Skip to main content

Litvanya uçak bileti


Vilnius Litvanca
Euro, Litvanya Litası 2,87 milyon
Yeni Yıl (1 Ocak), Litvanya Bağımsızlık Günü (16 Şubat), Bağımsızlık Bayramı (11 Mart), Paskalya Bayramı (Mart-Nisan), İşçi Bayramı (1 Mayıs), Jonines Günü (24 Haziran), Cumhuriyet Günü (6 Temmuz), Zoline Günü (15 Ağustos), Azizler Günü (1 Kasım), Noel (25, 26 Aralık)

Litvanya, Kuzey Avrupa’nın en etkileyici ülkelerinden biri. Üç Baltık Devleti’nin en büyük ve kalabalığı olan bu ülkede yerleşim de Baltık Denizi boyunca yoğunlaşmış. 2004 yılında Avrupa Birliği’ne dahil olan Litvanya söz konusu olduğunda ilgi çekici birçok unsur var ve bu unsurların her biri ülkeyi ziyaret etmek için ayrı bir sebep oluşturuyor. Fakat Litvanya en çok da doğasıyla fark yaratıyor. Yerellerin doğaya verdikleri önem, geniş ormanlık bölgelere sahip olmalarından da rahatça anlaşılabiliyor. Tam da bu yüzden ülke, doğa tatilleri için biçilmiş kaftan.

Eğlenceye, yemeğe ve gece hayatına düşkün Litvanyalılar ile tanışma fırsatını bir an önce yakalamak için Türk Hava Yolları’nın sunduğu uçak bileti seçeneklerini inceleyebilir; kendinize en uygun zaman için bir Litvanya seyahati organize edebilirsiniz.

Uçuş Detayları

Litvanya uçuşları

Türk Hava Yolları, Litvanya’da iki şehre uçuyor: Bu şehirlerden ilki Dzukija bölgesinde yer alan ve ülkenin başkenti olan Vilnius; ikincisi ise daha küçük bir şehir olan Palanga. İstanbul Havalimanı’ndan (IST) yola çıkarak Vilnius Uluslararası Havalimanı’na (VNO) varan uçuşlar direkt olarak gerçekleşiyor ve yolculuklar yaklaşık iki saat 45 dakika sürüyor. İki şehir arasında neredeyse her gün karşılıklı uçuş bulmak mümkün.

Palanga Uluslararası Havalimanı’na (PLQ) yapılan uçuşlar ise genelde Danimarka’nın Kopenhag şehrinde bulunan Kopenhag Kastrup Havalimanı (CPH) üzerinden aktarmalı olarak gerçekleşiyor. Aktarmalı uçuşlarda yolculuk süresi Kopenhag’daki aktarmaya bağlı olarak beş ila 20 saat arasında değişiyor.

Litvanya’da uluslararası olarak hizmet veren dört havalimanı var: Vilnius, Palanga, Kaunas ve Siauliai Havalimanları. Vilnius Uluslararası Havalimanı (VNO) 3 milyon 750 bini aşkın yolcu kapasitesiyle ülkenin en yoğun, Baltık Devletleri arasında ise ikinci yoğun havalimanı konumunda. Kaunas Uluslararası Havalimanı (KUN) ile Palanga Uluslararası Havalimanı (PLQ) da toplamda bir buçuk milyonu geçen yolcuya hizmet vererek ülkenin hava trafiğinde önemli rol oynuyor.

