Skip to main content

Letonya uçak bileti


Riga Letonca
avro 1,95 milyon
Yeni Yıl (1 Ocak), İşçi Bayramı (1-2 Mayıs), Bağımsızlık Günü (4 Mayıs), Ligo ve Janis Yaz Bayramı (23-24 Haziran), Letonya Ulusal Günü (19 Kasım), Noel (25 Aralık)

Baltık Bölgesi’nin üç ülkesinden biri olan Letonya; Estonya, Rusya, Beyaz Rusya, Litvanya ve Baltık Denizi ile çevrili bir konuma sahip. Ülke, başkenti Riga gibi tarihi kentsel alanların yanı sıra şelalelerden milli parklara muhteşem doğa manzaraları sunan bir destinasyon. Plajları ve ormanları ile açık hava etkinliklerinin tadını çıkarabileceğiniz Letonya’da tarihi yapılar ve Orta Çağ’dan kalma köyleri ziyaret ederek kültürel bir gezi yapmak da mümkün.

Siz de tarihi ve kültürü açısından Avrupa’nın en önemli ülkelerinden biri olan Letonya’yı ziyaret etmek, ülkenin hayranlık uyandıran doğal alanlarını keşfetmek istiyorsanız, hemen şimdi uçak bileti seçeneklerine bakabilir; Türk Hava Yolları’nın ayrıcalıklı dünyasından yararlanarak seyahatinizi şekillendirebilirsiniz.

Uçuş Detayları

Letonya uçuşları

Türk Hava Yolları’nın İstanbul Havalimanı’ndan (IST) başlayan Letonya uçuşları ülkenin başkentinde bulunan Riga Uluslararası Havalimanı’nda (RIX) son buluyor ve uçuşlar üç saat sürüyor. Riga Havalimanı (RIX) hem ülkenin hem de Baltık Bölgesi’nin en yoğun havalimanı. Dolayısıyla yıl boyu çok sayıda yolcuya ev sahipliği yapıyor.

Letonya gerek coğrafyası gerekse tarihi zenginliği ile ziyaretçilerini memnun edecek pek çok seçenek sunuyor. Ülkede gerçekleştirilen çeşitli festivaller de turistlerin dikkatini çeken sebeplerden biri. Havaların yumuşaması ve doğanın uyanmasıyla ülkede artış gösteren etkinlikler Letonya’ya olan ilginin de artış göstermesine neden oluyor. Letonya kendine has müzikleri ve dansları ile ünlü. Ülkenin yöresel ezgilerine ve onun eşliğinde gerçekleştirilen halk danslarına tanıklık edebileceğiniz Letonya Şarkı ve Dans Festivali; birçok konser, koro ve dans gösterisine ev sahipliği yapıyor. Her sene temmuz ayında gerçekleştirilen festival, 1873 yılından beri kutlanıyor ve ülkenin en köklü etkinliği olarak kabul ediliyor.

Dans ile ilgilenenler için dikkat çekici bir diğer organizasyon ise Riga Salsa Festivali. 2005 yılından bu yana, her haziran ayında düzenlenen bu festival, dünyanın dört bir yanından gelen Latin dansı sanatçılarının büyüleyici performanslarına sahne oluyor. Letonya tatilinizi daha keyifli hale getirmek için ülkede denk gelmek isteyeceğiniz turist mıknatısı başlıca etkinlikler arasında popülerliği her sene artan, temmuz ayında düzenlenen Saulkrasti Caz Festivali ve yine aynı ayda Salacgriva şehrinde dünyanın en ünlü müzik gruplarını ağırlayan Positivus Festivali de bulunuyor.

