Skip to main content

Çek Cumhuriyeti uçak bileti


Prag Çekçe
Czech KorunaÇek Korunası 10,58 milyon
Yeni yıl (1 Ocak), İşçi Bayramı (1 Mayıs), Çek Kurtuluş Günü (8 Mayıs), Çek Ulusallaşma Günü (28 Eylül), Çekoslovakya Devleti Kuruluş Günü (28 Ekim), Özgürlük ve Demokrasi için Mücadele Günü (17 Kasım), Noel (24-26 Aralık)

Çek Cumhuriyeti, bugünkü adıyla Çekya; tarihi, coğrafyası ve kültürü ile Orta Avrupa’nın en değerli ülkelerinden biri. Avrupa’nın en romantik şehirlerinden Prag’a ev sahipliği yapan, mimarisi ile ziyaretçilerine adeta zaman yolculuğu yaşatan, sanatsal anlamda oldukça zengin bu topraklar kültür gezileri için önemli bir adres. Yılın her dönemi kartpostal benzeri manzaralar sunan Çek Cumhuriyeti’nde dünya çapında ünlü kristal ve cam işlerden edinebilir, sayısız müze ve sanat galerilerini gezebilirsiniz.

Siz de Çek Cumhuriyeti’nin birbirinden farklı yönlerini keşfetmek istiyorsanız, hemen şimdi uçak bileti seçeneklerine bakabilir, Türk Hava Yolları’nın ayrıcalıklı imkanlarından faydalanarak tatil planınızı şekillendirebilirsiniz.

Uçuş Detayları

Çek Cumhuriyeti uçuşları

Türk Hava Yolları’nın İstanbul Havalimanı’ndan başlayan Çek Cumhuriyeti uçuşları, ülkenin başkentinde bulunan Prag Vaclav Havel Havalimanı’nda (PRG) sona eriyor ve yolculuklar yaklaşık iki saat 40 dakika sürüyor.

Vaclav Havel Havalimanı (PRG) ülkenin en yoğun havalimanı. Yılda 15 milyonu geçen bir yolcu kapasitesine sahip. Brno Havalimanı (BRQ), Ostrava Havalimanı (OSR), Karlovy Vary Havalimanı (KLV) ve Pardubice Havalimanı (PED) de ülkenin hava trafiğinde önemli rol oynuyor.

Avrupa tur güzergahı açısından gezginlerin mutlaka uğradıkları Çek Cumhuriyeti, kültür turizminde son yılların en gözde ülkelerinin başında geliyor. Burada görülecek çok sayıda yer, yapılacak birçok aktivite var. Özellikle yaz aylarında festivallerin renklendirdiği Çek Cumhuriyeti’nde sadece tarih ve kültüre değil, müzik ve eğlenceye de doymak mümkün.

Ülke, Avrupa’nın önde gelen birçok müzik festivaline ev sahipliği yapıyor. Her yıl temmuz ayında düzenlenen Colors Of Ostrava Festival bu noktada akla ilk gelen etkinliklerden biri. Dört gün boyunca, toplam 16 sahnede, 100’ün üzerinde sanatçıyı ağırlayan bu festivalde dünyanın en ünlü sanatçılarını dinleyebilir; sayısız etkinlik, workshop ve film gösterimlerine katılabilirsiniz. Dünyanın dört bir yanından on binlerce katılımcıyı ağırlayan bu festivalin gerçekleştiği tarihler, ülkenin en yoğun turist aldığı dönem olarak öne çıkıyor.

Yine temmuz ayında, rock müzik tutkunları için düzenlenen Rock for People festivali, Hradec Králové şehrindeki terk edilmiş havalimanında gerçekleştiriliyor. Kamp alanları ve sıra dışı atmosferiyle her sene binlerce müzikseveri kendine çeken festival Avrupa’da oldukça popüler.

Ülkenin kültürüne ve mitolojisine tanıklık etmek isteyen kültür meraklıları içinse Uluslararası Folklor Festivali biçilmez kaftan. Ağustos ayında Çek Cumhuriyeti’nin ikinci büyük şehri Brno’da düzenlenen bu festivalde ülkeye ait geleneksel dans, müzik ve el işi örneklerini görebilirsiniz. Haziran ayında sokakları tiyatro ile buluşturan Fringe Festival ve üç hafta boyunca klasik müzikten operaya, cazdan folklore kadar her türden müziği dinleyebileceğiniz Český Krumlov Uluslararası Müzik Festivali de ülkenin dikkat çeken etkinlikleri arasında yer alıyor.

Özetle Çek Cumhuriyeti, tarihiyle olduğu kadar eğlence kültürüyle de dünyanın dört bir yanından ziyaretçileri ağırlıyor. Ülkenin renkli ve eğlenceli etkinliklerine dahil olmak ve tatilinizi daha keyifli hale getirmek istiyorsanız bu tarihlerde ülkeye yapılan uçuşlarda olan yoğunlukları göz önünde bulundurmalı ve seyahatinizi mümkün mertebe önceden planlamalısınız.

