Skip to main content

Güney Sudan uçak bileti


Juba İngilizce, Juba Arapçası, Dinka dili
Güney Sudan lirası 12 milyon
9 Temmuz (Bağımsızlık Günü), 1 Ocak (yeni yıl), 9 Ocak (Barış Antlaşması Günü), Ramazan Bayramı, Noel, Paskalya Pazarı, 30 Temmuz (Şehitler Günü), Kurban Bayramı

Resmi adıyla Güney Sudan Cumhuriyeti, yukarı Nil Havzası’nda bulunan ve denize kıyısı olmayan bir Doğu Afrika ülkesi. Etiyopya, Sudan, Kenya, Uganda, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Orta Afrika Cumhuriyeti’ne komşu olan ülkenin başkenti ise Juba.

2011 yılında yapılan referandumla Sudan Cumhuriyeti’nden ayrılan ve bağımsızlığını ilan eden Güney Sudan, aynı zamanda uluslararası tanınırlığı bulunan en genç devlet olma özelliği de taşıyor. Oldukça dinamik bir tarihe tanıklık eden Güney Sudan, pek çok iç savaş geçirse de 2005’te imzalanan Kapsamlı Barış Antlaşması ile son buluyor ve savaş öncesi günlerine geri dönüyor

Uzaktan bakıldığında çöl ikliminin hâkim olduğu sanılsa bile ülkede aslında tropikal iklim özellikleri görülüyor. Sıcaklık bazen çok yüksekken bazı zamanlarda ise ciddi düşüşler yaşanabiliyor. İklimi, kültürü ve tarihiyle oldukça ilginç olan bu güzel ülkeyi keşfetmek istiyorsanız hemen bir Güney Sudan uçak bileti alabilir, Türk Hava Yolları ile ayrıcalıklı ve konforlu bir seyahatin tadını çıkarabilirsiniz.

Uçuş Detayları

Güney Sudan uçuşları

Türk Hava Yolları Güney Sudan uçuşları başkent Juba'ya gerçekleşiyor. İstanbul Havalimanı’ndan (IST) başlayan uçuşlar, haftanın üç günü Juba Uluslararası Havalimanı’nda son buluyor. İstanbul-Juba uçuşları yaklaşık 4 saat 40 dakika sürüyor.

Güney Sudan, başta da söylediğimiz gibi tropikal iklimin hâkim olduğu bir ülke. Bu nedenle bazen yüksek sıcaklıklar söz konusuyken ani sıcaklık düşüşleri de gözlemlenebilir. Ayrıca ülkede kuzeyden esen kum fırtınaları, kasım-ocak ve temmuz-ağustos ayları arasında etkili oluyor. Dolayısıyla Güney Sudan’ı ziyaret etmek için sonbahar ve ilkbahar aylarını tercih edebilirsiniz.

Ayrıca Güney Sudan seyahatinizi organize ederken zamanınızı dolu dolu değerlendirmek adına ülkedeki etkinlikleri araştırabilirsiniz.

Gezilecek yerler

Güney Sudan gezilecek yerler

Güney Sudan ekonomik olarak zor zamanlar geçirse de doğal güzellikler açısından gerçekten büyüleyici bir ülke. Seyahatiniz sırasında doğanın cömert zenginliği eşliğinde safari turlarına katılarak vahşi yaşamı keşfedebilir ve ülkedeki tüm cazip noktaları görmeye gidebilirsiniz.

Ülkenin başkenti olan Juba, seyahate başlamak için oldukça güzel bir rota. Doğal yaşam alanlarıyla sıra dışı bir tatil deneyimi sunan Juba, Nil Nehri’nin iki ana kolundan olan Beyaz Nil Nehri çevresinde kurulmuş bir kent.

Juba’da öncelikli olarak Güney Sudan için çok değerli bir figür olan Dr. John Garang Mozolesi adına yaptırılan tarihi köprüyü ziyaret etmek iyi bir fikir olacaktır. Güney Sudan kültürünü daha yakından tanımak için ise Nyakuran Kültür Merkezi bir sonraki durağınız olabilir. Juba’nın yaklaşık 85 km kuzeyinde yer alan Bandingilo Milli Parkı ise Afrika’nın el değmemiş en büyük savanası olarak biliniyor. Bu milli parkta; antiloplardan zürafalara, aslanlardan yaban kedilerine kadar pek çok vahşi hayvan yaşıyor.

Uçsuz bucaksız doğal alanlarıyla ünlü Güney Sudan, çok sayıda bitki ve hayvan türünü de gözlemleyebileceğiniz birçok ulusal parka da ev sahipliği yapıyor. Güney Sudan’ın Etiyopya sınırına yakın bir bölgesinde bulunan Boma Ulusal Parkı, Sudan sınırındaki Radom Ulusal Parkı ve ülkenin en büyük parkı kabul edilen Güney Ulusal Parkı özellikle safari meraklıları için muhteşem adresler. Bunların yanında Bor kenti ve No Gölü arasında yer alan Sudd Sulak Alanı da gerek nefis manzaralarıyla gerek ismi bile duyulmamış birbirinden ilginç kuş türlerine ev sahipliği yapmasıyla hayli dikkat çekici bir doğal alan.

Güney Sudan popüler şehirler

Güney Sudan kalkışlı popüler uçuşlar Güney Sudan varışlı popüler uçuşlar