Skip to main content

İsviçre uçak bileti


Bern Almanca, İtalyanca, Fransızca, Romanşça
İsviçre Frangı 8,372 milyon
Yeni Yıl (1 Ocak), Milli Bayram (2 Ocak), Cumhuriyet Günü (1 Mart), İyi Cuma (Nisan), Paskalya (Nisan), Ulusal Bayram (9 Mayıs), İsviçre Ulusal Günü (1 Ağustos)

İsviçre, yüksek yaşam kalitesiyle tüm dünyanın hayranlıkla izlediği bir ülke. Üstelik nefes kesici tabiatıyla da huzur dolu bir tatil arayanların hayalini süslüyor. Tırmanış, trekking, kayak gibi doğa sporları için adeta biçilmiş kaftan olan ülke, dünya üzerinde görülebilecek en etkileyici manzaralardan bazılarına ev sahipliği yapıyor ve bu özelliğiyle de ziyaretçilerinin zihinlerinde unutulmaz kareler bırakıyor. İsviçre’yi ziyaret etmek için ideal bir zaman yok; zira ülke, yılın her mevsimi ayrı bir güzelliğe bürünüyor. Kışın karlar altında görüntüsü, yaz aylarındaysa yemyeşil alanlarıyla dikkat çekiyor.

İsviçre, yalnızca doğasıyla değil; kültürel anlamda da misafirlerini fazlasıyla tatmin eden bir destinasyon. Ülkenin en büyük şehri Zürih ve kuzeybatısında bulunan sınır kenti Basel, kültürel anlamda misafirlerine çok sayıda alternatif sunuyor. İkinci büyük şehri Cenevre ise ülkenin bilim merkezi kabul ediliyor.

Siz de ihtişamlı Alp Dağları’nın gölgesinde ve büyüleyici manzaralar eşliğinde bir seyahat planlamak istiyorsanız, İsviçre uçak bileti alternatiflerini inceleyebilir; Türk Hava Yolları ayrıcalıklarından yararlanarak bu huzur dolu ülkede keyifli bir tatil yapabilirsiniz.

Uçuş Detayları

İsviçre uçuşları

Türk Hava Yolları, İsviçre sınırları içinde üç farklı noktaya uçuyor: Basel, Cenevre ve Zürih. İstanbul Havalimanı’ndan (IST) başlayan uçuşlar iki saat 50 dakika ila üç saat 20 dakika arası sürüyor. “Kloten” adıyla da bilinen Zürih Havalimanı (ZRH), ülkede hava trafiğinin en yoğun olduğu havalimanı. Onu Basel Mulhouse Freiburg Havalimanı(BSL) ve Cenevre Cointrin Havalimanı (GVA) izliyor.

Özellikle kış turizmiyle öne çıkan ülkeyi snowboard ve kayak gibi sporlar için kış ayları boyunca dünyanın dört bir yanından çok sayıda kişi ziyaret ediyor. Dolayısıyla seyahatinizi bu dönemde organize etmek istiyorsanız, elinizi çabuk tutmalısınız.

Kış aylarında ülke genelinde düzenlenen çeşitli festival ve etkinlikler de söz konusu kalabalıkta önemli bir paya sahip. Ocak sonunda Château-d’Oex’de yapılan Uluslararası Balon Festivali, bu etkinlikler arasında belki de en renklisi. Birbirinden farklı tasarımlarla gökyüzünde görsel bir şölen yaratan bu festival boyunca harika fotoğraflar çekebilir, eş zamanlı olarak gerçekleştirilen etkinliklere katılarak çok özel bir tatil geçirebilirsiniz. Mart ayının başlarında ve Basel şehrinde düzenlenen Basel Fasnacht isimli maske festivali de kentin sokaklarını adeta bir karnavala dönüştürüyor. Kasım aylarında katılabileceğiniz Lucerne Festivali ise klasik müzik alanında düzenlenen en iddialı organizasyonlar arasında yer alıyor.

Festivaller yalnızca kış aylarında değil yaz aylarında da devam ediyor. Dünyanın en önemli sanat organizasyonlarından biri kabul edilen Art Basel, haziran ayında gerçekleşiyor ve fuar boyunca ülkeyi çok sayıda sanatsever ziyaret ediyor. Yine haziran ayında düzenlenen Lugano Caz Festivali ve opera, tiyatro ve dansın tüm şehri ele geçirdiği Zürih Festivali; temmuz ayında gerçekleşen Gurten Müzik Festivali de yaz aylarında çok sayıda ziyaretçi çeken etkinlikler arasında yer alıyor.

Gezilecek yerler

İsviçre gezilecek yerler

İsviçre’de en çok ziyaret edilen destinasyonların başında ülkenin en büyük kenti Zürih geliyor. Avrupa’nın kültür başkenti kabul edilen bu şehrin her sokağı ayrı bir hikayeye sahip. Eski Şehir merkezinde gezerken kendinizi bir dönem filminin setinde gibi hissedebilir; Zürih Gölü etrafında yürüyüş yaparak bol bol huzur depolayabilirsiniz. Grossmünster ve St. Peter’s Kiliseleri, İsviçre Ulusal Müzesi, Zürih Opera Binası, Pavillon Le Corbusier ise Zürih’te mutlaka görmeniz gereken yerler arasında yer alıyor. Şehri keşfetmeye hazırsanız Zürih uçak bileti alternatiflerini inceleyebilirsiniz.

Ülkenin başkenti olan Bern de sıkça ziyaret edilen şehirlerden birisi. Bozulmamış tarihi yapısıyla büyüleyen Bern, kültürel geziler için oldukça ideal. Üç tarafı Aare Nehri ile çevrili ve Rönesans döneminden kalma yapılarıyla göz dolduran Eski Şehir merkezi, ülkenin en yüksek katedrali olan ve Gotik mimarisiyle hayranlık uyandıran Bern Katedrali, şehrin en önemli simgelerinden Zytglogge (Saat Kulesi), ve yaklaşık 200 değişik gül türünü görebileceğiniz Rosengarten (Gül Bahçesi) Bern seyahati süresince ziyaret edilmesi gereken yerlerden bazıları.

İsviçre’nin en kalabalık ikinci kenti olan Cenevre, dikkat çeken mimarisinin yanı sıra olağanüstü bir doğaya sahip. Neoklasik mimarisiyle dikkat çeken St. Pierre Katedrali, inanılmaz ışık ve su şovlarını izleyebileceğiniz Jet d’Eau, tasarımıyla göz dolduran Çiçek Saati ve dünyanın en hoş alışveriş caddelerinden biri olan Rue de Rhone, şehirde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasında yer alıyor. Ayrıca Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi CERN de yine Cenevre’de bulunuyor.

Ülkede kış turizminin favori adresi ise Alpler’in eşsiz havasını soluyabileceğiniz St. Moritz. Dünyanın en lüks ve en kaliteli kayak merkezlerinden biri olan St. Moritz, yalnızca kış sporları için değil, büyüleyici dağ manzaraları ve tabiatın en saf ve doğal halini görmek için de ideal destinasyonlardan biri.

İsviçre’de şehirlerarası yolculuklarda genelde tren seferleri tercih ediliyor. Oldukça geniş bir ağa sahip demiryollarıyla dilediğiniz noktaya ulaşabilirsiniz. Özellikle kış aylarında bu tren yolculuklarının çok özel bir deneyime dönüştüğünü söylemek mümkün. Ancak daha özgür bir seyahat planı arıyorsanız araç kiralama olanaklarını da inceleyebilirsiniz.

İsviçre popüler şehirler