Skip to main content

Estonya uçak bileti


Tallinn Estonca
Euro 1,316 milyon
Yeni Yıl (1 Ocak), Estonya Bağımsızlık Günü (24 Şubat), İşçi Bayramı (1 Mayıs), Paskalya, Estonya Zafer Günü (23 Haziran), Noel (24-26 Aralık)

En popüler Baltık ülkelerinden biri olan Estonya, mavi ile yeşili buluşturan doğal dokusu, Orta Çağ kalıntıları ve ülke topraklarının yarısını kaplayan ormanlarıyla heyecan verici bir coğrafyaya sahip. Son yıllarda yaptığı teknolojik atılımlarla tarihi dokusuna tezat oluşturacak kadar da modern bir yapıya kavuşan ülke, kültür turizmi meraklılarını fazlasıyla tatmin edecek turistik noktalarla dolu.

Finlandiya Körfezi kıyısında yer alan muazzam başkent Tallin’i görmek, tarihi yapıları ile zaman yolculuğuna çıkmak ve ülkenin doğal güzellikleri karşısında büyülenmek istiyorsanız, hemen şimdi uçak bileti seçeneklerine bakabilir; Avrupa’nın en huzurlu destinasyonlarından olan bu ülkede keyifle geçireceğiniz tatilin planlarını yapmaya başlayabilirsiniz.

Uçuş Detayları

Estonya uçuşları

Türk Hava Yolları’nın İstanbul Havalimanı’ndan (IST) başlayan Estonya uçuşları, başkent Tallinn’de bulunan Lennart Meri Tallinn Havalimanı’nda (BAH) sona eriyor ve uçuşlar yaklaşık üç buçuk saat sürüyor. Konuklarına sunduğu imkanlarla yıl boyu ziyaret edilebilen Estonya, yaz aylarında dahi boğucu bir sıcaklıkla karşılaşamayacağınız ve rahatlıkla dört bir yanını gezebileceğiniz bir ülke. Kış aylarında karlar altında bir masal ülkesine benzemesiyle ve upuzun geceleriyle seyahat düşkünlerine sıra dışı eğlenceler sunan ülke, Beyaz Geceler’in yaşandığı yaz aylarında da çok daha fazla ziyaret alıyor.

Yazın 19 saate kadar uzayan gündüzler ülkedeki renkli festivallerle birleşerek güneşin ve eğlencenin tadını çıkarmak isteyen tatilcileri kendine çekiyor. Dünyanın en büyük halk şarkısı koleksiyonuna sahip ülke olarak bilinen Estonya’da müzik ve müzik temelli festivaller haliyle oldukça fazla. Bunlardan en önemlisi, Estonya’nın kendi kültürel notalarını duyabileceğiniz Viljandi Folk Müzik Festivali. Her sene temmuz ayında düzenlenen bu festival, aynı zamanda Avrupa’nın en büyük folk müzik festivali olarak anılıyor. Ocak ve şubat ayında gerçekleştirilen Tudengijazz ise Tallinn, Tartu ve Viljandi şehirlerinde eş zamanlı olarak caz severleri ağırlıyor. Klasik müziğin övüldüğü Baroque Music Festival yine aynı aylarda başkent Tallinn’de dünyanın en önemli orkestralarını bir araya getiriyor. Temmuz ortasında düzenlenen Parnu Opera Günleri ve ekim ayında genç sanatçıları ağırlayan RainbowJazz de ülkeyi güzel müziklerle besleyen festivallere örnek verilebilir.

Kısacası yaz kış fark etmeksizin, Estonya’ya gittiğiniz herhangi bir tarihte, şahane müzikler dinleyebileceğiniz bir etkinlik ve festival bulabilirsiniz. Ancak ülkenin ilgi çeken festivalleri sadece müzik temelli değil. Estonya’da yaşanan uzun kış gecelerini en iyi şekilde değerlendiren, ekim ayı boyunca süren Tallinn Siyah Geceler Film Festivali ile aralık ayında seyirciyi bilimkurgu ve fütürist filmler ile buluşturan Midwinter Night’s Dream de ülkenin dikkat çeken festivalleri arasında yer alıyor.

Estonya’nın sadece doğal güzellikleri ve tarihiyle değil, yıl boyu karşılaşabileceğiniz eğlenceli etkinlikleriyle de her daim yoğun ilgi gören bir ülke olduğunu aklınızdan çıkarmamalı ve planlamalarınızı mümkün mertebe önceden yapmalısınız.

