Skip to main content

İran uçak bileti


Tahran Farsça
İran Riyali 80,28 milyon
Devrim Yıldönümü (11 Şubat), Nevruz (20 Mart), İran İslam Cumhuriyeti Günü (31 Mart), Doğa Günü (1 Nisan), Emek ve Dayanışma Günü (1 Mayıs), İmam Humeyni’nin Ölüm Yıldönümü (3 Haziran), Ghader-e Khom Bayramı (20 Eylül), Tassooa (11,12 Ekim), Arbain (20 Kasım), Kurban Bayramı, Ramazan Bayramı, Hz. Ali’nin Ölüm Yıldönümü, Hz. Muhammed’in Ölüm Yıldönümü.

Binlerce yıllık tarihe sahip İran, dünyanın en eski uygarlıklarına ev sahipliği yapmış, Orta Doğu’nun dikkat çeken ülkelerinden biri. Başkent Tahran aynı zamanda ülkenin en büyük şehri olarak öne çıkıyor ve her yıl çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor. Güneyinde Basra Körfezi, kuzeyinde Hazar Denizi olan İran, doğal güzelliklerinin yanı sıra kapalı kapılarının arkasında son derece değerli bir tarihi mirası da ziyaretçileriyle paylaşıyor. Persler tarafından atılan temeller üzerinde yükselen uygarlığıyla İran, günümüzde bölgenin en önemli politik ve ekonomik güçleri arasında yer alıyor.

İran’ın sahip olduğu güzellikleri yakından görüp bu coğrafyayı ziyaret etmek isteyenler, yolculuklarında kalite ve konfor farkını yaşamak için uçak biletlerini alırken Türk Hava Yolları’nı seçiyor.

Uçuş Detayları

İran uçuşları

Türk Hava Yolları, İran’da altı farklı noktaya uçuyor: Ahvaz, İsfahan, Meşhed, Şiraz, Tahran ve Tebriz.

İstanbul Havalimanı’ndan (IST) başlayan uçuşlar iki buçuk ila dört saat arasında sürüyor ve Ahvaz Havalimanı (AWZ), İsfahan Şehit Beheşti Havalimanı (IFN), Meşhed Havalimanı (MHD), Şiraz Uluslararası Havalimanı (SYZ), Tebriz Havalimanı (TBZ) iniş noktalarında sona eriyor. Tahran, İmam Humeyni Uluslararası Havalimanı’na (IKA) düzenlenen uçuşlarda yolcuların kalkış noktası seçenekleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’na (IST) ek olarak Sabiha Gökçen Havalimanı (SAW) da bulunuyor.

Ülkenin en yoğun havalimanı yılda 17 milyon yolcuya hizmet veren Tahran Mehrabad Uluslararası Havalimanı (THR). Onu 10,5 milyon yolcuyla Meşhed Havalimanı (MHD) izliyor. Yine ahran’da yer alan İmam Humeyni Uluslararası Havalimanı (IKA) 9 bine yaklaşan yolcu sayısıyla en yoğun üçüncü havalimanı oluyor.

İran, bir İslam Cumhuriyeti olduğundan, dini bayram kutlamaları ülkede yaşamın en keyifli olduğu zamanlar oluyor. Bununla birlikte Nevruz kutlamaları tüm ülkede günler boyunca devam ediyor ve çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Nevruz’un 13. gününde düzenlenen Neşe ve Dayanışma Festivali de oldukça keyifli geçiyor. Mehregan Festivali, halkın birlikteliğinin bir işareti olarak düzenlenen bir organizasyon. Karanlıkla mücadelenin altını çizen Jashne Sade Festivali sırasında neredeyse tüm büyük şehirler, yakılan ateş ve meşalelerle aydınlanıyor. Karanlığın bitişi olarak simgelenen Shabe Chelle Festivali, buna işaret etmek için en uzun gecenin yaşandığı 21 Aralık tarihinde düzenleniyor. Ayrıca Chaharshanbe Suri, yani Son Çarşamba Ateş Festivali de baharın müjdecisi olarak eğlenceli kutlamalara sahne olan bir festival.

