Skip to main content

Gana uçak bileti


Akra İngilizce
Gana Cedisi 28,83 milyon
Yeni Yıl (1 Ocak), Bağımsızlık Günü (6 Mart), İşçi Bayramı (1 Mayıs), Afrika’nın Birlik Günü (25 Mayıs), Cumhuriyet Bayramı (1 Temmuz), Çiftçi Günü (2 Aralık), Paskalya, Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı

Afrika kıtasının batısında yer alan Gana Cumhuriyeti, zengin altın madeni yatakları sebebiyle uzun yıllar “Altın Sahili” ismiyle anıldı. Yine aynı sebeple yıllar boyunca birçok ülkenin sömürgesi olmuş ülke, Afrika’nın bağımsızlığını kazanan ilk ülkesi olarak tarihe geçti. Coğrafi güzellikleri, tarım alanları ve yer altı kaynakları ülkeyi kıtanın önemli bölgelerinden biri yaparken; yağmur ormanları, ulusal parkları, safari alanları ve büyüleyici sahilleri ise onu oldukça popüler bir turistik destinasyon olarak öne çıkardı.

Siz de Afrika’nın en etkileyici ülkelerinden biri olan Gana’nın birbirinden farklı yönlerini keşfetmek istiyorsanız, hemen şimdi Türk Hava Yolları’nın sunduğu uçak bileti seçeneklerine bakabilir; keyifli bir yolculuğun tadını çıkarabilirsiniz.

Uçuş Detayları

Gana uçuşları

Türk Hava Yolları’nın İstanbul Havalimanı’ndan (IST) başlayan Gana uçuşları başkent Akra’da bulunan Kotoka Uluslararası Havalimanı’nda (ACC) son buluyor ve uçuşlar yaklaşık yedi buçuk saat sürüyor.

Tipik bir tropikal iklim bölgesi olan Gana, yılın her döneminde rahatlıkla gidebileceğiniz bir ülke. Dört mevsim sıcak olan Gana’da gece ve gündüz süreleri de neredeyse eşit. Günü de geceyi de değerlendirmeyi çok iyi bilen Ganalılar dinlerini, atalarını ve üzerinde yaşadıkları toprağı onurlandırmak adına pek çok festival de düzenliyorlar. Bunlardan biri de yerli halkın her sene 27 Nisan’da atalarına şükranlarını sundukları Willa isimli etkinlik. Oldukça renkli anlara sahne alan bu etkinliğe yurt dışından da yüksek oranda katılım gerçekleşiyor.

Başkentin kuzeyinde kalan Krobo Odumasa ve Somanya kasabalarında nisan ayı, küçük kızların kadınlığa geçişlerinin kutlandığı Bobum Festivali ile geçiyor. Bu geçiş töreni ve kabile kadınlarının kutlamalarına tanık olmak ise ziyaretçiler açısından bambaşka bir deneyim oluyor. Eylül ayında düzenlenen Fatu-Afahye’de ise geleneksel davul performansları ile çeşitli yerel danslar sergileniyor. Ekim ayında düzenlenen Hogbetsoto da benzer şekilde davullar ve dansların baş rolde olduğu bir etkinlik.

Gana’ya turist çekmek adına düzenlenen ve daha uluslararası sayılabilecek festivaller de mevcut. Bunlardan biri de haziran ayında açık havada pek çok janrdan film gösterimlerinin gerçekleştirildiği Enviromental Film Festivali. Balıkçılık tutkunlarını ve ünlü şefleri bir araya getiren Bakatue Festivali yine uluslararası katılımcılarla gerçekleşen etkinliklerden.

Gana seyahatinize biraz daha renk katmak adına bu etkinliklerin düzenlendiği tarihleri takip etmek ve seyahatinizi özellikle bu tarihlerde gerçekleştirmek oldukça önemli. Öte yandan bu dönemlerde Gana’nın oldukça yoğun bir ziyaretçi akınına uğradığını da unutmamalı ve seyahat planlarınızı mümkün mertebe önceden yapmalısınız.

