Skip to main content

Fildişi Sahili uçak bileti


Yamoussoukro Fransızca
Batı Afrika CFA Frangı 23,7 milyon
Yeni Yıl (1 Ocak), Bağımsızlık Günü (7 Ağustos), Barış Günü (15 Kasım), Houphouet Bongny Günü (7 Aralık), Noel (25 Aralık), Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı

Batı Afrika’da bulunan Fildişi Sahili özellikle yüksek kalitedeki kahve ve kakao üretimiyle tüm dünyanın tanıdığı bir ülke. Kuzey Atlas Okyanusu kıyısında yer alan ve coğrafi konumunun getirisi olan doğal güzelliklerini cömertçe konuklarıyla paylaşan Fildişi Sahili, Afrika’nın en turistik destinasyonlarından biri aynı zamanda. Fransız sömürgesi olarak geçirdiği dönemden bugüne oldukça gelişen ülke, uzun yıllar fil ve fil dişi ticareti yapılmış olmasından dolayı bu isimle anılıyor. Atlas Okyanusu’na 500 kilometreden daha uzun bir sahil şeridiyle eşlik eden Fildişi Sahili kültür, deniz-güneş, doğa ve su sporları gibi pek çok tatil ihtiyacını karşılayabiliyor.

Fildişi Sahili’nin beyaz kumlu plajlarında güneşlenip uluslararası festivalleri takip edebileceğiniz, kakao çiftliği turlarına katılıp doğal yaşam alanlarındaki pek çok hayvan türünü ülkenin doğal rezervlerinde izleyebileceğiniz bir tatil için siz de uçak biletinizi hemen şimdi satın alabilirsiniz.

Uçuş Detayları

Fildişi Sahili uçuşları

Türk Hava Yolları, Fildişi Sahili’ndeki en büyük havalimanına sahip olan eski başkent Abidjan’a uçuyor. İstanbul Havalimanı’ndan (IST) hareketle direkt olarak Felix Houphouet Boigny Uluslararası Havalimanı’na (ABJ) yapılan uçuşlar yaklaşık dokuz saat civarında sürüyor. İki şehir arasında haftada ortalama dört uçuş gerçekleşiyor. Bu sayı yaz dönemlerinde artış gösterebiliyor.

Ülkede etnik ve uluslararası festivaller döneminde hava trafiği de oldukça yoğunlaşıyor. Mart ayında yapılan Uluslararası Afrika Performans Sanatları Festivali, ağustosta düzenlenen Uluslararası Komedi Festivali, kasımda gerçekleşen Abidjan Uluslararası Caz Festivali ve RTI Müzik Ödülleri ülkenin en önemli etkinliklerinin başında geliyor. Yine Abidjan’da eylül ayında düzenlenen Clap-İvoire Film Festivali ile kasımdaki Fildişi Sahili Ulusal Film Festivali de yurtdışından yoğun katılımı olan etkinlikler.

Muhteşem kumsallarıyla büyüleneceğiniz Fildişi Sahili’ni görmek ve keyifli bir tatil yapmak istiyorsanız, seyahatinizi bu festival dönemlerine göre ayarlayabilirsiniz.

Gezilecek yerler

Fildişi Sahili gezilecek yerler

Doğal yaşam alanlarına minimum müdahale edilen Fildişi Sahili tatili öncesi, öngörülen aşıları yaptırdığınızdan emin olmanız önemli bir ayrıntı. Bu detaydan sonra artık deniziyle, kumsalıyla, spor aktiviteleri ve enteresan turlarıyla sizi cezbedecek olan Fildişi Sahili tatiline başlayabilirsiniz. Atlas Okyanusu kıyılarında güneşin tadını çıkarıp tertemiz bir denizde yüzebilir, ucu bucağı görünmeyen kumsallarda vakit geçirip dalış turlarından birine katılabilirsiniz.

Başkent Yamoussoukro, konukların ülkede ilk ziyaret ettikleri kentlerden biri oluyor. Dünyanın en büyük üçüncü bazilikası olan Basilique Notre-Dame de la Paix şehrin en turistik ve simgesel noktası. Dünyanın en büyükleri arasında yer alan bu ihtişamlı Hristiyan kilisesi Vatikan’dan esinlenilerek yapılmış.

Yamoussoukro’ya 240 kilometre mesafede yer alan Abidjan, ülkenin eski başkenti olmakla birlikte halen idari pek çok merkezi topraklarında barındırıyor. Bir liman kenti olan Abidjan, ülkenin en büyük kenti ve ekonomik olarak temel direği sayılıyor. Gökdelenlerin sıralandığı okyanus şeridiyle Afrika’da belki de görülmesi beklenen en şaşırtıcı profile sahip olan şehir, yılın her dönemi cezbedici bir turistik değere sahip. Böylece hem metropol hem deniz ve güneş hem de doğal yaşama karışmak isteyenler için ideal bir tatil ortamı sunuyor. Ulusal Müze ve St Paul’s Katedrali kentin kültürel noktalarından. Fildişi Sahili Ulusal Kütüphanesi ve Cocody Çağdaş Sanat Müzesi de gezilebilecek diğer yerler arasında. La Caava pazarı yerel halkla iç içe olarak eğlenceli vakit geçirebileceğiniz bir başka alternatif. Doğal yaşamı ve ormanları seven ancak yaban hayata çok yaklaşmak istemeyenler için Banco Yağmur Ormanları Hayvanat Bahçesi son derece uygun bir seçenek.

Ülkenin ilk başkenti olan Grand-Bassam, UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne eklenerek koruma altına alınmış durumda. Bu kenti ziyaret edip plaj kısmında keyifli bir gün geçirebilir ve Eski Şehir merkezi diye anılan tarihi kısımda etkileyici detaylarla dolu kültürel bir tur yapabilirsiniz.

Bingerville, Abidjan’a bir saat mesafede yer alan doğal bir alan. Bingerville Botanik Bahçesi’nde ülkenin sahip olduğu faunayı izleyebilir; bu bölgedeki vahşi yaşam rezervlerini içeren doğal parklarda düzenlenen turlara katılarak harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Ülkede rahat ulaşım ve daha fazla özgürlük fırsatı sunacak olan araç kiralama alternatiflerinizi inceleyerek avantajlı koşullarla konforlu bir tatil planlamak üzere rezervasyon yapabilirsiniz.

Fildişi Sahili popüler şehirler

Fildişi Sahili kalkışlı popüler uçuşlar Fildişi Sahili varışlı popüler uçuşlar