Skip to main content

Hindistan uçak bileti


Yeni Delhi
Hintçe
Hindistan RUpisi
1,324 milyar
Yeni yıl (1 Ocak), Cumhuriyet Günü (26 Ocak), Holi (6 Mart), Mahavir Jayanti (2 Nisan), Good Friday (3 Nisan), Buddha Purnima (4 Mayıs), Mahatma Gandhi’nin Doğum günü (1 Ekim) Dussehra (22 Ekim), Diwali (11 Kasım), Hz. Muhammed’in Doğum günü (24 Aralık), Noel (25 Aralık)

Tarihi boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış, oldukça ilginç bir kültüre sahip Hindistan, bir milyarı aşan nüfusu ile dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi. Barındırdığı kültürel çeşitlilik sebebiyle birçok kişinin hayallerini süslüyor ve her geçen yıl çok daha fazla kişinin ziyaret ettiği bir destinasyon olarak kayıtlara geçiyor. Tarihi, kültürü, inançları, hatta gastronomik tercihleriyle eşsiz sayılabilecek bu ülkede görülmesi gereken yerler öylesine çeşitli ki tek bir seyahate sığdırmak oldukça zor. Dolayısıyla Hindistan’a bir kez giden ziyaretçiler tekrar, tekrar gitmek istiyor.

Masallardan fırlamış görüntüsüyle gören herkesi büyüleyen Tac Mahal, ülkeyi ziyaret etmek için başlı başına bir neden. Ancak Hindistan’ı sadece bu kadarla sınırlamamak gerekiyor. Dünyanın en ilginç ve en hareketli şehirleri arasında yer alan Mumbai ve Yeni Delhi, Ganj Nehri’nde düzenlenen spritüal etkinlikler, meşhur Hint yemekleri, ülkenin dört bir yanına dağılmış dini tapınaklar ve çok daha fazlası... Hindistan seyahatinde keşfedeceğiniz onlarca şey bulunuyor.

Mistik bir seyahat arayanların favori adreslerinden Hindistan’a Türk Hava Yolları ayrıcalıklarından yararlanarak uçmak isterseniz uçak bileti alternatiflerini hemen şimdi inceleyebilir; birkaç adımda rezervasyon ve satın alma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Uçuş Detayları

Hindistan uçuşları

Türk Hava Yolları, Hindistan sınırları içinde 11 farklı noktaya uçuyor: Ahmedabad, Amritsar, Bangalore, Yeni Delhi, Kalküta, Haydarabad, Kochi, Madras, Mumbai, Thiruvananthapuram ve Tiruchirappalli. İstanbul Havalimanı’ndan (IST) başlayan seferler, Delhi’de bulunan Indra Gandhi Uluslararası Havalimanı’na (DEL) ya da Mumbai’deki Chhatrapati Shivaji Uluslararası Havalimanı’na (BOM) iniş yapıyor. Direkt olarak gerçekleşen bu yolculuklar yaklaşık olarak altı buçuk ile yedi saat sürüyor. Diğer Hindistan şehirlerine gitmek isteyen yolcuların bu havalimanları üzerinden aktarma yapmaları gerekiyor.

Ülkedeki dini ve etnik çeşitlilik sebebiyle Hindistan pek çok festivale ve her biri festival havasında kutlanan çeşitli bayramlara sahne olan bir ülke. Ay Takvimi’ne göre hesaplanan bu etkinlikler her sene farklı günlere denk gelse de dünyanın dört bir yanından çok sayıda ziyaretçiyi çekmeyi başarıyor ve dönemde Hindistan uçuşları nispeten daha yoğun oluyor. Ülkenin en renkli ve en ilgi çekici festivallerinden biri şüphesiz, “renklerin festivali” olarak bilinen Holi Festivali. İlkbaharın gelişinin kutlandığı Holi’de sokaklar toz boyalarla ve boyalı sularla renkleniyor ve gece yakılan şenlik ateşlerinin etrafında dans ederek kötü ruhlar kovuluyor. Hint bayramları içinde en tanınmışı olan Dussehra ise Delhi sokaklarında, bol bol havai fişekle kutlanıyor. Bu tarihlerde Hindistan’da olacaksanız, renk ve ışık cümbüşüne hazırlıklı olmanız gerekiyor.

Yerel kültürü daha yakından gözlemlemek isterseniz, seyahatinizi bu topraklardan çıkan her bir dinin doğuş gününün kutlandığı Mahavir Jayanti, Ramanavami gibi festivallerin tarihlerine göre organize edebilir; Budha’nın doğumu, aydınlanması ve Nirvana’ya ulaşmasının kutlandığı Buddha Purnima şenliklerine katılabilirsiniz. Ayrıca Hindistan seyahatinizi organize ederken hava koşullarına da dikkat etmelisiniz. Eylül, ekim, kasım ayları ve mart ayının başı ülkeyi ziyaret etmek için en ideal dönemler. Zaten birçok festival ve etkinlik de bu dönemlerde gerçekleşiyor. Hal böyle olunca da uçuşlarda her zamankinden biraz daha fazla bir yoğunluk gözleniyor ve bu dönemde Hindistan’ı ziyaret etmek isteyenlerin ellerini çabuk tutup bir an önce uçak biletlerini almaları gerekiyor. Ancak Hindistan oldukça büyük bir ülke olduğu için ideal seyahat zamanının gitmek istediğiniz bölgeye göre değişiklik gösterdiğini de unutmamak gerekiyor.

