Skip to main content

Çin uçak bileti


Pekin Çince
Çin yuanı
1,379 milyar
Çin Yeni Yıl (Şubat), Bahar Festivali (Şubat), Fener Festivali (22 Şubat), Kadınlar Günü (8 Mart), Zhonghe Festivali (Mart), Mart Ekinoksu (20 Mart), Qing Ming Jie Tatili (3-4 Nisan), İşçi Bayramı (30 Nisan, 1, 2 Mayıs), Gençlik Günü (4 Mayıs), Denizcilik Günü (11 Temmuz), Ordu Günü (1 Ağustos), Ulusal Gün (1 Ekim), Noel (25 Aralık).

Uzak Doğu’nun en büyük ve en kalabalık ülkesi olan Çin, geniş topraklarında pek çok mevsimin yaşandığı, halkın iletişim için 292 farklı dil kullandığı kozmopolit bir ülke. Ayrıca 6000 yıllık antik bir medeniyetin günümüzdeki uzantısı olarak da tüm dünyanın ilgisini çekiyor.

Kağıt, pusula, barut, matbaa gibi çok sayıda icadın da doğduğu topraklarda hüküm sürmüş olan Antik Çin medeniyeti, günümüz modern dünyasının şekillenmesini sağlamış önemli bir temel unsur. 33 eyalete ayrılmış olan ülkenin başkenti Pekin, 25 milyonluk nüfusuyla dünyanın en kalabalık başkenti. 90’dan fazla üniversiteye ev sahipliği yapan kent, ülkenin siyasi, idari, finans, eğitim ve turizm konularında da öne çıkıyor. Geleneklerine çok bağlı bir toplum olan Çin’de ilişkiler ve hayat karşılıklı saygı ve sevgi temeline dayanıyor. Sırf bu açıdan dahi turistik olarak hayli popüler olan ülke, pek çok kültüre ve etnik gruba da kucak açarak hepsini kabullenmenin bir yolunu buluyor.

Eğer siz de bu eşsiz kültüre doğru bir seyahat planlıyorsanız, Türk Hava Yolları’nın Çin uçak bileti alternatiflerini inceleyip seyahatinizi planlayabilirsiniz.

Uçuş Detayları

Çin uçuşları

Türk Hava Yolları, Çin’de 62 farklı noktaya uçuyor: Baotou, Beihai, Changchun, Changsha, Changzhi, Chengdu, Chongqing, Dalian, Dayong, Dongying, Fuzhou, Guangzhou, Guilin, Guiyang, Guyuan, Haikou, Hailar, Hangzhou, Hanzhong, Harbin, Hohhot, Huangyan, Huizhou, Jinan, Jingdezhen, Jinjiang, Kunming, Lanzhou, Lijiang City, Longyan, Mian Yang, Nanchang, Nanjing, Nanning, Nantong, Ningbo, Pekin, Qingdao, Sanming, Sanya, Shantou, Shenyang, Shenzhen, Şanghay, Taiyuan, Tianjin, Tongliao, Urumqi, Wenzhou, Wuhan, Wuxi, Xiamen, Xi An, Xiangfan, Xining, Yantai, Yibin, Yinchuan, Zhengzhou, Zhongwei, Zhoushan, Zhuhai.

Ülkenin en büyük ve yoğun trafiğe sahip olan havalimanı olan Pekin Uluslararası Havalimanı (PEK) yılda 96 milyon yolcuya hizmet veriyor. Onu 70 milyon yolcu ile Şangay Pudong Uluslararası Havalimanı (PVG) takip ediyor. Ülkenin en büyük üçüncü havalimanı olan Guangzhou Baiyun Uluslararası Havalimanı (CAN) ise 65 milyonun üzerinde yolcuya servis veriyor.

İstanbul Havalimanı’ndan (IST) hareketle, Pekin Uluslararası Havalimanı’na (PEK) yapılan direkt uçuşlar yaklaşık 9 saat sürerken, Şangay Pudong Uluslararası Havalimanı (PVG) ve Guangzhou Baiyun Uluslararası Havalimanı’na (CAN) direkt olarak yapılan uçuşlar yaklaşık 10 ila 10 buçuk saat arasında sürüyor. Diğer uçuşlarda bu havalimanları aktarma noktası olarak kullanılıyor ve uçuş süresi aktarmaya bağlı olarak değişiyor.