Gezilecek yerler

Estonya gezilecek yerler

Estonya’nın başkenti ve ana limanı olarak nitelendirilen Tallinn, 500 yıl öncesine dayanan tarihi, müzeleri ve doğası ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakan bir şehir. Arnavut kaldırımlı yolları, ihtişamlı kiliseleri ve uzun surları ile adeta masal diyarını andıran Tallinn’de turistik gezilerin başlangıç noktası UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Eski Şehir bölgesi oluyor. Tarihi atmosferi ve kültürel dokusuyla kendine hayran bırakan bu bölge, girişinde bulunan iki kule arasındaki Viru Kapısı’yla ziyaretçilerini karşılıyor. Kapıdan geçip Viru Caddesi’nden devam ettiğinizde Belediye Sarayı Meydanı’na, oradan da bir Orta Çağ kasabasına girmiş izlenimi verecek Aşağı Şehir’e ulaşabilirsiniz. Burada 12. yüzyılda inşa edilen St. Olaf Kilisesi’nin de aralarında bulunduğu pek çok tarihi yapıyı görebilirsiniz. Eski Şehir bölgesinden yukarı doğru çıkarak kale duvarları ile çevrelenmiş sokakları ve bozulmamış tarihi evleriyle kendinizi Orta Çağ Avrupası’nda hissedeceğiniz Toompea Tepesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Tallinn’in her köşesinde tarihi bir yapıyla karşılaşmak mümkün. Sayısız kilise ve Orta Çağ evinin dışında 1422 yılından beri işletilen ve Avrupa’nın en eski eczanesi unvanını taşıyan Eski Eczane de başkentin en çok ilgi çeken noktalarından biri. Bir kısmı müze, diğer kısmı ise eczane olarak hizmet veren Eski Eczane şehrin tarihi sembolleri arasında yer alıyor. Bilgi teknolojilerine büyük önem veren bir ülke olarak Estonya’nın ve başkentin modern sembolü ise Tallinn Televizyon Kulesi. Tam 314 metrelik boyuyla ülkenin en yüksek yapısı olma unvanını elinde bulunduran bu kuleyi Estonya geziniz sırasında mutlaka görmelisiniz.

Başkent Tallinn küçük olsa da 60’tan fazla müzeye ev sahipliği yapıyor. Talinn’in zengin tarihine ışık tutan Great Guild Hall, ülkenin denizcilik tarihini öğrenebileceğiniz Estonya Tarih Müzesi ve eşsiz sanat koleksiyonu ile Estonya Sanat Müzesi bunlardan sadece birkaçı.

Bu müzelerinin yanında, sayısız tarihi yapısıyla başlı başına bir açık hava müzesi olan Estonya’nın büyüleyici doğası da görülmeye değer. Başkent Tallinn'e yaklaşık 70 kilometre mesafede bulunan Lahemaa Ulusal Parkı, ülkenin ve Avrupa'nın en geniş milli parklarından biri olarak dikkat çekiyor. Voru kentinde yer alan Tamula Gölü ise balıkçılık ve kürek gibi aktivitelerin yoğun şekilde gerçekleştirildiği, ülkenin önemli turistik yerlerinden biri. Yine de Estonya’nın en büyüleyici doğal harikası, ülkenin kuzeyinde bulunan Jagala Nehri'nin oluşturduğu Jagala Şelalesi. Kışın tamamıyla buz tutan şelale, ilkbahar aylarında karların erimesiyle de göz kamaştıran manzaralar sunuyor.

Ülkede kent merkezlerinde gelişmiş bir tramvay ağı mevcut. Fakat Estonya’nın bu gibi doğal harikalarına da tanıklık edebilmek ve ülkeyi dilediğiniz gibi gezebilmek adına araç kiralama seçeneğinden de faydalanabilirsiniz. Siz de Estonya’nın masalsı yönüyle tanışmak, iyi korunmuş yapıları ile tarihe dokunup yemyeşil doğası ile huzur bulmak istiyorsanız Tallinn uçak biletlerine göz atmayı ihmal etmemelisiniz.

Estonya popüler şehirler

Estonya kalkışlı popüler uçuşlar Estonya varışlı popüler uçuşlar