Ülkede yapılan bu festival ve kutlamalar sırasında hem İran kültürünü daha yakından tanımak hem de değişik bir tatili deneyimlemek mümkün. Siz de İran seyahatinizin bu etkinliklerin yapıldığı tarihleri göz önünde bulundurarak organize ederseniz, söz konusu deneyimi yaşayabilirsiniz.

Gezilecek yerler

İran gezilecek yerler

Başkent Tahran, ülkenin farklı kesimlerinin bir arada yaşadığı büyük bir şehir. Şaşırtıcı farklılıklara şahit olabileceğiniz bu güzel kentte olmak için en güzel zaman genellikle bahar dönemleri oluyor. Valiasr Caddesi civarı şehrin gezilecek yerlerine en yakın konumlardan biri olarak öne çıkıyor. Modern ve hareketli Kuzey Tahran bölgesine de sınır sayabileceğiniz bu caddeden Gülistan Sarayı, Niavaran Sarayı gibi tarihi yerlere ve İran Ulusal Müzesi, Tahran Çağdaş Sanatlar Müzesi, İran Halı Müzesi, Ulusal Mücevher Müzesi, Sadabat Müzesi gibi kültürel noktalara kolay ulaşım imkanı bulunuyor. Tahran Çarşısı ve Tecriş Çarşısı şehrin önemli alışveriş adresleri, Özgürlük Kulesi ile Darakh ve Darband koruları da şehrin keyifli noktaları arasında yer alıyor.

Tahran ile İsfahan arasındaki Kaşan, Kevir Çölü kenarındaki bir vahada yer alıyor. Otantik detaylarıyla oldukça keyifli bir atmosfere sahip olan Kaşan nisan ayında açan güllerin ortaya çıkardığı görüntüyle de konuklarına müthiş bir güzellik sunuyor. Tarihi Kaşan Çarşısı, Bozorg Ağa Cami, Borujerdi Konağı, Sultan Amir Ahmad Hamamı, Kaşan Fin Bahçesi ve arkeolojik Sialk Tepesi şehrin gezilecek yerleri arasında bulunuyor.

Ülkenin en turistik kenti olan İsfahan, Pers uygarlığının ihtişamıyla tanışmak için harika bir tercih. Eserlerin günümüze kadar korunabildiği bu görkemli şehir İran’ın da merkezinde yer alıyor. Kenarında konumlandığı Zayende Nehri’yle doğal güzellikler konusunda da şanslı olan İsfahan’daki Nakş-ı Cihan Meydanı dünyanın en büyük meydanlarından biri olarak öne çıkıyor. Bu meydanla birlikte İmam Camii, Şeyh Lütfullah Camii, Ali Kapı Sarayı, Mescid-i Cuma, Çehel Sütun Sarayı, Vank Katedrali, Büyük Çarşı ve şehrin birbirinden güzel taş köprüleri gezilecek yerler listelerinin olmazsa olmazları. Bu muhteşem kenti ve çok daha fazlasını görmek için pek çok gezgin gibi siz de İsfahan uçak bileti sayfasını inceleyerek hemen bir program yapabilirsiniz.

Çölün ortasında, labirent yapısındaki daracık ve yüksek çeperli sokakların kenti olan Yezd ile halı ve üzümüyle ünlü olan Persepolis’in kaynağı olan Şiraz da ülkede turistik değeri olan kentler arasında öne çıkıyor. Şehirlerarası seyahatlerinizde tren başta olmak üzere karayolu taşımacılığı ve yurt içi uçuşları kullanabilirsiniz. Ayrıca kişisel seyahat planınızı hayata geçirmenize yardımcı olacak bir seçim olan araç kiralamayı da düşünebilirsiniz.

İran popüler şehirler