Skip to main content

Bulgaristan uçak bileti


Sofya Bulgarca
Bulgar Levası 7,102 milyon
Yeni Yıl (1 Ocak), Bulgaristan Kurtuluş Günü (3 Mart), Paskalya (Mart), İşçi Bayramı (1 Mayıs), Bulgar Ordusu Günü (6 Mayıs), Bulgaristan Eğitim, Kültür ve Yazma Bayramı (24 Mayıs), Bulgaristan Birleşme Günü (6 Eylül), Bulgaristan Bağımsızlık Günü (22 Eylül), Noel (24-26 Aralık)

Zengin tarihi ve bunun bir getirisi olarak çok katmanlı kültürü ile Bulgaristan, Balkan Yarımadası’nın en dikkat çeken tatil rotalarının başında geliyor. Tarihi Osmanlı camileri, Ortodoks kiliseleri ve Roma kalıntılarıyla kültür turizmi meraklılarının iştahını rahatlıkla doyuracak Bulgaristan, doğa yürüyüşüne imkan sağlayan yemyeşil alanları, enfes plajları ve kış sporu olanakları ile doğa turizmi konusunda da oldukça iddialı.

Doğu ile batı arasındaki coğrafi konumu sebebiyle tarih boyunca sırasıyla Traklar, Slavlar, Yunanlar, Bizans ve Osmanlı Devleti’ne ev sahipliği yapan Bulgaristan için rahatlıkla Avrupa’nın önde gelen kültür kentlerinden biri denebilir. Dilerseniz başkent Sofya’da şehir kütüphanelerini ve müzeleri gezebilir; Sveshtari’deki Trakya mezarlıklarını ya da Kazanlık Köyü’ndeki Kazanlık Türbesini ziyaret edebilir; UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Rila Manastırı’nı görebilirsiniz.

Siz de doğası, denizi, tarihi ve kültürü ile Bulgaristan’ın birbirinden farklı yönlerini keşfetmek istiyorsanız, hemen şimdi uçak bileti seçeneklerini inceleyebilir; Türk Hava Yolları’nın ayrıcalıklı imkanlarından faydalanarak seyahatinizi şekillendirmeye başlayabilirsiniz.

Uçuş Detayları

Bulgaristan uçuşları

Türk Hava Yolları Bulgaristan sınırları içinde iki farklı noktaya uçuyor: Sofya ve Varna. İstanbul Havalimanı’ndan (IST) başlayan uçuşlar, Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da bulunan Sofya Havalimanı’na (SOF) yaklaşık olarak bir buçuk saat sürüyor. Varna Havalimanı’na (VAR) düzenlenen direkt uçuşların süresi ise yaklaşık bir saat.

Türkiye’ye yakınlığı ve diğer Avrupa ülkelerine nazaran ucuz sayılabilecek bir ülke olmasının etkisiyle, iki ülke arasındaki hava trafiği oldukça yoğun. Ülkede düzenlenen uluslararası birçok festival ve etkinlik de Bulgaristan’ı favori tatil destinasyonlarından biri olarak öne çıkaran etkenlerden. Mart ayında gerçekleşen ve Avrupa’nın en prestijli film festivallerinden biri sayılan Sofya Uluslararası Film Festivali, dünyaca ünlü birçok filme kapılarını açıyor ve çeşitli ülkelerden katılımcıları ağırlıyor. Nisan ayında düzenlenen Sofya Caz Festivali, haziran ayında gerçekleşen Varna Yaz Festivali ve temmuzda yapılan Varna Uluslararası Müzik Festivali de turistlerin ilgisini çeken etkinliklerin başında geliyor.

