Uluslararası Havalimanı’na (BAH) düzenlediği direkt uçuşlar yaklaşık dört saat sürüyor. Coğrafi konumu nedeniyle Bahreyn’de sıcaklıklar yılın hiçbir döneminde çok fazla düşmüyor. Dolayısıyla ülke her mevsim ziyaret alıyor. Öte yandan yaz ayları kum fırtınalarının görülme ihtimalinin olduğu tarihler. Ancak gelişmiş mimari yapıları ile kendi iklimine hazırlıklı olan Bahreyn’de bu gibi durumlardan pek de çekinmenize gerek yok.

Ekonomik gücü mücevher ile büyüyüp petrol ile iyice gelişen Bahreyn, dünyanın en önemli fuarlarının düzenlendiği ülkeler arasında. Her sene kasım ayında başkent Manama’da düzenlenen Uluslararası Takı Fuarı, ülkenin göz kamaştıran mücevherlerini bir arada görebileceğiniz ve dünyanın hiçbir yerinde benzerini bulamayacağınız şıklıkta bir etkinlik. Nisan ayında yine başkentte düzenlenen Uluslararası Kumaş Fuarı’nda ise ülkenin kendine has el işçiliğine tanıklık edebilirsiniz.

Bahreyn, enerji konusunda da söz sahibi bir ülke. Mart ayında Manama’da düzenlenen Uluslararası Enerji Fuarı, dünyanın en ileri teknolojilerini görebileceğiniz, yenilikçi bir ortam. Ekim ayında gerçekleştirilen Uluslararası Savunma Teknolojileri Fuarı ve yine aynı ay düzenlenen Petrokimya Fuarı da dünyanın dört bir yanından katılımcılarını ağırlıyor. Bu etkinlikler ülkeye olan ilgiyi arttırdığı gibi dünyadaki ilgili sektörlere yön veren fuarlar olmaları bakımından da ilgi çekiyor. Fakat Bahreyn asıl ününü her nisan ayında düzenlenen ünlü Grand Prix F1 yarışlarına borçlu. 16 ay gibi rekor bir hızla inşa edilen müthiş F1 pistlerini yarışların yapılmadığı tarihlerde de gezmek mümkün.

Fuarlar gibi profesyonel organizasyonların dışında Bahreyn’in renkli yüzüyle tanışmak isterseniz, Bahreyn Bağımsızlık Günü’nde denk gelebilirsiniz. Uzun yıllar İngiliz sömürgesi altında kalan Bahreyn, her haziran kazandığı bağımsızlığını konserler ve havai fişek gösterileriyle kutluyor. Bahreyn en canlı ve renkli günlerini ise dini bayramlarda yaşıyor. Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı’nda ülkedeki tatlı telaşı hissedebilir; Hz. Muhammed’in doğum gününün kutlandığı Milad El Nabi’de ise çeşitli etkinlik ve geçit törenlerine katılabilirsiniz.

Gelişmiş ekonomisi ile dünya üzerinde söz sahibi olan pek çok firmayı bir araya topladığı fuarları ve dünyaca ünlü F1 organizasyonları ile Bahreyn’i ziyaret etmek istiyorsanız ülkeye olan uçuşlarda yaşanabilecek yoğunluğu göz önünde bulundurmalı ve Bahreyn uçak biletinizi erkenden almalısınız.

Gezilecek yerler

Bahreyn gezilecek yerler

Tarihi 5000 yıl önceye dayanan Bahreyn’de gri gökdelenlerin arasında gezilip görülecek birçok tarihi eser var. Ülkenin başkenti Manama, tarihi ve modern mimariyi birlikte sunarak geçmişi ve şimdiyi bir arada yaşatan siluetiyle Bahreyn’i en iyi temsil eden şehir. Kentin Portekiz ve Pers etkili geçmişi hakkında bilgi edinmek ve Bahreyn’in arkeolojik çalışmalarını gözler önüne seren geniş koleksiyonunu görmek için Bahreyn Ulusal Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Şehir, dünyanın en büyük camilerinden biri olan Al-Fateh Camii’ne de ev sahipliği yapıyor. 6500 metrekarelik alanı kapsayan 7 bin kişi kapasiteli cami, ülkedeki en önemli ibadethanelerden biri olarak kabul ediliyor.

Manama’da körfez kıyısına doğru yol aldığınızda ise sizi lüks alışveriş mekanları ve tatil merkezleri karşılıyor. Bu oteller bölgesinde deniz ile güneşin ve kaliteli hizmetin tadını çıkarabilirsiniz. Öte yandan Bahreyn’in ünlü ve lüks plajları sadece başkentte bulunmuyor. Ülkenin batı kıyı şeridinde bulunan Zallaq, koyu turkuaz lagünleri ve beyaz kumları ile ünlü. Sahil boyunca jet ski ve uçurtma sörfü gibi su sporları gerçekleştirilebilir.

Köklü tarihi ile Bahreyn, kültür turizmi için önemli pek çok noktaya sahip. Başkent Manama'nın Hoora ilçesinde yer alan Beti Al Qur’an, yani Kur’an Evi, İslam sanat eserlerine adanmış çok amaçlı bir müze. Kur'an elyazmaları ve İslam sanatına ait değerli eserleri barındıran müzede 50 binin üzerinde el yazma ve kitap mevcut. Kaleleriyle aynı zamanda bir açık hava müzesi olan Bahreyn’de MÖ 2300'lü yıllarda yerleşim alanı olarak kullanıldığını kanıtlayan Bahreyn Kalesi’ni görebilirsiniz. UNESCO Dünya Mirasları Listesi'nde bulunan bu kale, ülkenin sembollerinden biri. 15. yüzyıl tarihli Arad Kalesi ve halife döneminde bir savunma kalesi olarak inşa edilen Riff Kalesi de görülmeye değer tarihi yapıların arasında. Ancak Bahreyn’in en antik noktası, tarihi MÖ 3000'li yıllara kadar uzanan ve Dilmun kültürünün bir parçası olan Barbar Tapınağı. UNESCO Geçici Dünya Mirası Listesi'nde bulunan Barbar Tapınağı’nda bulunan seramik eserler, silahlar, altın eşyalar Bahreyn Ulusal Müzesi'nde sergileniyor.

Bahreyn’in tartışmasız en önemli turistik mekanı ise çölün ortasında tüm heybetiyle duran Hayat Ağacı. Yaşının 400’ün üzerinde olduğu sanılan bu ağaç, herhangi bir su kaynağı olmadan yıllarca yaşamayı başardığı için her yıl çok sayıda turist çekiyor. Hayat Ağacı’nı görebilmek ve Bahreyn’in şehirleri ile adaları arasında rahatlıkla gezebilmek adına araç kiralama seçeneğinden faydalanabilirsiniz. Böylece toplu taşıma ağı çok gelişmiş olmayan ülkede rahat bir tatil geçirebilir, bir yandan da sahil yollarındaki büyüleyici manzaraları izleyebilirsiniz.

Bahreyn popüler şehirler

Bahreyn kalkışlı popüler şehirler Bahreyn varışlı popüler şehirler