Skip to main content

Danimarka uçak bileti


Kopenhag Danca
Danimarka Kronu 5,77 milyon
Yeni Yıl (1 Ocak), Kutsal Cuma (30 Mart), Paskalya (1-2 Nisan), İşçi Bayramı (1 Mayıs), İsa’nın Göğe Yükselişi (10 Mayıs), Yortu Günü (20-21 Mayıs), Noel (25-26 Aralık)

Kuzey Avrupa’da yer alan Danimarka, İskandinav yarımadasının en küçük ülkesi, dünyanın ise en yeşil ülkelerinden biri olarak biliniyor. Sert hava koşullarına rağmen her yere bisikletle giden insanları, renkli ve tarihi mimarisi, dev gemilerin yanaştığı limanları ile masalsı manzaralar sunan bir ülke burası. Mutluluk anketlerinde de her daim ön sıralarda yer alan Danimarka, huzurlu hissedip deşarj olabileceğiniz bir tatil vadediyor. Öte yandan dinlenmeye fırsat vermeyecek kadar çok gezilecek noktaya sahip.

Siz de Danimarka’nın çok iyi korunmuş tarihi yapılarını, soğuk havasına rağmen içinizi ısıtacak mimarisini, ilgi çekici müzelerini, kanallarını ve her biri farklı bir keşif sunan şehirlerini görmek istiyorsanız, hemen şimdi Danimarka uçak bileti seçeneklerine bakabilir; Türk Hava Yolları’nın ayrıcalıklı imkanlarından faydalanarak seyahatinizi şekillendirebilirsiniz.

Uçuş Detayları

Danimarka uçuşları

Türk Hava Yolları, Danimarka sınırları içinde dört farklı bölgeye uçuyor: Aalborg, Aarhus, Billund ve Kopenhag. İstanbul Havalimanı’ndan (IST) başlayarak Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da bulunan ve ülkenin en yoğun havalimanı olan Kastrup Havalimanı’nda (CPH) sona eren uçuşlar yaklaşık olarak üç buçuk saat sürüyor. Aarhus Havalimanı (AAR), Aalborg Havalimanı (AAL) ve Billund Havalimanı (BLL) da ülkenin yoğun havalimanları arasında bulunuyor. Bu şehirlere gitmek isteyen Türk Hava Yolları yolcuları, yolculuklarını Kopenhag üzerinden aktarmalı olarak gerçekleştiriyor.

Danimarka, oldukça soğuk bir ülke. Öyle ki yaz aylarında bile sıcaklıklar 20 derecenin üzerine pek fazla çıkmıyor. Bu nedenle ülkeye yapılan ziyaretler, havaların gezmeye daha elverişli olduğu yaz aylarında yoğunluk gösteriyor. Ancak soğuk havaya pek takılmayanlar için Noel zamanı da Danimarka’nın sıkça ziyaret aldığı bir dönem. Kopenhag’da her yıl kasım ayı itibariyle Avrupa’nın en etkileyici Noel pazarlarından biri kuruluyor. Ünlü Tivoli Eğlence Parkı etrafına kurulan çadırlar, konser alanları ve restoranlar görülmeye değer. Şubat ayında ise üç haftalık Kış Caz Müzik Festivalleri maratonu başlıyor. Soğuk havalarda caz dinlemek istemeyenler, temmuz ayında düzenlenen on günlük Danimarka Caz Festivali’ni tercih edebilir.

Danimarka’da canlı müzik oldukça popüler bir kavram. Bu nedenle yılın hangi dönemi ziyaret ederseniz edin bir festivale denk gelmeniz mümkün. Haziran ayındaki indie müzik festivali Northside ile sanat ve müzik festivali Roskilde, ülkenin uzun ve güneşli günlerini en iyi şekilde değerlendirme fırsatı sunan etkinliklerden. Nordik müziğin en yeni örneklerini dinleyebileceğiniz SPOT Festivali, Kopenhag Opera Festivali, en eski müzik festivallerinden biri olan Skagen Festivali ve ülkenin birçok şehrini dolaşan gezgin elektronik müzik festivali Stella Polaris, her sene çok sayıda müzikseveri Danimarka’ya çekiyor.

