Skip to main content

Burkina Faso uçak bileti


Ouagadougou Fransızca
Batı Afrika CFA Frangı 19,19 milyon
Yeni Yıl (1 Ocak), İşçi Bayramı (1 Mayıs), Noel (25-26 Aralık), Paskalya, Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı, Hz. Muhammed’in Doğum Günü, Hz. Meryem’in Göğe Yükselişi

Batı Afrika’da bulunan Burkina Faso, dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olarak biliniyor. Tarihi birikiminin bir getirisi olarak günümüzde etnik çeşitliliği, gelenekleri ve birçok kültürel etkinliğe sahip olmasıyla dikkat çekiyor. “Onurlu insanların yaşadığı anayurt” anlamına gelen Burkina Faso; çok sayıda doğa ve arkeolojik harikanın yanı sıra geleneklerini kaybetmemiş kabile yaşamları, timsah gölleri, safari alanları ve hayvanat bahçeleriyle ziyaretçilerine çok özel bir seyahat deneyimi sunuyor.

Siz de birbirinden farklı yönleri ile bu ülkeyi keşfetmek istiyorsanız, hemen şimdi Türk Hava Yolları’nın sunduğu Burkina Faso uçak bileti seçeneklerine bakabilir; Türk Hava Yolları’nın ayrıcalıklı imkanlarından faydalanarak tatilinizi şekillendirebilirsiniz.

Uçuş Detayları

Burkina Faso uçuşları

Türk Hava Yolları’nın Burkina Faso uçuşları İstanbul Havalimanı’ndan (IST) başlıyor ve ülkenin başkentinden bulunan Ouagadougou Havalimanı’nda (OUA) son buluyor. Ülkeye yapılan direkt uçuşların süresi ise yedi saat.

Burkina Faso ziyaretçilerine sunduğu imkanların eşsizliği ve çeşitliliğiyle her daim ilgi çeken bir ülke. Yıl boyu sıcak ve az yağışlı olan havasıyla dört mevsim rahatlıkla ziyaret edilebiliyor. Dahası ilgi çekici festivalleriyle de gezginlerin yoğun ilgisini çekiyor.

Sanat ve folklor Burkina Faso kültürünün vazgeçilmez iki öğesi. Ülkenin güneybatısı mitleri ve efsaneleriyle meşhur. Geri kalanı ise müzik, dans ve sanat ağırlıklı festivallerle geleneklerini yaşatıyor. Uluslararası Hip-Hop Kültürü Festivali her sene ekim ortasında düzenlenen önemli bir etkinlik. Waga Hip-Hop adıyla da anılan festival, sadece Burkina Faso’nun değil Batı Afrika’nın en önemli müzik etkinliklerinden biri. Ouagadougou başta olmak üzere ülkenin birçok şehrinde düzenlenen konserler ve beat-box yarışmaları turistler tarafından da oldukça ilgi görüyor.

Başkent Ouagadougou ve Bobo şehrinde düzenlenen Caz Festivali ise dünyaca ünlü caz sanatçılarını ağırlayan önemli bir etkinlik; büyüleyici bir atmosferde müziğe doymak isteyenlerin kaçırmaması gerekiyor. Ülkenin renkli kültürünü yakından tanımak içinse Sanat ve Maske Festivali en doğru tercih. İki yılda bir düzenlenen etkinlik, Burkina Faso kabilelerinin egzotik maske sanatını korumak ve tanıtmak amacıyla gerçekleştiriliyor ve katılımcılarına kabile kültürlerini yakından tanıtıyor. Afrika’nın en büyük film festivali olan Ouagadougou Sinema ve Televizyon Festivali ise dünyanın dört bir yanından gelen sinemacı ve seyircilerin katılımıyla gerçekleşiyor. Afrika kıtasını en iyi şekilde ele alan filmin büyük ödülü kazandığı festival, sinemaseverlerden tam not alıyor.