Gezilecek yerler

Gana gezilecek yerler

Gana’nın başkenti ve dünyaya açılan kapısı olan Akra; ülkenin ticaret, sanayi ve kültür merkezi olarak öne çıkıyor. Şehir aynı zamanda göz alıcı sahilleriyle de adından bahsettiriyor. En popüler sahili ise Le Pleasure. Yaz aylarında tıklım tıklım dolan bu sahilde yüzmenin yanı sıra plajda gerçekleştirilen performansları izleyebilir, plaj çevresindeki restoranlara uğrayarak yerel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.

Şehrin en çok ziyaret alan turistik noktalarının başında ise Gana Ulusal Müzesi geliyor. Birçok arkeolojik ve etnografik eserin sergilendiği müze, Gana tarihini ve kültürünü yakından görüp incelemek için en doğru adres. Akra’nın en önemli tarihi yapısı ise Atlas Okyanusu Körfezi'nin kıyısındaki mükemmel konumu ile Oso Kalesi. 1600’lü yıllarda Danimarkalılar tarafından inşa edilen kale, başkentin simgesi olarak Gana gezilerinin en değerli duraklarından biri oluyor.

Ülkedeki bir diğer önemli kale ise 1482 yılında Portekizliler tarafından inşa edilen Elmina Kalesi. Adını bulunduğu Elmina kentinden alan bu önemli yapı UNESCO'nun Dünya Mirasları Listesi'nde yer alıyor. Yıllar içinde sömürge devletleri tarafından inşa edilen pek çok kale ve tarihi yapı Gana’nın mutlaka görülmesi gereken noktalarında baş köşede olsalar da ülkenin asıl büyüleyici olan tarafı eşsiz doğası oluyor. Gana’nın doğal harikaları arasında en popüler olanı ise Bosumtwi Gölü. Bir meteorun düşmesi sonucu oluştuğu tahmin edilen gölün ortalama bir milyon yaşında olduğu düşünülüyor. Ashanti Bölgesi’nin Kumasi kentine arabayla yaklaşık yarım saatlik mesafede bulunan Bosumtwi Gölü 49 kilometrekarelik alanı ile oldukça etkileyici.

Başkent Akra’ya yaklaşık 1,5 saat uzaklıkta yer alan Boti Şelaleleri de ülkenin önemli turizm noktalarından bir diğeri. Biri kadını diğeri erkeği sembol ettiği düşünülen bu çiftli şelale, Gana’nın büyüleyici şelaleleri arasında başı çekiyor. Yüksekliği ile sadece Gana'nın değil, tüm Batı Afrika'nın en yüksek şelalesi olan Wli Şelalesi ile üç kademeli akış yolu ile harika bir manzara sunan Kintampo Şelalesi de ülkenin görülmesi gereken doğal güzelliklerinden.

Doğal yaşam tutkunlarını fazlasıyla memnun edecek Mole Ulusal Parkı, 4.840 kilometrekarelik alanıyla Gana’daki en büyük ve en çok ziyaret edilen milli park olarak öne çıkıyor. Özellikle fil, antilop, domuz, timsah, aslan, sırtlan gibi hayvanların yaşam alanı olan bu milli park, birçok kuş ve sürüngen türüne de ev sahipliği yapıyor. Bitki örtüsü bakımından da zengin Mole Ulusal Parkı, her yıl çok sayıda safari tutkununu ağırlıyor.

Ülkenin en önemli tarihi yapıları ve doğal harikalarının hepsini görebilmek adına araç kiralama seçeneğinden faydalanabilirsiniz. Böylece ülke içinde rahatlıkla gezerek Gana tatilinizi doyasıya yaşayabilirsiniz.

Gana popüler şehirler

Gana kalkışlı popüler uçuşlar Gana varışlı popüler uçuşlar