Gezilecek yerler

Hindistan gezilecek yerler

Hindistan’ın ilgi çekici bir turistik destinasyon olmasında renkli kültürünün yeri oldukça büyük. Yine de ülkede görülmesi ve keşfedilmesi gereken pek çok doğal güzellik ve tarihe tanıklık etmiş mimari harikalar da var. Ülkedeki dini çeşitlilik ise gezginlere sayısız tapınak ve ibadet yeri sunuyor.

İhtişamı ve yoksulluğu, karmaşayı ve sadeliği bir arada deneyimleyebileceğiniz tezatların şehri Yeni Delhi, Hindistan’ın tüm renklerini bir arayan getiren bir başkent. Şehrin en turistik yapısı Babürlülerden kalma Kızıl Kale, mimari özellikleriyle konuklarının beğenisini kazanmakla kalmıyor; günün belirli saatlerinde düzenlenen ışık gösterileriyle onlara adeta görsel bir şölen yaşatıyor. Kalenin hemen karşısındaki 16. yüzyıldan kalma Digambara Jain Tapınağı ve ülkenin en büyük camisi olma özelliği taşıyan Jama Camii, Hindistan’ın dini çeşitliliğine tanıklık edebilmenizi sağlayacak kutsal mekanlardan yalnızca ikisi. Moğol tarihine ait ender eserlerden biri olan ve 1993 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ndeki yerini alan Hümayun Türbesi ise Delhi geziniz sırasında mutlaka görmeniz gereken yerlerden. Bunların yanı sıra Delhi, daha yakın tarihten kalma birçok turistik mekana da ev sahipliği yapıyor. Mahatma Ghandi’nin temsili mezarının bulunduğu Raj Ghat bunlardan biri. Şehrin merkezinde bulunan ve üzerinde I. Dünya Savaşı’nda hayatlarını kaybeden 70 Hint askerinin isimlerinin kazındığı 42 metrelik Hint Kapısı da ziyareti hak eden noktalardan biri. Eğer eski ile yeninin hem dini hem de mimari yansımalarına tanıklık edeceğiniz bir tatilin hayalini kuruyorsanız Yeni Delhi uçak bileti seçeneklerini inceleyerek seyahatinizi planlamaya başlayabilirsiniz.

Hindistan’da görülecek önemli yerlerin başında Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri olan Tac Mahal geliyor. Dünyada aşk adına yapılmış en büyük mabet olan Tac Mahal; dev, beyaz mermerden kubbesiyle de mimari bir başyapıt. Saray, başkente çok yakın mesafedeki Agra şehrinde yer alıyor.

Hindistan’ın en kalabalık ve en gelişmiş şehirlerinden bir diğeri Mumbai geçmişte olduğu gibi günümüzde de ülkenin ticari merkezi konumunda. Hindistan’a sadece gemi ile ulaşımın mümkün olduğu dönemlerde, ülkeye giriş yapılan yegane yer olan bu liman şehrinde, 1924 yılında İngiliz Kralı V. George’un anısına inşa edilen Hindistan Kapısı görülmesi gereken yerler arasında başı çekiyor. Hindistan’ın bağımsızlığını kazanmasıyla İngiliz askerleri ülkeyi bu kapıdan terk etmiş. Dolayısıyla devasa yapı günümüzde özgürlüğün sembollerinden biri olarak görülüyor. Chhatrapati Shivaji Terminus, Keneseth Eliyahoo Sinagogu, Mumbai Üniversitesi, Antilla Binası da şehirde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Bu antik liman şehrini keşfe çıkmak için Mumbai uçak biletlerine göz atabilirsiniz.

Hindistan’ın kuzeyinde yer alan Varanasi şehri ise Hindularca kutsal sayılan Ganj Nehri’nin kıyısında kurulu. Dolayısıyla ülkenin ruhani merkezi olarak kabul ediliyor. Budizmin gelişiminde önemli bir rol oynayan Varanasi’ye 2500 yıldan bu yana birçok inanan hac ziyaretine gidiyor. Ganj Nehri’nin turistler için ilgi çekici kılan ise bu inanca ve nehrin kutsallığına hizmet eden Aarti Seromonisi. Ölü yıkama ve günahlardan arınma anlamına gelen bu tören bir sabah bir de akşam olmak üzere günde iki kere yapılıyor.

Eşi benzeri olmayan Aarti törenine tanıklık edip ruhani bir yolculuğa çıkmak için başkentten Varanasi’ye birkaç saatlik tren yolculuğuyla ulaşmak mümkün. Varanasi ve Agra gibi başkente yakın merkezlere gidebilmek için Hindistan’ın yoğun ve karmaşık toplu taşıma sistemiyle uğraşmanıza ise hiç gerek yok. Araç kiralama olanaklarından faydalanarak kendi rotanızı belirleyebilir, özgürce hareket edebilirsiniz.

Hindistan popüler şehirler

Hindistan kalkışlı popüler uçuşlar Hindistan varışlı popüler uçuşlar