Skip to main content

Etiyopya uçak bileti


Addis Ababa Amharca
Etiyopya Birri 105 milyon
Etiyopya Noeli (7 Ocak), Timkat (19 Ocak), Adowa Zaferi (2 Mart), Paskalya (Nisan), İşçi Bayramı (1 Mayıs), Bağımsızlık Günü (5 Mayıs), Etiyopya Yeni Yılı (11 Eylül), Hz. Muhammed’in Doğum Günü, Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı

Afrika Boynuzu olarak tabir edilen bölgede bulunan Etiyopya, geniş arazilere ve doğal harikalara sahip bir ülke. Dünyanın en eski medeniyetlerinden olan Etiyopya halkı, 3000 yıldan uzun bir süredir bu topraklarda yaşıyor ve Afrika kıtasının sömürgeleştirilememiş tek ülkesi olarak zengin ve köklü bir kültüre sahip. İnsan yaşamının MÖ 5000’lere dayandığı düşünülen Etiyopya’da birçok antik ve kutsal sayılan bölge ile tarihi yapı bulunuyor.

Leziz kahvesi, zengin kültürel dokusu, tarihi yapıları ve göz alıcı manzaralara sahip doğal güzellikleriyle dünyanın dört bir yanından kendine turist çekmeyi başaran Etiyopya’yı ziyaret etmek istiyorsanız, hemen şimdi uçak bileti seçeneklerine bakabilir; Türk Hava Yolları’nın ayrıcalıklı imkanlarından yararlanarak seyahatinizi şekillendirebilirsiniz.

Uçuş Detayları

Etiyopya uçuşları

Türk Hava Yolları Etiyopya sınırları içinde iki farklı noktaya uçuyor: Addis Ababa ve Kabri Dar. İstanbul Havalimanı’ndan (IST) başlayan uçuşlar, ülkenin başkentinde bulunan Bole Uluslararası Havalimanı’na (ADD) yaklaşık beş buçuk saat sürüyor. Kabri Dar’da bulunan Kebri Dehar Havalimanı’na (ABK) yapılan uçuşlar ise aktarmalı olarak gerçekleştiriliyor. Aktarmalı uçuşların süresi ise değişiklik gösteriyor.

Tropikal muson ikliminin yaşandığı Etiyopya’da sıcaklıklar aşağılara çok fazla düşmüyor. Yine de Etiyopya diğer Afrika ülkelerine göre daha serin, bu da ülkenin dört mevsim rahatlıkla gezilebilmesine imkan sağlıyor. Öte yandan sıcaklıkların ideal olduğu ve yağışların sıfırlandığı kış ve bahar aylarına denk gelen tarihler, Etiyopya uçuşlarının da en yoğun olduğu tarihler olarak dikkat çekiyor.

Birçok dini bayramın yanı sıra ülkenin renkli kültürünü gözler önüne seren egzotik festivaller de kültür turizmi meraklılarını ülkeye çeken nedenlerin başında geliyor. Etiyopya’nın en büyük etkinliği ise şüphesiz Büyük Koşu. Her yıl 18 Kasım’da gerçekleştirilen koşu, 25 bine yakın sporcuyu ağırlıyor. Koşunun yanında yetenek yarışmaları ve çeşitli etkinlikler de düzenleniyor. Etiyopya’nın sporla olan bağını gözler önüne seren bir diğer önemli etkinlik ise Etiyopya Oyunları. Dört yılda bir mart ayında düzenlenen bu etkinlik ülkenin her köşesinde gerçekleştiriliyor. Binlerce atletin katılımı ile gerçekleştirilen oyunlar, Etiyopya kültürünü tanımanızı sağlayacak en renkli etkinliklerin başında geliyor. Etiyopya’nın bir diğer önemli spor olayı ise Tense Bisiklet Yarışı. Başkentteki Addis Ababa Stadyumu’nda gerçekleştirilen yarışlar, dünyanın birçok yerinden sporcuyu ve yarış meraklılarını şehre çekiyor.

Son yıllarda önemli ölçüde büyüyen Afrika sinema sektörüne dikkat çekmek ve canlandırmak adına, her sene mayıs ayında düzenlenen Addis Uluslararası Film Festivali ise turistlerin ilgisini çeken bir diğer etkinlik olarak ön plana çıkıyor. Yabancı filmlerin de gösterimlerinin yapıldığı festival, kıtanın sektördeki yeni yerine tanıklık etmek isteyen sinema tutkunlarının kaçırmaması gereken bir etkinlik. Yine mayıs ayında düzenlenen Etiyopya Uluslararası Film ve Müzik Festivali de açık hava film gösterimleri ve ülkenin geleneksel müzikleri de dahil her türlü janrdan konserler dinleyebileceğiniz renkli bir etkinlik olarak dikkat çekiyor.

