Skip to main content

Birleşik Arap Emirlikleri uçak bileti


Abu Dhabi Arapça
Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi 9,4 milyon
Yeni Yıl (1 Ocak), Seyh Zayed’in Abu Dabi Emiri Olması (6 Ağustos), Hz. Muhammed’in Doğum Günü, Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı, Miraç Kandili, Hicri Yılbaşı

Arap Yarımadası’nın güneydoğusunda yer alan Birleşik Arap Emirlikleri ekonomik açıdan dünyanın en zengin ülkeleri arasında yer alıyor. Dünyadaki petrol rezervlerinin yüzde 7’sine sahip olan ülke, kişi başına düşen milli gelirin en yüksek olduğu yerlerden biri olarak biliniyor. Bunun bir getirisi olarak oldukça lüks ve gösterişli yaşam tarzına sahip Birleşik Arap Emirlikleri, ziyaretçilerini de sunduğu şık imkanlarla adeta büyülüyor. Suudi Arabistan ve Umman Sultanlığı ile sınırı bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Orta Doğu coğrafyasının en önemli turizm merkezlerinden biri kabul ediliyor.

Mimari harikaları, tarihi yapıları, gösterişli binaları ve ziyaretçilerine sunduğu lüks yaşantı ile cezbedici bir seyahat noktası olan Birleşik Arap Emirlikleri’ni ziyaret etmek istiyorsanız, hemen şimdi Türk Hava Yolları’nın sunduğu uçak bileti seçeneklerine bakabilir; ayrıcalıklı fırsatlardan faydalanarak tatilinizi şekillendirebilirsiniz.

Uçuş Detayları

Birleşik Arap Emirlikleri uçuşları

Türk Hava Yolları Birleşik Arap Emirlikleri sınırları içinde 4 farklı noktaya uçuyor: Abu Dabi, Al Ain, Dubai ve Şarjah. Sabiha Gökçen Havalimanı (SAW) ya da İstanbul Havalimanı’ndan (IST) başlayan direkt uçuşlar Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkentinde bulunan Abu Dabi Uluslararası Havalimanı’nda (AUH) sona eriyor ve yaklaşık dört buçuk saat sürüyor. Birleşik Arap Emirlikleri’nin en çok ziyaret alan şehri ise tartışmasız Dubai. Şehirde bulunan Dubai Uluslararası Havalimanı (SXB) yıl boyunca yoğun bir şekilde çalışıyor. Türk Hava Yolları’nın Dubai uçuşları ise benzer şekilde dört buçuk saat sürüyor. Al Ain Uluslararası Havalimanı (AAN) ile Şarjah Havalimanı (SHJ) da ülkenin hava trafiğinde önemli bir role sahip. Buralara gitmek isteyen yolcular aktarmalı uçuşları tercih edebilirler.

Birleşik Arap Emirlikleri çöl iklimine yakın tropikal iklime sahip. Kışın uğramadığı bu ülke, sıcak havalara kaçmak isteyenlerin dört mevsim rahatlıkla uğrayabileceği bir konumda. Yaz ayları Birleşik Arap Emirlikleri’nin aşırı sıcaklıklara ulaştığı tarihler olsa da gelişmiş şehircilik anlayışı ile neredeyse her köşesi soğutulan ülkenin hiçbir kentinde sıcak havadan rahatsız olmadan gezebilmeniz mümkün. Lüksün ve ihtişamın ülkesi Birleşik Arap Emirlikleri, son 10 yılda turizmi canlandırmak adına devlet destekli birçok etkinlik ve festival de düzenlemeye başladı. Müzikten spora, eğlenceden alışverişe farklı alanlarda gerçekleştirilen festivaller, ülkeye yapacağınız ziyareti çok daha renkli kılabilir. Birleşik Arap Emirlikleri’nin en eski festivali Dubai Alışveriş Festivali olarak biliniyor. 1996 yılından beri ocak ve şubat aylarında gerçekleştirilen festivale dünyanın dört bir yanından alışveriş tutkunları akın ediyor. Festival kapsamında gerçekleştirilen geçit törenleri ve sokak gösterileri de alışveriş günlerini çok daha keyifli bir hale getiriyor.

Oldukça prestijli bir etkinlik olan Dubai Maratonu temmuz ayında binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Büyük oranlarda iddiaların yarıştığı maraton, pahalı zevkleri olan spor tutkunlarının vazgeçilmez etkinliklerinden biri. Öte yandan dünyanın en önemli at yetiştiriciliği merkezlerinden biri olan Birleşik Arap Emirlikleri, nisan ayı boyunca Dubai’de eşi benzeri görülmemiş At Yarışları’na sahne oluyor. Dubai Çöl Klasiği ise çölün egzotik atmosferinde düzenlenen sıra dışı bir golf turnuvası. Mart ayında Dubai’de gerçekleştirilen etkinlik, dünyaca ünlü isimlerin katıldığı, ülkenin bir diğer prestijli turnuvası olarak öne çıkıyor.

Sanatı odağına alan festivalleri de ihmal etmeyen Birleşik Arap Emirlikleri’nde mayıs ayında gerçekleştirilen ve bir hafta boyunca binlerce müzikseveri ağırlayan Abu Dabi Uluslararası Caz Festivali ile kasım ayında Dubai’de düzenlenen, Orta Doğu ve Avrupa filmlerinin gösterimlerinin yapıldığı Uluslararası Film Festivali de katılmak isteyeceğiniz etkinlikler arasında yer alıyor. Çağdaş sanat alanında bölgenin en iddialı etkinliği kabul edilen Şarjah Bienali ise her geçen yıl daha fazla sanatseveri ülkeye çekiyor.

