Skip to main content

Madagaskar uçak bileti


Antananarivo Fransızca, Malgaşça
Madagaskar Ariarisi 25,57 milyon
Yeni Yıl (1 Ocak), Şehitler Günü (29 Mart), Paskalya (Nisan), İşçi Bayram (1 Mayıs), İsa’nın Göğe Yükselişi (5 Mayıs), Hamsin Yortusu (15 Mayıs), Bağımsızlık Günü (26 Haziran), Meryem’in Göğe Yükselişi (15 Ağustos), Azizler Günü (1 Kasım), Noel (25 Aralık)

Afrika’nın doğusunda, Hint Okyanusu’nun üzerinde konumlanan Madagaskar, dünyanın en büyük dördüncü adası olarak kabul ediliyor. Eşsiz doğası ve renkli yaşamı ile soğuk kış günlerinde içinizi ısıtacak bir alternatif olarak karşınıza çıkıyor. Bir ada ülkesi olarak Madagaskar, sayısız ulusal parka ve bitki türüne ev sahipliği yapsa da onu diğer tropikal adalardan ayıran en büyük özelliği, barındırdığı canlıların yüzde 99'unun sadece bu ada parçasında bulunması.

Ülke genelinde görülen kırmızı topraklar nedeniyle “Büyük Kırmızı Ada” olarak da anılan Madagaskar’ın göz kamaştıran doğasını, eşsiz canlılarını ve doğal harikalarını görmek ve alışılmışın dışında bir tatil deneyimi yaşamak istiyorsanız hemen şimdi Türk Hava Yolları’nın sunduğu uçak bileti alternatiflerine bakabilir, kendinizi bu büyüleyici ada ülkesinde hayal etmeye başlayabilirsiniz.

Uçuş Detayları

Madagaskar uçuşları

Türk Hava Yolları’nın İstanbul Havalimanı’ndan (IST) Madagaskar’ın başkenti Antananarivo’da bulunan Ivato Uluslararası Havalimanı’na (TNR) düzenlediği direkt uçuşlar yaklaşık 13 saat sürüyor. Madagaskar’da sadece iki mevsim görülüyor. Mayıs-ekim arası sıcak ve kurak, kasım-nisan arası da sıcak ve nispeten yağışlı iklim hakim oluyor. Ancak tropikal bir ada olan Madagaskar için genel geçer bir hava durumu söylemek çok da mümkün değil. Dolayısıyla, yılın her dönemi sıcak olması, ülkeye her mevsim gidebilme imkanı sağlıyor.

Bu sıcacık tropikal adaya yapacağınız seyahatlerde Madagaskar’ın doğasına tanıklık etmenin yanı sıra görmeyi ve deneyimlemeyi arzu edeceğiniz birçok farklı festival de bulunuyor. Adanın geleneksel yılbaşısı Alahamadi Be bunlardan biri. Mart ayına denk gelen, geleneksel müzik ve danslarla kutlanan ve iki gün süren bu bayram, adanın kültürünü gözlemleyebilmek için güzel bir fırsat.

Madagaskar’ın kültür temelli festivallerinin en dikkat çekeni ise Santabary Festivali. Nisan, mayıs aylarında kutlanan bu festival, adanın antik kökenlerine saygı duruşu niteliğindeki şovlar, geleneksel kıyafetler ve müziklerle kutlanıyor. Madagaskar’ın yerel müziğinin en güzel örneklerini dinleyebileceğiniz, spor ve kültürel aktivitelere katılabileceğiniz Donia Music Festivali ise ülkenin en kalabalık ve en ilgi çeken festivali olarak önce çıkıyor. Eylül ayında Nosy Be’de düzenlenen bu festival bir hafta sürüyor ve 40 binin üzerinde ziyaretçi ağırlıyor. Adanın bir diğer dev etkinliği ise Madajazzcar. Her yıl ekim ayında gerçekleştirilen festival iki hafta boyunca sürüyor ve başkentin sokaklarını uluslararası caz sanatçılarının ezgileri ile dolduruyor.

Gezilecek yerler

Madagaskar gezilecek yerler

Madagaskar’da gezilecek yer çok. Fakat başlangıcı başkent Antananarivo ile yapmak en doğrusu. Adanın en büyük şehri de olan Antananarivo, Madagaskar’ın politik, ekonomik ve kültürel merkezi. Ülkenin kalbi olarak üniversitelerin, gece kulüplerinin ve sanat merkezlerinin de bulunduğu yerleşim yeri iki güzel tepe üzerine kurulu.

Şehrin en popüler tarihi mekanı, 17. yüzyılda Kraliçe Ranavalona için özel olarak inşa edilmiş olan Saray Ruva. 1995 yılındaki bir yangında büyük hasar gören bu kraliyet kompleksinin orijinal haline sadık kalınarak restore edilmiş hali, etrafındaki göz kamaştırıcı bahçe ile görülmeye değer. Şehrin kendine has mimarisine tanıklık edebileceğiniz bir diğer yapı ise Andafiavaratra Sarayı. Başkentin en yüksek tepesinde konumlanan bu saray, parlak kırmızı rengi ve Barok tarzı mimarisi ile uzun yıllar hükümet mülkü olarak kullanılmış; günümüzde ise arkeolojik eserlerden oluşan ve oldukça zengin koleksiyona sahip bir müze olarak hizmet veriyor.

