Skip to main content

Gürcistan uçak bileti


Tiflis ve Kutais Gürcüce
Gürcistan Larisi 3,719 milyon
Yılbaşı (1 Ocak), Ortodoks Noeli (7 Ocak), Vaftiz Günü (19 Ocak), Anneler Günü (3 Mart), Kadınlar Günü (8 Mart), Bağımsızlık Günü (9 Nisan), Paskalya Bayramı (9 Nisan), Cumhuriyet Bayramı (26 Mayıs), Anayasa Kabul Günü (24 Ağustos), Aziz Meryem Ana Günü (28 Ağustos), Mtshete (14 Ekim), Aziz Giorgi Günü (23 Kasım), Noel (24-25 Aralık)

Kuzeyinde Rusya, doğusunda Azerbaycan, güneyinde Ermenistan ve güneybatısında Türkiye ile komşu Gürcistan, 1500 yıllık tarihi ve köklü kültürü ile Kafkasların en gözde turistik destinasyonlarından biri. Selçuklu, Roma, Osmanlı ve Rusya gibi büyük devletlerin hüküm sürdüğü topraklara sahip olan Gürcistan, köklü tarihine ve ulusal kültürüne oldukça değer veriyor. Öte yandan genç nüfusun yarattığı dinamizm, sokaklarda yoğun bir şekilde hissediliyor. Bu sayede de Gürcistan turizm alanında her geçen gün biraz daha ön plana çıkıyor. Farklı stillerden gezginlerin arayışlarına yanıt verebilmesi ve tarihle moderni en iyi şekilde harmanlayabilmesi de ülkenin her geçen gün daha fazla ziyaretçi çekmesinde önemli rol oynuyor.

Siz de Gürcistan’ın kültürel birikimini görebileceğiniz, eğlenceli şehirlerinde ya da dağ köylerinde huzurla vakit geçirebileceğiniz bir tatil hayal ediyorsanız, hemen şimdi Türk Hava Yolları’nın uçak bileti alternatiflerini inceleyebilir; seyahatinizi planlamaya başlayabilirsiniz.

Uçuş Detayları

Gürcistan uçuşları

Türk Hava Yolları Gürcistan sınırları içinde iki noktaya uçuyor: Başkent Tiflis’teki Tiflis Havalimanı (TBS) ve ülkenin en popüler şehri olan Batum’daki Batum Havalimanı (BUS). İstanbul Havalimanı (IST) veya İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan (SAW) başlayan yolculuklar, iki saat ila iki buçuk saat arasında sürüyor.

Türkiye’ye olan coğrafi yakınlığı, iklim benzerliği ve iki ülkenin tarih boyunca kurduğu yakın ilişkilerin etkisiyle, Gürcistan ile Türkiye arasındaki hava trafiği yıl boyu yoğun olabiliyor. Özellikle de bahar ve yaz ayları, bu yoğunluğu katlandığı bir dönem olarak karşımıza çıkıyor. Dünyanın çeşitli yerlerinden turistleri ağırlayan Uluslararası Tiyatro Festivali ile Tiflis Caz Festivali gibi etkinlikler de yaz aylarında gerçekleşiyor. Siz de Gürcistan seyahatlerinizi bu etkinliklere katılarak biraz daha eğlenceli kılabilirsiniz. Ancak dönemsel yoğunluğu göz önünde bulundurarak hareket etmeli ve planlamalarınızı önceden yapmalısınız.

Gezilecek yerler

Gürcistan gezilecek yerler

Özellikle tarih ve kültür turizminde Gürcistan’ın sunacağı birçok şehir ve bölge var. Batum ve Tiflis adeta ülkenin can damarları ve en çok turist çeken şehirleri.

Gürcistan’ın başkenti olan Tiflis, Kura Nehri’nin kıyılarına kurulmuş bir kent. Rengarenk binaları ve pasajlarıyla Eski Şehir merkezi, turistlerin şehirdeki favori adresi. Bu bölgedeki sülfür hamamları görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Meşhur Gabriadze Tiyatrosu ve ilginç mimariye sahip Saat Kulesi de Eski Şehir merkezinde bulunuyor. Kura Nehri üzerindeki Barış Köprüsü ise dikkat çeken mimari özellikleriyle 2010 yılından bu yana eski ve yeni Tiflis’i birbirine bağlıyor. Özgürlük Meydanı itibariyle başlayan Rustaveli Caddesi, şehrin ana caddesi konumunda. Tiflis aynı zamanda ülkenin en iyi müzelerini gezebileceğiniz yerlerden. Gürcistan Milli Müzesi, ülkedeki tek açık hava müzesi olma özelliğini taşıyan Tiflis Etnografya Müzesi, milattan önceki yıllardan itibaren basılan tüm paraları inceleyebileceğiniz Nümismat Müzesi bunlardan birkaçı. Kültür turizminden hoşlanıyorsanız vakit kaybetmeden Tiflis uçak bileti alternatiflerini inceleyebilir; kendinize en uygun bir zamanda bir Tiflis seyahati organize edebilirsiniz.

Batum ise uzun sahilleri ve tarih kokan renkli binaları ile son derece popüler tatil rotalarından biri. Geniş bulvarları, heykellerin süslediği parkları, tertemiz sahilleri, Roma, Bizans, Pontus, Osmanlı ve Sovyet izlerini taşıyan tarihi dokusunun özenle korunduğu ilginç ve etkileyici mimarisi ile hem kültür hem de deniz turizmine hizmet eden bir destinasyon... Tarihle olduğu kadar eğlenceyle de aranız iyi ise hemen şimdi Batum uçak biletlerine göz atabilir; hayalinizdeki tatili gerçekleştirmek için ilk adımı atabilirsiniz.

Tiflis ve Batum’un yanı sıra Gürcistan’da gezebileceğiniz pek çok yer var. Josef Stalin’in doğum yeri olan Gori bunlardan biri. Sovyetlerin ülke üzerindeki etkisinin açıkça görüldüğü bu bölge başkent Tiflis’e araba ile yaklaşık bir saatlik mesafede bulunuyor. SPA salonları, lüks restoranları ve eşsiz manzarası ile Bazaleti Gölü de başkente yakın mesafede görülmesi gereken yerlerden. Bir mağaraya oyularak inşa edilmiş Vardzia Manastırı ise Türkiye sınırına yakın bir konumda yer alıyor. Bu meşhur yapı UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesi’nde yer alıyor, tıpkı Gürcistan topraklarındaki pek çok manastır gibi... Jvari Manastırı, Samtavro Manastırı, Samtavsi Katedrali ve Swetitskhoveli Klisesi listede yer alan yapılardan sadece birkaçı.

Bu dikkat çekici yapıların hepsini gezebilmek ve bunu yaparken toplu taşıma araçlarıyla özgürlüğünüzü kısıtlamak istemezseniz araç kiralama seçeneğini düşünebilirsiniz. Böylece şehirler arası ulaşımda özgür olup tatil rotanızı dilediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz.

Gürcistan popüler şehirler