Skip to main content

Belçika uçak bileti


Brüksel Flemenkçe, Fransızca
avro 11,35 milyon
Good Friday (25 Mart), Paskalya (27-28 Mart), İşçi Bayramı (1 Mayıs), İsa’nın Göğe Yükselişi (5 Mayıs), Belçika Ulusal Günü (21 Temmuz), Meryem Ana Günü (15 Ağustos), Ölüleri Anma Günü (1 Kasım), Ateşkes Günü (11 Kasım), Noel (24-25 Aralık)

Orta Avrupa’nın en küçüklerinden biri olmasına rağmen Belçika hem ülkeye hem Avrupa Birliği’ne hem de NATO’ya başkentlik yapan tarihi şehri Brüksel ile kültür gezileri için önemli bir adres. Orta Çağ dönemi ve Art-Nouveau akımının en güzel örneklerine ev sahipliği yapan bu minik Avrupa ülkesi, muhteşem sanat etkinlikleriyle bezeli canlı şehirlerinin yanında, moda ve yemek kültürü ile de Avrupa’nın önde gelen merkezlerinden biri olarak sivriliyor. Şehir merkezinden uzaklaştıkça yemyeşil ormanları ve altın kumlu plajlarıyla da ziyaretçilerine birçok alternatif sunan Belçika’da, dilerseniz çoğu UNESCO koruması altında olan kültürel ve tarihi mirasları gezebilir, dilerseniz sık ormanlar arasında kamp kurup bisiklete binebilir, dilerseniz de ülkede gerçekleştirilen dünyaca ünlü festivallerden birine katılabilirsiniz.

Siz de Belçika’nın birbirinden farklı yönlerini keşfetmek istiyorsanız, hemen şimdi uçak bileti alternatiflerine bakabilir; Türk Hava Yolları’nın ayrıcalıklı imkanlarından faydalanarak Belçika seyahatinizi şekillendirebilirsiniz.

Uçuş Detayları

Belçika uçuşları

Türk Hava Yolları, İstanbul Havalimanı (IST) ya da İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan (SAW) Belçika’nın başkentinde bulunan Brüksel Uluslararası Havalimanı’na (BRU) her gün düzenli olarak seferler düzenliyor. Yolculuklar üç ila üç buçuk saat arasında sürüyor.

Genel itibariyle soğuk bir ülke olan Belçika, yaz aylarında daha fazla turist çeken bir ülke. Yine de kış boyunca karlar altında kalan ormanları ve buzlu kanalları ile kartpostala benzer manzaralar sunan Brugge ya da Flanders gibi şehirleri nedeniyle yılın her mevsiminde ziyaret edilebiliyor. Belçika, kültürel ve tarihsel çekiciliğinin yanında yıl içerisinde en çok festivale ev sahipliği yapan ülkelerden biri olarak da dikkat çekiyor. 25 Aralık’ta başlayıp 1 Ocak’a kadar süren Noel ve yeni yıl kutlamalarında, ışıklarla süslenmiş sokaklar birçok turist için göz kamaştırıcı anlara sahne oluyor.

Temmuz ayında gerçekleştirilen Ommegang Pageant, ülkenin moda tarihine bir saygı duruşu niteliğinde. Grand Place’da gerçekleştirilen yürüyüşlerde festivale adını veren ulusal kıyafetlerin sergilendiği geçitler düzenleniyor. Ağustos ayında gerçekleşen La Ducassa ise dev kukla şovlarıyla ziyaretçilerin dikkatini çekiyor. Mart sonu ve nisan başlarında gerçekleştirilen Brüksel Uluslararası Fantastik Film Festivali de ülkenin büyülü atmosferini solumaya imkan sağlayan festivallerden biri.

