Skip to main content

Macaristan uçak bileti


Budapeşte Macarca
Macar Forinti 9,679 milyon
Yeni Yıl (1 Ocak), Avusturya Başkaldırısı Yıl Dönümü (15 Mart), Paskalya Bayramı (Mart-Nisan), Hamsin Yortusu (Paskalya Bayramı sonrası yedinci Pazartesi), Noel Arifesi ve Noel (24-25 Aralık), Aziz Stephen Günü (20 Ağustos)

Macaristan; tarihi, doğal güzellikleri, mutfağı ve mimarisiyle ziyaretçilerini etkileyen, onlara çok sayıda imkanı bir arada sunan bir ülke. Hal böyle olunca, her geçen sene popülerliğini biraz da artırıyor. Özellikle kültür turizminde ön çıksa da meşhur kaplıcalarıyla sağlık turizminde de iddialı olmaktan geri durmuyor. Hatta bu konuda Avrupa’nın en önemli merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor. İçinden geçen Tuna Nehri’nin yarattığı hoş atmosfer ve bereketinden yararlanan ülke, aynı zamanda eğlenceli festivalleriyle de çok sayıda gezginin radarına takılıyor.

Siz de bu masalsı ülkeyi tanıyıp birbirinden hoş şehirlerini görmek istiyorsanız hemen şimdi Türk Hava Yolları’nın sunduğu uçak bileti alternatiflerini inceleyebilir; takviminize uygun ilk fırsatta bir Macaristan seyahati planlayabilirsiniz.

Uçuş Detayları

Macaristan uçuşları

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ye Türk Hava Yolları aracılığıyla uçmak çok kolay. İstanbul Havalimanı (IST) ile ülkenin en yoğun havalimanı olan Budapeşte Ferenc Liszt Uluslararası Havalimanı (BUD) arasında düzenlenen direkt uçuşlar yaklaşık 1 saat 55 dakika sürüyor. Uçuşlar yıl boyu kesintisiz bir şekilde devam ediyor.

Macaristan, yılın her dönemi ziyaret edilebilir bir ülke. Fakat özellikle yaz aylarında ekstra bir kalabalığa ev sahipliği yapıyor. Bunun en önemli nedeni ise pek çok festivalin yaz aylarında gerçekleşmesi. Bu festivallerin belki de en meşhuru olan Sziget Festivali, her yıl ağustos ayında başkent Budapeşte’de düzenleniyor. Müziğin tadını doyasıya çıkarabileceğiniz ve kendine has özgürlükçü bir felsefeye sahip bu festivalde dünyaca ünlü grup ve şarkıcılar sahne alıyor. Festivalin düzenlendiği adaya ise “Özgürlük Adası” deniyor.

Sziget başlamadan önce ülkede peş peşe düzenlenen müzik festivalleri de değerlendirmeye değer. Bu anlamda temmuz ayı oldukça verimli. Bank’ta düzenlenen Bankito, Velence’de gerçekleşen EFOTT, Sopron’daki Volt ve Zamardi şehrinde yapılan Balaton Sound vesilesiyle dünyanın en ünlü müzik grupları dinleyicileriyle Macaristan’da buluşuyor. Bu festivallerin tarihlerini takip ederek kendinize eğlenceli bir müzik festivali rotası çıkarabilir; kapanışı Sziget’le yaparak Macaristan seyahatinizi unutulmaz bir anıya dönüştürebilirsiniz.

Temmuz ayı sonu, ağustos başında, yine başkent Budapeşte’de düzenlenen Szentendre Yaz Festivali de ziyaretçilere eğlenceli bir atmosfer vadediyor. Festival kapsamında Zincirli Köprü trafiğe kapatılıp bölge bir panayır alanına dönüştürülüyor.

Ülkenin en geleneksel festivali ise şüphesiz Mohacs’ta düzenlenen Busojaras Festivali. Şubat ya da mart ayında düzenlenen bu festivalde halk, korkutucu kıyafet ve maskelerle sokağa dökülere kışı uğurlayıp ilkbahara merhaba diyor.

Tüm bu festival dönemlerinde ülkede yoğun bir kalabalık gözleniyor. Dolayısıyla siz de bu dönemlerde Macaristan’ı ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, vakit kaybetmeden seyahatinizi şekillendirmeye başlamalısınız.

Gezilecek yerler

Macaristan gezilecek yerler

Her biri birbirinden güzel şehirlerin arasında Macaristan’ın yıldızı elbette başkent Budapeşte. Bu şehir eski ve yeni yerleşim merkezleri olan ve Buda ile Peşte olarak adlandırılan iki bölgeden oluşuyor. İki bölgeyi aralarından geçerek şehri ortadan bölen Tuna Nehri ayırıyor. Budapeşte’nin en bilinen simgesi kapalı havuzları andıran spa’ları. Bu havuzlardan en meşhuru ise Szechenyi. Yaz-kış açık olan bu sıcak havuzlar özellikle kış aylarında çok sayıda ziyaretçi çekiyor. Eski Şehir merkezinin tepesine kurulmuş Buda Kalesi’ne çıkışlar tarihi bir füniküler aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Kahramanlar Meydanı, Tuna Yaya Yolu, Parlamento Binası ve Musevi Meydanı da şehrin önemli noktaları arasında.

Budapeşte’nin biraz dışında kalan Szentendre, başkente en yakın yerleşim yerlerinden biri. Buraya yolunuz düşerse Belgrad Katedrali ve Lázár Cár Meydanı’nı görmeyi ihmal etmeyin. Budapeşte’ye 60 kilometre uzaklıkta bulunan Estergon ise Osmanlı ve Macar tarihinde önemli bir yere sahip Estergon Kalesi ve harika bir manzarayla ziyaretçilerini büyüleyen Estergon Bazilikası ile ünlü. Ülkenin bir diğer popüler kenti Pecs ise Yakovalı Hasan Paşa Camii ve İdris Baba Türbesi ile ziyaretçi çekiyor. Macaristan’ın en büyük ikinci şehri olan Debrecen’i görenlerin favorisi UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’ne alınan Hortobagy Ulusal Parkı oluyor.

Budapeşte’nin dışındaki şehirlere gitmek için otobüs seferlerini değerlendirebilirsiniz; ancak daha kolay ve daha pratik bir arayışınız varsa araç kiralama seçeneğini de değerlendirebilirsiniz. Böylece çok daha kapsamlı bir seyahat planı oluşturabilirsiniz.

Macaristan popüler şehirler

Macaristan kalkışlı popüler uçuşlar Macaristan varışlı popüler uçuşlar
Budapeşte-İstanbul uçak bileti
İstanbul-Budapeşte uçak bileti