Skip to main content

Irak uçak bileti


Bağdat Arapça, Kürtçe, Süryanice
Irak Dinarı 38,27 milyon
Yeni Yıl (1 Ocak), Ordu Günü (6 Ocak), İşçi Bayramı (1 Mayıs), Cumhuriyet Bayramı (14 Temmuz), Irak Bağımsızlık Günü (3 Ekim), Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı, İslami Yeni Yıl, Aşure Günü

Mezopotamya’nın kültürel açıdan oldukça zengin topraklarında yer alan, bir zamanlar bilim ve ticaretin dünyadaki merkezlerinden biri olan Irak; sahip olduğu petrol rezervleri, tarıma elverişli toprakları ve jeopolitik konumu dolayısıyla tarih boyunca ön planda yer almış bir ülke. Bunun bir getirisi olarak bugün çok sayıda tarihi esere ev sahipliği yapıyor ve yine aynı sebeple yaşadığı zor dönemlerin ardından yaralarını sarmaya çalışarak kaybettiği gücünü köklü ve çalkantılı tarihinin mirası olan eşsiz tarihi yapılarıyla kazanmaya çalışıyor.

Siz de bir zamanlar dünyanın merkezi olan, medeniyetler beşiği Irak’ı görmek istiyorsanız hemen şimdi uçak bileti alternatiflerini inceleyebilir; Türk Hava Yolları’nın ayrıcalıklı uçuşlarından birini kendinize seçebilirsiniz.

Uçuş Detayları

Irak uçuşları

Türk Hava Yolları Irak sınırları içinde dört farklı bölgeye uçuyor: Bağdat, Basra, Erbil ve Necef. İstanbul Havalimanı’ndan (IST) başlayan uçuşlar ülkenin başkentindeki Bağdat Uluslararası Havalimanı’nda (BGW) son buluyor ve uçuşlar yaklaşık üç saat sürüyor. Irak’ın Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin başkentinde bulunan Erbil Uluslararası Havalimanı’na (EBL) düzenlenen direkt uçuşlarsa yaklaşık olarak iki buçuk saat sürüyor. Ülkenin hava trafiğine önemli oranda cevap veren Basra Uluslararası Havalimanı’na (BSR) gerçekleştirilen uçuşlar üç saat 15 dakika sürerken Necef Havalimanı’na (NJF) yapacağınız yolculuklar yaklaşık olarak üç saatinizi alıyor.

İslam dininin yanı sıra Arap ve Kürt kültürlerinin etkilerinin de görülebileceği Irak, köklü tarihi ile de birleşen oldukça canlı ve eklektik bir kültüre sahip. Özellikle de ülkenin müziği ve mimarisi bu çeşitlilikten payını fazlasıyla alıyor. Her yıl eylül ayında gerçekleşen Uluslararası Babylon Festivali, bu katmanlı kültürel yapıyı gözlemleyebileceğiniz festivallerden biri olarak dikkat çekiyor. Bir hafta süreyle devam eden festival kapsamında çeşitli konser ve performansların yanı sıra kültürel ve bilimsel atölyeler, seminerler, konuşmalar da düzenleniyor. Asur Yeni Yılı kutlamaları da ülkenin öne çıkan etkinliklerinden biri oluyor. Asur Takvimi’ne göre yeni yılın ve “Mutluluk Ayı”nın başlangıcı olan 1 Nisan’da gerçekleştirilen bu kutlamalarla sokaklar adeta renkleniyor.

Gezilecek yerler

Irak gezilecek yerler

Irak’ın başkenti Bağdat, Dicle Nehri’nin iki yakası üzerinde kurulu bir kent. Asırlar boyu İslam dünyasının önemli merkezlerinden biri olmuş Bağdat’ta göz alıcı mimarileriyle dikkat çeken birçok cami ve tarihi yapı görmek mümkün. 1923 yıllında hizmete açılan Irak Ulusal Müzesi, ülkenin tarihine dair bilgi almak için en doğru noktalardan biri. Mezopotamya uygarlıklarına dair çok önemli eserleri bir araya getirerek bu toprakların tarihi önemini gözler önünde seren müze, ABD’nin Irak işgali sırasında yağmalanmış olsa da 2009 yılında restore edilerek tekrar hizmete açıldı. Şehirde görülmesi gereken yapılardan bir diğeri de Abbasi döneminden günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış ve 1963 yılından beri Al-Mustanserayya Üniversitesi olarak kullanılan Abbası Sarayı. Saddam Hüseyin’in İran zaferini anmak için inşa edilmiş Al-Faw Sarayı da Bağdat seyahati sırasında mutlaka görülmeli.

Irak’ın en önemli arkeolojik çalışmaları, şüphesiz Babil Antik Kenti üzerinde yapılıyor. Başkentin 100 kilometre güneyinde yer alan Babil Antik Kenti, dünyanın en kadim kentlerinden biri olarak kabul ediliyor. Antik dünyanın yedi harikasından biri olan Babil’in Asma Bahçeleri ve en az onun kadar önemli olan İştar Kapısı da bu kentte bulunuyor. Dünyanın ilk yasası Hamurabi’nin yazıldığı; demokrasi, evrensel hukuk ve adalet gibi kelimelerin ilk defa kullanıldığı bu antik kent Irak’ta mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. İnsanlığın ve tarihinin şehri Babil Antik Kenti’ne kısa süren bir araba yolculuğu ile ulaşmak mümkün. Hem bu antik kenti ziyaret edebilmek hem de şehir içinde rahatlıkla dolaşabilmek adına araç kiralama seçeneğinden faydalanabilirsiniz.

Irak’ın güneyinde, Körfez bölgesinde yer alan Basra ise ülkenin en büyük ikinci şehri ve bölgenin de en önemli liman şehri olarak biliniyor. Tarih boyunca ticaret, kültür, bilim ve edebiyat kenti olarak anılan Basra’nın en önemli noktası İmam Ali İbn Talib Camii.

Fırat Irmağı’nın batısındaki bir dağ sırasının üzerinde yer alan Necef şehri ise, 791 yılında Halife Harun Reşid tarafından kurulmuş olan antik bir şehir. Nüfusun çoğunluğunu Şiilerin oluştuğu şehirde, İmam Ali Türbesi ve El-Hannanah Camii oldukça önemli yapılar olarak öne çıkıyor. İnananlar için büyük önem taşıyan İncil ve Ur antik kentleri de Necef sınırları içinde bulunuyor.

Irak’ın Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin başkenti olan Erbil; Kürtler, Türkmenler, Araplar, Keldani ve Süryani Hıristiyanlarına ev sahipliği yapan, ülkenin en kozmopolit şehri. Ayrıca Irak’ın en güvenli bölgesi olarak da öne çıkıyor. Burada UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne giren Erbil Kale’sini görebilir, Sami Abdurrahman Parkı’nı ve Kayseri Çarşısı’nı ziyaret edebilir, teleferikle birbirine bağlanan harika parklar arasında gezebilirsiniz.

Irak popüler şehirler

Irak kalkışlı popüler uçuşlar Irak varışlı popüler uçuşlar


Stockholm-Erbil uçak bileti Göteborg-Erbil uçak bileti