Skip to main content

Lübnan uçak bileti


Beyrut Arapça
Lübnan Lirası 6,082 milyon
Yeni Yıl (1 Ocak), Aziz Martin Günü (9 Şubat), Refik Hariri Anma Günü (14 Şubat), Kutsal Cuma (25 Mart), İşçi Bayramı (1 Mayıs), Direniş ve kurtuluş günü (25 Mayıs), Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı, Meryem Ana Günü (15 Ağustos), Hicri Yılbaşı (2 Ekim), Aşure Günü (11 Ekim), Bağımsızlık Günü (22 Kasım)

Lübnan ya da resmi adı ile Lübnan Cumhuriyeti, Doğu Akdeniz kıyısındaki konumuyla Orta Doğu’nun en dikkat çeken ülkelerinden biri. MÖ 7000 yıllarından beri yerleşik yaşamın devam ettiği bu topraklar, hem Akdeniz hem Arap hem de Avrupa kültüründen hoş tatlar barındıran atmosferiyle ziyaretçilerine oldukça zengin bir atmosfer sunuyor. Fenikelilerden sonra sırasıyla Asurlular, Babilliler, Persler, Makedonlar ve Romalıların üzerinde yaşadığı Lübnan, küçük bir ülke olmasına rağmen köklü tarihi nedeniyle sayısız tarihi esere sahip. Tarihi kalıntılarına eklenen kendine özgü kültürel özellikleri ve modern yapısı ile dünyanın dört bir yanından turist çekmeyi başarıyor.

Siz de ülkenin bu çokkültürlü yapısını keşfetmek istiyorsanız, hemen şimdi uçak bileti seçeneklerine bakabilir; Türk Hava Yolları’nın ayrıcalıklı imkanlarından yararlanarak seyahatinizi şekillendirebilirsiniz.

Uçuş Detayları

Lübnan uçuşları

Türk Hava Yolları’nın Lübnan uçuşları İstanbul Havalimanı’ndan (IST) başlıyor, ülkenin başkenti Beyrut’taki Refik Hariri Uluslararası Havalimanı’nda (BEY) sona eriyor ve yolculuklar yaklaşık iki saat sürüyor. Yılın her döneminde başkente uçuşlar bulunuyor olsa da, bir Akdeniz ülkesi olan Lübnan seferlerine yaz aylarında ilgi çok daha yoğun oluyor.

Lübnan, önemli etkinlikleri ve eklektik kültürüne has festivalleriyle de yıl içinde birçok ziyaretçiyi kendine çekiyor. Her yıl haziran-temmuz aylarında gerçekleştirilen Uluslararası Jounieh Yaz Festivali havai fişek gösterileri, konserler ve geleneksel yemeklerle kutlanan, ülkenin en uzun soluklu açık hava festivallerinden biri. Temmuz ayında gerçekleştirilen Zouk Mikael Festivali ise, Romalılardan kalma antik amfitiyatro Zouk Mikael’de klasik müzik, opera, caz ve blues performanslarının sergilendiği, müzikleriyle olduğu kadar atmosferiyle de büyüleyen, etkileyici bir festival.

Ancak Lübnan’da turistlerin en çok ilgisini çeken etkinlikler, ülkenin köklü tarihine işaret eden, kültürel temeli olan festivaller oluyor. Tyre Festivali bunlardan biri. Denizler kraliçesi Tyre şerefine çeşitli aktiviteler, tiyatrolar, sergi ve partilerin düzenlendiği bu festival, şehrin mitolojisine bir saygı duruşu niteliğinde. Ülkenin turist mıknatısı olan ve Orta Doğu’nun en prestijli etkinliği olarak da anılan Baalbeck Festivali ise tüm bu etkinlikler arasından sıyrılıp en üst sıradaki yerini alıyor. Her sene temmuz-ağustos aylarında düzenlenen festival, antik dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilen Baalbeck (Biblos) şehrinde gerçekleşiyor ve iki ay boyunca çeşitli konserler ve şovlara sahne oluyor.

