Skip to main content

Cezayir uçak bileti


Cezayir Arapça
Cezayir Dinarı 41,32 milyon
Yeni yıl (1 Ocak), İşçi Bayramı (1 Mayıs), Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı, İslamı Yeni Yıl (2 Ekim), Mevlit Kandili, Devrim Günü (1 Kasım)

Cezayir, Afrika kıtasının en geniş topraklı ülkelerinden biri olarak ve Akdeniz’in kıyısında bulunan konumuyla dikkat çekiyor. Fenikelilerden Romalılara, Osmanlılardan Fransızlara kadar birçok farklı medeniyet ve kültürün hakimiyeti altına girmiş, köklü tarihi ve eklektik kültürü ile ülkesine adını veren başkent Cezayir ile özellikle kültür gezginlerinin beğenisini kazanan ülke; bembeyaz binaları, dar sokakları, tarih boyunca üzerine kurulan eski camileri, kiliseleri ve Fransız mimarisinin ağırlıkta olduğu yapıları ile geleneksel olanın dışında bir seyahat ortamı vadediyor.

Siz de Cezayir’in bu çok kültürlü yapısı ile tanışmak istiyorsanız, Türk Hava Yolları’nın uçak bileti alternatiflerini inceleyebilir; sıradışı bir tatile çıkmak için ilk adımı atabilirsiniz.

Uçuş Detayları

Cezayir uçuşları

Türk Hava Yolları, Cezayir içinde dört farklı bölgeye uçuyor: Cezayir, Annaba, Konstantin ve Oran. İstanbul Havalimanı’ndan (IST) ülkenin başkenti Cezayir’de bulunan Hourai Boumediene Havalimanı’na (ALG) düzenlenen direkt uçuşlar, dört saat sürüyor. Annaba’daki Rabah Bitat Havalimanı (AAE), Konstantin’deki Mohammed Boudiaf Uluslararası Havalimanı (CZL) ve Oran’daki Oran Es Senia Havalimanı’na (ORN) olan uçuşlar ise 3 saat 45 dakika sürüyor.

Tipik bir Akdeniz iklimine sahip olan Cezayir’i yılın her dönemi ziyaret edebilirsiniz. Kültür turizmine ilgi duyanlar için ülkedeki tarihi yapıları rahatlıkla gezebilmelerine imkan sağlayacak en ideal dönem bahar ayları olacaktır. Cezayir’in Akdenizli yönüyle ilgilenenler ise ülkenin masmavi deniziyle büyüleyen plajlarını yaz aylarında tanışabilir. Ancak yaz aylarında ülkeye olan ilginin artışındaki tek sebep denizi ve plajları değil. Ağustos ayında düzenlenen Festival du Rai, son yıllarda dünyanın dört bir yanından gelen katılımcıları ile oldukça ilgi çekici bir festivale dönüştü. Oran şehrinde düzenlenen bu müzik festivalinde Fransızca ve Arapça şarkıların en iyi örneklerini dinleyebilirsiniz.

Ülkenin önemli bir diğer festivali de Festival International Bande Dessinnée d’Alger, yani Çizgi Roman Festivali. Her sene ekim ayında düzenlenen bu festival turistler tarafından büyük ilgi görüyor. Yerel halktan yeteneklerin dünyanın diğer ülkelerinden gelen çizgi roman tutkunlarıyla kaynaşmasını sağlayan Çizgi Roman Festivali, çeşitli konferans ve etkinliklerle oldukça aktif geçiyor.

Cezayir sadece tarihi yapıları ve sahilleri ile turist çeken bir ülke değil. Festivaller ve ziyaretçi çeken etkinlikler açısından yıllar içinde gelişmeyi başaran Cezayir, bu iki festivalin yanı sıra mayıs ayında düzenlenen Avrupa Kültür Festivali ve temmuz ayında düzenlenen Afrika Kültür Festivali ile de birçok turisti kendine çekiyor.

Plajları, beyaz binaları, tarihi yapıları ve yasemin çiçeklerinin yanı sıra Cezayir’in gelişen eğlence ve etkinlik kültürüne tanıklık etmek isterseniz, Cezayir uçak biletinizi alırken bu tarihleri göz önünde bulundurarak tatilinizi çok yönlü bir hale sokabilirsiniz.

