Skip to main content

Bangladeş uçak bileti


Dakka Bengalce
Bangladeş Takası 164,7 milyon
Yeni Yıl (1 Ocak), Uluslararası Anadil Günü (21 Şubat), Bağımsızlık Günü (26 Mart) Bangladeş Yeni Yılı (14 Nisan), İşçi Bayramı (1 Mayıs), Shab-e Miraj (5 Mayıs), Buddha Purnima (21 Mayıs), Ulusal Devrim ve Dayanışma Günü (7 Kasım), Zafer Günü (16 Kasım)

Asya kıtasının güneyinde konumlanan, Hindistan ve Myanmar’ın komşusu olan Bangladeş, farklı bir kültürle tanışmak isteyen gezginlerin seyahat listesinde mutlaka bulunuyor. Tropikal kumsalları ve yemyeşil ormanları ile oldukça etkileyici bir doğaya sahip olan ülke, MÖ 1000’li yıllara dayanan köklü tarihi ve bu tarih boyunca büyük devletlere ev sahipliği yapan toprakları ile keşfedilmeyi bekleyen bir hazine gibi.

Eğer siz de seyahatlerinde olağanın dışına çıkmayı ve yeniliklerle tanışmak üzere seyahat etmeyi seviyorsanız, hemen şimdi Bangladeş uçak bileti seçeneklerini inceleyebilir ve Türk Hava Yolları’nın ayrıcalıklı imkanlarından faydalanarak tatilinizi şekillendirebilirsiniz.

Uçuş Detayları

Bangladeş uçuşları

Türk Hava Yolları, Bangladeş sınırları içinde üç farklı noktaya uçuyor: Dakka, Chittagong ve Sylhet. İstanbul Havalimanı’ndan (IST) başlayan uçuşlar ülkenin başkenti Dakka’da bulunan Shah Jalal Uluslararası Havalimanı’nda (DAC) son buluyor ve uçuşlar yaklaşık yedi saat 15 dakika sürüyor. Chittagong Havalimanı (CGP) ile Sylhet Havalimanı’na (ZYL) gerçekleştirilen Türk Hava Yolları uçuşları ise başkent Dakka üzerinden aktarmalı olarak gerçekleştiriliyor. Aktarmalı uçuşların süresi ise varış noktanıza göre değişiklik gösteriyor.

Sub-tropikal Muson iklimin yaşandığı Bangladeş’te sıklıkla mevsim değişiklikleri yaşanıyor. Yine de kış aylarında dahi ülkedeki sıcaklıklar fazla aşağılara düşmüyor. Ancak coğrafi konumu nedeniyle Muson yağmurlarının görüldüğü Bangladeş’te yaz ayları oldukça yağışlı geçiyor. Dolayısıyla ülkeye gerçekleştireceğiniz ziyaretlerinizde yağışların olmadığı tarihleri kovalamanız size avantaj sağlayabilir. Sıcaklıkların hem aşırı yükselmediği hem de yağışların sıfırlandığı bahar aylarına denk gelen bu tarihler, Bangladeş uçuşlarının da en yoğun olduğu tarihler oluyor.

Hindu ve Budist geleneklerinin yanında İslam kültürünün de etkisi altında olan Bangladeş’teki ülkeye özgün canlı ve renkli festivallerle etkinlikler de, yıl boyunca ülkeye çok sayıda turistin akın etme sebeplerinden bir diğeri. Bangladeş festivalleri aynı zamanda, ülkenin eklektik kültürünü ve eşsiz geleneklerini bir arada görebileceğiniz, kaçırılmayacak fırsatlar. Bu anlamda en dikkat çeken ve en renkli görüntülere sahne olan etkinlikler Bangladeş Yeni Yılı kapsamında düzenleniyor. Pawhela Boishakh adıyla anılan festivalde ülkede yaşayan tüm kültürler, çeşitli şovlarla kendilerini gösteriyor. Şubat ayının 21’nde kutlanan Ekushey ise Urdu dilini ulusal dil olarak korumaya çalışan bir festival. Diğer adı ile Uluslararası Anadil Günü’nde politikacılar, yazarlar, entelektüeller, şairler ve ülkenin önde gelen sanatçıları bu uğurda acı çekenleri anmak için performanslar sergiliyor ve okumalar yapıyorlar. Hatırı sayılır Hindu nüfusuna sahip olan Bangladeş’in en renkli etkinliklerinden biri de bir Hindu bayramı olan Durga Puja. Dhakeswari Tapınağı’nda gerçekleştirilen ritüeller ve törenler özellikle kültür turizmi meraklılarının ilgisini çekecek türden.