Gezilecek yerler

Birleşik Arap Emirlikleri gezilecek yerler

Ülkenin başkenti Abu Dabi’de yer alan Kasr-el Hosn, şehrin en önemli ve turistik yapılarından biri. Uzun yıllar devlet yöneticilerinin ikametgah yeri olarak kullanılan, günümüzdeyse kısmen halka açılan bu kale, şehirdeki turistik gezilerin de başlangıç noktası kabul ediliyor. Başkentin bir diğer önemli yapısı ise Şeyh Zayed Camii. Hem ülkenin hem de Abu Dabi’nin en önemli sembolleri arasında kabul edilen cami, büyüleyici mimarisiyle hayranlık uyandırıyor. Dünyanın en büyük el dokuma halısına sahip cami, el işi çiniler ve 24 ayar altın kaplamalı avizeleriyle meşhur.

Başkentteki tüm bu turistik noktaları rahatlıkla gezebilmek için araç kiralama seçeneğinden faydalanmayı düşünebilirsiniz. Böylelikle Abu Dabi merkezine yaklaşık yarım saat uzaklıktaki su parkları, restoranlar, alışveriş merkezleri ve formula pisti ile ülkenin eğlence merkezi Yas Adası’nı ziyaret edebilir ya da Abu Dabi Emirliği'ne bağlı Al Ain’ni şehrini keşfe çıkabilirsiniz. Burada ülkenin tarihini ve kültürünü daha yakından görüp inceleyebileceğiniz Al Ain Ulusal Müzesi’ni gezebilir veya Birleşik Arap Emirlikleri Devleti'nin kurucusu Şeyh Zayed Bin Sultan Al Nahyan ve ailesinin sarayı, günümüzdeyse sanat eserlerine ev sahipliği yapan bir müzeye dönüştürülen Şeyh Zayed Saray Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Bilinen ilk yerleşimin 18. yüzyıla dayandığı düşünülen Dubai, tarihi açıdan oldukça zengin bir bölge olsa da günümüzde ultra modern yapısı ve göz kamaştıran mimarı yapılarıyla tüm dünyanın ilgisini çeken bir şehir. Ülkenin tartışmasız en popüler şehri olan Dubai, birbirinden yapılara ev sahipliği yapıyor. Bu yapılardan biri olan Burj Khalifa, 828 metre yüksekliğiyle dünyanın en yüksek binası unvanını taşıyor. 164 kattan oluşan bu dev gökdeleni gezebilir, muazzam şehir manzarasını izleyebileceğiniz seyir teraslarına ve restoranlarına uğrayabilirsiniz. Şehrin bir diğer simgesi ise 7 yıldızlı bir otel olan Burj Al Arab. Devasa bir yelkeni andıran büyüleyici mimarisinin yanı sıra Orta Doğu ve dünya mutfağından çıkan leziz tatları deneyebileceğiniz lüks restoranıyla da ünlü olan Burj Al Arab, dünya sosyetesinin vazgeçilmez konaklama adreslerinden biri.

Mimari ve mühendisliğin en uç örneklerinden bir diğeri olan Palmiye Adaları da yine Dubai’de yer alıyor. Bafra Körfezi’nde, yapay adacıklardan oluşturulan bu lüks konaklama yeri, Dubai’nin ihtişamlı yaşamını en iyi şekilde yansıtan yerlerden biri. Dubai’nin ihtişamlı yaşamına tanık olduktan sonra şehrin tarihine yakından bakmak isterseniz Dubai Müzesi’ne uğrayabilir ya da şehrin en güzel camisi olan Jumeriah Camii’ni gezebilirsiniz. Bu cami, Müslüman olmayan kimselerin ziyaret edebileceği tek cami olmasıyla da dikkat çekiyor. Dubai’nin gündelik hayatına karışmak isteyenler içinse Deira Çarşısı ya da ferah yollarıyla şehrin tek limanı olan Dubai Koyu en doğru adresler oluyor.

Şarjah ise Birleşik Arap Emirlikleri’nin kültürel mirasını koruma ve yaşatma görevini üstlenmiş önemli bir şehir. Kültür turizmi meraklısı olanların ülkeye ziyaretlerinde mutlaka uğramaları gereken bu şehirde, İslam dini hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz, Arap dünyasının özellikle matematik ve astronomi alanına yaptığı katkıları öğrenebileceğiniz İslam Medeniyetleri Müzesi’ne mutlaka uğramak isteyeceksiniz. Bu müzenin yanı sıra ülkenin kültür ve gelenekleri hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacak Şarjah Ulusal Müzesi’ni ziyaret edebilir ya da Taş Devri’nden kalıntılar da dahil olmak üzere birçok arkeolojik eserin bulunduğu Şarjah Arkeoloji Müzesi’ni gezebilirsiniz. Kentin en meşhur turistik noktası olan ve yüzlerce deniz altı canlısına ev sahipliği yapan görkemli Şarjah Akvaryumu’nu gezmeyi de es geçmemelisiniz.

Birleşik Arap Emirlikleri popüler şehirler