Gezilecek yerler

Cezayir gezilecek yerler

Kültürel ve tarihi açıdan birçok kaynağa sahip Cezayir’de gezilip görülecek cami, kilise, kale ve anıt gibi pek çok yapı mevcut. Fransız ve Arap mimarisinin iç içe geçtiği binalarıyla başkentin sokaklarında yürümek, balkonlarında asılı duran çamaşırlarla birleşen tarihi dokuya tanıklık etmek oldukça sıra dışı bir deneyim. Bu anlamda ziyaret etmeniz gereken yapıların başında başkent Cezayir’in simgelerinden olan Grande Poste geliyor. 1910 yılında yapılmış bir postane binası olan Grande Poste, günümüzde işlevini sürdürüyor. Başkentin en görkemli camisi ise şüphesiz Ketchaoua Camii. Bizans ve Mağrip mimarisinin muhteşem uyumunu görebileceğiniz bu cami, 1612 yılında hizmete açılmış ve şu an UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alıyor. Yapımından yaklaşık 220 yıl sonra bölgedeki Fransız işgali sırasında katedrale çevrilmek istenen yapı, bu dönüşüme karşı çıkan 4 bin Cezayirlinin yakılarak idam edilmesine sebep olmuş. Ülkenin kurtuluşunun ardındansa caminin yer aldığı alan Şehitler Meydanı olarak adlandırılmış. Ülkenin kuruluşunu hatırlatacak bir diğer yapıt ise Şehitler Anıtı. 32 metrelik boyu ile ülkenin bağımsızlık mücadelesini temsil eden bu anıt gerçekten görülmeye değer. Tarihi yapılarının yanında başkent Cezayir’de, Bardo Tarih Öncesi ve Etnografya Müzesi ile Cezayir Modern Sanat Müzesi’ni gezmeyi ve savaşlarda aldığı ağır hasarlara rağmen ayakta kalmayı başarmış Notre Dame d’Afrique Bazilikası’nı görmeyi ihmal etmemelisiniz.

Ülkenin bir diğer önemli şehri Oran da tarih boyunca ziyareti hak eden bir şehir. Kuzey Afrika’nın en büyük sinagogu olan, 1975 yılında ise camiye çevrilen Oran Sinagogu’nu görebilir, şehrin tarihine tanıklık edip bu topraklarda yaşamış tüm hayvan türlerini görebileceğiniz Ahmed Zabana Müzesi’ni ziyaret edebilir, Oran Modern Sanat Müzesi’ndeki eserleri inceleyebilir, şehrin en eski tarihi yapısı olarak bilinen Bey Kalesi’ni gezebilirsiniz. Oran’ın en eski kilisesi olan Saint Louis Kilisesi de görmek isteyebileceğiniz yerler arasıda.

Oran’ın tarihi yapılarının yanı sıra en güzel yönlerinden biri de harika plajlara ev sahipliği yapması. Şehrin 10 kilometre uzunluğundaki sahil şeridinde birbirinden güzel plajlar sıralanıyor. Pek çok su sporunu da yapabileceğiniz plajların en ünlüsü El Bahia Plajı. Mers El-Kebir, Ain El-Turck, Bousfer, Corales ve Les Andaolouses de tercih edilen diğer plajlar arasında. Eğer Cezayir’in bu çok yönlü şehrinde hem kültüre hem de güneşe doyacağınız bir tatil yapmak istiyorsanız hemen şimdi Oran uçak biletlerine bakmalı, seyahatinizi şekillendirmeye başlamalısınız.

Cezayir’de gezilecek yerleri başkent ve Oran’la sınırlandırmamak gerekiyor. Ülkenin kuzeydoğu ucunda bulunan tam 800 kilometrekarelik bir milli park olan El Kala Ulusal Parkı, UNESCO koruması altındaki önemli bir nokta. 60 memeliye, 25 av kuşu türüne, 64 tatlı su kuşu türüne ve 9 deniz kuşu türüne ev sahipliği yapan bu park, Cezayir tatilinde mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Ayrıca MS 100 yılında kurulmuş olan, tarihi sütunlar, surlar ve diğer yapıları ile antik kent Timgad, yine UNESCO Dünya Mirasları Listesi'ne yer alan Beni Hammad Kalesi ve 775.340 kilometrekarelik alanı kapsayan görkemli Atlas Dağları da ülkenin önemli cazibe merkezlerinden.

Cezayir’deki tüm bu yerleri görebilmek ve ülkenin çeşitli noktalarını ziyaret edebilmek adına araç kiralamayı düşünebilirsiniz. Böylece hem kaldığınız şehirde rahatça dolaşabilir hem de şehir dışındaki önemli noktalara istediğiniz zaman giderek tatilinizin rotasını dilediğiniz şekilde çizebilirsiniz.

Cezayir popüler şehirler

Cezayir kalkışlı popüler uçuşlar Cezayir varışlı popüler uçuşlar