Skip to main content

Küba uçak bileti


Havana İspanyolca
Küba Pesosu (CUP) ve Değiştirilebilir Küba Pesosu (CUC) 11,48 milyon
Küba Milli Günü/Küba Devrimi’nin yıldönümü (1 Ocak), Jose Marti’nin Doğum Günü (28 Ocak), Dünya Kadınlar Günü (8 Mart), İşçi Bayramı (1 Mayıs), Küba Ulusal Direniş Günü (26-27 Temmuz), Bağımsızlık Günü (10 Ekim), Antonio Maceo Ölüm Yıldönümü (15 Aralık)

“Karayipler’in incisi” olarak anılan Küba; farklı kültürü, egzotik doğası ve şarkılara konu olmuş tarihi ile en çok gidilmek istenen ülkelerin başında geliyor. Komünizmin son kalesi olarak ayakta duruyor olmasının da bunda etkisi büyük. Bir yanda Fidel Castro ve Che Guevara’ya bağlılık yeminlerini ederek güne başlayan çocuklar, diğer tarafta Karayipler’in turkuaz sahilleri... Küba seyahatinde gerek kültürel gerek görsel zenginliklerin ardı arkası kesilmiyor.

Mümkün mertebe özüne sadık kalan ama günümüz dünyasına da ayak uydurmaktan geri durmayan Küba’nın başkenti Havana, adanın en çok turist çeken bölgesi. Puslu tarihinin ağırlığına kafa tutarcasına müzik ve dansla beslenen ve hala sokaklarında devrim ruhunu hissettiren başkentten başka Küba’da görülmeyi hak eden daha birçok yer var. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde kendine yer bulan devasa tütün tarlalarıyla Vinales, uzun kumsalları ve kahve üreticileriyle nam salmış Trinidad, Fidel Castro’nun 1959 yılında devrimi ilan ettiği şehir olan Santiago de Cuba, bölgenin deniz ve güneş tatilinde en popüler destinasyonu Varadero, Che’nin şehri olarak bilinen Santa Clara bunlardan bazıları.

Sıcakkanlı ve misafirperver insanlarıyla ünlü Küba’yı görmek ve birbirinden farklı bölgelerini keşfetmek istiyorsanız, hemen şimdi Küba uçak biletlerine bakabilir; Türk Hava Yolları’nın ayrıcalıklı imkanlarından faydalanarak seyahatlerinizi şekillendirebilirsiniz.

Uçuş Detayları

Küba uçuşları

Türk Hava Yolları, Küba içinde beş farklı noktaya uçuyor: Havana, Cayo Coco, Holguin, Santa Clara ve Varadero. İstanbul Havalimanı’nından (IST) başlayan uçuşlar yaklaşık 13 ila 17 saat sürüyor. Türk Hava Yolları’ndan Jardines del Rey Havalimanı (CCC), Jose Marti Uluslararası Havalimanı (HOG), Frank Pais Uluslararası Havalimanı (HOG), Abel Santamaria Havalimanı (SNU) ve Juan Gualberto Gomez Havalimanı (VRA)’na yapılan bu seferler yıl boyunca devam ediyor. Ancak Noel dönemi ile yaz ayları adanın en çok ziyaret aldığı dönemler olarak dikkat çekiyor.

Ülkenin siyasi geçmişinin turizmine yadsınamaz bir katkısı var. Bu yüzden 1 Mayıs İşçi Bayramı, 8 Ekim’de düzenlenen Che Guevara’nın ölüm yıldönümü anma etkinlikleri, 19 Nisan’da gerçekleşen Fidel Castro ve arkadaşlarının Batista rejimini devirerek Küba’da iktidara gelmelerini sağlayan Domuzlar Körfezi Zaferi’nin yıldönümü kutlamaları gibi siyasi etkinlikler dünyanın dört bir yanından çok sayıda ziyaretçi çekiyor. Salsa dansının doğduğu yer olarak kabul edilen Santiago de Cuba’da temmuz ayında gerçekleştirilen Karnaval da turist çeken etkinliklerden biri. Ayrıca ağustos ayının ilk günlerindeki Havana Karnavalı ve yine Havana’da şubat ayında gerçekleştirilen Habanos Puro Festivali’nin olduğu dönemlerde de Küba, hoş bir kalabalığa ev sahipliği yapıyor.

Seyahatinizi tüm bu festival ve etkinliklere göre organize ederseniz, Küba kültürünü çok daha yakından gözlemleme imkanı yakalayabilirsiniz. Ancak bu dönemler ülkenin kalabalık olduğu dönemler. Dolayısıyla elinizi çabuk tutarak seyahatinizi erkenden planlamanız size her açıdan avantaj sağlayacaktır.

Gezilecek yerler

Küba gezilecek yerler

Küba uçuşlarının bu denli rağbet görmesinin tek nedeni ülkenin tarihi değil şüphesiz. Okyanusun ortasındaki bu tropikal ada, kültür turizmiyle de öne çıkıyor. El değmemiş doğası, mimarisi ve onun kadar renkli insanlarıyla Küba, ziyaretçilerine bambaşka bir seyahat ortamı sunuyor.

Kökenleri İspanya ve Afrika’ya dayanan Küba halkı için dans ve müzik oldukça önemli. Hemen hemen her sokakta ve mekanda rastlayabileceğiniz canlı müzik grupları ile ülkenin bitmek bilmez enerjisine ayak uydurabilirsiniz. Rengarenk binaların süslediği Eski Havana bölgesi, ikonik Devrim Meydanı, sahaflara ev sahipliği yapan Plaza de Armas ve şehrin sahil şeridi Malecon Havana gezisi sırasında mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Renkli ve eğlenceli bir tatilin hayalini kuruyorsanız, Havana uçak bileti alternatiflerini inceleyebilirsiniz.

Sıcakkanlılıkları ile tanınan Küba halkı ile kolayca iletişim kurup onların arasına karışmak çok da zor değil. Ancak Santiago de Cuba halkı bu konuda bir adım daha önde. Geleneksel dans mekanları Casa de la Trova’da günün her saati sizin de eşlik edebileceğiniz dans ve müzik aktiviteleri bulabilirsiniz. Ayrıca Cumbancha adlı sokak partilerine de rahatlıkla katılabilir, yerlilerden birkaç dans figürü öğrenebilirsiniz. Cespedes Park, Santiago de Cuba Katedrali, Diego de Velazquez Evi, Emilio Bacardi Moreau Müzesi ise şehirde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Küba, kültür gezilerinin yanı sıra lüks ve keyif tatilleri için de oldukça uygun bir destinasyon. Ülkenin kıyılarında dalıştan sörfe kadar birçok su sporunu yapabilme imkanınız var. Deniz ve güneş doyacağınız, birçok lüks otelin bulunduğu Varadero da bu noktada değerlendirebileceğiniz Küba şehirlerinden. Güzelliğiyle iç açan plajlarında yüzebileceğiniz, yunus çiftliklerini ziyaret edebileceğiniz, golf sahalarında keyifle vakit geçirebileceğiniz Varadero özellikle de balayı çiftlerinin gözdesi.

Küba seyahatiniz sırasında birden çok şehri görmek isteyebilirsiniz. Her biri farklı bir deneyim sunan Küba şehirleri arasında seyahat etmek için otobüs seferlerini kullanabilirsiniz. Ancak daha konforlu ve daha pratik bir yolculuk için araç kiralama olanağını da değerlendirebilirsiniz.

Küba popüler şehirler

Küba kalkışlı popüler uçuşlar Küba varışlı popüler uçuşlar


Moskova-Havana uçak bileti