Skip to main content

Kenya uçak bileti


Nairobi Svahili, İngilizce
Kenya Şilini 38,27 milyon
Yeni Yıl (1 Ocak), İşçi Bayramı (1 Mayıs), Madaraka Günü (1 Haziran), Moi Günü (10 EKim), Kahramanlar Günü (20 Ekim), Kenya Milli Günü (12 Aralık), Noel (25 Aralık), Paskalya, Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı

Doğu Afrika’da bulunan Kenya; Victoria Gölü ve Hint Okyanusu’na kıyısı olan, Afrika’nın beş büyük hayvanı fil, aslan, leopar, gergedan ve mandaya ev sahipliği yapan eşsiz vahşi doğası ve 4000 yıldan uzun süredir insanoğlunun üzerinde dolaştığı toprakları ile dünyanın en merak edilen ülkelerinden biri. Tam da bu nedenle her yıl çok sayıda ziyaretçiye kapılarını açmakla kalkmıyor; her geçen gün gelişen turistik alt yapısı sayesinde seyahatseverlerin favori destinasyonları arasında yerini alıyor.

Siz de bozulmamış kabileleri, eşi benzeri olmayan kültürü, karlı dağları, muhteşem yaban hayatı, beyaz kumlu plajları ve göz kamaştıran mercanları ile bu sıra dışı ülkeyi keşfe çıkmak istiyorsanız, hemen şimdi uçak bileti seçeneklerine bakabilir; kalabalıktan uzakta insana huzur veren doğası ile Kenya’da büyüleyici bir tatilin hayalini kurmaya başlayabilirsiniz.

Uçuş Detayları

Kenya uçuşları

Türk Hava Yolları, Kenya sınırları içinde iki farklı bölgeye uçuyor: Nairobi ve Mombasa. İstanbul Havalimanı’ndan (IST) başlayan uçuşlar ülkenin başkenti Nairobi’de bulunan Jomo Kenyatta Uluslararası Havalimanı’na (NBO) altı saat 40 dakika sürüyor. Ülkenin deniz turizmine büyük ölçüde cevap veren bölgesi Mombasa’da yer alan Moi Uluslararası Havalimanı’na (MBA) gerçekleştirilen uçuşlar ise yedi saat sürüyor.

Kenya, ziyaretçilerine sunduğu imkanların sıra dışılığı ve çekiciliği ile her daim ilgi gören bir ülke. Tropikal iklimi ve dört mevsim sıcak olan havasıyla soğuk kış günlerinde içinizi ısıtacak alternatif bir rota olan Kenya, yıl boyu yoğun ziyaret alıyor. Ülkeye olan ilginin tek sebebi sıcak havası ve eşsiz doğası değil. Kenya’nın noktalarında gerçekleşen etkinlikler de turistlerin ilgisini fazlasıyla çekiyor.

Her sene mart ayında başkent Nairobi’de düzenlenen Doğu Afrika Sanat Fuarı bunlardan biri. Yoğun ilgi gören bu fuarda üç gün boyunca müzik, edebiyat, tiyatro ve el sanatlarının en güzel örnekleri sergileniyor.

Yerel kültüre ait festivallerin başında ise Uluslararası Deve Yarışı Festivali geliyor. 1990 yılından bu yana her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen bu etkinlik kapsamında çöle yakın bölgelerde deve yarışları düzenleniyor. Ağustos ayında düzenlenen festival, bisiklet yarışları ve çeşitli eğlencelere de sahne olurken; dileyenler bir deve kiralayarak çölde dolaşmanın keyfini çıkarabiliyor. Yine de Kenya’nın en büyük festivali Hint Okyanusu kıyılarında kutlanan Mombasa Karnavalı. Her sene kasım ayında ülkedeki çeşitli kabilelerden onlarca dansçı ve müzisyen kendi geleneklerine ait gösterilerini sunmak üzere karnavala katılıyor. Ülkenin renkli kültürünü en ince ayrıntısına kadar gözlemleyebileceğiniz Mombasa Karnavalı; yöresel yemekleri, içecekleri ve müzikleriyle de Kenya’yı ziyaret etmeyi düşünen herkesin görmek isteyeceği türden bir etkinlik.