Yılın neredeyse her dönemi ziyaret edilmeyi hak edecek etkinliklere sahip olsa da Belçika’nın en dikkat çeken festivalleri müzik odaklı. Temmuz ayında Boom’da gerçekleşen Tomorrowland dünyanın önde gelen müzik festivallerinden biri olarak her yıl binlerce insanı Belçika’ya çekiyor. Yine temmuz ayında Antwerp (Anvers) yakınlarında gerçekleştirilen Sfinks Mix ise dünya müziklerinin tüm örneklerini duyabileceğiniz bir festival, üstelik katılım ücretsiz. Benzer şekilde, temmuz ve ağustos aylarında Brugge’de, pek çoğu ücretsiz izlenebilen eklektik konser serilerinden oluşan Moods da ülkenin ilgi çekici etkinliklerinden biri olarak biliniyor. Ağustos ayında Hasselt’ta gerçekleşen Pukkelpop ise dünya çapında progresif müzik alanında yapılan en iddialı festivallerden. Müzik festivallerinin yoğunlaştığı yaz aylarında Brüksel, şehri ziyaret edenlerin sadece kulaklarına değil gözlerine de hitap ediyor. Ağustos ayında Brüksel Meydanı çiçeklerle bir halı gibi kaplanıyor. Bir tabloyu andıran bu enstalasyonu görmek için şehri ziyaret edenlerin sayısı ise hiç az değil.

Özetle Belçika, her biri birbirinden ilgi çekici etkinlikleriyle dört mevsim yoğun ilgi gören bir ülke. Siz de bu yoğunluğu göz önünde bulundurarak hareket etmeli ve seyahatinizi planlamaya hemen başlamalısınız.

Gezilecek yerler

Belçika gezilecek yerler

Belçika uçuşlarının bu denli yoğun olmasının tek sebebi, ülkedeki festivaller değil şüphesiz. Özellikle kültür turizminde ön plana çıkan Belçika’da görülecek çok sayıda bölge, gezilecek pek çok tarihi nokta var.

Başkent Brüksel hareketli ve canlı yapısıyla ülkenin en çok ziyaret çeken kenti. Bünyesinde barındırdığı Avrupalı bürokratlar ve dünyanın dört bir yanından gelen göçmenler sayesinde şehirde her türlü kültüre tanıklık etmek mümkün. Sanat ve mimarinin en güzel örneklerini görebileceğiniz Brüksel’de her sokak, dönem mimarilerine ışık tutan yapılarlarla dolu. Şehir meydanı Grand Place, farklı yüzyıllara ait mimari tarzları yansıtan eklektik yapısıyla UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alıyor. Şehrin simgesi sayılan İşeyen Çocuk Heykeli ile 15. yüzyılda inşa edilen Brüksel Belediye Binası, şehir merkezinde görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. 1953 yılında Brüksel’de düzenlenen Expo Dünya Fuarı için inşa edilmiş Atomium ise gerek turistlerin gerekse yerel halkın en çok ilgisini çeken yapılardan. Brüksel’in baskın Orta Çağ siluetine tezat oluşturan bu ikonik yapı, şehri 360 derecelik bir açıyla görme imkanı da sunuyor. Siz de başkentin bu dinamik atmosferine tanıklık etmek isterseniz, Brüksel uçak bileti alternatiflerini değerlendirerek seyahatinizi organize etmeye başlayabilirsiniz.

Brüksel ülkedeki turistik amaçlı gezilerin öncelikli adresi. Fakat başkente kısa mesafedeki diğer Belçika şehirleri de görülmeye değer. 15. yüzyıldan kalma evleri, sokak marketleri ve meşhur Aşk Gölü ile Brugge, kanalları ve fayton gezintileriyle üç kuleli şehir Ghent, müzeleri ve bahçeleri ile meşhur, sanat moda ve eğlencenin şehri Antwerp (Anvers); Belçika seyahati sırasında mutlaka görmeniz gereken şehirlerden birkaçı.

Belçika’da gezilecek yer çok, hepsi de birbirine çok yakın. Ülke içinde şehirlerarası ulaşım trenler sayesinde oldukça rahat. Ancak bu küçük Avrupa ülkesinin hakkını vermek ve görmedik yer bırakmamak için araç kiralama seçeneğini de göz önünde bulundurabilirsiniz. Böylece rotanızı dilediğiniz gibi şekillendirebilir, görmek istediğiniz birçok yeri ziyaret edebilirsiniz.

Belçika popüler şehirler

Belçika kalkışlı popüler uçuşlar Belçika varışlı popüler uçuşlar
Brüksel-Dubai uçak bileti