Skip to main content

Benin uçak bileti


Porto-Novo Fransızca
CFA Frangı 11,18 milyon
Yeni Yıl (1 Ocak), İşçi Bayramı (1 Mayıs), Bağımsızlık Günü (1 Ağustos), Noel (25 Aralık), Paskalya, Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı

Batı Afrika’da yer alan Benin, kıtanın Atlas Okyanusu’na kıyısı olan ülkelerinden biri. Uzun yıllar Fransız sömürgesi altında yaşadıktan sonra 1960 yılında bağımsızlığını kazanan ülke; tarihi açıdan önemli yapıları, el değmemiş bakir doğası ve sıcakkanlı insanlarıyla keşfedilmeyi hak eden bir destinasyon. Bu potansiyeli sayesinde de her geçen yıl biraz daha dikkat çekerek turistik değerini artırıyor.

Dilerseniz vahşi hayvanları görebileceğiniz gezintilere çıkıp dilerseniz de palmiye ağaçlarıyla süslü Atlas Okyanusu kıyısında denizin tadını çıkarabileceğiniz alternatif bir tatil için vakit kaybetmeden Türk Hava Yolları’nın sunduğu Benin uçak bileti seçeneklerine bakabilir; ayrıcalıklı imkanlardan faydalanarak tatilinizi şekillendirebilirsiniz.

Uçuş Detayları

Benin uçuşları

Türk Hava Yolları’nın İstanbul Havalimanı’ndan (IST) başlayan Benin uçuşları, ülkenin Cotonou şehrinde bulunan Cotonou Havalimanı’nda (COO) son buluyor. Uçuşların süresi ise yaklaşık olarak yedi buçuk saat.

Kıyı bölgelerinde Ekvator ikliminin görüldüğü Benin, sıcak ve kurak bir coğrafyaya sahip. Bu nedenle her mevsim rahatlıkla ziyaret edilebilecek ülkeler listesinde kendine yer buluyor ve soğuk kış günlerini geçirebileceğiniz egzotik bir alternatif olarak önce çıkıyor.

Benin canlı ve zengin bir kültüre sahip bir ülke olarak geleneklerini yaşattığı birçok festivale de ev sahipliği yapıyor. Tatilinizin tarihlerini denk getirmek isteyebileceğiniz bu etkinliklerden biri de ülkenin en ilgi çekici festivali olan Voodoo Günü oluyor. Voodoo dininin en önemli bayramlarından biri olan ve her yıl 10 Ocak’ta kutlanan bu günde inananları tüm dünyada tartışma yaratan kurban ayinlerini ve seremonileri gerçekleştirirken görmek unutulmaz bir deneyim oluyor.

Quidah şehrinde düzenlenen bir diğer etkinlik ise Quintessence Film Festivali oluyor. Hem yerli hem de uluslararası film gösterimlerinin yapıldığı festival, her sene ocak ayında gerçekleştirilen ve Benin’in sinema sektöründeki yerini sağlamlaştırmayı amaçlayan bir organizasyon. Ülkenin bir diğer kültür odaklı festivali ise Waba. Haziran ayının ilk haftasında düzenlenen festival başkent Porto Novo ve Cotonou’da konuklarını ağırlıyor. Ülkenin sanatla olan bağını artırma ve toplum için sanatı önemli bir yere çıkarma amacıyla ülkenin en iyi görsel sanatçılarının bir araya geldiği Waba sırasında şehirde onlarca sergiye rastlayabilir ve Benin sanatına yakından bakma fırsatı bulabilirsiniz.

Benin kültürünün en ilginç geleneklerinden biri olan Gelede Festivali ise kadın ve anneyi övmek, toplumdaki yaşlı kadınlara saygı sunmak amacıyla düzenleniyor. Mart ve mayıs aylarında gerçekleştirilen Gelede’de konserler, dans performansları ve çeşitli etkinliklerin yanı sıra dansçılardan oluşan geçit törenlerini de izlemek mümkün.

Gezilecek yerler

Benin gezilecek yerler

Benin’in başkenti Porto Novo, Fransa’nın hakimiyeti altındayken de ülkeye başkentlik yapmış bir şehir. Sömürge döneminin etkilerini gözler önüne seren birçok tarihi yapıya sahip olan Porto Novo’da ziyaret etmek isteyeceğiniz ilk yer Kraliyet Sarayı oluyor. Kral Toffa Sarayı olarak da bilinen saray, şu anda müze olarak faaliyet gösteriyor ve Benin'in en turistik yerleri arasında yer alıyor. Sarayın dışında soylulara ait bahçeler ve Porto Novo krallarının müzesini ziyaret etmek de isteyebilirsiniz.

Abomey şehrinde yer alan Kraliyet Sarayları da oldukça ilgi çekici. Dahomey Batı Afrika Krallığı'na ait olan 12 saray, 17. yüzyılda inşa edilmiş. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde bulunan bu yapıları ziyaret etmek için başkentten yapacağınız kısa bir araba yolculuğu yeterli oluyor. Kültürel aktivitelerin fazla olduğu başkentteki gezintiniz ve sonrasında Benin’in doğasını keşfedeceğiniz ulusal parklara da rahatlıkla ulaşabilmek adına araç kiralama seçeceğinden faydalanabilirsiniz.

Ülkenin en meşhur ulusal parklarından biri Pendjari Ulusal Parkı oluyor. İçinden geçen Pendjari Nehri’nden adını alan park fil, su aygırı, manda, antilop gibi pek çok vahşi hayvana ev sahipliği yaptığı gibi kuş türü çeşitliliği bakımından da oldukça önemli bir bölge. Benin’in çok daha önemli diğer ulusal parkı ise UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne girmeyi başaran W Milli Parkı. Zengin bitki örtüsüne sahip olan W Ulusal Parkı; babun, manda, çita, fil, su aygırı ve aslan gibi birçok memeli hayvana ev sahipliği yaparken sayısız safari tutkununu da ülkeye çekiyor.

Eşsiz doğası ile dikkat çeken Benin’in Nokoue Köyü ise kuş gözlemciliği konusunda dünyanın önde gelen noktalarından biri. Bölgede yer alan Nokoue Gölü ise sunduğu eşsiz manzarasıyla dikkat çekiyor. Ülkenin okyanusa olan kıyısının tadını çıkarmak isteyenler içinse doğru adres Grand Popo oluyor. Zamanında köle ticaretinde önemli rol oynadığı için ilginç bir tarihi olan Grand Popo sahili şimdilerde dinlenmek ve yüzmek için harika bir tatil kasabası olarak ziyaretçilerini ağırlıyor.

Benin popüler şehirler

Benin kalkışlı popüler uçuşlar Benin varışlı popüler uçuşlar