Gezilecek yerler

Bangladeş gezilecek yerler

Bangladeş'in başkenti Dakka bir tarafında yerli halkın yaşadığı fakir bölgeleri, diğer tarafında ağırlıkla yabancıların yaşamını sürdüğü zengin ve bakımlı köşeleri ile tam bir zıtlıklar şehri. Tarihi çok eski dönemlere dayanan kent, birçok etnik ve dini gruba ev sahipliği yapmasıyla da turistik açıdan oldukça zengin bir destinasyon. Başkentin en ilgi çekici yapısı ve en turistik noktası ise 19. yüzyılın son yıllarında Fransızlar tarafından inşa edilen Ahsan Manzil. Buriganga Nehri kıyısındaki konumu ve pembe rengiyle de göz kamaştıran bu saray, günümüzde Ulusal Müze olarak hizmet veriyor. Başkentin doğu kesiminde bulunan Lalbagh Kalesi, yine Buriganga Nehri yakınlarındaki konumuyla ilgi çekici yapılardan bir diğeri. 17. yüzyılda inşa edilen bu Moğol kale kompleksi, UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alıyor. Kale önündeki Babür tarzı bahçe ile kale sınırları içinde yer alan Pari Bibi Türbesi, Lalbah Camii ve Shaista Han Müzesi her yıl çok sayıda turist tarafından ziyaret ediliyor.

Bangladeş’in köklü tarihine dair bilgi edinmek için en doğru adres ise Bangladeş Ulusal Müzesi oluyor. Etnografik ve dekoratif eserlerin yanı sıra doğal tarih, medeniyet ve klasik sanat gibi bölümleriyle hizmet veren müzede, ülkenin detaylı haritalarından Bengal kaplanı heykellerine, savaş yıllarından kalma işkence makinalarından Bangladeş’in ünlü isimlerinin fotoğraflarına kadar geniş yelpazede bir koleksiyonu görebilirsiniz. 12. yüzyıl tarihli Dhakeshwari Ulusal Tapınağı da Dakka’ya yapacağınız seyahatlerde mutlaka görmeniz gereken yerlerden. Dört kubbeden oluşan bu Hindu tapınağı, ülkedeki en önemli Hindu tapınağı olmasının yanı sıra içinde bulunan birbirinden güzel heykellerle de görülmeye değer. Dakka’da şehir merkezi ve etrafını gezebilmek için bisiklet taksileri ya da metroyu kullanabilirsiniz. Ayrıca araç kiralama seçeneğini de değerlendirerek çok daha kapsamlı ve çok daha özgür bir seyahat planı oluşturabilirsiniz.

Ülkenin en büyük uluslararası limanı olan Chittagong da Bangladeş seyahatleri sırasında öne çıkan yerlerden biri. Chittagong halkı geleneklerine oldukça bağlı olduklarından bu şehir Bangladeş’in kültürel yapısına ilk elden tanıklık edebilmek açısından da en doğru adres. Şehirde görmeniz gereken yerlerin başında, ülkenin en kutsal isimlerinden biri olan Hz. Şah Sufi Amanat Han’ın türbesi geliyor. Bangladeş’in en büyük alimlerinden biri olarak görülen Hz. Şah Sufi Amanat Han, ruhani öğretileri nedeniyle ölümünden sonra azizlik mertebesine yükselmiş bir tarihi figür ve Bangladeşliler için oldukça değerli. Şehirdeki bir diğer önemli türbe ise Baizid Bostami Türbesi. Pek çok inananı kendine çeken bu türbe, kaplumbağalı göleti ve göz kamaştıran mimarisiyle turistlerin de uğrak noktalarından biri. Bangladeş’in eşsiz doğasına tanıklık edebileceğiniz Foy Gölü de panoramik manzarası ve piknik alanlarıyla gezinize ara verip soluklanabileceğiniz, huzur verici bir turistik nokta. İçinde bulunan eğlence parkı ile hayvanat bahçesi gezilmeye değer. Çay bahçeleri, bozulmamış gelenekleri ve yerli halkı ile Sylhet de Bangladeş’in keşfedilmeyi bekleyen sıra dışı şehirlerinden biri. Burada ülkenin en etkileyici noktalarından biri olan Lala Khal Çay Bahçeleri’ni görebilir, bot gezilerine katılarak şehirdeki renkli hayatın yarattığı eşsiz manzaraları uzaktan izleyebilirsiniz, yerel pazarlardan otantik hediyelikler alabilir ya da Khasi Kabilesi’yle tanışarak bambaşka bir kültür deneyimi yaşayabilirsiniz.

Bangladeş popüler şehirler

Bangladeş kalkışlı popüler uçuşlar Bangladeş varışlı popüler uçuşlar