Mayıs ayında kutlanan Aalborg Karnavalı ise İskandinavya’nın en büyük ve en renkli etkinliklerinden biri olarak dikkat çekiyor. Dünyanın dört bir yanındaki karnaval geleneklerini bir araya getirip kutlamayı amaçlayan bu festival, eşine az rastlanır türden bir deneyim sunuyor.

Kısacası Danimarka, festivalleri ve içinizi ısıtacak sokak etkinlikleriyle yılın her dönemi ilgi çekici olmayı başarıyor. Eğer Danimarka uçak bileti alacaksanız, tüm bu etkinlikleri göz önünde bulundurarak hareket etmeli ve planlamanızı önceden yapmalısınız.

Gezilecek yerler

Danimarka gezilecek yerler

Danimarka’nın başkenti Kopenhag, yan yana dizili renkli evleri, yelkenli gemilerin kıyılarına yanaştığı Nyhavn Limanı ve kanalları ile dünyanın en mutlu ülkesinde olduğunuzu hissettirecek huzurlu manzaralar sunan bir şehir. Danimarkalı askerler tarafından 1671’de oluşturulmuş 300 metre uzunluğundaki el yapımı kanal da dahil olmak üzere tüm şehri deniz yoluyla gezmek mümkün. Yapacağınız kanal turu sırasında, şehrin tüm önemli yapılarına ilk bakışı atabilirsiniz. Başkentin kalbi olan Nyhavn’da, 1681 tarihli, şehrin en eski binasını gözünüzden kaçırmayın. Ünlü masal yazarı Andersen’in de evinin bulunduğu bu şerit, Kopenhag’ın hakkını verilmesi gereken yerlerinin başında geliyor. Şehrin tarihi eğlence parkı Tivoli Bahçeleri’ni de ziyaret etmeyi ihmal etmemelisiniz. 1843 yılında açılan bu parkta çeşitli rollercoaster’ların yanı sıra bol bol yeşil alan ve ufacık dükkanlar bulunuyor.

Köklü tarihine yakışacak şekilde Danimarka onlarca müzeye ev sahipliği yapıyor. Bunlardan en önemlisi başkentte bulunan Danimarka Ulusal Müzesi. Burada Taş Devri’nden Vikinglere, Orta Çağ’dan Rönesans’a ülkenin tüm geçmişine tanıklık etmek mümkün. Danimarka’nın sembollerinden olan ve Andersen’in Deniz Kızı oyununun anısına yapılmış denizkızı heykeli ise, Kopenhag’ın Langelinje Pier bölgesinde yer alıyor. Kopenhag’dan Aalborg, Aarhus ve Billund gibi ülkenin diğer büyük şehirlerine yapacağınız birkaç saatlik yolculuklarla daha kapsamlı bir gezi planı oluşturmak mümkün. Şehirler arası ulaşımda tren ve otobüs yolculuklarını değerlendirebilirsiniz. Bir diğer seçenek ise araç kiralama olacaktır. Böylece dilediğiniz gibi bir rota çıkararak görmek istediğiniz pek çok yeri görebilirsiniz.

Örneğin Lego’nun başkenti Billund’da Legoland parkına uğrayabilir; Aarhus’ta bulunan on katlı sanat müzesi ARoS’u gezebilir ya da şehirdeki köpekbalığı merkezinde tropik köpekbalıkları ile dalış yapabilir; tiyatroları, performans salonları ve müzeleriyle ülkenin sanat ve kültür dolu kenti Aalborg’u ziyaret edebilir; ülkenin batı sahilinde, Esbjerg’deki devasa “Man meets the Sea” heykelini görmeye gidebilirsiniz.

Danimarka popüler şehirler