Gezilecek yerler

Kenya gezilecek yerler

Adını şehrin içinden akan Nairobi Nehri’nden alan Kenya’nın başkenti, aynı zamanda ülkenin en büyük şehri olarak çok sayıda ziyaret alıyor. Müzeleri, doğal güzellikleri ve tarihi yapılarıyla Nairobi’de yapılacak pek çok aktivite olsa da ziyaretçilerin önceliği safariden yana oluyor. Kenya ile özdeşleşmiş Nairobi Milli Parkı bu iş için en doğru adres. Şehir merkezinin hemen yanı başında yer alan parkın, sahip olduğu bitki örtüsü ve içinde barındırdığı hayvan çeşitliliğiyle, dünyada bir eşi daha yok. Kara gergedan, aslan, leopar, çita, sırtlan, manda, zürafa, zebra, Afrika antilobu ve 400’den fazla türün kaydedildiği, çeşitli kuşlara ev sahipliği yapan bu park ziyaretçilerine sıra dışı bir deneyim sunuyor.

Safariden arta kalan zamanınızı şehri gezmeye ayırabilirsiniz. Nairobi'nin en merkezi noktalarından biri olan Banda Caddesi üzerinde yer alan tarihi Jamia Camii, Arap-İslam mimari tarzını yansıtan yapısı ile görülmeye değer. İkiz minareleri ile dikkat çeken cami, başkentte yaşayan Müslümanların en önemli ibadethanesi konumunda.

Kenya’nın ikinci büyük şehri bir liman kenti olan Mombasa. Kaliteli otelleri ve şahane plajları ile ülkenin ziyaretçilerin beğenisini kazanan bu şehir, ülkede hem ticaretin hem de deniz turizminin merkezi olarak kabul ediliyor. Mombasa’nın deniz altı, sahil şeridi kadar güzel. 200 kilometrekarelik bir rezerv alanı olan Mombasa Deniz Milli Parkı ve Rezerv Alanı, şnorkelle dalış yapmak isteyenler için unutulmayacak bir fırsat sunuyor. Mercan resifleri ile ünlü bu alan her yıl sayısız deniz yaşamı meraklısını bölgeye çekiyor.

Mombasa’nın göz alıcı plajlarında güneşlenip denizinin tadını çıkardıktan sonra şehirde görülmesi gereken birkaç turistik noktaya uğrayabilir; başlangıcı Fort Jesus Müzesi ile yapabilirsiniz. Hint Okyanusu kıyısında yer alan hisar UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde bulunuyor. Görkemli duvarları ve fresklerle süslü iç mimarisiyle dikkat çeken yapının tarihi 1593 yılına dek gidiyor. Şehir içinde dolaşırken bölgenin yerel baharatlarını tatmak için Baharat Pazarı’na uğrayabilir, sokakları gezerken rastlayacağınız Holy Ghost Katedrali, Lord Shiva Tapınağı ya da Mandhry Camii gibi önemli yapıları görebilirsiniz.

Kenya’nın harika denizinden sonuna kadar faydalanmak adına Mombasa’dan sonra ülkenin bir diğer büyük sahil yerleşkesi olan Malindi’yi de ziyaret edebilirsiniz. Yaklaşık 150 kilometre uzunluğundaki kumlu ve palmiyelerin eşlik ettiği plajıyla ünlü Malindi’de büyük bir özenle korunan mercan kayalıklarının bulunduğu Malindi Milli Parkı’nı da ziyaret edebilirsiniz. Ziyaretçilerini büyüleyen yerlerden biri olan Malindi’ye Mombasa’dan iki saatlik kısa bir araba yolculuğu ile ulaşmak mümkün. Bunun için araç kiralama seçeneğinden faydalanabilir, Kenya sahillerini özgürce gezebilirsiniz.

Her yıl milyonlarca safari meraklısını kendine çeken Kenya’da doğanın büyüsüne kapılmak için seçenek çok. Doğal yaşam meraklılarının ziyaret edebileceği sayısız seçenekler arasında büyük kedileri ile ünlü Masai Mara Ulusal Parkı, “Afrika’nın Beş Büyük Hayvanı”nı yakından görebileceğiniz Doğu Tsavo Ulusal Parkı, Afrika siyah kartalı dahil olmak üzere onlarca vahşi kuş türünü gözlemleyebileceğiniz Nakuru Gölü Milli Parkı bunlardan sadece birkaçı.

Kenya popüler şehirler

Kenya kalkışlı popüler uçuşlar Kenya varışlı popüler uçuşlar