Çin’in pek çok şehrinde yapılan çok sayıda uluslararası festival, bu geniş topraklara sahip ülkenin aldığı ziyaret sayısını oldukça yükseltiyor. Halihazırda yoğun bir trafiğe ev sahipliği yapan havalimanları, geleneksel ve uluslararası festivaller sırasında son derece yüksek yolcu sayısına ulaşıyor.

En önemli festival olan Bahar Festivali, Çin’de yeni yılın gelişini simgeliyor ve tüm ülkede büyük bir hareket yaşanıyor. Bu süre içerisinde baharın coşkusunu içeren pek çok farklı etkinlik gerçekleştiriliyor. Fener Festivali de oldukça keyifli atmosferiyle bütün dünyanın ilgisini çeken etkinliklerden biri. Nisan ayında yapılan Çingming Festivali sırasında katılımcılar, ataları için sunacakları kurbanları adıyor. Doğanın hayat bulduğu bu festivalde ölülere saygı da esas olduğundan, mezarlar temizleniyor, sıcak yiyecekler tüketilmiyor. Mayıs ayının 5’inde kutlanan Duanwu Bayramı ülkenin geleneksel bayramlarından biri. Yangtze Nehri üzerinde düzenlenen ejderha süslemeli kayık yarışları da bu bayramın neşeli etkinlikleri arasında.

Gezilecek yerler

Çin gezilecek yerler

Çin seyahatiniz sırasında ülkenin gezilecek yerlerini görüp bu çok eski medeniyetin kültürüyle yakından tanışabileceğiniz önemli simgesel yerler mevcut. Bunların ilki elbette ki kuzeybatı bölgesinde yer alan Çin Seddi. Çoğu noktası yıkılmış olsa da yedi metre kalınlığa ulaşıp altı metre kadar da yükselen bu blok, ülkeyi Türk seferlerinden koruyabilmek için yaklaşık 800 yılda inşa edilmiş ve uzaydan dahi görülebilen kilometrelerce uzunlukta bir yapı. Çin’e gidip, UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde bulunan bu eşsiz yapıyı görmemek ileride pişmanlık yaratabilir.

Şensi’de bulunan ve yine yeryüzünde örneği bulunmayan bir mezar alanı olan Terra Cotta Askerleri mutlaka görülmesi gereken bir başka simge. Ülkenin ilk imparatoru Qin Shi Huang’ın mezarında, onu korumak üzere topraktan yapılmış devasa bir ordu Terra Cotta Askerleri. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yeri olan bu önemli zenginlik de Çin seyahatinizde görmekten çok etkileneceğiniz yerler arasında ön plana çıkıyor.

Pekin’de Yasak Şehir diye bilinen, hükümdar ailelerine konutluk yapmış tarihi imparatorluk sarayı, 8707 odasıyla ülkenin en turistik yerleri arasında bulunuyor. Şehirde bulunan bir başka kompleks olan Cennet Tapınağı, ülkenin pek çok eserine de ilham veren yapısıyla görülecek yerler listesinin bir başka noktası olarak göze çarpıyor.

Doğal rezervler, ülkenin geçmişine ve kültürüne ışık tutan müzeler, her yerde karşınıza çıkacak olan tapınaklar da Çin’in dünya çapında gördüğü büyük ilginin sebepleri arasında. Tüm bunlarla beraber kalabalık metropoller, gelişmiş taşımacılık sistemi, dinamik yaşam biçimiyle Çin, yıl boyunca milyonlarca turist ağırlayan önemli bir tatil destinasyonu.

Bu büyük ülkenin şehir ve turistik noktaları arasında, toplu taşıma hizmeti veren tren, otobüs, metro gibi ulaşım vasıtalarıyla gezebilirsiniz. Daha özgür hareket edebilmek için araç kiralama da seçenekleriniz arasında bulunuyor.

Çin popüler şehirler

Çin kalkışlı popüler uçuşlar Çin varışlı popüler uçuşlar