Skip to main content

Gabon uçak bileti


Libreville Fransızca
CFA Frangı 2,025 milyon
Yeni Yıl (1 Ocak), Yenilenme Günü (12 Mart), İşçi Bayramı (1 Mayıs), Şehitler Günü (6 Mayıs), Bağımsızlık Günü (16 Haziran), Noel (25 Aralık), Paskalya, Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı

Afrika kıtasının refah seviyesi en yüksek ülkelerinden biri olan Gabon, dünya tarihinin bilinen en eski yerleşim yerlerine ve dünyanın en eski halklarından olan pigmelere ev sahipliği yapan sıra dışı bir coğrafyaya sahip. Batısı Atlas Okyanusu’nun masmavi sularıyla, pek çok yeri de nehirlerle çevrili ülke, büyüleyici doğasının yanı sıra 40 farklı etnik grubu barındıran zengin kültürüyle de keşfedilmeyi hak ediyor.

Birbirinden ilginç gelenekleri, yağmur ormanları, vahşi yaşamı ve bembeyaz kumlu plajlarıyla Gabon’da büyüleyici bir tatile çıkmak için hemen şimdi Türk Hava Yolları’nın sunduğu uçak bileti seçeneklerine bakabilir; ayrıcalıklı imkanlardan faydalanarak seyahatinizi şekillendirebilirsiniz.

Uçuş Detayları

Gabon uçuşları

Türk Hava Yolları’nın Gabon uçuşları İstanbul Havalimanı’ndan (IST) başlıyor ve ülkenin başkentinden bulunan Libreville Leon M’ba Uluslararası Havalimanı’nda (LBV) son buluyor. Başkente gerçekleştirilen uçuşların süresi ise yaklaşık 10 saat. Bir ekvator ülkesi olan Gabon’da tropikal iklim hakim. Bu yüzden de her mevsim rahatlıkla seyahat edilebilecek destinasyonlar arasında yer alıyor ve sıcak havalarla kumsalların sakinliğini özleyenlerin öncelikli tercihlerinden biri olarak öne çıkıyor.

Gabon’un yoğun ziyaret alan Afrika ülkelerinden olmasının tek nedeni tropikal havası değil. Ülke genelinde düzenlenen uluslararası festivaller de bu popülerlikte önemli rol oynuyor. Bu etkinliklerin başında ise birçok Afrika ülkesinin katılımıyla gerçekleştirilen Gabao Hip Hop Festivali geliyor. Her yıl 25 Şubat’ta düzenlenen festival, ülkenin başkenti Libreville’de gerçekleşiyor.

Kıtanın en sevdiği müzik janrlarından biri hip hop olsa da müzik, Gabon’daki birçok festivalin ana teması oluyor. Ağustos ayında Mighoma’da düzenlenen Les Nuits Atypiques festivali, ülkenin geleneksel müziklerini dinleyebileceğiniz bir etkinlik olarak dikkat çekiyor. Sadece şarkıların değil, ülke kültürüne ait çeşitli performansların da sergilendiği bu festivale katılarak Gabon’u ve kıtayı daha yakından tanıyabilirsiniz. Dans konusunda da oldukça iddialı bir kıta olan Afrika’nın en iyi dansçılarını bir araya getirmeyi amaçlayan Akini-a-Loubou Festivali, mayıs ayında düzenleniyor. Beş gün boyunca süren etkinliklerde ülkenin en iyi dansçılarını izlemenin yanı sıra dans seminerlerine katılabilirsiniz. Her yıl şubat sonu mart başında gerçekleştirilen Pan-Afrikan Film Festivali ise yalnızca Gabon’un değil, kıtanın en önemli sanat olaylarından biri. 100’den fazla filme ev sahipliği yapan festival, dünyanın dört bir yanından sinemacıların ve seyircilerin katılımıyla gerçekleşiyor.

Gezilecek yerler

Gabon gezilecek yerler

Ülkenin başkenti ve Gabon’un en hareketli, en kalabalık yerleşim yeri olarak bilinen Libreville, Ekvator çizgisi üzerinde yer alan sıcacık, lüks ve kozmopolit bir şehir olarak yıl boyu gezginleri ağırlıyor. Canlı gece hayatı ve renkli alışveriş merkezleri ile gezip eğlenmek için birçok seçenek sunan şehir, çok kültürlülüğü ve misafirperver insanları ile ziyaretçilerini fazlasıyla memnun ediyor.

Libreville’in kalbi niteliğinde Triomphal Bulvarı, lüks otelleri, restoranları ve mağazaları ile şehrin tadını çıkarabileceğiniz noktaların başında geliyor. Şehrin dikkat çekici pek çok yapısını görebileceğiniz bulvar boyunca güzel bir yürüyüş rotası da mevcut. Bu rota üzerinde 31 adet ahşap oyma sütunu ile dikkat çeken Aziz Michael Kilisesi, Başkanlık Binası ile Maden ve Petrol Bakanlığı Binası’nı görebilirsiniz. Oymalar, heykeller, maskeler ve daha pek çok arkeolojik kalıntı ile dünyanın en eski yerleşim alanlarından biri olan Gabon’un tarihini öğrenebileceğiniz Gabon Milli Müzesi’ni gezilecek yerler listenize mutlaka dahil etmelisiniz.

Başkentin en hareketli noktalarından bir diğeri ise Seaside Bulvarı. Atlas Okyanusu’na kıyısı olan Libreville’in mini parkları, yürüyüş yolları ve çim alanlarıyla öne çıkan bu bulvar boyunca denizin tadını çıkarabilirsiniz. Şehre yaklaşık 5 km uzaklıkta yer alan Arboretum de Sibang ise ülkenin eşsiz doğası karşısında büyülenmek için en doğru adreslerden biri. Harika bir yağmur ormanı parkı olan Sibang’ı rehber eşliğinde ziyaret edip parkın içerisinde bulunan hayvan ve bitki türlerini görebilirsiniz. Gabon’da bunun gibi birçok doğal alan ve ilgi çekici şehir bulunuyor. Bu noktaların her birini ziyaret edebilmenizi kolaylaştırmak adına araç kiralama seçeneğinden faydalanabilirsiniz.

Arabanızla ziyaret etmek isteyeceğiniz yerlerin başında, UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde kendine yer bulan Lope Milli Parkı olmalı.İçinde günümüzden 15 bin yıl önce oluşan çimen savanalarının son kalıntılarının bulunduğu park, bakir doğası ile ziyaretçilerini adeta büyülüyor. Ülkenin batı bölümünde yer alan Loango Milli Parkı ise safari yapmak için en doğru adres. Bu parkı ziyaret ederek plajın bembeyaz kumlarında dolaşan leoparlar ve nehirde yıkanan filleri görebilir; hatta sahil şeridi boyunca kambur balinaları gözlemleme şansını da yakalayabilirsiniz.

Atlas Okyanusu kıyısında yer alan Gabon sayısız plaja ev sahipliği yapıyor. Ancak ülkenin en popüler sahili Santa Clara Plajı. İncecik kumlu plajı, serin okyanusu ve sunduğu şahane manzarasıyla Santa Clara, Gabon seyahatlerinin en huzurlu duraklarından biri oluyor.

Gabon popüler şehirler

Gabon kalkışlı popüler uçuşlar Gabon varışlı popüler uçuşlar