Madagaskar, yerleşik hayata birçok kara parçasına göre geç başlanmış bir ülke olsa da pek çok tarihi mekana ve göz alıcı mimarı yapıya sahip. Ambohimanga Rova, Madagaskar Kraliyet Ailesi Mezar Kubbesi, Antuhumadinika Camii, Arkeoloji Müzesi ve Mahamasina Stadı ülkenin görkemli yapılarından birkaçı. Dikkat çekici binalar, tarihi yapılar ve müzelerle Madagaskar’ın tarihi yönüne tanıklık etmek heyecan verici olsa da adanın en büyük özelliğine tanıklık edebileceğiniz ve muhakkak gitmeniz gereken yerlerin başında şüphesiz Tsimbazaza Hayvanat Bahçesi geliyor. Sadece Madagaskar Adası’nda bulunan lemur çeşitlerini ve kaplumbağa türlerini, inanılmaz güzellikteki egzotik kuşları burada yakından görebilirsiniz. Ayrıca içeride bulunan Malagasi Akademik Müzesi’ni gezerek adanın eski sakinlerinin arkeolojik kalıntılarını inceleyebilmeniz de mümkün. Siz de süslü konakları ve caddeleri ile bu Avrupai Afrika kentini görmek istiyorsanız vakit kaybetmeden Antananarivo uçak biletlerine bakmalı, tatilinizi erkenden planlamalısınız.

Ulusal parklar Madagaskar’da mutlaka gezilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Birkaç günlük doğa gezileri halinde ziyaret edilebilen Isalo Ulusal Parkı, doğal bir yaşam bölgesi. Parkta doğal ortamlarında serbestçe dolaşan lemurlar, sürüngenler, bukalemunlar ya da kaplumbağalarla karşılaşmak oldukça olağan. Rehberli turlar eşliğinde Madagaskar’ın eşsiz doğasında kamp kurmak, sessizliğin ve tabiatın içinde kaybolmak da bir seçenek. Masoala Ulusal Parkı ise, yağmur ormanlarıyla kaplı 250 mil çapında devasa bir alan. Burası da Madagaskar’a özgü hayvanları bir arada görmek için ideal yerlerden biri. Bunun yanında park, su altı ve su üstü sporlarının yapılabildiği tesisleri de içeriyor.

Madagaskar’ın masmavi denizinin ve beyaz kumlarının tadını çıkarıp unutulmaz bir deniz tatili geçirmek isteyenler için de adanın sunduğu sayısız lokasyon var. Bunlardan en popüleri ve en turistik olanı, Madagaskar’ın kuzeybatısında yer alan Nosy Be Adası. Balinaların geçiş yolu olan bu bölge, aynı zamandan ülke ekonomisi için büyük önem taşıyan yılang-yılang ağaçlarına da ev sahipliği yapıyor.

Ambre Dağı eteklerindeki yağmur ormanları ve altın kumsallarıyla ünlü Nosy Be Adası’nın yanı sıra beyaz kumun ve okyanusun tadını çıkarabileceğiniz bir diğer yer ise Sambava. Ziyaretinizi temmuz-ekim ayları arasına denk getirirseniz, buradan geçen kambur balinaları görebilirsiniz. Ile Sainte Marie ise, 17. yüzyılda korsanların sıkça uğradığı bir bölge olmasıyla öne çıkıyor. Beyaz kumlarıyla ve yemyeşil doğasıyla adeta cennetten bir köşe olan Sainte Marie’de su sporları yaygın bir aktivite. Burada batık korsan gemilerini görmek için dalış yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Madagaskar’da gezilip görülecek yerler, karşınıza çıkabilecek eşsiz deneyimler saymakla bitmiyor. Adanın doğu kıyılarında yer alan limanlar içerisinde tek doğal olanı Tamatave’nin resifleriyle ünlü tropik sahillerini gezebilir, 800 yıllık Baboab ağaçlarının gölgesinde uzanan Baobab Yolu’nu geçebilir ya da 500 yıl boyunca Madagaskar’ın yöneticilerine ve soylularına ev sahipliği yapan ve adanın en kutsal bölgesi sayılan Ambohimanga Kraliyet Tepesi’ne çıkabilirsiniz.

Bu sıradışı adadaki her bir güzelliği görmek ve hiçbirini es geçmemek için araç kiralama seçeneğinden faydalanabilir, böylece Madagaskar’da görmeniz gereken her yere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Madagaskar popüler şehirler

Madagaskar kalkışlı popüler uçuşlar Madagaskar varışlı popüler uçuşlar