Skip to main content

Çad uçak bileti


Encemine Fransızca, Arapça
CFA Frangı 36,29 milyon
Yeni Yıl (1 Ocak), İşçi Bayramı (1 Mayıs), Afrika Günü (25 Mayıs), Bağımsızlık Günü (11 Ağustos), Noel (25 Aralık), Paskalya, Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı, Hz. Muhammed’in Doğum Günü

Orta Afrika’nın denize kıyısı olmayan ülkelerinden olan Çad, batıda Nijer, kuzeyde Libya, Nijerya ve Kamerun, güneyde Orta Afrika Cumhuriyeti, doğuda ise Sudan ile komşu. Büyük bölümü Sahra Çölü ile kaplı olan Çad, MÖ 7000'li yıllarda yerleşim yeri olarak kullanıldığına dair ipuçları veren, antik topraklara sahip bir ülke. Bu özelliğiyle de özellikle tarih meraklılarının ilgisini çekebilecek bir destinasyon olarak öne çıkıyor.

Ulusal parkları, görkemli coğrafi güzellikleri ve mistik çölü ile Çad’da egzotik bir tatile çıkmak için hemen şimdi uçak bileti alternatiflerini inceleyebilir; Türk Hava Yolları uçuşlarından size en uygun olanını seçerek tatilini erkenden planlayabilirsiniz.

Uçuş Detayları

Çad uçuşları

Türk Hava Yolları’nın Çad uçuşları İstanbul Havalimanı’ndan (IST) başlıyor ve ülkenin başkentinden bulunan Encemine Havalimanı’nda (NDJ) son buluyor. Başkente gerçekleştirilen uçuşlar, yaklaşık dokuz saat 45 dakika sürüyor.

Sahra Çölü’nün kapladığı Çad’ın kuzeyinde çöl iklimi görülüyor. Ülkenin geri kalanında ise tropikal iklim hakim. Yıl boyunca yüksek olan sıcaklıklar Çad’ı her mevsim rahatlıkla ziyaret edilebilir bir ülke olarak öne çıkarıyor.

Ülkeyi ziyaret etmek için ideal zamanlardan biri de her yıl 25 Mayıs’ta düzenlenen Afrika Günü. Kıtanın Avrupa sömürgesinden kurtuluşu sebebiyle Çad da dahil olmak üzere pek çok Afrika ülkesinde çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Çad’daki yerel hayatı gözlemlemek ve kültürü hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için bu etkinliklere katılmayı düşünebilirsiniz.

Gezilecek yerler

Çad gezilecek yerler

Çad’ın başkenti ve en büyük şehri Encemine, aynı zamanda ülkenin en turistik noktası. Ülke topraklarının köklü tarihini gözler önüne seren Çad Ulusal Müzesi Encemine gezilerinin başlangıç noktası oluyor. Müzede, MÖ 1000'li yıllara ait değirmen taşları, ok uçları, av çizimleri, antik maskeler ve tarihi müzik aletleri gibi sıra dışı arkeolojik kalıntılar sergileniyor. Başkentteki en dikkat çekici yapı ise Meryem Ana Katedrali oluyor. 1965 yılında inşa edilen ibadethane, ülkede yaşanan İç Savaş sırasında tahrip olduğu için 1986 yılında yeniden inşa edilerek ziyaretçilerine açılan, şehrin en turistik yapıları arasında yer alıyor. Ayrıca Encemine şehrinde bulunan Chari Nehri ülkede günbatımı manzarasını izleyebileceğiniz en harika noktalardan biri olarak biliniyor. Fotoğraf meraklıları için oldukça iyi kareler veren bu nehri ziyaret ederek hoş vakit geçirebilirsiniz.

Çad’ın başkentini dolaştıktan sonra ülkenin asıl güzelliklerini görmek için biraz yol yapmanız gerekiyor. Sadece şehir içindekileri değil ülkenin birçok yerindeki turistik noktaları gezerken de seyahatinizi kolaylaştırmak adına araç kiralama seçeneğinden faydalanabilirsiniz.

Ülkenin en etkileyici noktası şüphesiz ki Sahra Çölü oluyor. Çad’ın yanı sıra Mısır, Cezayir, Moritanya, Fas gibi ülkelere de uzanan Sahra Çölü, yaklaşık iki buçuk milyon yaşında görkemli bir doğal harika. Yaklaşık 9 milyon kilometrekarelik yüz ölçümüyle dünyanın en büyük çölü olan Sahra’yı ziyaret edip özel turlara katılmadan Çad tatilinizi tamamlamamalısınız. Sahra Çölü’nün ortasında bulunan, gizli bir cenneti andıran Ennedi Kanyon’u da çöl gezintiniz sırasında uğramak isteyeceğiniz bir nokta. Birçok yeraltı suyu kaynakları ve küçük havuzlarıyla, çölün içinde adeta bir kurtarıcı olan bu kanyon, su timsahları ve balıkların da yaşadığı su birikintilerine hayat veriyor.

Bölgenin en büyük gölü unvanını taşıyan Çad Gölü ise tatlı suyu, adacıkları ve sazlıkları ile hipopotamlara, timsahlara, balıklara ve birçok su kuşu türüne ev sahipliği yapıyor. Büyüleyici manzarasıyla Çad Gölü sıkça ziyaret edilen bir nokta olsa da vahşi yaşamı merak edenlerin uğraması gereken asıl yer Zakouma Ulusal Parkı oluyor. Aslan, antilop sürüleri, zürafalar ve babunlara yaşam alanı olan bu park Çad’ı ziyaret etmek için başlı başına bir neden kabul edilebilir.

Coğrafi çeşitliliği konusunda dünyanın en zengin topraklarından birine sahip olan Çad’da çölün ortasında kurtarıcı su birikintileri ve sayısız çeşitlilikte canlının yaşadığı tropik yaşam alanlarının yanı sıra ihtişamı ile büyüleyen görkemli dağlar da yükseliyor. Kumtaşı ve lavların alışılmadık birleşimiyle oluşan Tibesti Dağları, coğrafi açıdan ülkenin en ilgi çekici yerlerinden biri oluyor. Tibesti Dağları zirvelerinde bulunan aktif bir yanardağ olan Tousside ve onun kuzeyindeki bir diğer aktif yanardağ olan Tarso Toh da hayat belirtisi gösteren simsiyah ağızları ve etraflarındaki lav akıntı izleri ile görülmeye değer manzaralar sunuyor.

Çad popüler şehirler

Çad kalkışlı popüler uçuşlar Çad varışlı popüler uçuşlar