Gezilecek yerler

Letonya gezilecek yerler

Baltık Bölgesi’nin en büyük şehri, Letonya’nın başkenti Riga; ülkenin ve bölgenin kültür, siyaset, eğitim, finans, ticaret, endüstri ve turizmin merkezi olarak öne çıkıyor. Konforlu otelleri, şık restoranları, kaplıcaları, alışveriş merkezleri ve eğlence mekanlarıyla yıl boyunca çok sayıda turist ağırlayan şehirde gezilip görülecek pek çok tarihi yapı da bulunuyor. Riga’nın Art Nouveau tarzında yapılmış binaları oldukça meşhur. En güzel örneklerini görebileceğiniz Alberta, Elizabetes ve Strelnieku caddelerinden mutlaka geçmelisiniz. Bu göz alıcı binaların pek çoğunun mimarı, dünya sinemasının en önemli filmlerinden Potemkin Zırhlısı’nın dünyaca ünlü Rus yönetmeni Sergei Eisenstein’ın babası Mikhail Eisenstein.

Başkent Riga'da bulunan ve Letonya'nın en değerli sembollerinden biri olan Özgürlük Heykeli’ni de es geçmemek gerek. 1746 tarihli Aziz Petrus Kilisesi, 1209 yılında inşa edilmiş şehrin en eski kilisesi Aziz Peter Kilisesi, 18. yüzyıldan kalma taş kilise Meryam Ana Katolik Kilisesi ve UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Riga Dome Katedrali mutlaka görmeniz gereken dini yapılar olarak sıralanıyor.

Riga, Daugava Nehri ile iki bölgeye ayrılan bir şehir. Nehrin doğu yakasında Orta Çağ’dan kalma Eski Şehir bölgesi’ndeki en ilgi çekici bina, Siyah Kafalıların Evi. Eskiden tüccarlar loncası olan bina; şu anda bodrum katındaki şarap mahzeni, ticaretle ilgili sergileri ve gezebileceğiniz büyük balo salonları ile bir müze olarak hizmet veriyor. Güneş mitolojisinin tarihini ve Letonya kültürünü sergileyen Güneş Müzesi, Riga’nın en eski konutları olan, sonradan müzeye çevrilen Üç Kardeşler binaları ve Letonya Ulusal Tarih Müzesi’ne ev sahipliği yapan Riga Kalesi de şehirde dikkat çeken diğer müzeler arasında bulunuyor.

Riga seyahatinizde araç kiralama seçeneğinden faydalanmayı düşünebilirsiniz. Zira ülkenin görülesi pek çok güzelliği başkentin çevresinde, arabayla ulaşabileceğiniz kısa mesafelerde yer alıyor. Örneğin Riga’ya arabayla bir saatten daha az mesafedeki tarihi kent Sigaldu büyüleyici manzarası ile Letonya’nın İsviçre’si olarak anılıyor. 19. yüzyılda inşa edilen muhteşem bahçelerle çevrili Krimulda Manor ile Orta Çağ’dan kalma Sigulda Kalesi ve Krimulda Kalesi’ni mutlaka görmelisiniz. Sigulda Kalesi ve Turaida Kalesi arasında yer alan Gutmanis Mağarası ise, içinden akan doğal su ile oldukça popüler. Şifalı olduğuna inanılan bu suyun cilde iyi geldiği söyleniyor. 19 metre derinliğinde bulunan mağara, harika manzarası ile de görülmeye değer. Sigulda şehri sınırında yer alan Gauja Milli Parkı ise, zengin biyolojik çeşitliliği, nefes kesen manzaraları, huzur dolu ve sakin atmosferiyle rahatlamak için harika bir nokta.

Letonya ziyaretinizde ülkenin Venedik’i olarak adlandırılan Kuldiga’ya uğrayarak 240 metrelik şaşırtıcı genişliği ile Avrupa’nın en geniş şelalesini görebilir, ülkedeki en eski şehirlerden biri olan Cesis’deki tarihi kaleleri gezebilir, I. Dünya Savaşı sırasında Letonya’nın başkenti olan Liepaja’nın beyaz kumlu plajları Vecliepaja ve Dienvidrietumi’nın tadını çıkarabilirsiniz.

Letonya popüler şehirler

Letonya kalkışlı popüler uçuşlar Letonya varışlı popüler uçuşlar
Riga-Tiflis uçak bileti