Skip to main content

Kosova uçak bileti


Priştine Arnavutça, Sırpça
avro 1,831 milyon
Yeni Yıl (1 Ocak), Ortodoks Noel Günü (7 Ocak), Bağımsızlık Günü (17 Şubat), Paskalya (Mart), Anayasa Günü (9 Nisan), İşçi Bayramı (1 Mayıs), Ortodoks Paskalyası (2 Mayıs), Avrupa Günü (9 Mayıs), Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı, Noel (25 Aralık)

Kosova, düz ovalarda yükselen dağları ve çalkantılı bir tarihiyle Balkanların dikkat çeken destinasyonlarından biri. Şubat 2008’de bağımsızlığını ilan ederek küllerinden yeniden doğan, dünyanın en genç ülkesi Kosova, misafirperver insanları ve UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde kendine yer bulan birçok tarihi eseriyle görülmesi gereken yerlerden.

Tarih boyunca Hun, Avar, Bulgar gibi pek çok medeniyete, Roma ve Osmanlı İmparatorluklarına ev sahipliği yapan; Balkan Savaşı’nda Sırpların, II. Dünya Savaş’ında ise Yugoslavya’nın eline geçen Kosova çok kültürlü bir yapıya sahip. Yıllar boyunca eklenerek çoğalan gelenekleri ve üzerine yeni baştan yapılanmaya başlayan yepyeni yüzü ile bu ülke, kültür turizmi meraklıları için oldukça cezbedici bir destinasyon olarak öne çıkıyor.

Siz de Kosova’nın köklü tarihini keşfetmek ve yepyeni yüzüyle tanışmak isterseniz, hemen şimdi Türk Hava Yolları’nın uçak bileti seçeneklerini inceleyebilir; bu küçük Balkan ülkesinde çıkacağınız serüvenin hayalini kurmaya başlayabilirsiniz.

Uçuş Detayları

Kosova uçuşları

Türk Hava Yolları’nın İstanbul Havalimanı’ndan (IST) Kosova’nın başkenti Priştine’de bulunan ve ülkenin tek uluslararası havalimanı olan Priştine Uluslararası Havalimanı’na (PRN) direkt olarak düzenlediği uçuşlar yaklaşık olarak bir saat 40 dakika sürüyor.

Karasal iklimin hakim olduğu Kosova’da kışlar soğuk ve karlı geçiyor. Dolayısıyla bahar ve yaz ayları ülkeye olan uçuşların artış gösterdiği, daha çok tercih edilen tarihler olarak öne çıkıyor. Öte yandan Kosova küllerinden doğan genç bir ülke olarak pek çok kültür ve sanat festivaliyle yeni çehresini oluşturmayı hedeflemiş bir ülke. Bu nedenle Kosova’ya yapılan seyahatlerin zamanlamasında yalnızca hava koşulları değil, yıl boyu düzenlenen etkinler de önemli rol oynuyor.

Ülkenin en geniş çaplı festivali Dokufest, her sene ağustos ayında başkentte düzenleniyor. Açık hava film gösterimleri, konserler ve sergilerle bu festival şehri her yıl bir şenlik alanına çeviriyor. Kültür turizmi meraklıları için de Kosova oldukça ilgi çekici bir yer. Geçmişten gelen geleneklerine tanıklık etme imkanı sunan ve Balkanlar’daki genç sanatçıları destekleyen Gençlik Festivali, yine Balkan ressamlarını bir araya getiren Sanatla Uyanmak Festivali, Animasyon Film Festivali ve ülkenin en büyük müzik festivali KosovaFest ile Fush Kusov, sanatsever turistler için kaçırılmayacak etkinlikler arasında sıralanıyor.

Kosova’nın yeni ve eskiyi harmanlayan çoklu kültürüne tanıklık etmek için Kosova biletlerine göz atabilir ve tatil planlamalarınızı şimdiden yapmaya başlayabilirsiniz.

Gezilecek yerler

Kosova gezilecek yerler

Tarihi ve coğrafi konumu nedeniyle birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış Kosova’da pek çok antik ve tarihi yapı bulunuyor. Başkent Priştine, Osmanlı İmparatorluğu zamanında kurulmuş eski bir şehir. Kültürler mozaiği olan bu şehirde görülüp fotoğraflanacak pek çok yer var. Ülkenin yeniden doğması şerefine yapılmış ve bağımsızlık günü açılışı yapılan Newborn (Yeni doğan) yazısı bunlardan biri ve Kosova’nın simgesi haline gelmiş durumda. İlk defa 1949 yılında kapılarını açan Kosova Ulusal Müzesi, Osmanlı yıllarından kalan Fatih Camii ve UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan görkemli Gracnica Manastırı başkentte mutlaka görülmesi gereken yerlerden birkaçı.

Yerleşim tarihi MÖ 2. yüzyıla kadar uzanan Prizen tarihi güzellikleriyle ilgi çekici bir Kosova şehri. Sırbistan İmparatorluğu’na başkentlik yapmış olan bu şehirde 15. yüzyıldan kalma Taş Köprü, Cuma Camii, Prizen Saat Kulesi, Aziz Spas Kilisesi, Şemseddin Ahmed Bey Hamamı görülmesi gereken tarihi yapılar arasında yer alıyor.

Küçük bir ülke sayılabilecek Kosova’nın tüm şehirlerini ve görülmesi gereken önemli noktalarının her birini rahatlıkla gezebilmek ve rotanızı genişleterek dilediğiniz gibi seyahatinizi şekillendirmek için araç kiralama seçeneği değerlendirebilirsiniz.

Kosova popüler şehirler

Kosova kalkışlı popüler uçuşlar Kosova varışlı popüler uçuşlar