Bulgaristan’ın kendi kültürüne tanıklık etmenize imkan sağlayan etkinlikleri de mevcut. Ocak ayının son haftasında kutlanan Uluslararası Masquerade Games Festivali bunlardan biri. İlginç maskeler ve geleneksel kıyafetlerle kutlanan bu festival, Pagan zamanlarından beri süregelen gelenekleri yaşatan oldukça renkli bir etkinlik. Şubat ayında gerçekleşen Kukerlandia Festivali ise ülkenin en dikkat çekici kültürel festivallerinden bir diğeri. Bu festivalde Trakyalı savaşçıları temsil eden geleneksel kıyafetler ve maskeler takan katılımcılar, üzerlerine taktıkları zillerle dans ederek kötülükleri kovdukları geçitler oluşturuyorlar.

Tarihi yapıları ve ilgi çekici etkinliklerinin yanı sıra Bulgaristan’ın harika plajları ile yaz, kayak merkezleri ile de kış turizmine hitap ettiği göz önünde bulundurulduğunda, ülkenin yılın her döneminde ilgi çeken bir tatil destinasyonu olduğu görülüyor. Tam da bu yüzden Bulgaristan seyahatlerinin mümkün mertebe önceden planlanması öneriliyor.

Gezilecek yerler

Bulgaristan gezilecek yerler

Uzun yıllar boyunca Rumlar, Romalılar, Bizanslılar, Osmanlılar, Slavlar ve Bulgarlara ev sahipliği yapan Bulgaristan, bu sayede çok zengin bir kültüre sahip. Ülkenin bu harmanlanmış kültürüne en iyi şekilde tanıklık edebileceğiniz şehir ise Bulgaristan’ın başkenti de olan Sofya. Avrupa’nın en eski şehirlerinden biri olarak burada birçok tarihi esere rastlamak mümkün. Bulgaristan’ın sembollerinden biri olan Alexander Nevski Katedrali, milattan önceki dönemlerden 18. yüzyıla kadar ülkenin etkisi altında kaldığı tüm uygarlıklara ait kalıntıları görebileceğiniz Sofya Arkeoloji Müzesi, tarihi Sofya Camii ve Bulgaristan’ın en eski müzesi olan Sofya Tarih Müzesi başkentte görülmesi gereken önemli noktalardan birkaçı. Balkanların kültür başkentini keşfe çıkmak istiyorsanız, Sofya uçak biletlerini inceleyebilir; kendinize en uygun zamanda bir Sofya seyahati organize edebilirsiniz.

Ülkenin ikinci en büyük şehri Filibe de Roma döneminden kalma pek çok tarihi eserle mutlaka gezilmesi gereken kentlerden biri. Roma Amfi-tiyatrosu ve Roma Forumu dışında kalan bölgedeki eski Osmanlı evleri de görülmeye değer. Başkent Sofya ile Plovdiv birbirine oldukça yakın. İki şehrin arası araba ile yaklaşık bir saat sürüyor. Bulgaristan’a gitmişken gezilecek tüm yerlere rahatlıkla ulaşım sağlayabilmek ve seyahat alanınızı genişletmek isterseniz araç kiralama seçeneğini düşünebilirsiniz.

Bulgaristan’ın köklü tarihinden ziyade ülkenin sunduğu eğlenceye katılmayı tercih ediyorsanız ülkenin üçüncü büyük şehri Varna uçak biletlerine göz atmayı ihmal etmemelisiniz. Ülkenin deniz başkenti olarak yaz turizmine hizmet eden Varna, plajlarının yanında müzeleri, kiliseleri, parkları ve meşhur hayvanat bahçesiyle de ilgi çekiyor.

Tarih, deniz, kum ve güneşten ziyade kış turizminden hoşlanan kayak tutkunları için de Bulgaristan’ın sunacağı birçok kayak merkezi var. Balkanların en yüksek dağı Musalla Dağı’nın bulunduğu ülkede pek çok kayak pisti bulunuyor. Bonsko ve Pamporovo en çok ilgi gören kayak merkezlerinin başında geliyor.

Bulgaristan popüler şehirler

Bulgaristan kalkışlı popüler uçuşlar Bulgaristan varışlı popüler uçuşlar
Sofya-İstanbul uçak bileti
Moskova-Varna uçak bileti