Akdeniz havası, tarihi ve kendine has festivalleriyle Lübnan’ı en renkli hali ile deneyimlemek istiyorsanız, tüm bu etkinlikleri göz önünde bulundurarak hareket etmelisiniz.

Gezilecek yerler

Lübnan gezilecek yerler

Lübnan’ın başkenti Beyrut, uzun yıllar süren savaşın yaralarını her geçen gün biraz daha saran ve “Orta Doğu’nun Paris’i” lakabını sonuna dek hak eden bir şehir. Kozmopolit nüfusu, bünyesinde yer alan İslam ve Hristiyan dinine ait yapılar ve tarihi eserlerle konuklarına eşsiz bir şehir silueti sunuyor. Bu siluete tanıklık edebilmek adına kentteki Corniche bölgesinde uzun yürüyüşler yapabilir, buradaki renkli ve canlı kafelerde oturabilir, Beyrut’un kültürel çeşitliliğine yakından tanıklık edebilirsiniz. Solider Meydanı, Yıldızlar Caddesi ve Eski Saat Kulesi de şehrin eski ihtişamını gözler önüne seriyor. Ülkenin kadim tarihine ait detaylar veren zengin koleksiyonu ile Beyrut Ulusal Müzesi; 1153’de Hospitalier Şövalyeleri tarafından Vaftizci Yahya adına yaptırılan, 1291’deyse Memlukler tarafından camiye çevrilen görkemli Al Omari Camii; Beyrut’un en eski sinagoglarından Magnen ve sahil şeridinde kendiliğinden yükselen Roma Kalıntıları da başkentte mutlaka görülmesi gereken noktalar arasında yer alıyor. Sahil yolunun bitişiğindeki Raouche semtinde bulunan Güvercin Kayalıkları ise Beyrut’un olduğu kadar Lübnan’ın da simgesi kabul ediliyor. Denizin iç kısmında yer alan bu iki kaya parçası, özellikle gün batımında göz alıcı manzaralar sunuyor.

Beyrut, tarihi eserleri, antik yapıları ve doğası ile başlı başına büyüleyici. Dahası Lübnan’ın en etkileyici turistik destinasyonları da başkentin etrafında konuşlanmış durumda. Şehre 20 kilometre uzaklıkta yer alan Jeitta Mağarası bu noktalardan biri. “Dünyanın Yeni 7 Harikası” listesine aday olan mağara, 9 kilometre uzunluğunda; iki katlı labirent galerilerden, devasa sarkıt ve dikitler oluşuyor. Mağara içinde özel botlarla gezinti yapmak mümkün. Başkente yine 20 kilometre uzaklıkta yer alan ve Lübnanlılar için kutsal sayılan Harissa Tepesi de ziyareti hak eden yerlerden. Deniz seviyesinden yaklaşık 500 metre yukarıda bulunan; 5 ton bronzdan yapılma, 64 metre yüksekliğindeki Meryem Ana Heykeli bu tepeden şehri gözlüyor. Teleferikle çıkabileceğiniz Harissa Tepesi’nin manzarası gerçekten nefes kesici.

Lübnan’ın en eski şehri olan ve yıllar içinde Asur, Mısır, Yunan, Roma, Arap ve Osmanlı uygarlıklarına ev sahipliği yapan Baalbek, diğer adı ile Biblos, Lübnan gezileri sırasında rotanıza eklemeniz gereken bir diğer destinasyon. İncil’e adını veren yer olarak da bilinen bu küçük kent, aynı zamanda ülkenin en eski şehri. Kısa bir araba yolculuğu ile ulaşabileceğiniz Baalbek’te 4000 ila 5000 bin yıllık eski antik tapınakları görebilirsiniz.

Lübnan’da yer alan tüm bu bölgeleri rahatlıkla gezebilmek ve seyahatinizi hakkını verebilmek için araç kiralama seçeneğinden faydalanmanız mümkün. Böylelikle rotanızı genişletebilir ve Lübnan tatilinin keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz.

Lübnan popüler şehirler