Litvanya, yılın her dönemi ziyaret edebileceğiniz bir ülke. Fakat mayıs ve eylül ayları arasında özellikle kalabalık olduğunu söylemek mümkün. Bu aylarda hava koşullarının elverişliliğinin yanı sıra gerçekleşen etkinliklerin de etkisiyle Litvanya şehirleri kalabalık turist gruplarını ağırlıyor. Zarasai’de gölün ortasındaki bir adada temmuz ayında gerçekleşen Galapagai Rock Festivali, ülkenin en popüler etkinliklerinden biri. Bu festivalle aşağı yukarı aynı zamanlarda Varena’nın ormanlık alanında gerçekleşen Tamsta Müzik Festivali de dünyanın farklı yerlerinden müzikseverleri Litvanya’ya çekiyor. Her yıl temmuz sonu, ağustos başı Klaipeda’da düzenlenen Sea Festival, gemi yarışlarına paralel olarak düzenlenen çeşitli etkinliklerle meraklılarına eğlenceli zamanlar yaşatıyor. Yerel yaşamı daha yakından gözlemek isteyenlerin tercihi ise mart ayında gerçekleşen Kaiunas Fuarı’ndan yana oluyor. Etkinlik boyunca Laisves Caddesi ve çevresi; çeşitli sergilere, konserlere, çocuklara yönelik etkinliklere ve yerel lezzetlerin tadılabildiği stantlara ev sahipliği yapıyor. 1991’den bu yana yine Kaunas’ta düzenlenen Kaunas Caz Festivali, ülkenin popüler festivalleri arasında. Haziran ayında başkentte gerçekleşen The Vilnius Festival de yalnızca Litvanya’nın değil Avrupa’nın en köklü klasik müzik festivallerinden biri olarak biliniyor.

Ülkedeki kültürel hayatı yakından görebileceğiniz bu festival dönemlerinde Litvanya çok sayıda ziyaretçi alıyor. Dolayısıyla siz de seyahatinizi bu dönemlere denk getirecekseniz, geç kalmadan planlamaya başlamalısınız.

Gezilecek yerler

Litvanya gezilecek yerler

Doğa, sanat, spor ve kendine has mutfağıyla adeta bir mıknatıs etkisi yaratan Litvanya; başkent Vilnius, Kaunas, Klaipeda, Trakai ve Palanga gibi şehirleriyle ziyaretçilerine farklı seyahat deneyimleri sunuyor.

Vilnius’un Avrupa’nın en büyüleyici kentlerinden biri olarak anılmasına sebep olan yerlerin başında harika mimarisiyle de dikkat çeken Eski Şehir merkezi geliyor. Galeri ve restoranlarıyla şehrin en popüler noktalarından biri olan Užupis Caddesi, perşembe pazarı Tymo Turgus ve çağdaş sanat koleksiyonuna sahip Nacionalinė Dailės Galerija da Vilnius seyahatlerinde mutlaka görülmesi gereken noktalar arasında yer alıyor.

Ülkenin bir diğer büyükşehri Kaunas ise hem kültürel değerleri hem de doğal güzellikleriyle dikkat çeken bir destinasyon. Litvanya Açık Hava Folk Müzesi, şehri daha yakından tanımak için güzel bir alternatif. George Maciunas Meydanı, Laisvės Meydanı ve Vilniaus Caddesi ise Kaunas’ın en hareketli noktaları. Şehrin bir özelliği de yıl boyunca çok sayıda etkinlik ve festivale ev sahipliği yapması. Dolayısıyla Kaunas, ülkenin hareketli yüzü olarak biliniyor ve ziyaretçilerine de çok sayıda alternatif sunuyor.

Klaipeda şehri her köşesinden çıkan ilginç heykelleriyle sanat meraklılarını etkileyecek bir şehir. Sokaklara modern bir duruş kazandıran bu heykeller arasında en popüleri ise Öpücük Heykeli. Ülkenin sıkça ziyaret alan bir diğer şehri Palanga ise geniş kumsallarıyla meşhur. Şehirde ayrıca Botanik Bahçesi ve Kehribar Müzesi’ni gezebilirsiniz.

Litvanya’da şehirlerarası yolculuklarda genelde otobüsler ve trenler kullanılıyor. Ancak daha özgürce bir plan yapmak için araç kiralama seçeneğini de değerlendirebilirsiniz. Böylece ülke içinde pek çok şehri rotanıza ekleyerek daha kapsamlı bir seyahat planı oluşturabilirsiniz.

Litvanya popüler şehirler

Litvanya kalkışlı popüler uçuşlar Litvanya varışlı popüler uçuşlar