Gezilecek yerler

Çek Cumhuriyeti gezilecek yerler

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag, Gotik ve Barok mimarisiyle hayranlık uyandıran, tarihi dokusu ve sanatsal zenginlikleriyle Orta Avrupa’nın en romantik şehirlerinden biri. Eski Şehir bölgesi başkentte uğrayacağınız ilk yer olmalı. Orta Çağ boyunca pazar alanı olarak kullanılmış olan bu meydan, el değmemiş mimarisiyle ziyaretçileri adeta büyülüyor. Avrupa’nın en ünlü meydanlarından olan ve UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan bu meydanda görmeniz gereken büyüleyici yapıların başında Astronomik Saat ve Eski Belediye Sarayı geliyor. 1918’de Çekoslovak Devleti bağımsızlığını ilan ettiğinde ve ülkenin demokratik cumhuriyet haline geldiği 1989’daki Kadife Devrim’inde başrolde olan bu saray, görkemli mimarisiyle de oldukça değerli bir tarihi yapı. Sarayın 15. yüzyıldan kalma işlemeleri, eski meclis salonu, Çıkma Pencere Şapeli gibi bölümlerini görülmeye değer. Yapıya sonradan eklenen Astronomik Saat’in saat başlarında ortaya çıkan figürü ve dansı meydandaki herkesin kafasını yukarı kaldırmayı başarıyor.

5 hektarlık alana yayılan ve içerisinde tarihi saraylar, ofisler, askeri yapılar, bahçeler, dini yapılar barındıran arazisi sayesinde dünyanın en büyüklerinden birisi olan Prag Kalesi de mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor Eski Şehir’den kaleye gitmek için kullanabileceğiniz yol üzerinde yer alan 516 metre uzunluğundaki heykellerle süslü Charles Köprüsü ise fotoğraflamaya doyamayacağınız yerlerden. Ülke yönetimini devralan kral ve kraliçelerin taç giyme törenlerine sahne olmuş, yaklaşık 600 yılda tamamlanabilen Neo-Gotik mimarisi ile Aziz Vitus Katedrali, şehir manzarasını izlemek için yeşil renkli kubbesine çıkabileceğiniz Mala Strana’daki Aziz Niklaus Kilisesi, Art Nouveau’nun en güzel örneklerinden biri olan Prag Belediye Sarayı, dem ve Havva adlarını taşıyan 80 metre yüksekliğindeki ikiz kuleleri ve Gotik dış mimarisiyle kentin en görkemli yapılarından Tyn Kilisesi ve Kraliyet Sarayı’na kadar uzanan Kral Yolu’nun başlangıç noktasını oluşturan büyüleyici görüntüsü ile Barut Kapısı başkentin nefes kesici tarihi yapılarından sadece birkaçı.

Prag’ın modern yüzü de tarihi yapıları kadar etkileyici. Lüks mağazalar, restoranlar ve eğlence mekanlarını bir arada bulabileceğiniz Wesceslas Meydanı, Prag’ın modern tarafının tadını çıkarmak için en uygun yer. 1945 yılında Amerikan ordusu tarafından gerçekleştirilen hava saldırısı sırasında yıkılan eski bir yapının yerine inşa edilmiş, sıra dışı mimarisi ile Dans Eden Ev ve John Lennon’ın öldürülmesinin ardından Praglı gençler tarafından yapılan resimlerle bir anıta dönmüş John Lennon Duvarı Prag’ın yakın tarihini gözler önünde seren noktalar arasında yer alıyor.

Prag’daki tüm bu turistik yerler küçük bir alan içinde toplandığından şehir içi ulaşımda her yere kolaylıkla ulaşmanız mümkün. Ancak araç kiralama seçeneğinden faydalanarak seyahat alanınızı genişletebilir, Çek Cumhuriyeti’nin diğer şehirlerini de rahatlıkla gezebilirsiniz. Örneğin, Bohemya ile Moravia arasındaki doğu kasabası Litomysl’de klasik müzik bestecisi Bedrich Smetana’nın doğduğu evi gezebilir; Brno şehrinin hemen kuzeyinde yer alan, binlerce kilometrekare boyunca uzanan dev bir yeraltı kireç taşı mağarası ve kanyon serisi olan Moravian Karst’ı görebilir; Güney Moravyan bölgesinde bulunan ve tam 63 kilometrekarelik alanı kapsayan fundalıkları, sulak alanları ve yürüyüş yollarıyla Orta Avrupa'nın en güzel milli parklarından biri olan Podyji Ulusal Parkı'nı ziyaret edebilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti popüler şehirler

Çek Cumhuriyeti kalkışlı popüler uçuşlar Çek Cumhuriyeti varışlı popüler uçuşlar
Prag-İstanbul uçak bileti
İstanbul-Prag uçak bileti