Gezilecek yerler

Etiyopya gezilecek yerler

Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa, yüksek binaları ve geniş caddeleriyle dikkat çeken bir şehir. Ülkenin köklü tarihi hakkında bilgi sahibi olmak için Etiyopya Ulusal Müzesi’ne gidebilirsiniz. Üniversite kampüsünün içinde yer alan müze, 1936 yılından bu yana hizmet veriyor. Ülkenin sanatsal hazinelerine ve arkeolojik buluntularına ev sahipliği yapan müzede Etiyopya yerel halkının kıyafetleri, geleneksel ve çağdaş eserleri ve şimdiye kadar keşfedilen en eski insan iskeleti Lucy’nin kemiklerini görebilirsiniz. Şehirde görmek isteyeceğiniz bir diğer müze ise Kızıl Terör Şehitleri Anıt Müzesi. 2010 yılında “Kızıl Terör” kurbanları adına açılan müze; işkence aletleri, ölenlere ait kafatasları, kemikler, tabutlar, kanlı giysiler ve kurbanların fotoğraflarının sergilendiği tüyler ürpertici fakat ilgi çekici bir yer olarak gezi listenizde yer alabilir.

Başkentte birçok büyüleyici ve tarihi katedral de bulunuyor ve bunların her biri çok sayıda turist ağırlıyor. Bu yapılardan en görkemlisi ve en popüleri Kutsal Teslis Katedrali. Etiyopya Ortodoks Tewahedo Kilisesi'ne ait olan kutsal yapı, II. Dünya Savaşı yıllarında ülkenin İtalyan sömürgesinden kurtuluşunun anısına inşa edilmiş. Addis Ababa’nın çok daha eski olan bir diğer Ortodoks kilisesi ise Aya Yorgi Katedrali. 1896 yılında inşa edilen bu yapı, kendine özgü sekizgen mimarisiyle ziyaretçilerin beğenisini kazanıyor. Başkentin bu önemli noktalarını gezdikten sonra Toto Tepesi’ne çıkarak Addis Abba’ya 2900 metre yukarıdan bakmayı da ihmal etmemelisiniz.

Etiyopya’nın en önemli özelliği hiç kuşkusuz egzotik doğası. Dünyanın el değmemiş doğal harikalarına yakından bakmanızı sağlayacak ulusal parkları ile Etiyopya’nın her bir köşesi görülmeye değer. Bu noktada araç kiralama seçeneğinden faydalanarak ülkenin göz kamaştırıcı ulusal parklarını rahatlıkla gezebilirsiniz. İlk durağınız Etiyopya’nın göz kamaştıran doğal harikası, birçok turistin ülkeye gelme sebeplerinden de biri olan Mavi Nil Şelaleleri olabilir. Dört şelalenin birleşiminden meydana gelen görkemli Mavi Nil Şelaleleri'nin suya akışı 37 ila 45 metre arasındaki yüksekliklerden gerçekleşiyor. En yağışlı sezonda 400 metreye kadar genişleyebilen şelaleler ülkenin en değerli ve en dikkat çeken doğal alanlarından biri olarak biliniyor.

Etiyopya’nın bir diğer popüler doğal harikası ise Afrika’nın en büyük vadisi olarak ünlenen Büyük Rift Vadisi. Yaklaşık 6 bin kilometre uzunluğundaki bu vadi aynı zamanda dünyanın en büyük fay hattı olma özelliğine de sahip. Bu vadi içinde yer alan Turkana Gölü veya diğer ismiyle Rudolf Gölü ise UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alıyor. 3000 kilometrelik alanı kapsayan bu gölün uzunluğu 84 kilometre ve sayısız canlıya ev sahipliği yapıyor. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan bir diğer doğal alan ise Simien Dağları Milli Parkı. Etiyopya’nın kuzeyinde Wag Hemra bölgesinde yer alan bu milli park, 220 kilometrekarelik alanı kaplıyor ve Gelada, Habeş kurdu ve Habeş keçisi gibi, dünyada sadece bu milli parkın içinde bulunan egzotik hayvanlara yakından bakabilme imkanı sağlıyor. Omo Nehri’nin batı kıyısında yer alan Omo Ulusal Parkı da UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne girmeyi başaran Etiyopya harikalarından. Zebra, hipopotam, aslan, çita, fil gibi hayvanlara ev sahipliği yapıyor oluşuyla da bu bölge, safari tutkunlarının uğrak mekanlarından birine dönüşerek birçok turisti kendine çekiyor.

Etiyopya popüler şehirler

Etiyopya kalkışlı popüler uçuşlar Etiyopya varışlı popüler uçuşlar