Gezilecek yerler

Burkina Faso gezilecek yerler

Ülkenin başkenti ve aynı zamanda en büyük merkezi Ouagadougou, Burkina seyahatinizde keşfetmeniz gereken ilk durak. Burada ülkenin en popüler turistik mekanları arasında gösterilen Burkina Faso Ulusal Müzesi ile gezinize başlayabilirsiniz. Maskeler, geleneksel kıyafetler, aksesuarlar gibi çok sayıda egzotik parçanın sergilendiği müzede Burkina Faso’nun kültürel dokusunu, yaşam biçimini ve sanat eserlerini görebilirsiniz. Şehir merkezinde yer alan bir diğer dikkat çekici müze ise Ulusal Müzik Müzesi. 200 yıllık müzik enstrümanları arasında keyifli bir yolculuğa çıkacağınız müzenin zengin koleksiyonunda aerofon, membranofon, idiofon ve kordofon gibi enstrümanları görebilirsiniz.

Ülke için büyük önem taşıyan bir yapı olan Moro-Naba Sarayı da başkent Ouagadougou’da yer alıyor. Mossi İmparatorluğu Kralı Moro Naba’nın ismini taşıyan saray, günümüzde müze olarak hizmet veriyor. Başkentte manevi sembol niteliğinde bir yapı varsa, o da Ouagadougou Kilisesi. Kerpicin verdiği kırmızı rengi ve Romanesk mimari tarzıyla kilise oldukça dikkat çekici. Müslümanların bölgedeki en değerli manevi yapısı olarak öne çıkan Ouagadougou Ulu Cami ise modern mimari tarzı ile şehre en güzel siluetlerinden birini kazandırıyor. Caminin terasına çıkarak şehri kuşbakışı görebilmeniz de mümkün.

Burkina Faso halkının gündelik yaşantısını yakından deneyimleyebileceğiniz ve ülkeye ait lezzetler tadıp birçok hediyelik seçenek bulabileceğini Ouagadougou Pazarı’na da mutlaka uğramalısınız. 2003 yılında yaşanan büyük bir yangın sonucunda harabe haline gelen pazar yeri onarılarak yeniden eski görünümüne kavuşturuldu. Aradığınız her şeyi bulabileceğiniz bu pazar ülkeye gelen turistlerin vazgeçilmez ziyaret adresleri arasında yer alıyor.

Burkina Faso dünyanın en eski yerleşim yerlerinin üzerinde kurulmuş bir ülke. Tarihinin en etkileyici kanıtlarından biri ise Pobe Mengao. UNESCO Dünya Geçici Mirasları Listesi'nde yer alan bu bölge, kaya sanatı ve höyüklerin yanı sıra toplu mezar yerleri, değirmen taşları ve metal araç gereçler gibi arkeolojik eserlere ev sahipliği yapan, zamanın dışında bir yer.

Ülkenin son zamanlarda giderek popülerleşen bir destinasyon olmasının en güçlü nedenlerinden biri hala geleneklerini yaşatan kabilelere ev sahipliği yapması. Dilerseniz, Fransızcanın yanı sıra 63 kabile dilinin konuşulduğu Burkina Faso’nun en eski etnik grubu olan Kassenalılarla tanışabilirsiniz. Ülkenin güneybatı kesiminde Tiebele olarak adlandırılan köyde yaşayan bu halk penceresi bulunmayan rengarenk desenlerle bezenmiş evlerde yaşıyor.

Tibele köyünün yanı sıra ülkede gezmek isteyeceğiniz birçok doğal harika da bulunuyor. Tatilinizin rotasını genişletmek ve özgürce hareket etmek isterseniz araç kiralama seçeneğinden faydalanabilirsiniz. Bu sayede Banfora kenti yakınlarında, Komoe Nehri üzerinde bulunan göz alıcı şelaleleri görebilir; Sindou kasabasındaki ilginç kaya oluşumlarıyla doğal bir harika olan Sindou Tepeleri'ni gezebilir; ülkenin güneydoğusunda bulunan dünyaca ünlü Pendjari Milli Parkı’nı ziyaret ederek safari yapabilirsiniz.

Burkina Faso popüler şehirler

Burkina Faso kalkışlı popüler uçuşlar Burkina Faso varışlı popüler uçuşlar